Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Kde v nás pramení pocit „nie som dosť dobrá“ a ako mu môžeme predchádzať

nie som dosť dobrá

Aj teba prepadol pocit, že i napriek tomu, že sa snažíš a robíš všetko najlepšie, ako vieš, stále cítiš, že to nie je pre teba alebo pre niekoho iného „dosť“? Odmeňuješ sa často kritickými myšlienkami namiesto pochvaly?

Cítiš sa previnilo, ak si chceš dopriať chvíľku len pre seba bez toho, aby všetko bolo perfektné a všetci spokojní?

V nasledujúcich riadkoch sa dozvieme, čo býva zdrojom takýchto negatívnych pocitov a ako s nimi pracovať, akú úlohu v tom zohráva sebaláska a veľa iných súvisiacich informácií.

Mgr. Nora Šulíková je certifikovaná transformačná koučka, mama, autorka knihy Šťastie na dosah a zakladateľka Školy šťastia.

Má bohaté skúsenosti s odblokovaním uviaznutých emócií, so zbavením sa psychických záťaží a rôznych nánosov, ktoré sa tvoria počas života. Optimistka, ktorá pomáha dosiahnuť výsledky a rovnováhu v osobnom aj pracovnom živote.

pocity

Odkiaľ môžu prameniť negatívne pocity ako „nie som dosť dobrá – žena, dcéra, mama, manželka, milenka a podobne“? Čo býva najčastejším zdrojom takýchto negatívnych pocitov a myšlienok v nás?

Pocit „nie som dosť dobrá“ najčastejšie pramení z toho, v akom prostredí sme vyrastali, ako na nás ľudia naokolo vplývali, čo nám hovorili a aké presvedčenia sme si prostredníctvom nich o sebe vytvorili.

Napríklad sa mohlo v minulosti stať, že niekto malému dievčatku povedal – „to nezvládneš“, „ty na to nemáš bunky“, „tvoja sestra je šikovnejšia ako ty“, alebo to dievčatko potrebovalo stále niekomu „dokazovať“, že lásku si zaslúži, že je hodné lásky. A tak sa snažilo, malo možno aj dobré známky, ale pochvala neprichádzala.

nie som dosť dobra

Pribúda množstvo žien, ktoré sa necítia pre seba a svoje okolie „dosť dobré“, alebo ide len o mýtus?

Na ženu sa v súčasnosti kladie veľké množstvo požiadaviek od rodiny, v pracovnom prostredí, v partnerskom vzťahu a je veľmi náročné nájsť si na seba čas a vedieť sa „stíšiť“ a započúvať do toho, čo nám hovorí naša duša, kam nás smeruje a čo nám radí.

Keďže tento tlak na ženy je vo všeobecnosti veľmi veľký, všetko „treba“ stihnúť, vybaviť, zmanažovať, zariadiť a podobne. Keď žena necíti ocenenie od okolia, ktoré takto prirodzene vyhľadáva, keďže nemá čas na seba samu, a tým na docenenie samej seba, prehlbuje sa jej už dávno vytvorené emočné zranenie.

nie som dost dobra

Ako sa naučiť s týmito pocitmi pracovať? Čo môžeme urobiť hneď v tomto momente, aby sme sa cítili lepšie?

Hneď teraz, v tomto momente, sa môžete zastaviť a povedať si: MÁM ŤA RADA. PRIJÍMAM ŤA. ODPÚŠŤAM TI. Je to veľmi silná a liečivá formulka, ktorou nielen zo seba okamžite uvoľníte „neviditeľnú“ záťaž, ale zároveň aj posielate lásku sebe.

Je dobré túto vetu opakovať na spôsob mantry v kuse aspoň 3-5 minút. Môžete si ju hovoriť potichu alebo nahlas, alebo napríklad aj pred zrkadlom s tým, že sa budete sama sebe pozerať do očí a v ideálnom prípade sa na seba aj usmejete 😊.

sebaúcta a sebaláska

Vedeli by ste nám poradiť účinné cvičenie, afirmáciu, meditáciu, literatúru, prípadne navrhnúť niečo iné, čo by zmenilo nastavenie mysle?

Určite pomáha liečivá formulka, o ktorej som hovorila, ale tiež stíšenie sa formou vedenej alebo voľnej meditácie. V knihe Šťastie na dosah máte aj možnosť naučiť sa rôzne formy vizualizácie alebo metód, ktoré sú dostupné kdekoľvek a kedykoľvek.

co je sebalaska

Možno z týchto negatívnych pocitov vyťažiť do budúcnosti aj niečo pozitívne?

Zo všetkého, čo sa nám stalo, sa niečo učíme a tým sa posúvame na svojej ceste životom dopredu. Už ten samotný posun je veľmi dôležitý a pozitívny vo svojej podstate. Pozitívne je uvedomenie, že aj keď naše podmienky neboli vždy ideálne alebo nám ľudia nepriali, alebo nás mohli aj ničiť, môžeme načerpať zo svojej vnútornej sily, a to je veľmi povzbudivé a nápomocné.

Len čo si uvedomíte, že máte vnútornú silu, akokoľvek vyčerpane sa v tejto chvíli môžete cítiť, a začnete z nej čerpať, veľmi veľa vecí sa vám v živote zmení a pretransformuje.

sebaláska ženy

Dá sa časom tieto pocity vôbec nevnímať, nepustiť k sebe? Cítiť sa so sebou a v sebe spokojná a vedieť sa pochváliť?

Je to veľmi individuálne a záleží na tom, ako s tým kto pracuje. V podstate nejde o to nevnímať tieto pocity, práve naopak. V každej chvíli, keď sa ohľadne niečoho rozhodujeme, je veľmi dôležité, aby sme vnímali, aký pocit v danej situácii máme, a podľa toho sa zariadili. Pokiaľ je ten pocit taký, že človeka sťahuje, ideálne je uvoľniť to.

Spokojnosť samej so sebou nevychádza z toho, že necítime negatívne pocity alebo ich k sebe nepustíme. Je to práve o tom, že keď prijmeme a odpustíme aj to nie úplne ideálne, sme viac samy sebou, ako keby sme tie pocity chceli potlačiť alebo ignorovať. Spokojnosť vychádza z ľahkosti, uvoľnenosti, radosti a vďačnosti.

sebaprijatie sebapoznanie

Akú úlohu v celom procese „liečby“ zohráva sebaláska?

Láska k sebe je tou najesenciálnejšou „liečebnou“ metódou. Nedá sa očakávať od nikoho a ničoho, že nás naplní a bude milovať a tým nám dodá lepší a kvalitnejší pocit zo života.

Často sa však stáva, že človek nevie, ako sa má mať vlastne rád, alebo, naopak, zo všetkých strán sa valia tipy ohľadne sebalásky a je to už možno až zahlcujúce. Stačí si však venovať niekoľko minút denne a postupne tento čas strávený sama so sebou predlžovať a uvidíte, že zázraky sa začnú diať. A tiež si pripomeňte tú zázračnú čarovnú formulku a krok za krokom si môžete vzťah so sebou prehlbovať a vnímať svoju hodnotu a krásu.

Moje miery

Za krásne slová a vzácny čas ďakujeme certifikovanej transformačnej koučke Nore Šulíkovej. Ak ťa téma zaujala, viac sa môžeš dozvedieť tu: https://stastienadosah.sk/

Záverom by som len pripomenula môj obľúbený citát:

„Jediná osoba, ktorá ti prinesie do života dlhodobý pocit reálneho šťastia, si len ty sama.“

Dopraj svojmu telu aj dúšok teplého čajíku. U nás v e-shope máme pre teba hneď dve novinky, ktoré podporia tvoju imunitu ale aj sa postarajú o dokonalú rovnováhu tvojho tela ale aj duše.

bylinkový čaj
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.