Soliť či nesoliť?
Ďalším minerálom v kuchynskej soli je chlór. Ten je dôležitý taktiež pre udržiavanie správneho medzibunkového tlaku, podporuje činnosť pečene a podporuje trávenie – je súčasťou žalúdočných štiav ako súčasť kyseliny chlorovodíkovej.
Príliš mnoho sodíka sťahuje žily, prispieva k zadržiavaniu vody v tele, čo vedie k opuchom a zvýšenému krvnému tlaku, čo má pri dlhodobo zvýšenom stave za následok poškodenie a preťažovanie srdcového svalu. Navyše, ak je v tele veľa sodíka, podporeným močením dochádza k stratám draslíka, ktorý je nutný pre správnu prácu svalov i mnohých enzýmov v tele, pre duševnú čulosť. Preto je pri prebytku sodíka potrebné zvýšiť aj príjem draslíka. Na to, aby sodík a draslík pracovali v rovnováhe, je optimálny pomer 2:1 (v prospech draslíka).
Ako kontrolovať príjem soli v tele?
- vylúčením polotovarov a fast foodov z jedálnička,
- obmedzením konzervovaných jedál (aj zeleniny) a uprednostňovaním surového stavu, príp. úpravu fermentáciou,
- dosolením vareného jedla tesne pred ukončením varenia, nie počas celého procesu varenia,
- varením v pare, pretože vyniknú prirodzené chute potravín a prirodzene nebudeme mať potrebu ich dosáľať,
- používaním zvýšeného množstva byliniek, cesnaku a cibule v kuchyni, ktoré sú prirodzenými ochucovadlami,
- používaním soli so zníženým množstvom sodíka (kardiosoľ),
- používaním kuchynskej draselnej soli (KCl), ktorá vôbec neobsahuje sodík.
Jemne mletá alebo kryštalická soľ?
Morská soľ vs. bežná kuchynská
Benefitom v porovnaní s varenou jedlou soľou je práve obsah minerálov a stopových prvkov, ktoré sa v soľanke (teda v roztoku NaCl) nevyskytujú. Podobne, ako do bežnej kuchynskej soli, sa do morskej soli pridáva protihrudkujúca látka „ečko“ E535 – ferokyanid sodný, aby bola soľ pekná sypká. Na druhej strane sa bielením soli ničia prirodzene obsiahnuté minerály.
Najčistejšou formou morskej soli je soľ Danival, ktorá nie je chemicky upravovaná a zbiera sa po odparení morskej vody ručne. Dá sa kúpiť aj u nás, napr. na www.biocare.sk alebo www.bionatura.sk.
Himalájska nerovná sa morská soľ
Ako už samotný názov napovedá, himalájska soľ pochádza z pohoria Himalájí. U nás je v prevažnej väčšine predávaná tá z Pakistanu. A to hneď vo viacerých farbách – ako diamantová (priezračná), ružová či čierna, ktorá obsahuje aj viac síry. Ružová až oranžová farba je spôsobená väčším obsahom železa.
Samotný pôvod v nedotknutých Himalájach, kde je chránená pred znečistením, a spôsob spracovania, ručne zbieraná, sušená na slnku, nerafinovaná, bez prímesi rôznych E-čiek, z nej robia soľnú kráľovnú.
A ako bonus do nej príroda namiešala viac ako 80 minerálov, z ktorých základ tvorí, ako pri už spomínaných typoch solí NaCl (asi 98-99%), a kde sú najviac zastúpené vápnik, horčík, železo, zinok, meď a nikel. Tieto minerály v bežnej kuchynskej soli chýbajú.
Ako môžeme využiť himalájsku soľ?
- pomáha rozpúšťať hlieny,
- podporuje funkciu pankreasu,
- podporuje tvorbu žalúdočných štiav,
- pomáha zlepšiť zrak,
- má protizápalový účinok na sliznicu žalúdka,
- pozitívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru,
- napomáha eliminácii hnilobných procesov v čreve,
- priaznivo pôsobí pri mykotických kvasinkových črevných ochoreniach,
- podporuje činnosť pečene,
- pomáha pri pálení záhy,
- pomáha pri vysokom krvnom tlaku
Prírodná nerafinovaná soľ pomáha pri prekyslení, napráva trávenie, pomáha pri alergiách a kožných ochoreniach a je prevenciou proti rakovine. Poskytuje energiu na bunkovej úrovni a zvyšuje odolnosť proti infekciám. Oplatí sa v nej aj vykúpať. Kúpeľ v slanej vode pomáha odstraňovať toxíny a minerály z prírodnej soli prejdú do tela aj cez kožu.
Draslík a horčík obsiahnutý v prírodnej soli pomáhajú lepšie metabolizovať sodík. Čím viac sodíka jeme, tým viac draslíka a horčíka potrebujeme na udržanie rovnováhy v hospodárení s vodou a nervovo-svalových impulzoch. Lenže z rafinovanej soli a v presolených polotovaroch a fast-foodoch získavame iba zvýšené množstvo sodíka, kým draslíka a horčíka máme v strave menej.
Test prirodzeného a chemicky upraveného NaCl
A dajte si na jazyk himalájsku soľ. Čo sa stane ? Nič – môžete ju nechať rozpustiť . Dôvodom je jej zloženie a prírodný pôvod. A hoci aj ona obsahuje NaCl, aj tak nepoškodí sliznicu jazyka.
Kde ju kúpiť?
Čo dodať záver?
Zdroj fotiek: flickr.com
Ďalšie články plné zdravia:
Viac ako korenie. 10 x áno pre kurkumu.
Včelí peľ je liekom na rôzne diagnózy. Vylieči aj tvoj problém?
Prečo je nevyhnutné dopĺňať vitamín D?
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.