Aj vy ste sa už možno niekoľko krát rozhodli naozaj skončiť s fajčením, schudnúť, prestať jesť sladkosti, začať vstávať skôr. Viac cvičiť, chodiť do prírody, meditovať, či venovať viac času svojmu partnerovi alebo deťom.
Odstránenie (či zmena) určitého návyku však nie je vôbec jednoduchá a množstvu ľudí spôsobuje frustrácie či vyvoláva veľa otázok ako na to. Práve tento článok má za cieľ byť impulzom k možným návodom na zmenu návykov, ktoré vo svojom živote považujeme za nie pre nás príliš prospešné.
“Ak chceš zmeniť svoj život, musíš zmeniť svoje návyky.” Čo myslím pod slovom “návyk”? Návyk tu vnímam ako naučené a osvojené správanie konať v určitej situácii určitým spôsobom. Návyk je v podstate prospešný, lebo nám umožňuje v krátkej dobe dosiahnuť určitý želaný výsledok.
Mnoho návykov (ktorých si možno ani nie sme vedomí) pre nás ale nemusí byť práve užitočnými. Ako príklad môžeme uviesť “nevinné” pojedanie v práci v čase, keď sme znudení. Alebo potrebu ísť si pravidelne vypiť (a takýmto spôsobom “zresetovať”) v čase väčšieho napätia a stresu.
1. ÚPRIMNOSŤ K SEBE SAMÉMU
Pri zmene akéhokoľvek návyku si najprv potrebujeme uvedomiť čo vôbec chceme zmeniť. Musíme teda problém pomenovať a úprimne si priznať, či ho naozaj chceme odstrániť (alebo minimalizovať) zo svojho života a prečo. (Príklad: “Nechcem tráviť tak veľa času pred TV a internetom, lebo som potom nervózna, že som premrhala zbytočne veľa času”).
2. NÁJDI PRÍČINU NEUSTÁLEHO OPAKOVANIA NÁVYKU
Pokús sa všimnúť si svoje pocity tesne predtým, ako chceš návykové správanie vykonať. Nájdi príčinu pre tvoje návyky. (Príklad: “Predtým ako idem na Internet alebo si zapnúť TV, sa cítim znudená, apatická alebo unavená”).
3. NÁJDI SI INÚ, PROSPEŠNÚ ALTERNATÍVU
Ak si sa úprimne rozhodla pre zmenu, nájdi si nový prospešný návyk, ktorý bude za ten starý náhradou. (Príklad: “Keď sa objaví apatia a nuda, nepôjdem k telke ani internetu, ale pôjdem sa na 30 minút prejsť alebo zrelaxovať pri príjemnej hudbe a pod.)
4. UDRŽUJ NOVÝ NÁVYK ASPOŇ 21 DNÍ
Keď vydržíš robiť novú vec aspoň 21 dní po sebe, máš vysokú šancu udržať tento nový návyk vo svojom každodennom živote aj naďalej. (Príklad: “Každý deň počas 21 dní sa namiesto pozerania telky či internetu v čase keď sa cítim znudená či unavená, pôjdem prejsť, či pustím si relaxačnú hudbu”).
5. ZOSTAŇ MOTIVOVANÁ
Ak sa ti náhodou nepodarí vykonávať nový návyk namiesto starého každý deň po dobu 21 dní, nezúfaj a nepodceňuj sa! Pre mozog je oveľa jednoduchšie a príjemnejšie spadnúť opäť do takého správania, ktoré pozná a ktoré je komfortné.
Ak je to pre teba príliš náročné, dovoľ si teda deň pauzy a potom znova pokračuj v každodennom budovaní nového návyku. Alebo si zvoľ inú metódu, napríklad rozhodnutie, že nový návyk budeš budovať 3 x do týždňa dlhodobo (a teda nie hneď 21 dní v rade).
6. UVEDOMUJ SI HODNOTU NOVÉHO SPRÁVANIA
Pri budovaní nového návyku či jeho udržovaní skús byť pozorná k svojim pocitom a porovnaj ich s pocitmi pri starom návyku. Mala by si cítiť väčší úžitok a príjemnejšie pocity pri novom správaní, lebo to bolo tvojím cieľom. Skús si tieto pocity uvedomiť a poďakovať samej sebe, že sa snažíš prekonávať svoje hranice a ísť prospešným smerom :-).
(Príklad: “Cítim, že keď namiesto pozerania telky v čase keď som znudená a apatická si namiesto toho ľahnem na chvíľku k príjemnej hudbe a zrelaxujem, cítim sa potom energickejšie a spokojnejšie a nie tak pasívne a nervózne ako som to mala po dopozeraní TV...ďakujem si za to, že sa snažím zmeniť a prežívať život spokojnejšie a plnohodnotnejšie!”)
Pár posledných tipov na záver:
• vždy sa rozhodni meniť len jeden návyk (nie viacero naraz)
• buď k sebe trpezlivá a ver si
• uvedomuj si, prečo a kedy máš tendenciu reagovať starým návykovým správaním
• mysli na to, aké benefity ti prináša nové návykové správanie
• skutočne precíť, že robíš správnu vec
Tak veľa šťastia na ceste k lepšiemu “ja” a plnohodnotnejšiemu prežívaniu každodennosti! ;-)
Zdroj fotiek: pixabay.com
Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!