Prečo potrebuje pleť v zime viac starostlivosti?
Pokožka, a najmä tá na tvári, sa stáva v zime veľmi citlivým miestom. Ak si pri začervenanej tvári myslíš, že ti len líčka vyštípal mráz, prekvapím ťa. Nie je to tak. V tvári sa ti chladom sťahujú cievky, a to môže mať bez hydratácie nepekné následky, ktoré pocítia najmä majiteľky suchej a citlivej pleti. Na jar sa spolu s prvým slniečkom môžu objaviť škaredé červené cievky. A tých sa len tak ľahko nezbavíš.
Ako na prevenciu?
Aj keď si počas chladnejšieho počasia menej smädná než inokedy počas roka, nezabúdaj na pitný režim. Nedostatok vody v organizme vplýva na elasticitu pleti, a preto pôsobí zvädnuto, sucho a unavene. Nehovoriac o vráskach, ktoré sa v takých podmienkach prehlbujú. Pritom je to také jednoduché - šálka čaju, polievka, fľaška vody v kabelke. A to sú len niektoré zo spôsobov, ako nezabudnúť na pitný režim, a tak aj udržať svoju pleť hydratovanú.
Čomu sa vyhýbať?
Ak sa aj odličuješ, je dôležité, aby si to robila svedomito. Nielen citlivá pleť ocení šetrné zaobchádzanie. Je lepšie vyhnúť sa alkoholovým prípravkom, drsným hubkám a kefkám. Skvelým odličovačom je extra panenský olivový olej. Pár kvapiek na vate alebo tampóne odstráni aj odolnú riasenku. Ako odličovacia voda skvele poslúži šťava z aloe vera. Nevadí, ak ju nemôžeš mať z doma vypestovanej rastlinky. V zdravých výživách i lekárňach ju kúpiš za celkom prijateľnú cenu. Môžeš ju skombinovať aj s olivovým olejom. Riasenka pôjde dole ľahšie.
Nielen počas zimy, ale po celý rok, je dobré obmedziť biely cukor, bielu múku, mastné jedlá a alkohol. Vo veľkom množstve škodia postave a aj pleti. Aj tu platí staré známe - “si to, čo ješ”.
Prečo používať alternatívnu kozmetiku?
Ako na prírodnú starostlivosť podľa typu pleti?
Ak patríš medzi ženy, ktoré majú suchú alebo citlivú pokožku, zima ti spôsobuje asi najväčšie problémy. Mám pre teba ale niekoľko tipov.
1. Ráno začni vyčistením tváre pleťovou vodou. Ak ti nevyhovuje tá kúpená alebo chceš vyskúšať niečo prírodné, odporúčam ti medovkovú, alebo levanduľovú pleťovú vodu. Neboj sa, finančne ťa nezruinuje. Budeš potrebovať pohár horúcej vody (nie zovretej) a hrsť medovky alebo levandule, ktorú v nej necháš vylúhovať, podobne ako pri čaji.
Ak chceš túto vodu ešte viac obohatiť, pridaj niekoľko kvapiek oleja. Arganový, borákový, jojobový, mandľový alebo pupalkový olej je dostupný v lekárňach a v obchodoch zdravej výživy. Môžeš si vybrať ten, ktorý ti bude vyhovovať cenou, vôňou i účinkami. Pleťovú vodu prelej po vychladnutí do malej fľaštičky a vždy pred použitím premiešaj.
Medovková pleťová voda
2. Hydratačný krém, bez ktorého do zimy určite nechoď, si vyrobíš doma taktiež veľmi ľahko. Budeš potrebovať iba šálku kokosového oleja a 2 lyžice kvalitného sypaného zeleného čaju. Olej si rozpusť v miske ponorenej do horúcej vody, pridaj čaj a var približne hodinku na najslabšom plameni. Potom zmes preceď cez gázu a nechaj ju trocha vychladnúť. Vymixuj ju počas 4 minút do krémovej konzistencie a tvoj krém je hotový.
3. Každá z nás pozná samú seba najlepšie a vie, ktoré miesta sa najviac vysušujú. Najčastejšie sú to líca a pery. Počas zimy je dobré vymeniť klasický make-up za takzvaný hydratačný penový. Je ľahší a pleť pri ňom dýcha. Troška púdru zaistí, že pleť sa nebude lesknúť. Ak patríš medzi tie, ktoré bez rúžu neurobia ani krok, nezabudni pod neho pridať balzam na pery.
4. Balzam si jednoducho pripravíš aj doma. Sebe i celej rodine môžeš vyrobiť prírodný balzam z včelieho vosku (12 g), jojobového oleja (12 g) a kakaového masla (9 g). Vo vodnom kúpeli si najskôr rozpusť vosk a maslo. Do rozpustenej zmesi pridaj olej a miešaj a ohrievaj, kým sa všetko pekne nespojí. Balzam nechaj stuhnúť v malých kelímkoch a zázrak je na svete.
5. Ak sa ti náhodou takýto balzam vyrábať nechce, použi klasický jelení loj. Väčšina parfumovaných farebných “balzamov” v obchodoch sú len zlodejmi tvojich peňazí, ktoré navyše ani neslúžia svojmu účelu. Hrudkujú a usádzajú sa v kútikoch pier. Nehovoriac o ich hydratačnej schopnosti. A na záver rada nad zlato - pery si v zime neoblizuj.
MASTNÁ A ZMIEŠANÁ PLEŤ:
Ak považuješ svoju mastnú pleť za problém, zrejme sa budeš čudovať, že si vyhrala jackpot. Mastná pokožka zvláda mrazy skutočne ľahšie než hocijaká iná. A nevyžaduje si ani toľko špeciálnej starostlivosti ako napríklad v lete.
1. Hydratačný krém z kokosového oleja a zeleného čaju doplň ráno o pleťovú vodu, ktorá bude mať oproti tej na citlivú pleť iné zloženie. V pohári prevarenej vody rozmiešaj lyžicu jablčného octu. Pomôže ti s rozšírenými pórmi a mazom. Pokiaľ chceš svoju kozmetiku vylepšiť prírodnými olejmi, určite siahni po arganovom, hroznovom, mandľovom, pupalkovom alebo makadamiovom. Z predchádzajúcich riadkov už vieš, kde ich nájsť.
2. Medzi masky, ktoré často odporúčam všetkým s mastnou pleťou, patrí jednoznačne medovo-tvarohová maska. Recept je navyše veľmi jednoduchý - 2 lyžičky medu, 150 g tvarohu a jeden žĺtok. Všetko vymiešaj do penista a natri na tvár. Nechaj pôsobiť 20 minút a umy vlažnou vodou. Päť minút po zotretí masky si dávaj na tvár vlhké obklady.
3. Nezabudni na balzam na pery.
5 osvedčených prírodných receptov na záver:
2. Na vyčistenie tváre: Vyčistiť si tvár peelingom je možno jednoduchšie, ako si si myslela. Väčšinu surovín máš určite doma a príprava ti nezaberie viac než päť minút. Zmiešaj 2 lyžičky medu a 1 lyžičku mletej kávy (pre citlivú pleť). Trstinový cukor a kokosový olej v rovnakom pomere, alebo morskú soľ a olivový olej (pre zmiešanú pleť). Alebo mletú kávu v kombinácií s bielym jogurtom (pre mastnú pleť).
Medovo-kávový peeling
3. Na regeneráciu tváre: Ja osobne mám veľmi rada aj banánovú masku. Keďže mám suchú a citlivú pleť, snažím sa jej dať len to najlepšie. Zmiešaj jeden zrelý banán s vaječným žĺtkom a trochou panenského olivového oleja. Vymiešaj a nechaj 20 minút pôsobiť. Opláchni vlažnou vodou.
4. Na vyčistenie tela: Kto by neocenil v treskúcej zime po návrate z práce, fitka či školy teplučký kúpeľ? Ja ich teda zbožňujem. Obzvlášť, ak sú doplnené o voňavé soli do kúpeľa. Čo tak zmiešať ružovú himalájsku soľ (200 g), levanduľové sušené kvety a ružové lupene? Pre citlivú pleť je táto kombinácia ako stvorená! Sušené bylinky a kvety môžeš navyše obmieňať podľa toho, čo ti vonia, a zároveň pomôže tvojej pokožke. Pre inšpiráciu uvádzam harmanček, zelený čaj, ľubovník, medovku, materinu dúšku, žihľavu, lipu a podobne.
5. Na hydratáciu tela: Vynikajúci krém na telo, ktorým môžeš nahradiť bežné telové mlieka pripravíš z toho najlepšieho kokteilu bambuckého alebo kakaového masla (7 lyžíc), kokosového oleja (3 lyžice) a obľúbeného oleja podľa tvojho typu pleti (2 lyžice). Všetko rozpusť na miernom plameni, potom to prudko ochlaď v mrazáku a mierne stuhnutú zmes vyšľahaj mixérom. Také krásne nadýchané “telové mlieko” nenájdeš teda v žiadnom obchode.
Už si zvládla, ako sa postarať o pleť, o zvyšok tela sa postaráš najlepšie, ak mu dopraješ pravidelnú dávku pohybu. S nami môžeš cvičiť doma a vybrať si môžeš z rôznych programov (pilates, joga, intervalové tréningy, posilňovanie, tréningy pre tehotné či čerstvé mamičky):
Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)