Chyba č. 1: Robíš strečing bez toho, aby si sa predtým zahriala
V prvom rade si teda treba uvedomiť rozdiel medzi dynamickým a statickým strečingom. Statický strečing znamená, že sa naťahujeme do rôznych strečingových pozícií. V nich zotrváme určitú dlhšiu dobu, aby sme natiahli jednu alebo viac svalových skupín. Dynamický strečing je rytmický pohyb vo väčšom rozsahu než pohyby, ktoré bežne vykonávame.
Prečo sa oplatí venovať strečingu? Pozri tieto 3 dôvody
Riešenie: Pred cvičením sa odporúča práve dynamický strečing, ktorý mierne zvýši tepovú frekvenciu a zahreje svaly. Tým sa zvyšuje ich pružnosť a znižuje riziko zranenia. Namiesto naťahovania sa k zemi so snahou dotknúť sa palcov na nohách, urobíš oveľa lepšie, ak si dáš ľahký jogging, alebo urobíš pár “jumping jackov“. Statický strečing si nechaj radšej po cvičení.
Chyba č. 2: Cvičenie na chudnutie na kardio strojoch?
Riešenie: Keď už sa obľúbených strojov nevieš vzdať, zvoľ aspoň rýchlosť a intenzitu, ktorá zvýši tvoju tepovú frekvenciu a poriadne sa zapotíš. Ak stráviš na stacionárnom bicykli 15 minút striedaním rýchlych intenzívnych intervalov s pomalými intervalmi, bude to mať oveľa lepší efekt ako hodina bicyklovania v miernom tempe. Sledovanie televízie si tiež nechaj na doma, pretože keď cvičíš, mala by si sa sústrediť na pohyb, techniku, seba a svoje telo.
Chyba č. 3: Žiješ buď zdravo alebo úplne nezdravo
Riešenie: Malo by to fungovať presne opačne. To, že si zjedla tri koláče by nemal byť dôvod, prečo neísť cvičiť. Práve naopak, mal by to byť o dôvod viac, prečo si obuť tenisky a vyraziť. Takže žiadne výhovorky. A aj keď si raz zlyhala (všetci sme len ľudia), zdvihni hlavu a poď ďalej.
Chyba č. 4: Silový tréning je pre teba strašiakom
Riešenie: Silové cviky nemusia automaticky znamenať, že budeš zdvíhať dvesto kilové činky. Na začiatku ti úplne postačí aj váha vlastného tela. Ver mi, že tvoje telo ti poskytne dostatočný odpor pre cvičenia, ktoré zvýšia tvoju silu a vytrvalosť. Okrem toho, cvičenie s vlastnou váhou eliminuje riziko zranenia, keďže robíme pohyby, ktoré sú pre naše telo prirodzené. Po čase môžeš začať pridávať menšie závažia, aj keď náročnosť jednotlivých cvikov sa dá zvyšovať aj bez činiek, či závaží. Pri niektorých cvikoch treba spomaliť, pri iných zrýchliť alebo skrátiť prestávky a hneď máme náročnejšiu verziu.
5. Chceš schudnúť len z jednej partie
Riešenie: Ak chceš schudnúť z určitej partie, musíš schudnúť celkovo. Zameraj sa teda skôr na vykonávanie komplexných cvikov, ktoré zapájajú viac svalov či svalových skupín. Tieto cviky posilnia nielen svaly, ale aj srdce a spália oveľa viac energie. Zaraď do tréningu, napríklad drepy (s výskokom), plank a jeho variácie, angličáky či výpady.
Články plné fotocvikov, ktoré ti pomôžu dostať sa do formy:
8 overených cvikov (nielen) na sexi zadok
Krásne brucho v 4 krokoch! Zabudni na brušáky
Efektívne cvičenie na pevný chrbát a ramená
Potrebuješ presne vidieť, ako na dané cvičenie? Trénuj prostredníctvom našich videí s profesionálnymi inštruktorkami. Baby pomohli už stovkám žien dostať sa do formy a ani ty nebudeš výnimka. Vyskúšaj si to TU :-).
Som inštruktorka skupinových cvičení - Bodywork, Metafit a Deepwork (v Bratislave - Retro, Astra a Academia Universum) a autorka stránky Eat.Train.Love.Jedlo, pohyb a láska sú slová, ktoré podľa mňa vystihujú to, čo nám môže zabezpečiť zdravie, silu a vitalitu, aby sme mohli viesť šťastný a plnohodnotný život. Jedlo. Jedlo do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa cítime a v akej sme kondícii. Je zdrojom energie, ktorú potrebujeme, ak chceme podávať požadované športové výkony, ale aj vykonávať každodenné činnosti. Pohyb. Pohyb nás nabíja pozitívnou energiou - fyzickou aj psychickou, pomáha nám zbavovať sa stresu a udržuje nás vo forme. Láska. Všetko čo robíme, by sme mali robiť s láskou. S láskou k sebe. Neubližovať svojmu telu zbytočne chemikáliami, stresom a nezdravými návykmi. Čo sa týka cvičenia, mám rada silové a dynamické cvičenia a uprednostňujem cvičenie s vlastnou váhou. Môj web www.silviahadekova.com