Pre koho je posilňovanie?
7 dôležitých vecí, ktoré si musíš pred vstupom do fitka ujasniť
Okrem nastavenia mysle, budeme potrebovať aj niekoľko ďalších vecičiek. Poďme si ich predstaviť. :-)
1. Oblečenie a výbava na cvičenie
Konkrétne mám na mysli ľahkú, stabilnú, a hlavne nešmykľavú obuv (žiadne kroksy, korkové papuče, či plážové flip-flopy). Dopad aj ľahšieho kotúča na prsty nie je vôbec príjemný.
Netreba zabúdať ani na ochranu kĺbov. Ak je chladnejšie alebo priveľmi fúka vzduch z klimatizácie, maj zakryté plecia, kolená a kríže. Starší motorkári by ti o tom vedeli rozprávať. :) Na ochranu rúk môžeš použiť fitness rukavice alebo molitanové obdĺžniky (oldschool riešenie, ale veľmi účinné).
Keď k tomu pridáš froté uterák, fľašku na nápoj, fitness vak a veci do sprchy, základná výbava je kompletná.
Poniektorí zájdu aj ďalej, nosia si so sebou 1 – 2 kusy elektroniky sledujúcej fyziologické hodnoty, prehrávač, nadrozmerné slúchadlá, dve jedlá v obedári, tri banány, predtréningový napoj, tréningový napoj a potréningový nápoj a vytrhnutú stánku z časopisu Muscle and fitness. Na začiatok samozrejme stačí základná výbava. :-)
2. Čas a peniaze
Peniaze, pochopiteľne, potrebujeme na zaplatenie vstupného, permanentky, jedlo a nápoje, výživové doplnky, výbavu, prípadne si platíme vlastného trénera alebo si necháme zostaviť stravovací plán. Mnohé však vieš úspešne optimalizovať.
Kvalitne sa dá odcvičiť aj za 30 minút (namiesto 2 hodín sedenia na fitlopte a „refrešovania“ facebooku). Finančné náklady si môžeš znížiť podrobným prieskumom trhu, využívaním zliav, akciových ponúk, či hromadným nákupom.
3. Úprava životosprávy
S mierou si môžeš dopriať sem-tam aj niečo „menej zdravé.“ Rekreačný cvičenec nemusí podriaďovať celý svoj život športu – toto ponechajme profesionálom. Pre úspech v našom snažení si však treba premyslieť niektoré aspekty a žiť tak, aby sme sa cítili, čo najlepšie. :-)
4. Výživa
- kontrola kalorického príjmu,
- kontrolovaný príjem makroživín – bielkoviny, sacharidy a tuky. Ide najmä o zvýšený príjem bielkovín, vyhýbanie sa takzvaným nezdravým tukom a prispôsobenie príjmu sacharidov k našim cieľom,
- suplementácia – vitamíny, minerály, špeciálne doplnky výživy pre športovcov,
- optimalizácia stravy na individuálne potreby a ciele.
Toto sú len stručne načrtnuté základy – o športovej strave by sa dalo písať naozaj veľmi, veľmi veľa.
5. Tréning
- cvičíme v každom tréningu celé telo,
- nižší objem aj intenzita tréningu,
- základné cviky,
- dôraz na správnu techniku a bezpečnosť,
- kombinácia tréningu v posilňovni s iným športom je vhodná a vítaná. Je len na tebe, či sa posilňovaniu budeš venovať ako hlavnému športu alebo bude tvoriť doplnkový šport k nejakému inému.
Začiatočnícke obdobie má jednu veľkú výhodu – telo ochotne reaguje a rýchlo tým napredujeme a zlepšujeme sa. Práve preto treba využiť túto šancu a všetko dobre premyslieť, naplánovať a zrealizovať. Odporúčania hodná je asistencia trénera alebo skúseného tréningového partnera.
6. Regenerácia
V praxi sa však najčastejšie stretávame s nedostatočným oddychom – hlavne v podobe nedostatku spánku, stresu, nevhodného tréningu a vplyvov prostredia. Treba si uvedomiť, že dnešná doba je plná stresorov a možnosti jednotlivca na ich kompenzáciu nie sú nekonečné. Práve preto zažívam „rozčarovanie“, keď niekde čítam motivačné heslá typu: No pain, no gain; tvrdá drina prináša výsledky; kde ostatní končia, ja len začínam...
Našou hlavnou snahou, vzhľadom na aktuálnu kondíciu, je teda určitý manažment stresu a nepresilovanie sa (ale zároveň sa priveľmi nešetrite). Na začiatok by sme sa mali snažiť oddeľovať jednotlivé tréningové jednotky 1-2 dňami oddychu.
7. Vzdelávanie sa
To, s čím by sme sa mali oboznámiť je hlavne fyziológia tela, tréningová metodika, vedomosti o výžive, doplnkoch výživy, fungovaní metabolizmu a mnohé iné. Pripravte sa na otázky od okolia typu: Čo mám jesť, aby som schudla? Dá sa chudnúť a necvičiť? Čo je dobré na biceps, zadok, triceps? Čo je dobré na TOTO (ukazujúc prstom na určitú telesnú partiu)?
Čo možno očakávať?
Skoro by som zabudol napísať dôležitú vec: Nie, nenarastú ti hnusné mužské svaly hneď ako začneš cvičiť. Jednoducho to nie je fyziologicky možné a výzor profi kulturistiek je úplne iná téma, v ktorej hrá hlavnú úlohu výnimočná genetika, a najmä veľa podporných látok.
Toto sú však len vonkajšie aspekty – zlepšenie mnohých zdravotných ukazovateľov a psychická pohoda sa pridávajú. Začni si viac uvedomovať, ako funguje tvoja telesná schránka, čo na ňu pôsobí dobre a čo zle, a naučíš sa postupne optimalizovať „svätú trojicu“ – tréning, oddych, výživu. Získaš sebavedomie, informácie, nové sociálne kontakty a staneš sa možno vzorom a inšpiráciou pre ľudí v tvojom okolí. No nie je to super? Držím ti veľmi palce. :-)
Tréner Andrej A.
Ak ťa fitko stále neláka, cvičiť s profesionálnym trénerom môžeš aj vo svojej obývačke. Zaregistruj sa na fitshaker.sk. Pomôžeme ti dostať sa do formy a zbaviť sa prebytočných kilogramov. :-)
Zdroj fotiek: flickr.com
Ďalšie články, ktoré ťa správne nakopnú:
5 zaručených tipov ako schudnúť už navždy
Ako sa prinútiť k cvičeniu. Bezbolestne a bez námahy!
Skutočný príbeh: Schudla 25 kg za pár mesiacov!
Zaujímam sa o všetko, čo sa týka posilňovania, zdravia a výživy. Rád by som zbúral niektoré staré mýty o cvičení a výžive a priniesol vám hodnotné a praktické informácie, ako napredovať a zlepšovať sa.