Už na základnej škole si sa na hodinách chémie učila, že najmenšie častice, z ktorých je naše telo zložené, sú atómy. Spojením atómov vznikajú molekuly, ktoré spolu držia pomocou väzieb medzi elektrónmi. V prípade, že sa elektrón odtrhne, vznikne voľný radikál. Poučka teda hovorí, že voľný radikál je nestála a reaktívna zlúčenina, ktorá potrebuje ďalší elektrón, aby sa stala stabilnou molekulou.
Pred negatívnym pôsobením voľných radikálov ťa ochránia práve antioxidanty. Ako to funguje? Antioxidant daruje svoje elektróny voľnému radikálu, a tým bunku ochráni. On sám sa však potom stáva voľným radikálom. Zaujímavé je, že existujú aj antioxidanty, ktoré majú schopnosť regenerovať iné antioxidanty (napr. vitamín C regeneruje vitamín E).
Čo patrí medzi dobré a kvalitné zdroje antioxidantov?
- čerstvé ovocie (najmä čučoriedky)
- čerstvá zelenina (kapusta, špenát, cesnak, brokolica,...)
- zelené potraviny (zelený jačmeň alebo chlorella)
- zelený čaj
- čerstvé bylinky
- kakao a horká čokoláda
Ďalšie články, ktoré ťa niečomu priučia:
Ako naštartovať lenivý metabolizmus? 6 overených tipov vo vnútri
“Pitím takýchto nápojov si špiníte a oslabujete metabolizmus” – rozhovor s Dušanom Plichtom
Cvičenie namiesto tabletky na spanie. Ako si poradiť s nespavosťou?
Som trénerka a inštruktorka skupinových cvičení. Okrem toho milovníčka dobrého a zdravého jedla. Rada ľudí motivujem k tomu, aby sa viac hýbali a aby sa zaujímali o to, čo skončí v ich žalúdku. Kombinácia pohybu a vyváženej stravy môže každému zabezpečiť nielen krásnu postavu, ale predovšetkým pevné zdravie, dostatok energie a vitality.