Zdravé jedlo v Paríži. Tieto reštaurácie musíš navštíviť!

Veľakrát dostávam otázku ako sa stravujem, keď nie som práve doma. Z mnohých diskusií, ktoré s vami vediem, mi vyplýva, že mnohých pri udržateľnom zdravom životnom štýle odrádza práve otázka stravovania na cestách. Práve preto sa s vami chcem podeliť o informácie a tipy, ktoré sa vám určite zídu a pomôžu vám udržať si zdravý životný štýl kdekoľvek a kedykoľvek. Cez nový seriál Rawlicious, v ktorom budem predstavovať viaceré metropoly a miesta, kde sa dobre a zdravo najesť. Všetko otestované na vlastnej koži. Raj pre vegetariánov, veganov alebo ľudí trpiacimi rôznymi intoleranciami na vašej dovolenke. Začíname v Paríži. Nech vám chutí :-).

Typické francúzske jedlo má od zdravej kuchyne ďaleko, a predsa sa dá vybrať. Paríž som si vybrala hlavne z toho dôvodu, že je už niekoľko rokov mojim prechodným bydliskom, a zároveň atraktívnym miestom, ktoré je vyhľadávané väčšinou populácie. Ďalším dôvodom je, že Francúzsko a jeho vynikajúca kuchyňa je stále dosť neprístupná zmenám a požiadavkám „nás odlišných“ :-). Tak teda poďme na to.

fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_titulna

Bagety, foie gras, veľa druhov mäsa a syrov. Tak by som definovala typickú francúzsku kuchyňu. Teda vlastne nič z toho, čo by spadalo do mojej každodennej stravovacej rutiny :-). Avšak napriek tomu, je veľa „pouličných stánkov “ s čerstvou škálou ovocia, štiav a sušených plodov, ktoré si vždy rada zadovážim, keď sa práve presúvam z miesta na miesto a ovládne ma pocit hladu. Prípadne v nedeľu, keď je skoro všetko zavreté. V bežný nákupný deň ich nepreferujem, keďže majú o dosť vyššiu cenu ako bežné obchody.

Rawlicious Paríž – cesta po zdravých prevádzkach, ktoré vám zachutia

Moje bežné nákupy ovocia a zeleniny väčšinou smerujú na farmárske trhy v okolí bydliska, ktoré si vopred pred cestou zmapujem (vďaka Google). Preferujem vždy čerstvé, a preto nakupujem radšej v menších množstvách niekoľko x do týždňa – konkrétne adresy mojich obľúbených trhov nájdete na konci článku.

fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_ovocie

1. Obchodná sieť Naturalia a bio obchodíky

Ak sa rozhodnete pre väčší a zdravší nákup a preferujete, čo najkvalitnejšie suroviny, zvoľte obchodnú sieť NATURALIA (adresa na konci článku). Nájdete tam ovocie a zeleninu v bio kvalite a od lokálnych pestovateľov, vždy čerstvú. Ďalej širokú škálu DIA produktov, RAW sekciu a obrovskú VEGAN sekciu, ktorá určite poteší. Šťavy od výmyslu sveta, kokosovú vodu, čaje, atď. Rastlinný proteín a doplnky stravy, extrakty z rias a natural kozmetiku. Určite odporúčam navštíviť!

fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_jedlo2

Ak sa sieť Naturalia práve nenachádza vo vašom okolí, určite nájdete lokálne Bio obchodíky (adresy niekoľkých obľúbených uvádzam tiež na konci :-)).

2. Zdravé sekcie v supermarketoch

Pred pár rokmi Francúzi o Bio ani len nepočuli. Posledné dva roky sa však čoraz viac nachádzajú, dokonca, v komerčných sieťach obchodov Carefour, Monoprix, Franprix, Casino, DIA, či dokonca Lidl.  Spolu s čerstvo vytlačenými šťavami, lisovanými zastudena (väčšinou zn. Tropicana, ale má ich aj sieť Carefour) sú mojou voľbou č. 1. Taktiež majú širšiu škálu rastlinných mliek – BIO sója, mandľové, ryžové, ovsené,… a nájdete tu aj sirupy z agáve a ďalšie kvalitné BIO výrobky. Hlavne v sieti Carefour s potešením nachádzam čisté rastlinné mlieka bez priania akýchkoľvek iných umelých sladidiel alebo koncentrátov.

18612478315_a5fec0b7c4_z

3. Moje obľúbené zdravé reštaurácie a bistrá

My Kitchn

Ako prvú musím dať do pozornosti vynikajúcu veganskú kuchyňu MY KITCHN mojej dobrej kamarátky Jennifer Eric. Okrem vynikajúcich veganských pokrmov sa môžete tešiť na kávičky a čaj od výmyslu sveta a skvelé Green Smoothie. Všetko je vyrábané z čerstvých sezónnych rastlinných produktov s láskou, oddanosťou a veľkou dávkou kreativity. Garantujem vám, že všetko vymenované pocítite v podobe vynikajúceho zážitku na vlastnej koži.

Au Grain De Folie

Ak sa nachádzate v blízkosti Moulin Rouge alebo sa chystáte na výstup vidieť baziliku Sacre Cour v Montmartre, zastavte sa vo vegetaríánsko-veganskej reštaurácii s obchodíkom Au Grain De Folie. Je malá, útulná a verejnosťou veľmi obľúbená, takže si zarezervujte stôl dopredu.

fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_augrain_de_folie

42 DEGRÉS

V prípade, že chcete ochutnať pravé vynikajúce čisto RAW pochúťky, vyberte sa smerom Gare du Nord a navštívte historicky prvú RAW reštauráciu 42 DEGRÉS v Paríži – maličká, útulná a veľmi chutná :-). Otvorené majú do 22:30 a jedlo ponúkajú od 18-tej. Dovtedy vás radi ponúknu dobrým smoothie, čajíkom, zákuskom alebo raw snackom.

42

M.O.B

Reštaurácia s vegetariánskou a veganskou ponukou jedál je pekné miesto v blízkosti Seiny. Koncept je na základe „fastfoodu“ štýlu USA, takže vás asi neprekvapím, že ich špecialitou sú tzv. Veggie burgre a hranolky, ale nájdete aj freshe, smoothies, dezerty z ryžového mlieka atď. Je to trošku drahšie miesto, ale určite stojí za to vidieť.

Gentle Gourmet Cafe

Osobne mi imponuje pani Deborah Brown Pivain – zakladateľka a šéfkuchárka reštaurácie Gentle Gourmet Cafe, ktorá premenila typickú francúzsku kuchyňu na veľmi zdravú veganskú verziu. Toto miesto sa určite oplatí navštíviť, ak ste gurmán a vychutnávač. Majú vraj úžasné verzie veganskej pizze a ďalších pokrmov a ide o jedinečný veganský zážitok a pôžitok z jedla v krásnom prostredí.

gour

Sol Semilla

Posledná reštaurácia – alebo skôr kantína – ktorá má dokonca svoj vlastný internetový obchod sa volá Sol Semilla (vegan & superfood canteen) na Rue des Vinaigriers. Je to malé miestečko, ale veľmi útulné a obľúbené. Špecializuje sa skôr na šťavy, smoothies a zákusky, ale nájdete tu aj studené a teplé veganské jedlá. Majú vynikajúcu horúcu čokoládu z raw kakaa, škorice, agáve a kurkumy.. Oplatí sa vyskúšať.

sol

4. Zdravé fast-foody pre zaneprázdnených

V nákupných centrách napr. BEAUGRENELLE blízko Eifel tower či Trocadero, vyhľadávajte siete s rýchlym stravovaním EXKI. Čerstvé šťavy, zdravé polievky, šaláty a snacky či ovocie je to, čo vás tu čaká a neminie. Nech už je váš lifestyle akýkoľvek, prídete si na svoje.

Taktiež v blízkosti Concorde či Louvre na Rue Rivolli, v nákupnom centre  Le Carrousel, nájdete možnosti pre vegetariánov a veganov. V okolí Rivoli a Chatlet sa nachádza nákupné centrum Les Halles, kde okrem skvelých nákupov, môžete vyskúšať kulinárske zážitky od výmyslu sveta. Pre nás „odlišných“ je tam niekoľko BIO obchodov a reštaurácií, napr. Le Bio d’Adam et Eve, ktoré určite neobíďte– jedlá sú podávané formou „pret a manger“, a teda, ak sa ponáhľate, je to rýchla a zdravá voľba.

adm

Niekoľko zdravých stravovacích tipov, nech ste kdekoľvek

No a nakoniec mi dovoľte pár tipov ako sa správať na cestách, predísť nepríjemným skúsenostiam a udržať si zdravý životný štýl bez akéhokoľvek utrpenia.

  • Čítajte obaly – to nie sú len info na prednej strane. Zaujímajte sa o to, čo jete a dávate do svojho tela. Prečítajte si celé zloženie pokrmu – veľa krát budete prekvapení, či sú tie zaručene zdravé, nízkokalorické pokrmy bez cukru skutočne tak zdravé.
  • V komerčných sieťach voľte ovocie a zeleninu v Bio kvalite, a to hlavne pokiaľ má tenkú šupku a je komerčne pestovaná – výborný príklad sú, napr. jablká.
  • Jedzte, čo najviac jednoducho a naturálne. Preferujte ovocie a listovú zeleninu v čerstvom stave.
  • Keď vás ovládne chuť mlsať, voľte ovocie a sušené plody alebo natural oriešky, či semiačka.
  • Noste si so sebou malý prenosný mixér. Ja mam môjho pomocníka vždy po ruke. Váži cca 1 kilo a vždy je mi super pomôckou na cestách.
  • Preferujte čerstvé šťavy miesto džúsov z koncentrátov – čerstvé šťavy sú označené a vždy sa uchovávajú v chlade.
  • Dovoľte vyniknúť svojim prirodzeným  inštinktom a ovocie a zeleninu pred kúpou ovoniavajte – čo vám nevonia, to väčšinou dobré nebude.
  • Nekupujte ovocie a zeleninu bez semiačok. Výborným príkladom je dyňa – pamätajte, keď sa niečo nechce rozmnožovať, pravdepodobne má na to dôvod. Nepodceňujte múdrosť prírody.

11796316_925420867520845_3239576580679841162_n

Dúfam, že vám môj článok pomohol. Ak vám niečo v ňom chýbalo, rada sa inšpirujem v mojich budúcich príspevkoch RAWLICIOUS z ďalšieho mesta či miesta :-).

 

Adresy zdravých gastro zástaviek v Paríži:

 

FARMÁRSKE TRHY

Okolie Rue Rivoli

Marché Saint-Honoré

Place du Marché Saint Honoré, 1st

Streda od 12:30 do 8:30 pm a sobota od 7:00 am to 3:00 pm.

Metro: Pyramides

 

Marché “Saint-Eustache-Les Halles”

Rue Montmartre, medzi Rue Rambuteau and Rue du Jour, 1st

Štvrtok od 12:30 do 8:30 pm a sobota od 7:00 am to 3:00 pm

Metro: Châtelet-Les Halles

 

Okolie Eifelovky

Marché Saxe-Breteuil

Avenue de Saxe, 7th

Štvrtok od 7:00 am do 2:30 pm a sobota od 7:00 am do 3:00 pm

Metro: Ségur (line 10)

 

Okolie Champs Elyses alebo Madeline

Batignolles Organic Market

Terre-plein Bd des Batignolles, 8th

Sobota od 7:00 am do 3:00 pm

Metro: Rome, Place de Clichy

 

Treilhard Covered Market

1 rue Corvetto, 8th

pondelok a sobota od 8:30 am do 8:30 pm

Metro: Villiers

 

Okolie Montparnase

Brancusi Organic Market

Place Constantin Brancusi

Sobota od 9:00 am do 3:00 pm

Metro: Gaité

 

Všetky markety nájdete tu: http://goparis.about.com/od/shopping/a/Paris-food-markets.htm

 

OBCHODY SIETE NATURALIA

http://www.naturalia.fr

V Paríži ich je spolu 17. Všetky lokality si môžete jednoducho vygoogliť, tu je pár z nich:

 

Naturalia

59 Rue Saint-Antoine

Paris

 

Naturalia

41 Rue Lepic

Paris

 

Naturalia France

11 Rue Bayen

Paris

 

Naturalia France

43 Boulevard de Clichy

Paris

 

ZDRAVÉ REŠTAURÁCIE

My kitchn

http://www.mykitchn.fr

82 rue Lemercier

75017 Paris

France

Ut – ne 12 :00 do 16 :00

 

Au Grain De Folie

‪24 rue Lavieuville

75018 Paris, France

Metro Abesses

Po – pia 1š :30-15 :00 19 :30 – 22 :30

So – ne 12 :30 – 22 :30

 

42 DEGRÉS

http://42degres.com

109, rue du faubourg Poissonière

75009 Paris

Po-pia 12 :00 do  22 :30

ne Brunch od 12h do 16h

 

M.O.B

34 Quai d’Austerlitz, 75013 Paris, Francúzsko

po – so 00 :00 – 12:00 am

Ne 10:00-18:00

 

Gentle Gourmet Café

http://www.gentlegourmetcafe.com

24 Boulevard de la Bastille, 75012 Paris, Francúzsko

ut – ne 11:00-14:00 a 18:00- 22:00

 

Sol Semilla

http://www.sol-semilla.fr

23 Rue des Vinaigriers, 75010 Paris, Francúzsko

ut ne 12:00  – 16:00

ut – so 19:00 – 22:00

 

Sieť EXKI

www.exki.com

 

LOKÁLNE BIO OBCHODY

Le Bio d’Adam et Eve

http://www.lebiodadameteve.com

‪41 rue st Honore, 75001 Paris, France

po – so  11:30 – 20:00

 

BIO NATURO

213 avenue de Versailles

75016 Paris

 

L’Herboristerie du Montparnasse

38 rue du Montparnasse

75006 Paris

 

Quintessense Bio Nature

1 rue Falguière

75015 Paris

 

Votre Boutique Bio

14 avenue Félix Faure

75015 Paris

 

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujať:

7 overených tipov na rýchly a zdravý snack

Zdravé sušienky na cesty 7 x ináč

Ako sa stravovať na all-inclusive dovolenke a nepribrať

Vanda Dita Gallo

Článok bol pridaný dňa 30/08/2015 a zaradený do kategórie: Stravovanie   |   Autor: Vanda Dita Gallo

Komentáre