Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

„Vlasy sú dôležitou súčasťou kvalitného a plnohodnotného života človeka,“ hovorí trichologička

trichológia

Poznáš slovo trichológia? Táto pomerne mladá veda sa dotýka každého z nás. Veda o vlasoch a vlasovej pokožke je dnešnou témou, ktorú si v spolupráci s pani doktorkou Ievheniiou Tretiakovou z Medicínskeho centra DoktorPRO v Bratislave priblížime bližšie.

Ak ťa zaujíma svet zdravých vlasov a vlasovej pokožky, začítaj sa do ďalších riadkov, ktoré ti prezradia, ako prebieha trichologická diagnostika, aké problémy a ochorenia vie odhaliť a ako by sme sa mali správne starať o svoje vlasy. Nezabúdaj, vlasy sú korunou krásy 😉.

V úvode tejto zaujímavej témy by som vás rada poprosila o vysvetlenie pomerne neznámeho slova trichológia. Čím všetkým sa zaoberá, čo skúma a lieči? Ako a kedy nám vie pomôcť?

Trichológia je veda o vlasoch a vlasovej pokožke, ktorá skúma štruktúru a fyziológiu vlasov a vyvíja metódy diagnostiky a liečby vlasov a vlasovej pokožky.

Je to pomerne mladá veda a ako samostatný odbor dermatológie sa sformovala až v polovici 20. storočia.

Kedy nám môže pomôcť? Naozaj v mnohých prípadoch: pri zvýšenom vypadávaní vlasov, strate objemu vlasov, pri lupinách a svrbení vlasovej pokožky, pri zmenách kvality vlasov, matnosti, suchosti, lámavosti a proti mastnote a pri plesňových infekciách.
trichologické vyšetrenie

Ako prebieha odborné trichologické vyšetrenie vo vašej špecializovanej ambulancii? Treba sa nejako vopred pripraviť na samotnú diagnostiku?

Diagnostika problémov s pokožkou hlavy a s vlasmi sa vykonáva pomocou jednoduchej diagnostickej metódy nazývanej trichoskopia. Je to spôsob dermatoskopického vyšetrenia vlasov a pokožky hlavy pomocou trichoskopu, pri ktorom sa vyšetrovaná časť premieta priamo na obrazovku monitora.

DoktorPRO disponuje novým najmodernejším trichoskopom Firefly, ktorý vďaka ultrasilnému zväčšeniu obrazu a polarizácii posúva trichológov na úplne novú úroveň. Pokročilá technológia zaručuje vysoké rozlíšenie obrazu aj pri malej snímanej oblasti.

trichologické vyšetrenie vlasov

Trichoskopické vyšetrenie umožňuje stanoviť kvalitu a typ vlasov a vlasovej pokožky, ako aj vyšetriť stav vlasu v celej jeho dĺžke.

Pomocou trichoskopu je možné vyšetriť aj mazové žľazy a identifikovať bežné ochorenia, ako sú plesňové lézie, psoriáza či seboroická dermatitída. Táto metóda je veľmi jednoduchá a bezpečná. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu prípravu. Dva dni pred testom by ste si nemali umývať vlasy a nepoužívať stylingové prípravky a dva týždne pred testom je lepšie si vlasy nefarbiť.

zdravé vlasy

Spolupracujete pri určení diagnózy aj s inými odbornými ambulanciami?

Stanovenie príčiny zhoršeného stavu vlasov, vyvolávajúceho vypadávanie vlasov alebo zmenu stavu pokožky hlavy, si môže vyžiadať konzultáciu aj s lekármi z iných oblastí medicíny.

Môžu to byť endokrinológ, gynekológ, urológ, gastroenterológ, psychológ a dokonca aj psychiater. Predovšetkým je potrebné urobiť si krvné testy na stanovenie deficitu minerálov a vitamínov v organizme, možných hormonálnych porúch alebo prítomnosti infekcie.

Potreba konzultácie s inými odborníkmi ako s trichológom závisí od konkrétnej príčiny choroby pacienta.

zdravé vlasy vitamíny

Predpokladám, že je psychicky náročné prijať situáciu, keď sa stav vlasov alebo pokožky hlavy v priebehu krátkeho času zmení k horšiemu a nevieme si sami pomôcť a dokonca ani nepoznáme príčinu zhoršenia stavu.

S akými najčastejšími vlasovými problémami a ochoreniami prichádzajú pacienti?

Vlasy sú dôležitou súčasťou kvalitného a plnohodnotného života človeka.

Akékoľvek problémy s vlasmi môžu u človeka vyvolať nepríjemné pocity. Tieto problémy často vedú k výraznému emocionálnemu stresu s následným znížením sebavedomia, čo zhoršuje kvalitu života pacientov. Tieto problémy môžu viesť až k depresívno-úzkostným poruchám a k sociálnej izolácii.

A hoci trichologické problémy nie sú život ohrozujúce ochorenia, aj tak môžu vážne poškodiť duševný stav pacienta.

Najčastejším problémom pacientov je problém difúzneho vypadávania vlasov trvajúci niekoľko mesiacov. Vyskytuje sa skôr u žien. Najčastejším problémom mužov je androgénna alopécia, postupné plešatenie na klasických oblastiach hlavy.

ako mat krasne zdrave vlasy

Čo býva najčastejším spúšťačom uvedených komplikácií? Týkajú sa prevažne žien alebo postihujú aj mužov a deti?

Najčastejším spúšťacím faktorom týchto komplikácií je stres.

Sú všetky choroby spôsobené stresom?

Stres je vždy spúšťačom hormonálnych porúch, porúch endokrinného systému a tráviaceho traktu a príčinou zníženej funkcie imunitného systému.

Podstatnú úlohu pri problémoch s vlasmi a vlasovou pokožkou zohráva nedostatok bielkovín, minerálov a vitamínov v strave. Netreba zabúdať ani na fyziologické vypadávanie vlasov, napr. po pôrode, zrušení antikoncepcie.

vitaminy na zdrave vlasy

Trichologické problémy postihujú obe pohlavia rovnako.

Rozdiely sú hlavne v príčinách, ktoré problémy s vlasmi a s pokožkou hlavy spôsobujú. V súčasnosti sa zvyšuje počet detí s alopéciou areata, ktorá je často spojená s imunologickými poruchami. Táto choroba je predmetom podrobného štúdia vedcov na celom svete.

vitamíny pre zdravé vlasy

Aké ďalšie faktory a ochorenia ovplyvňujú kvalitu našich vlasov a pokožky hlavy?

Faktorov, ktoré vedú k zmenám kvality našich vlasov a pokožky hlavy, je mnoho.

Väčšinou to je dermatológ trichológ, ku ktorému sa pacient objedná na konzultáciu najskôr. Trichológ v spolupráci s inými odborníkmi môže odhaliť skutočnú príčinu problémov s vlasmi a s vlasovou pokožkou (napr. endokrinologické, onkologické, krvné ochorenia). Príčinou vzniku problémov s vlasovou pokožkou môže byť seboroická dermatitída, psoriáza, plesňové, bakteriálne ochorenia a pohlavne prenosné choroby. Toto sú najčastejšie patologické stavy.

zdrave vlasy a nechty

Na kvalite a zdraví vlasov a vlasovej pokožky má podiel aj starostlivosť o vlasy a ich úprava (umývanie, farbenie, fénovanie, česanie, výber kozmetických produktov a iné).

Ako by mala vyzerať správna vlasová starostlivosť vrátane použitia produktov?

Optimálna teplota vody na umývanie vlasov je 35 až 45 ˚C. Pred nanesením šampónu si vlasy rozčešte hrebeňom. Potom vlasy navlhčite vodou a rovnomerne naneste šampón na vlasy a na pokožku hlavy, pričom ho vopred napeňte v dlaniach alebo zrieďte vodou. Dôkladne opláchnite. Bežný šampón by nemal zostať na vlasoch dlhší čas.

Vlasy si samy povedia, kedy ich treba umyť, t. j. kedy sú znečistené. Prach, nečistoty a kožný maz vytvárajú živnú pôdu pre baktérie a plesne a neumožňujú tak vlasovej pokožke dýchať. Tým sa narúša správna funkcia pokožky hlavy a spomaľuje sa rast vlasov.

Po umytí by ste mali vždy použiť kondicionér na vlasy, ktorý sa nanáša od úrovne ušného lalôčika smerom nadol. Na záver je veľmi dôležité vlasy starostlivo a jemne osušiť uterákom. Samozrejme, je lepšie vyhnúť sa fénovaniu. Nechoďte spať s mokrou hlavou. Ak používate fén, vždy použite tepelnú ochranu vo forme krému alebo spreja. Vlasom vadí silné drhnutie uterákom a rovnako nemajú rady žehličky na vlasy, nekvalitnú kozmetiku, veľa stylingových prípravkov, laky na vlasy.

Samostatnú pozornosť si zaslúžia suché šampóny na vlasy. Používanie suchých šampónov sa odporúča len v núdzových prípadoch, napríklad pri kempovaní alebo cestovaní. Keďže tento šampón absorbuje maz, odstraňuje prirodzenú obranyschopnosť vlasov a následne robí naše vlasy zraniteľnejšími a nezdravšími.

Moje miery

Záverom by som chcela veľmi poďakovať za cenné a odborné informácie pani doktorke Ievhenii Tretiakovej, odborníčke s bohatými praktickými skúsenosťami v oblasti dermatológie a trichológie s viac ako 20-ročnou praxou, z Medicínskeho centra DoktorPRO v Bratislave (moderné medicínske centrum s úzkou špecializáciou, ktorého poslaním je sprístupniť inovatívnu medicínu všetkým pacientom).

NOVOROČNÚ VÝZVU sme už odštartovali, ale stále ju stíhaš🤩!

Čaká na teba nielen nádielka nových tréningov, ale aj motivačné a stravovacie rozhovory s odborníkmi. Táto výzva ťa naozaj od začiatku roka poriadne nakopne a rozpumpuje tvoju energiu. Začni si plniť svoj sen o zdravom tele hneď na začiatku roka .😊👇

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.