Poznáš slovo trichológia? Táto pomerne mladá veda sa dotýka každého z nás. Veda o vlasoch a vlasovej pokožke je dnešnou témou, ktorú si v spolupráci s pani doktorkou Ievheniiou Tretiakovou z Medicínskeho centra DoktorPRO v Bratislave priblížime bližšie.
Ak ťa zaujíma svet zdravých vlasov a vlasovej pokožky, začítaj sa do ďalších riadkov, ktoré ti prezradia, ako prebieha trichologická diagnostika, aké problémy a ochorenia vie odhaliť a ako by sme sa mali správne starať o svoje vlasy. Nezabúdaj, vlasy sú korunou krásy 😉.
V úvode tejto zaujímavej témy by som vás rada poprosila o vysvetlenie pomerne neznámeho slova trichológia. Čím všetkým sa zaoberá, čo skúma a lieči? Ako a kedy nám vie pomôcť?
Trichológia je veda o vlasoch a vlasovej pokožke, ktorá skúma štruktúru a fyziológiu vlasov a vyvíja metódy diagnostiky a liečby vlasov a vlasovej pokožky.
Je to pomerne mladá veda a ako samostatný odbor dermatológie sa sformovala až v polovici 20. storočia.
Ako prebieha odborné trichologické vyšetrenie vo vašej špecializovanej ambulancii? Treba sa nejako vopred pripraviť na samotnú diagnostiku?
Diagnostika problémov s pokožkou hlavy a s vlasmi sa vykonáva pomocou jednoduchej diagnostickej metódy nazývanej trichoskopia. Je to spôsob dermatoskopického vyšetrenia vlasov a pokožky hlavy pomocou trichoskopu, pri ktorom sa vyšetrovaná časť premieta priamo na obrazovku monitora.
DoktorPRO disponuje novým najmodernejším trichoskopom Firefly, ktorý vďaka ultrasilnému zväčšeniu obrazu a polarizácii posúva trichológov na úplne novú úroveň. Pokročilá technológia zaručuje vysoké rozlíšenie obrazu aj pri malej snímanej oblasti.
Trichoskopické vyšetrenie umožňuje stanoviť kvalitu a typ vlasov a vlasovej pokožky, ako aj vyšetriť stav vlasu v celej jeho dĺžke.
Pomocou trichoskopu je možné vyšetriť aj mazové žľazy a identifikovať bežné ochorenia, ako sú plesňové lézie, psoriáza či seboroická dermatitída. Táto metóda je veľmi jednoduchá a bezpečná. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu prípravu. Dva dni pred testom by ste si nemali umývať vlasy a nepoužívať stylingové prípravky a dva týždne pred testom je lepšie si vlasy nefarbiť.
Spolupracujete pri určení diagnózy aj s inými odbornými ambulanciami?
Stanovenie príčiny zhoršeného stavu vlasov, vyvolávajúceho vypadávanie vlasov alebo zmenu stavu pokožky hlavy, si môže vyžiadať konzultáciu aj s lekármi z iných oblastí medicíny.
Môžu to byť endokrinológ, gynekológ, urológ, gastroenterológ, psychológ a dokonca aj psychiater. Predovšetkým je potrebné urobiť si krvné testy na stanovenie deficitu minerálov a vitamínov v organizme, možných hormonálnych porúch alebo prítomnosti infekcie.
Potreba konzultácie s inými odborníkmi ako s trichológom závisí od konkrétnej príčiny choroby pacienta.
Predpokladám, že je psychicky náročné prijať situáciu, keď sa stav vlasov alebo pokožky hlavy v priebehu krátkeho času zmení k horšiemu a nevieme si sami pomôcť a dokonca ani nepoznáme príčinu zhoršenia stavu.
S akými najčastejšími vlasovými problémami a ochoreniami prichádzajú pacienti?
Vlasy sú dôležitou súčasťou kvalitného a plnohodnotného života človeka.
Akékoľvek problémy s vlasmi môžu u človeka vyvolať nepríjemné pocity. Tieto problémy často vedú k výraznému emocionálnemu stresu s následným znížením sebavedomia, čo zhoršuje kvalitu života pacientov. Tieto problémy môžu viesť až k depresívno-úzkostným poruchám a k sociálnej izolácii.
Najčastejším problémom pacientov je problém difúzneho vypadávania vlasov trvajúci niekoľko mesiacov. Vyskytuje sa skôr u žien. Najčastejším problémom mužov je androgénna alopécia, postupné plešatenie na klasických oblastiach hlavy.
Čo býva najčastejším spúšťačom uvedených komplikácií? Týkajú sa prevažne žien alebo postihujú aj mužov a deti?
Najčastejším spúšťacím faktorom týchto komplikácií je stres.
Sú všetky choroby spôsobené stresom?
Stres je vždy spúšťačom hormonálnych porúch, porúch endokrinného systému a tráviaceho traktu a príčinou zníženej funkcie imunitného systému.
Podstatnú úlohu pri problémoch s vlasmi a vlasovou pokožkou zohráva nedostatok bielkovín, minerálov a vitamínov v strave. Netreba zabúdať ani na fyziologické vypadávanie vlasov, napr. po pôrode, zrušení antikoncepcie.
Trichologické problémy postihujú obe pohlavia rovnako.
Rozdiely sú hlavne v príčinách, ktoré problémy s vlasmi a s pokožkou hlavy spôsobujú. V súčasnosti sa zvyšuje počet detí s alopéciou areata, ktorá je často spojená s imunologickými poruchami. Táto choroba je predmetom podrobného štúdia vedcov na celom svete.
Aké ďalšie faktory a ochorenia ovplyvňujú kvalitu našich vlasov a pokožky hlavy?
Faktorov, ktoré vedú k zmenám kvality našich vlasov a pokožky hlavy, je mnoho.
Väčšinou to je dermatológ trichológ, ku ktorému sa pacient objedná na konzultáciu najskôr. Trichológ v spolupráci s inými odborníkmi môže odhaliť skutočnú príčinu problémov s vlasmi a s vlasovou pokožkou (napr. endokrinologické, onkologické, krvné ochorenia). Príčinou vzniku problémov s vlasovou pokožkou môže byť seboroická dermatitída, psoriáza, plesňové, bakteriálne ochorenia a pohlavne prenosné choroby. Toto sú najčastejšie patologické stavy.
Na kvalite a zdraví vlasov a vlasovej pokožky má podiel aj starostlivosť o vlasy a ich úprava (umývanie, farbenie, fénovanie, česanie, výber kozmetických produktov a iné).
Ako by mala vyzerať správna vlasová starostlivosť vrátane použitia produktov?
Optimálna teplota vody na umývanie vlasov je 35 až 45 ˚C. Pred nanesením šampónu si vlasy rozčešte hrebeňom. Potom vlasy navlhčite vodou a rovnomerne naneste šampón na vlasy a na pokožku hlavy, pričom ho vopred napeňte v dlaniach alebo zrieďte vodou. Dôkladne opláchnite. Bežný šampón by nemal zostať na vlasoch dlhší čas.
Vlasy si samy povedia, kedy ich treba umyť, t. j. kedy sú znečistené. Prach, nečistoty a kožný maz vytvárajú živnú pôdu pre baktérie a plesne a neumožňujú tak vlasovej pokožke dýchať. Tým sa narúša správna funkcia pokožky hlavy a spomaľuje sa rast vlasov.
Po umytí by ste mali vždy použiť kondicionér na vlasy, ktorý sa nanáša od úrovne ušného lalôčika smerom nadol. Na záver je veľmi dôležité vlasy starostlivo a jemne osušiť uterákom. Samozrejme, je lepšie vyhnúť sa fénovaniu. Nechoďte spať s mokrou hlavou. Ak používate fén, vždy použite tepelnú ochranu vo forme krému alebo spreja. Vlasom vadí silné drhnutie uterákom a rovnako nemajú rady žehličky na vlasy, nekvalitnú kozmetiku, veľa stylingových prípravkov, laky na vlasy.
Samostatnú pozornosť si zaslúžia suché šampóny na vlasy. Používanie suchých šampónov sa odporúča len v núdzových prípadoch, napríklad pri kempovaní alebo cestovaní. Keďže tento šampón absorbuje maz, odstraňuje prirodzenú obranyschopnosť vlasov a následne robí naše vlasy zraniteľnejšími a nezdravšími.
Záverom by som chcela veľmi poďakovať za cenné a odborné informácie pani doktorke Ievhenii Tretiakovej, odborníčke s bohatými praktickými skúsenosťami v oblasti dermatológie a trichológie s viac ako 20-ročnou praxou, z Medicínskeho centra DoktorPRO v Bratislave (moderné medicínske centrum s úzkou špecializáciou, ktorého poslaním je sprístupniť inovatívnu medicínu všetkým pacientom).
NOVOROČNÚ VÝZVU sme už odštartovali, ale stále ju stíhaš🤩!
Čaká na teba nielen nádielka nových tréningov, ale aj motivačné a stravovacie rozhovory s odborníkmi. Táto výzva ťa naozaj od začiatku roka poriadne nakopne a rozpumpuje tvoju energiu. Začni si plniť svoj sen o zdravom tele hneď na začiatku roka .😊👇
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.