Ak práve čítaš tieto riadky, znamená to, že ťa táto téma zaujala, však? A pravdepodobne máš problém s celulitídou. Či už je to niekde v zárodku, alebo ťa trápi dlhodobo, tak mám dobrú správu. Existuje na ňu riešenie. ;-) Aj ty sa môžeš zbaviť celulitídy, dokonca celkom jednoducho. Ale, musíš zvoliť správny postup, o ktorom si povieme viac v článku.
Celulitída sa týka hlavne oblastí zadku, prednej a zadnej časti stehien. Práve tieto oblasti potrebujeme spevniť, ale, aby to malo ešte vyšší efekt, tak je veľmi vhodné pridať kardio a taktiež
stravu.
Aké konkrétne cviky vedia pomôcť najviac v boji proti celulitíde?
O malú chvíľu ti ich všetky ukážem. Dôležité je ešte dodať, že práve vyššie počty opakovaní sú podľa mňa spôsob, ako sa jej dokážeme zbaviť skôr. A ak tieto cviky ešte pospájame do kombinácií, vznikne tzv. kondičný tréning, pri ktorom dokonca spálime viac tuku za kratšiu chvíľu. A to je presne spôsob, ktorý potrebujeme na to, aby sme získali krajšie partie v oblasti zadku, zadnej časti stehien a prednej časti stehien. Poďme už ale na konkrétne cviky proti celulitíde.
Poznámka na úvod: Znamienko + medzi cvikmi znamená, že po vykonaní série prvého cviku okamžite prejdeme na druhý cvik a až potom si dáme 20-30 sekundovú pauzu. A potom zopakujeme presne v tomto poradí ešte 2 série, čiže celkovo odcvičíme 3 série.
# 1: Mostík na jednej nohe + mostík obojnožne
Tento cvik je určený pre zadnú časť stehien, ale z časti aj na zadok.
Vykonáme 3 série po 20-30 opakovaní.
Mostík na jednej nohe
Ležíme na chrbte, chodidlá sú na šírku ramien, ruky položené vedľa tela, jedno koleno pokrčené, druhé vystreté a túto nohu máme vo vzduchu. Pohyb začneme zdvíhaním panvy a vo vrcholnej fáze vydýchneme, pričom zatlačíme chodidlo do zeme a napneme zadnú časť stehna. Keď sa vraciame do počiatočnej polohy, tak sa nadychujeme.
Mostík obojnožne
Ležíme na chrbte, chodidlá sú na šírku ramien, ruky položené vedľa tela, kolená pokrčené. Pohyb začneme zdvíhaním panvy a vo vrcholnej fáze vydýchneme, pričom zatlačíme chodidlá do zeme a napneme zadnú časť stehna. Keď sa vraciame do počiatočnej polohy, tak sa nadychujeme.
# 2: Výpady v chôdzi + oslie výkopy
Cviky určené najmä pre zadok.
Vykonáme 3 série po 20-30 opakovaní.
Výpady v chôdzi
Stojíme vzpriamene a vykročíme vpred jednou nohou, pričom máme celý čas vystretý chrbát, ruky vedľa tela a kolená postupne krčíme až do pravého uhla, kedy sme zadným kolenom tesne nad zemou a predným pred telom. Obe v pravom uhle. Dole sa nadýchneme a pri výstupe hore sa vydychujeme. Zo spodnej polohy smerom nahor zatláčame do chodidla, aby sme intenzívnejšie napínali svaly zadku.
Oslie výkopy
Sme v pozícii na štyroch. Jednu nohu zdvíhame smerom nahor a koleno je pokrčené v pravom uhle, pričom druhé koleno je na podložke a dlane tiež. Vo vrcholnej fáze vydýchneme a napneme svaly zadku, pri vrátení sa do počiatočnej pozície sa nadychujeme.
# 3: Zdvíhanie nohy v ľahu na boku + stláčanie fitlopty
Prvý cvik je určený pre vonkajšiu stranu stehna/boky, druhý cvik pre vnútornú oblasť stehien.
Vykonáme 3 série po 40-50 opakovaní.
Zdvíhanie nohy v ľahu na boku
Ľahneme si na bok a hlavu si oprieme o ruku. Pohyb začneme dvíhaním nohy do strany a pohyb vykonávame pomaly. Vo vrcholnej fáze môžeme aj trochu podržať a napnúť svaly boku. Pri vrátení sa do počiatočnej pozície sa nadychujeme. Vystriedame obe nohy.
Stláčanie fitlopty
Ľahneme si na chrbát, chodidlá máme na šírku ramien, kolená pokrčené ako pri cviku mostík a pohyb začíname približovaním kolien k sebe, teda stláčaním fitlopty. Pri stláčaní vydychujeme a pri návrate nadychujeme.
Tip: Pokiaľ nemáme doma fitloptu, môžeme použiť inú loptu, napr. overball, prípadne niečo iné, napr. vankúš, alebo plyšovú hračku, ktorá nie je ani príliš mäkká ani tvrdá a nebude vadiť, ak by sme ju cvičením náhodou zničili.
# 4: Drepy na úzko + drepy s odrazom
Cviky určené primárne na prednú časť stehna, ale zapájame dosť značne aj zadok.
Urobíme 3 série po 12-20 opakovaní.
Drepy na úzko
Chodidlá dáme tesne k sebe, ruky dáme pred seba, pozeráme sa pred seba - teda hlava je vzpriamená a pohyb začneme krčením kolien a klesaním smerom nadol pričom sa nadychujeme a potom zo spodnej pozície smerom nahor sa vydychujeme. Počas celého pohybu sa sústredíme na prácu prednej časti stehien, teda tie naplno napíname a pohyb robíme pomaly.
Tip: Tento cvik môžeme vykonávať aj tak, že si o chrbát oprieme fitloptu, ktorú oprieme o stenu.
Drepy s odrazom
Postoj na šírku ramien, ruky pred sebou, hlava vzpriamená, chrbát vystretý a pohyb opäť začíname krčením kolien a klesaním, pričom sa nadychujeme. Potom sa zdola prudko odrazíme a vyskočíme. Pri dopade tlmíme dopad tým, že ihneď prechádzame do ďalšieho drepu.
Okrem cvičenia je veľkým pomocníkom v tréningu zbavovania sa celulitídy aj kardio cvičenie. V tomto prípade je cvičenie ideálne vykonávať v pomalom ľahkom tempe, pri ktorom je človek schopný povedať tri súvislé vety. Napríklad turistiku, rýchlu chôdzu, bicyklovanie, beh, plávanie, korčuľovanie v trvaní minimálne 35 minút a viac.
Bez hýbania sa sa celulitídy proste nezbavíš. Ak nie je chodenie do fitka tvoja šálka kávy, skús cvičiť pravidelne doma a premeň svoju obývačku na fitko. S cvičeniami na Fitshakeri to zvládneš aj ty: