Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Už si počula pojem slow travelling? Prečo je vlastne dôležitý?

Aj ty si musela toto leto svoj dopredu objednaný zájazd, pobyt v rezorte a first-moment zrušiť? Možno práve pre zmenené dovolenkové plány budeš mať, hoc nevedomky, príležitosť zažiť na vlastnej koži slow travelling.
Tento pojem, podobne ako slow food, slow fashion či slow beauty, sa v posledných rokoch zaužíval ako predstaviteľ kontrastu k dnešnej rýchlej dobe. Znamená doslova „pomalé cestovanie“ – a to vo všetkých zmysloch tohto slova. Aké to sú?

#1: DOPRAVA

Koncept pomalého cestovania predpokladá, že spomalíme už počas cesty do finálnej destinácie a pri výbere dopravného prostriedku berie do úvahy to, akú ekologickú stopu na našej planéte cestovaním zanecháme. Výbornou pomôckou je táto kalkulačka, ktorá porovná dosah rôznych druhov dopravy. A ak ho berieš vážne, je pravdepodobné, že lietadlo si nezvolíš, takže presun bude naozaj pomalší.
Slow travelling ho však považuje za rovnako hodnotnú súčasť dovolenky, počas ktorej môžeš zbierať zážitky úplne rovnako. Síce je zaužívané, že dovolenka sa začne až po vybalení kufrov v cieľovej destinácii, vôbec to tak nemusí byť. Môžeš si ju napríklad rozkúskovať na viac čiastkových cieľov, pokojne aj niekoľko dní, a navštíviť viac miest alebo sa vyzbrojiť knihami a spoločenskými hrami, na ktoré počas bežných dní nie je toľko času.
Ak to však inak ako letecky nejde (alebo nechce ísť? 😊), spomalenie presuň na čas strávený priamo v cieli a pobudni v ňom čo najdlhšie. Odletieť si na otočku na predĺžený víkend do Turecka či Egypta môže síce znieť lákavo, no nedáva to zmysel. Jednak za sebou zanecháš obrovskú uhlíkovú stopu a zároveň nebudeš mať šancu spoznať a pochopiť krajinu a koniec koncov ani oddýchnuť si.
dovolenka letecky
 

#2: UBYTOVANIE

Pod pojmom pomalé cestovanie sa ukrýva oveľa viac než len to, ako dlho trvá dostať sa do cieľovej stanice. Na lepšie pochopenie ho nazvime zodpovedným (alebo udržateľným) cestovaním. Keď si uvedomíš podstatu týchto slov, o to jednoduchšie bude stotožniť sa s prístupom – napríklad k ubytovaniu. Rýchlym riešením je objednať si celý zájazd spolu s pohodlným ubytovaním vo  štvorhviezdičkovom hoteli.
Spomaľ! Hotelové reťazce predstavujú pre životné prostredie nemalú záťaž – tie so štyrmi hviezdičkami pokojne aj 3-, 4-násobne vyššiu v porovnaní s ubytovaním v lokálnych hosteloch a u domácich. To, mimochodom, vrele odporúčam – umožní ti to kontakt a komunikáciu s ľuďmi žijúcimi na danom mieste a tvoj zážitok bude o to autentickejší a intenzívnejší.
slow travelling
 

#3: CIEĽ

K pomalému cestovaniu nepochybne patrí aj spoznávanie daného miesta do čo najväčších detailov. A to za deň či dokonca niekoľko hodín, ktoré umožní sprievodca z agentúry, nemáš šancu dosiahnuť. Dopraj si dostatok času na to, aby si si mohla dovoliť povedať, že si navštívenú destináciu naozaj spoznala. Zisti, čo sa práve deje, čo domáci pripravujú, čím žijú, a prispôsob tomu svoj harmonogram. Staň sa súčasťou ich aktivít, rozhovorov, života. Vďaka tomu spoznáš ich problémy, radosti, starosti a ver mi: už nikdy ti to miesto nebude vzdialené.
kam na dovolenku autom
 

#4: STRAVOVANIE

All inclusive stravovanie znie síce lákavo, no nie je ideálnou voľbou (a to nielen z hľadiska tvojej odmakanej figúry). „Reťazcové“ hotely ponúkajú rovnaké jedlo všade na svete. Nemáš tak šancu zistiť, čo je naozaj pre danú oblasť typické. Rieš jedlo spontánne, navštív trhy, daj sa pozvať k miestnym domov. Všímaj si, čo jedia, kde nakupujú, komunikuj a pýtaj sa, kam by odporučili ísť sa najesť. Gastrozážitok bude omnoho silnejší, podporíš domácich (pretože z peňazí utratených v hotelových rezortoch toho veľa neuvidia) a spoznáš nové chute.
kam v lete na dovolenku
 

#5: ÚCTA

Mojou najobľúbenejšou časťou pomalého cestovania je pokora. Úcta k danému miestu, jeho prírode, zvieratám aj ľuďom. Začať môžeš už doma pri výbere destinácie, keď si položíš otázku: „Koľko ľudí navštevuje toto miesto?“
Výber destinácie je rovnako dôležitý ako identifikácia miesta, kam NEJSŤ. Treba si uvedomiť, že naša prítomnosť narúša prirodzený chod života a postupne ho môže úplne zdevastovať. Stratí sa autentickosť, miestni začnú byť závislí od príjmu z turizmu, začnú sa budovať hotelové komplexy. Svoje správanie k ľuďom, ktorí tu žijú celoročne, k zvieratám aj prírode netreba brať na ľahkú váhu. Dopredu si naštuduj ich zvyklosti a rešpektuj ich. Rovnako ako na návšteve u niekoho doma − nezačneme presúvať nábytok, ale prispôsobíme sa. To my sme tam cudzí. Tento bod súvisí aj s využívaním atrakcií, robením fotiek s miestnymi bez súhlasu a nenápadné dehonestovanie ich kultúry.
kam ist na dovolenku


A prečo je slow travelling dôležitý?

Okrem intenzívnejšieho zážitku a našej psychohygieny je tu aj environmentálne hľadisko, pre ktoré sa dostáva do popredia. V roku 2008 prišiel Manfred Lenzen (Univerzita v Sydney) s prepočtom škodlivosti turizmu na životné prostredie. Jeho pomerne komplikovaný výpočet možno zhrnúť do jednoduchého záveru: turizmus predstavuje pre globálnu klímu oveľa väčšiu záťaž ako priemyselná výroba alebo stavebný priemysel. Nie je to totiž len o tom, ako sa do nášho cieľa dostaneme. Zakúpeným cestovným lístkom, letenkou, natankovaním nádrže alebo naštartovaním motorky sa naša letná bilancia emisií ešte len začína.
Je veľmi dôležité, aby sme dovolenku chápali ako komplexný celok: výber destinácie, príprava na ňu, doprava do cieľa, výber ubytovania, spôsob stravovania a výber atrakcií, naše správanie na mieste a to, ako sa tam budeme pohybovať.
Každý utratený dolár v cestovnom ruchu váži približne 1 kg oxidu uhličitého – čo je o 20 − 40 % viac ako v iných odvetviach. Ide totiž o súčet emisií vzniknutých pri doprave (nejako sa do nášho cieľa musíme dostať), poľnohospodárstve (všetko, čo počas pobytu zjeme a čo je potrebné pre nás vypestovať/doviezť) a stavebníctve (aby sme sa mali kde ubytovať) dokopy. Masový turizmus má tiež negatívny dosah na život miestnych obyvateľov a prispieva k extrémnemu nárastu množstva odpadu.
Ak ti nie je anglický názov slow travelling sympatický, pokojne ho nahraď pojmom „zodpovedný cestovateľ“. Je to osobnejšie a možno ťa to o to viac motivuje k zmene prístupu k cestovaniu.
kam na dovolenku
 

A aký je „zodpovedný cestovateľ“?

Zodpovedný cestovateľ dbá na vhodný výber destinácie, podporuje lokálny život vo všetkých možných oblastiach, či už zvolí miestne ubytovne vo vlastníctve obyčajných ľudí alebo nakúpi lokálne potraviny. Pred cestou sa zoznámi s pravidlami krajiny, do ktorej ide, a tiež si zistí, aké má problémy, čo je slušné a čo nie. Cestu do cudziny pomalý cestovateľ neberie len ako oddych, ale aj ako poznanie toho, aký je stav života obyvateľov a prírody, a po príchode domov tieto skúsenosti šíri medzi svojimi známymi. Všetko to môžeš aplikovať pri ceste do zahraničia aj na potulkách Slovenskom. To, či sa ti to naozaj podarilo, si overíš jednoduchou skúškou správnosti: vieš odpovedať na otázky, čím domáci žijú? Čo ich aktuálne trápi a hnevá? Čo jedia?
kam na exoticku dovolenku
Pomalé cestovanie je krásne a ja ti pri ňom veľmi držím palce!
 
A nezabudni, nech už pôjdeš kamkoľvek, nepoľav zo svojich zdravých návykov. Na dovolenke je povolené trošku viac si dopriať, no stále sa snaž dostatočne hýbať a vyberať si zdravšie verzie jedál (aspoň na 70 - 80 %). S pohybom ti radi pomôžeme aj na dovolenke. Nájdeš totiž u nás program FIT IN 15 MIN., kde cvičenia zaberú cca 15 minút. Odmakaj si tréning hneď ráno a ostaň fit aj na dovči:
krátky tréning
 
Mohlo by ťa zaujímať:
50x overené tipy na výlety, čo vidieť na Slovensku s DEŤMI
Čo zvážiť pri plánovaní, kam ísť na dovolenku? Toto je 7 +1 krok k ekodovolenke aj pre teba!
Čaká ťa dlhá cesta autom? Tu nájdeš 8 cvikov ako rozhýbať stuhnuté svaly
Kam na výlet? Spoznaj stredné a severné Slovensko vďaka týmto 12 tipom
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.