Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Toto by si mala prečítať každá žena: 6 rád, ako sa zamilovať do cvičenia!

Veľakrát mávam hádku s mojou vnútornou mean girl (Frederikou), ktorá sa ma snaží presvedčiť, že nevyzerám dosť dobre, nebežím dosť rýchlo, alebo že by som dokonca mala kašľať na celé cvičenie a dať si dnes radšej pizzu s pivom, či mňam mňam údené koleno. Ak aj ty zvádzaš boj s touto osobou a nedarí sa ti vyhrať, prečítaj si, ako ju prehovoriť, aby aj ona začala mať rada cvičenie. Ja ju presviedčam takto a funguje to, tak skús aj ty. ;-)

1. Našla som si to, čo ma baví

U mňa zvíťazilo fitko. Našla som si svoj spôsob relaxu, ktorý ma naozaj baví a čo robím rada. U teba to môže byť box, joga, behanie, pilates, crossfit. Je to skutočne jedno, pokiaľ to robíš rada. Okrem toho, nemusíš si vybrať len jedno. Ja cvičenie kombinujem. Korčule, bicykel, turistika, plávanie, aeróbne cvičenie v posilke či také, ktoré je viac zamerané crossfitovo. Nájdi si jedno alebo aj viac vecí, ktoré ťa budú baviť.
mam rada cvicenie
 

2. Striedam to

To, že cvičenie striedaš, nie je dobré len pre tvoju psychiku, ale aj pre tvoje telo. Ak stále beháš po tej istej ceste v tú istú hodinu, takým istým štýlom, nie je divu, že ťa to nebaví a opäť zvádzaš boj s Frederikou. Ak si ale na tej istej ceste, v tú istú hodinu spravíš napr. prekážkovú dráhu, opäť ťa to začne baviť, pretože to bude niečo pre teba nové, ale aj pre tvoje telo, ktoré zmeny ľúbi. Prípadne na nejaký čas vystriedaj beh za tabatu alebo cvičenie s činkami.
kolieskove korcule
 

3. Našla som si sparinga

Mať pri sebe človeka, ktorý chodí cvičiť s tebou je ten naj booster.  U mňa je to môj priateľ. Už len pomyslenie na to, že máš s kým ísť a pokecať, ťa prinúti sa vyhrabať z gauča. Ak nemáš takú kamošku alebo frajera, nájdi si nejakú imaginárnu. Znie to pofidérne, priznávam, ale všimni si tých ľudí, ktorí komentujú fotky fitnessiek „aj ja som dnes bola cvičiť“, „aj aj som mala leg day“, „aj ja držím diétu“. To sú ich imaginárne kamky, ktoré ich motivujú. Nemusíš hneď vypisovať pod fotky že „aj ja som...“. Stačí ten dobrý pocit súdržnosti, že niekto iný bol cvičiť a ty s ním v určitom smere zdielaš ten pocit. Teraz nechcem navádzať na falošné kamošstvá šmrncnuté autistickým zmýšľaním - ak máš ozajstného kamoša, ktorý cvičí, hybaj s ním.

4. Cvičím preto, lebo sa mám rada

Nechodím cvičiť preto, lebo som tučná a nepáčim sa sama sebe, ale preto, lebo sa mám rada. Robím niečo dobré pre seba a je mi fuk, čo si o tom myslia iní.
cvic aby ta to bavilo
 

5. Necvičím vždy do odpadnutia

Sú ľudia, ktorí sa potrebujú na tréningu zničiť a majú to radi. Ale ak ty po každom tréningu (najmä po tých prvých) ideš domov totálne zničená a neschopná robiť už nič, začneš cvičenie nenávidieť, resp. Frederika ti povie, že kvôli cvičeniu už nemáš silu napr. ani navariť, nie to ešte na to, čo ťa naozaj baví. Nedávaj jej preto karty do rúk. Cvič tak, že sa unavíš, že cítiš, že si niečo robila, ale nie tak, že nie si schopná ďalšieho fungovania. Preto choď na to pozvoľnejšie, postupne pritvrdzuj a uvidíš, ako budeš reagovať.

6. Spravila som si parádny playlist

Nie je snáď nič lepšie, ako keď ideš už poslednú sériu, alebo posledný kilometer vyčerpaná s tým, že už naozaj nevládzeš a zrazu ti zahrajú tú tvoju. Mňa to vždy nakopne tak, že som schopná si tréning predĺžiť. Skús si preto spraviť motivačný playlist. Takto sa budeš vždy na cvičenie tešiť. Muzika je silná vec. A keď dokáže liečiť, nie je možné, aby ťa nedokázala aj nakopnúť cvičiť.
hudba pocas cvicenia
Veronika Bisahova
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Veronika. Som aktívna žena druhu "všehochuť"- inak povedané, fušujem do veľa druhov športov, pričom asi najlepšie mi ide cvičenie vo fitku. Úspešne odmietam prijať fakt, že pracujúca žena (minimálne 8 hodín denne) s domácnosťou, priateľom a psom nemá čas na seba, nemá čas cvičiť a nutne musí pribrať, či nebodaj nemôže variť zdravo a chutne. Naopak. V mojich článkoch sa ťa budem snažiť motivovať, ukázať ti, že všetko sa dá, ak chceš a správne si v hlave nastavíš (alebo ak si chlapa správne nastavíš ;) ). Byť fit a cvičiť má byť o zábave...takže čítaj, usmievaj sa a cvič.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.