Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Televízor otupuje deťom mozog. Koľko času pred telkou je v norme?

Všetci rodičia mi dajú určite za pravdu, že zo svojich potomkov chceme mať ľudí s dobrou vyhliadkou do života. Ako ich však čo najlepšie vychovávať? Jedna zo zásad, ktorú sa určite oplatí zaviesť do praxe, je držať ich od telky tak často, ako je to možné. Že prečo? Čítajte ďalej...

Sledovanie televízie sa môže javiť ako neškodný spôsob trávenia voľného času. Najmä ak sú rozprávky aj s edukatívnym podtónom. Avšak vedecké výskumy dokazujú, že v skutočnosti sledovanie televízie ide ruka v ruke so spomaleným vývojom poznávacích schopností.
fitshaker_blog_sledovanie_TV
Znížené kognitívne schopnosti u predškolákov
Rozvoj myslenia je dôležitým míľnikom v sociálnom a poznávacom vývoji, ktorým deti prechádzajú počas predškolského veku. Správne podporované myslenie umožňuje deťom porozumieť rozdielom medzi mentálnymi stavmi a postojmi svojej osoby. Zároveň im umožňuje si uvedomiť, že mentálne stavy a postoje iných osôb môžu byť značne odlišné. V konečnom dôsledku vedie toto uvedomenie k lepším sociálnym vzťahom. Už v útlom veku je tento stupeň vývoja dôležitým základovým kameňom pre lepšiu spoluprácu a citlivosť medzi deťmi a prispieva tiež k zníženiu agresívneho správania voči ostatným. Tiež sa môžu stať v neskoršom veku tolerantnejšími voči ostatným ľuďom.
Výskumy (a tiež náš zdravý rozum) jednoznačne potvrdzujú, že zapojenie detí do konverzácie tvárou v tvár (napríklad hra s predstavivosťou alebo čítanie nahlas) je ďaleko lepším prostriedkom pre emocionálne a fyzické zdravie a rozvoj duševných schopností ako sledovanie televízie.
fitshaker_blog_sledovanie_tv2
Deti ťažko porozumejú pocitom, ktoré vidia v  TV
Deti môžu ťažšie chápať myslenie a pocity iných osôb, keď ich pozorujú v televízii. Na druhej strane, čítanie knižných príbehov im umožňuje lepšie pochopiť myslenie, konanie a cítenie postáv. Vedenie rozhovorov tiež pomáha rozumieť pohnútkam postáv v čítanom.
To môže byť aj zdôvodnením faktu, že deti rodičov, ktorí s nimi sledovali televíziu a vysvetľovali priebeh deja, majú lepšie výsledky pri používaní myslenia v každodennom živote.
Takže, ak už detičky sedia pred televíziou, nenechajme ich tam sedieť samé, ale rozprávajme sa s nimi o tom, čo sledujú. Každopádne však nezabudnime vymedziť časový priestor, ktorý venujú tejto aktivite. Viac ako dve hodiny denne strávené pozeraním na televíznu obrazovku sa spája s niektorými emocionálnymi ťažkosťami a problémami v správaní.
Deti, ktoré strávia viac ako dve hodiny denne sledovaním televízie alebo používaním počítača,  majú až o 60% vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich v budúcnosti objavia psychické problémy. Ak sa k tomu pridá navyše absencia akejkoľvek fyzickej aktivity, táto pravdepodobnosť sa zvyšuje.
Animals. TeevYa, Running, Zebra, Rafe, Lion
Sledovanie televízie a detská obezita
Stále sa zvyšujúce percento detí trpiacich obezitou je spojené s vysedávaním pred televíziu. Ďalší dôvod, prečo má význam striktne vymedziť čas strávený pred telkou. Čím viac času strávia naše deti touto pasívnou (ne)činnosťou, tým viac je pravdepodobné, že dôjde k poruche metabolizmu. Je charakterizovaná nadváhou a obezitou, zvýšenou hladinou inzulínu a neskôr vyšším krvným tlakom. Nie je to žiadna novinka, že? Nielen pre deti, ale aj pre nás dospelákov, ktorí by sme mali byť vzorom a pozitívnym príkladom pre naše ratolesti. Dospelí, či už muži alebo ženy, tráviaci pred televíziou viac ako 14 hodín týždenne, sú tiež ohrození zvýšeným rizikom inzulínovej rezistencie, obezity, vysokou hladinou cholesterolu a podobnými ťažkosťami.
Nielen televízia je nepriateľom duševného a telesného zdravia. Deti, ktoré používajú elektronické vymoženosti dnešnej doby v čase ukladania sa na spánok, majú 1,5-krát zvýšenú pravdepodobnosť ponocovania alebo poruchy spánku. Svoje robí aj elektromagnetický smog. Ak sú elektronické prístroje, či už telka, počítač, tablet...,v detskej izbe, riziko narušenia spánku je 2,5-krát vyššie. Deti ostávajú dlhšie hore, aby strávili čas napríklad hraním videohier a obetujú pritom hodnotný čas spánku. Málo oddýchnutý detský mozog nedokáže efektívne prijímať a spracovávať podnety, ktoré ho čakajú ďalší deň.
Dĺžka času, ktorú strávi naše dieťa sledovaním čohokoľvek, zohráva tiež svoju úlohu v negatívnom dopade na kognitívne schopnosti. Čím viac času strávia deti nečinnosťou pred telkou, tým ľahšie sa mozog dostáva do pasívneho módu. Podnety a posolstvá jednoducho prúdia do mozgu bez toho, aby boli nejakým spôsobom spracovávané a efektívne roztriedené (to je snáď snom všetkých tvorcov reklamy).
Navyše, sledovaním televízie sa navodzuje stav, že sedavý spôsob života je v poriadku, nehovoriac o vplyve sledovaného obsahu. „Aha, moja obľúbená televízna hviezda sa napcháva hamburgermi, prečo by som to nerobil(a) aj ja?“ O to viac opatrnejší musíme byť, keďže vieme, že deti sú veľmi vďačným terčom marketingu.
Aké sú zdravotné riziká sledovania TV?
Veľa času stráveného sedením pred bedňou má takmer narkotický efekt na náš mozog a otupuje predovšetkým tie časti mozgu, ktoré by mali byť stimulované inou aktivitou, napríklad čítaním.  Sledovanie televízie, bez ohľadu na obsah, je spojené s negatívnymi fyzickými a telesnými zmenami. Existujú dokonca výskumy, ktoré zosumarizovali možné negatívne dopady na detského „diváka“:

  • Obezita

  • Zvýšená chuť do jedla

  • Alzheimerova choroba

  • Ťažšia regenerácia organizmu (napr. aj po chorobe)

  • Problémy so srdcom

  • Spomalený metabolizmus

  • Poškodený zrak

  • Znížená pozornosť

  • Hormonálne poruchy

  • Skorá puberta

  • Autizmus

  • Spánkové poruchy

  • Spomalený vývoj mozgu


Koľko je vela?

  • Deti, ktoré nedosiahli vek 3 rokov, by nemali sledovať televíziu vôbec.

  • Deti vo veku 3- 7 rokov by nemali pred televíziou stráviť viac ako 1,5 hod. denne.

  • Staršie deti by mali mať limit času stráveného pred televíziou a počítačom 2 hodiny denne.


Ak spravíme našim deťom režim, ktorý nedosahuje ani tieto čísla,  môžeme ísť spokojne spať s vedomím, že sme našim deťom nezobrali z ich rozvojového potenciálu. Len pre ilustráciu – prieskum ukázal, že deti v USA sledujú televíziu viac ako 24 hodín týždenne!
Určite si situáciu uľahčíme, ak nedáme deťom do detskej izby žiadnu telku alebo počítač. Príležitosť robí zlodeja a deti tak môžu stráviť v priemere o 9 hodín týždenne viac vysedávaním pred bedňou. A tiež sa nám bude ľahšie žiť, ak vypneme telku, ktorá tvorí len akýsi „zvuk v pozadí“, pretože aj zvuky takého typu vyžadujú našu pozornosť a zbytočne rozptyľujú myseľ neproduktívnym spôsobom.
A čo nám ešte prinesie vypnutá telka?
Viac spoločne stráveného času so svojou rodinou a priateľmi. Spoločné varenie, stolovanie, hranie hier, čas strávený športom, prechádzkami a pozornosťou jedného k druhému je neporovnateľne hodnotnejším časom. Keď naše deti odrastú, určite im nebudú chýbať hodiny, ktoré nemohli stráviť sledovaním televízie, ale budú si pamätať čas strávený spoločne ako rodina :-).
fitshaker_blog_tv_spolocne_pecenie
Majme to na mysli nielen teraz, v čase vianočnom, ale aj vo všedných dňoch. Pretože platí – ak chceme mať viac času, vypnime telku!
Zdroj fotiek: flickr.com
Zdroj textu:mercola.com
 
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.