Spala si už nahá? Aké benefity prináša spánok bez pyžama?

Ani som netušila, že spánok na tzv. Adama a Evu je taký zdravý :-). Tak poďme si priblížiť, prečo je dobré vyskúšať spať nahá. Možno si už o niektorých výhodách počula a možno ťa rovnako prekvapia ako mňa.

# 1: Rýchlejšie zaspíš

Ak telo cíti, že sa znižuje teplota, je to akýsi signál, že prichádza čas spánku. Nakoľko naša telesná teplota je súčasťou regulácie cirkadiánneho rytmu, ktorý určuje, kedy je naše telo pripravené na spánok a kedy je pripravené na prebudenie.

To znamená, že ak spíme nahé, aj naše telo sa dá do spánkového režimu skôr. Ak máš teda náhodou problémy so zaspávaním, aj toto je jedna z možností, ktoré by si mala vyskúšať.

nahá

 

# 2: Tvoja pokožka je zdravšia

Spánok bez pyžama nielenže zlepšuje celkovú kvalitu spánku, ale môže zlepšiť aj kvalitu tvojej pokožky. Dôkazom je jedna malá štúdia, ktorá sa zamerala práve na to, či nedostatočný spánok môže obmedziť schopnosť kože liečiť sa z malej rany. Testovaní boli rozdelení do troch skupín – v tej prvej mali respondenti dostatok spánku, v druhej skupine nespali vôbec a v tretej síce nespali, ale dostali výživu navyše. Zistilo sa, že prvá skupina, ktorá dobre spala, sa zotavila rýchlejšie ako ostatné dve skupiny. A ani výživa navyše neznamenala významný rozdiel v tom, ako rýchlo sa rany zahojili. Pokožke teda najviac prospieva kvalitný spánok, ktorý môžeš docieliť aj tým, že budeš spať bez pyžama :-).

 

# 3: Znižuje stres aj úzkosť

Ďalším dôvodom, prečo by si mala vyskúšať spať nahá je, že tým môžeš dopomôcť k zníženiu celkového stresu a úzkosti. Nie je žiadnym tajomstvom, že zlý spánok má veľký vplyv na úroveň stresu. Štúdie naznačujú, že slabý spánok veľmi úzko súvisí s depresiou. Dostatočne kvalitný spánok je teda prevenciou pred rôznymi psychickými poruchami.

spanok

 

# 4: Zlepšuje schopnosť spaľovania kalórií

Určite si už počula, že nedostatočný spánok môže mať vplyv aj na tvoju hmotnosť. Jedna štúdia sledovala počas troch rokov viac ako 21 000 ľudí a zistila možnú súvislosť medzi nedostatočným spánkom a priberaním. Jednotlivci, ktorí údajne spali maximálne 5 hodín za noc, mali vyššiu váhu.

A tu je ďalší dôvod, prečo by si mala vyskúšať spať nahá. Totiž udržiavanie chladnejšej teploty tela v noci, môže pomôcť zlepšiť schopnosť spaľovania kalórií.

 

# 5: Znižuje riziko srdcových chorôb a cukrovky 2. typu

Ak nemá tvoj organizmus dlhodobo dostatočne kvalitný spánok, môžeš byť vystavený riziku cukrovky alebo srdcových chorôb. Štúdia z roku 2010 „Trusted Source“ skúmala údaje od 1 455 ľudí za šesť rokov a zistila súvislosť medzi kratšou dobou spánku a zvýšeným rizikom cukrovky, čo môže zase zvyšovať riziko srdcových chorôb.

Dbaj teda na kvalitu spánku, je naozaj dôležitý pre fungovanie tvojho organizmu. Nepodceňuj prebdené noci a nepracuj do neskorých večerných hodín. Dopraj telu dostatok regenerácie a spánkového odpočinku.

benefity

 

# 6: Podporuje zdravé vaginálne prostredie

Spánok bez pyžama je tiež skvelý spôsob, ako udržať vaginálne zdravie a zabrániť kvasinkovým infekciám. Tesné alebo spotené spodné prádlo môže totiž zvýšiť riziko vaginálnej infekcie kvasinkami, pretože kvasinky sa rady množia na teplých a vlhkých miestach. Bez ohľadu na to, čo nosíš počas dňa, noc je ideálna, kedy môžeš nechať telo voľne dýchať a udržať si tak intímnu časť tela zdravú.

 

# 7: Zvyšuje plodnosť mužov

Je dobré vedieť aj to, že pre našich partnerov je taktiež spánok „na Adama“ veľmi prospešný. Nedávna štúdia 656 mužov naznačila súvislosť medzi nosením priliehavého spodného prádla a nižším počtom spermií. Spánok bez pyžama je skvelý spôsob, ako udržať semenníky chladné a v optimálnej teplote kvôli zdravým spermiám.

nahota

 

# 8: Zvyšuje sebavedomie

Aj svoje sebavedomie môžeš posilniť tým, že budeš spať nahá. Dostaneš sa do väčšieho kontaktu s vlastným telom a zvýšiš tak svoju sebaúctu. Jedna štúdia zistila, že, ak si častejšie nahá, zlepšuješ si tak celkový obraz o svojom tele, čo môžeme nazvať aj určitým víťazstvom, pokiaľ ide o prijímanie sebalásky. A to je to, čo my ženy určite potrebujeme. Viac sa ľúbiť také, aké sme :-).

 

# 9: Zlepšuje partnerský život

Aj keď sex môže byť bezproblémovou súčasťou tvojho vzťahu, spánok v nahote s partnerom môže byť rovnako úžasný. Jedna štúdia zistila, že kontakt medzi pokožkou medzi dospelými stimuluje uvoľňovanie oxytocínu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri budovaní vzťahu medzi partnermi. A teda dotyky s partnerom sú tiež skvelé, a to nielen pre váš vzťah, ale aj pre tvoje zdravie – a spánok bez pyžama je fantastický spôsob, ako skombinovať obidve výhody :-).

posteľ

Na záver: Spánok bez pyžama neznamená, že sa nemôžeš ani ničím zakryť, naopak, ideálne je, ak sa zakryješ bavlnenou,  flanelovou plachtou alebo letným paplónom. Tak, aby si neprechladla a využila všetky benefity spánku v nahote naplno.

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Ďalšie tipy pre zlepšenie spánku

Na čo je dobré otužovanie, ako s ním začať?

Čo robiť, ak máš oslabený močový mechúr a v ktorom mesiaci si na neho dávať najväčší pozor?

Ako lepšie zvládať stres?

 

Zdroje:

https://www.tuck.com/sleeping-naked-good/

https://www.healthline.com/health/benefits-of-sleeping-naked

Petra Hegerová

Článok bol pridaný dňa 30/08/2019 a zaradený do kategórie: VšeobecnéZdravie   |   Autor: Petra Hegerová

Komentáre