Čaká ťa najkrajšie obdobie v tvojom živote?
Pilates so špeciálnymi cvikmi pre tehotné ťa nielen fyzicky pripraví na pôrod, pôsobí preventívne na bolesti chrbta, ale počas celého tehotenstva ti pomôže udržať fyzickú a psychickú rovnováhu.
Prečo je pilates cvičenie vhodné aj pre tehotné?
- posilňuje končatiny a chrbtové svalstvo;
- dýchacími technikami zvyšuje kapacitu pľúc;
- znižuje tvorbu opuchov;
- dokázane skracuje popôrodnú regeneráciu;
- pôsobí preventívne na bolesti chrbta.
Dôležité fakty!
- Ak si pred svojim tehotenstvom necvičila pilates, nemala si aktívny životný štýl, tak prvé 3 mesiace necvič! Začni až od druhého trimestra. (Samozrejme po konzultácii s lekárom).
- Ak si aj doteraz navštevovala hodiny pilatesu a nemáš problémové tehotenstvo, tak po konzultácii s lekárom môžeš cvičiť aj v prvom trimestri.
- Najdôležitejšou zásadou je, cvičiť len také cviky, ktoré nám dobre padnú, cítime sa príjemne počas ich vykonávania a nie sú veľkou záťažou pre naše telo.
- Pilates môžeš cvičiť až do konca tehotenstva, pokiaľ sa cítiš dobre.
- Pilates po pôrode dokáže vynikajúco ženám navrátiť kondíciu a FIT pocit. Po konzultácii s lekárom sa môže začať cvičiť od 6. až 8. týždňa po pôrode.
Zásady, ktoré musí dodržať každá tehuľka!
- Necvič v rýchlom tempe! Síce v pilatese to nehrozí, no vždy myslime na to, že naša tepová frekvencia sa nemôže veľmi zvýšiť.
- Vždy sa pred cvičením rozcvič!
- Vždy sa napi pred aj po cvičení!
- Pred cvičením, ale hlavne po cvičení si daj malý snack.
- Vyhýbaj sa prestrečingovaniu! Nikdy nestrečuj, nenaťahuj svoje svaly nasilu, teda viac ako je ich normálna hranica. Počas tehotenstva naše telo produkuje hormón relaxín, ktorý zmäkčuje spojivové tkanivá v okolí kĺbov, čím ich robí flexibilnejšími a takto ich pripravuje na pôrod. Zároveň sa však kĺby stávajú náchylnejšie na poranenia. Strečing pred cvičením a po ňom pomáha predchádzať takýmto poraneniam. Nikdy nevykonávajme cviky, ktoré nadmerne zaťažujú kĺby!
- Pri cvikoch, kde treba zapojiť CORE (centrum tela), a tak udržať rovnováhu, buď mimoriadne opatrná. Tvoje centrum sa posúva nižšie a môže sa stať, že budeš mať problém udržať rovnováhu pri niektorých cvikoch. Tak neriskuj!
- V ľahu na chrbte sa odporúča cvičiť najviac 3-4 minútky. Po prvom trimestri je maternica už dosť veľká a môže vyvíjať tlak na vena cava (veľká dutá žila). Aby si znížila tlak, a tak predišla prípadným komplikáciám, cviky v ľahu odporúčam cvičiť v mierne zdvihnutej polohe (hlavne pre začiatočníčky), aby sa tvoje srdce nachádzalo cca nad pupkom. Môžeme na to použiť svoje predlaktia, vankúše alebo bosu.
- V ľahu na chrbte nikdy necvičíme cviky, kde treba mať obe nohy zdvihnuté do nejakej pozície, alebo ich mať nad hlavou. (Dokonca niektorí odborníci vzhľadom na prevenciu neodporúčajú vôbec cvičiť cviky pre tehuľky v ľahu na chrbte, alebo ani s 1 nohou vo vzduchu. Je to ale individuálne. Pokiaľ sa cítiš dobre, pomaly cvičíš a dodržuješ zásady cvikov, nie je tam riziko.)
- Dávaj si pozor na prehriatie organizmu a návaly horúčav. Necvič vo vysokých teplotách, na slnku vonku alebo v prehriatej miestnosti. Ak chceš cvičiť v lete, zvoľ si ranný alebo večerný čas. Zvýšený prietok krvi v organizme, vyšší výdaj energie ti bude tak či tak spôsobovať návaly horúčav ako aj zvýšené potenie sa.
- Nezabudni! Cvičíš pre seba a pre svoje bábätko! Musíte sa cítiť obaja dobre. Cvič tak, aby si nebola vyčerpaná po cvičení, ale skôr čerstvá a energická a daj si vždy úsmev na záver!
Keď máš chuť a energiu, môžeme cvičiť všetky 3 zostavy po sebe. Ak máš len 10 minút, zacvič si len jednu z nich a pokračuj na ďalší deň.
Ja som až do konca 8.mesiaca cvičila všetky zostavy po sebe a cvičila som povolené cviky aj na skupinových hodinách s mojimi klientmi. Ak niektorý pohyb nevyhovoval môjmu bábätku, dalo mi to najavo. Neboj sa! Budeš cítiť, kedy má dosť a aj to, ktoré cviky sa mu páčia najviac :-).
Rozcvička (8-10 minút)
# 1: Dýchacie cvičenie
# 2: Uvoľnenie ramien
# 3: Rozcvička na krk
Rozpažíme ruky, natiahneme ich do strán, dlane nasmerujeme hore a nakloníme sa na jedno rameno a potom na druhé. Dýchame pokojne. Môžeme robiť cvik aj s nádychom aj s výdychom, len nikdy nezadržiavame dych.
# 4: Rozcvička na chrbát
# 5: Vejárik
Nakoľko je tento cvik súčasťou rozcvičky a nebudeme v ňom ostávať dlho, nie je potrebné si dávať pod hlavu a lopatky vankúš.
# 6: Dýchanie
Pilates zostava pre tehotné v sede
Vytáčanie trupu
Držíme sa rukami pod kolenami. Pomaly sa vytočíme s výdychom za rukou, druhou sa držíme pod kolenami/stehnami, a tak sa púšťame trochu dozadu. S nádychom sa vrátime spať.
Zopakujeme na každú stranu 8x.
Cvik na chrbát
S výdychom sa natiahneme do diaľky smerom k svojim chodidlám. Brucho púšťame medzi stehná. Tam sa nadýchneme a skúsime sa s vystretým chrbtom zdvihnúť trošku vyššie. Predĺžime chrbticu! Potom s výdychom opäť zaguľatíme chrbát a vrátime sa do východiskovej pozície, tam sa vystrieme a zhlboka sa nadýchneme.
Zopakujeme cvik 6x.
Pílka
S výdychom sa ťaháme opačnou rukou ku chodidlu protiľahlej nohy z vonkajšej strany. S nádychom sa vystrieme a pokračujeme na druhú stranu. S výdychom sa opäť natiahneme k nohe.
Dávame pozor, aby sme ťahali hrudník trochu ďalej od stehien, aby malo bruško dosť miesta :-).
Klasický pilates cvik – mermaid
Vytlačíme sa na kolená, panvu ťaháme trochu dopredu (je podsadená, bruško vytŕča) a nakreslíme veľký kruh pred seba pravou rukou. Vrátime sa späť na zadok a zopakujeme komplexný cvik 4x.
Zacvičíme si to aj na druhú stranu. Začneme opäť úklonmi, tentokrát na pravú stranu, potom na druhú a nakreslíme pred sebou.
Kan-kan
Potom začneme nádychom doľava, výdych doprava, nádych doľava a vystrieme výdychom pravú nohu. Príjemný cvik na uvoľnenie drieku a bedier.
Zopakuj aspoň 4+4-krát na každú stranu.
Môj odkaz na záver!
Je dokázané, že kto dbá o svoje zdravie a kondičku v tehotenstve, má ľahší pôrod, ľahšie zotavenie sa a vie sa ľahšie vrátiť ku každodennému životu. Môžem to potvrdiť, keďže náš anjelik je už na svete. Ja som bola fit krátko po pôrode a dcérka je krásne zdravé bábätko. Neľutujem ani jednu chvíľku, čo som cvičila, či už sama alebo ako cvičiteľka na hodinách pilates s mojimi babami. Priznám sa, niekedy sa mi už nechcelo cvičiť, ale prekonala som sa a moje telo sa mi za to poďakovalo. Nemávala som bolesti chrbta, drieku ani bedrových kĺbov.
Verím, že moje odskúšané cviky ti tiež pomôžu v prevencii bolesti chrbta a drieku v tehotenstve.
Želám veľa zdravia!
Som vyštudovaný verejný zdravotník. Zdravá životospráva, zdravé jedlá, potraviny a pohyb ma vždy zaujímali. Roky som cvičiteľkou skupinových cvičení ( v minulosti: Aerobik, Bodywork a Piloxing), momentálne cvičím Pilates v malých skupinách. Svojim klientkám často radím ohľadom zmeny životosprávy, zdravých jedál aj pohybu. Ich spokojné úsmevy a spoločne dosiahnuté ciele, sú pre mňa najväčšou odmenou.