Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nedaj sa zlákať pekným obalom. Nie všetko s označením „fit“ je skutočne zdravé

fitness potraviny

Na pultoch obchodov sa dnes bežne stretávame so širokým výberom fitnes produktov, ktoré propagujú, že sú zdravé. Ich pridaná hodnota je však často otázna. Čo je to zdravá potravina? A na čo si dávať pozor pri výbere „zdravých“ potravín?

V dnešnom supermarkete nájdeme aj viac ako 11 000 produktov. Veľké supermarkety a hypermarkety sú veľmi obľúbeným miestom nákupov. Podľa prieskumov v Českej republike hypermarkety uprednostňuje 48 % a supermarkety 17 % Čechov. Výrobcovia produktov preto potrebujú v takom veľkom množstve upútať pozornosť na ten ich produkt. A zároveň predajcovia produkty kategorizujú. Vznikol tak fenomén označovať produkty ako „zdravé“ či „fitnes“.

Fitnes potraviny

Fitnes potraviny sa stali jedným z najnovších segmentov potravín. Ich obľuba rastie. Zaujímavé je, že tieto produkty neobsahujú žiadne „zázračné“ účinné látky na podporu zdravia alebo športového výkonu. Ide prevažne o nové formy produktov.

Ich nesporná výhoda a pravdepodobne aj dôvod obľuby medzi zákazníkmi je ich nenáročná príprava a konzumácia. Výrobcovia sa snažia navodiť dojem, že niektoré fitnes produkty dopĺňajú jedálniček bežných ľudí i športovcov o kvalitné živiny.

Prípadne, že tvoria zdravšiu alternatívu k obyčajným sladkostiam. Označenie fitnes produkt preto nájdeme prevažne na proteínových tyčinkách, raňajkových cereáliách, kašiach a orechových maslách. Popularite sa tešia aj náhrady stravy vo forme nápojov. Pozrieme sa na jednotlivé kategórie podrobnejšie a ukážeme si, na čo si pri ich kúpe dávať pozor.

Proteínové tyčinky

Tyčinky tvoria pohodlný spôsob príjmu nasycujúcich bielkovín počas dňa. Často sú súčasťou olovrantu či iného menšieho jedla počas dňa. Ich výhoda je v dobrej skladovateľnosti, preprave a konzumácii.

Nie všetko, čo má na obale názov „proteín“, je však zdravé.

Tyčinky by mali byť vyrobené z kvalitných bielkovín, ktoré by sa mali vyskytovať vo forme izolátu či hydrolyzátu. Ak chceme primárne prijímať bielkoviny, na prvom mieste v zložení by nemal byť cukor či sirup, ale bielkovina. Na zníženie celkového energetického príjmu tyčinky odporúčam siahnuť radšej po takej, ktorá pridaný cukor neobsahuje. Obsah cukru je pri niektorých tyčinkách vyšší než obsah bielkovín.

Popri proteínových tyčinkách existujú aj energetické tyčinky. Tie obsahujú veľa vločiek, kúskov sušeného ovocia, orechov, semien. Ich cieľom je poskytnúť organizmu dostatok rýchlej energie pri aeróbnej aktivite, ako je beh alebo bicyklovanie.

Viac informácií o tyčinkách, a nielen proteínových, sa dočítaš v článku (klikni na obrázok):

Vieš, ako rozoznať, ktoré müsli tyčinky sú zdravšie?

Raňajkové cereálie a kaše

Raňajkové cereálie sú stále obľúbenou formou raňajok. Niet sa čomu diviť. Obsahujú ovsené vločky, ktoré sa považujú za zdraviu prospešné. A navyše príprava je veľmi jednoduchá – stačí ich zaliať vodou alebo mliekom.

Bohužiaľ, farebné balenie s vyobrazením misky ovsených vločiek s orechmi a ovocím je vzdialené od bežnej reality toho, čo balenie v sebe ukrýva. V našich obchodoch nie je problém nájsť cereálie, ktoré na prednej strane tvrdia, že sú plné orechov, ovocia alebo medu. Podľa zloženia však obsah týchto surovín reálne dosahuje iba 2-3 % obsahu balenia. Nie je výnimkou nájsť bombastický nápis o cereáliách s obsahom medu, kde je ho 0,5 %. Zato sú plné cukru.

Rovnaké reklamné triky fungujú aj pri cereálnych kašiach. Preto odporúčam, aby ste vždy čítali zloženie na zadnej strane produktu. Ideálne je kupovať iba také produkty, ktoré sa skladajú z reálnych surovín, v prípade cereálií z vločiek, orechov, ovocia a v prípade kaší z obilninových múk, ideálne celozrnných.

Orechové maslá

Reklamu o zdravom maškrtení pozná asi každý. Orechové maslá sa vyrábajú z pražených orechov. Preto je aj ich výživová hodnota nižšia než pri jedení orechov ako takých.

Ich najväčším nedostatkom je ich energetická hodnota. Obsahujú prevažne tuky, preto majú vysokú energetickú hodnotu. 100 gramov arašidového masla predstavuje kalorický príjem 600 kcal. Niektorí výrobcovia sa ju snažia znížiť pridaním bielkovín, čím vzniká proteínové orechové maslo.

100 % orechové maslo by nemalo obsahovať nič okrem orechov, proteínové maslá by mali byť zase zložené iba z orechov a proteínu.

Na trhu existujú aj orechové krémy či nátierky. Tie obsahujú aj iné zložky ako orechy. Pri ich výbere dbajme na kvalitu surovín a vyvážené zloženie.

Maslá z orechov môžu predstavovať zdravšiu alternatívu k iným nátierkam alebo rýchlemu jedlu. Je potrebné dávať si pozor na prijaté množstvo, lebo aj tie najzdravšie tuky v orechoch sú stále len tuky, ktoré sú vysoko kalorické a telo nemá problém nadbytočný kalorický príjem uložiť.

Tekutá strava

O tekutej strave ako náhrade pestrého a vyváženého jedálnička nemôže byť ani reč. V dnešnej uponáhľanej dobe, keď výrobcovia týchto produktov stavajú na jednoduchosť prípravy a konzumácie, sa nápoje nahradzujúce jedlo tešia obľube. Ich reklamou je, že obsahujú vyvážené množstvo makronutrientov, teda bielkovín, sacharidov, tukov, a mikronutrientov, čiže vitamínov a minerálov. Produkty vychádzajú z referenčných hodnôt pre príjem jednotlivých živín.

Tekutá strava nie je vhodná ako dlhodobá náhrada. Každý z nás má iné požiadavky na výživu, ktoré sa odvíjajú od pohlavia, veku, fyzickej aktivity, zdravotného stavu, ale aj zloženia črevného mikrobiómu. Pred konzumáciou normálneho jedla u nás dochádza k cefalitickej fáze príjmu potravy. Jedlo vnímame zmyslovými orgánmi ešte pred prvým hltom. Vtedy sa spúšťa tvorba žalúdočných štiav, zvyšuje sa tvorba slín, prietok krvi tráviacou sústavou, produkcia tráviacich enzýmov a podobne. Pri pohľade na farebný nápoj bez známej chuti a vône je spustenie tejto fázy otázne. Vláknina prijatá v prášku stráca význam oproti prirodzenej forme, na čo môže reagovať aj črevný mikrobióm.

Tekutá strava môže predstavovať vhodný občasný doplnok stravy, je lepšou alternatívou k jedlu z reťazcov s rýchlym občerstvením. Nie je však vhodná ako dlhodobá alternatíva stravy.

Ako si vybrať?

Pri fitnes produktoch, ako aj pri všetkom ostatnom, čo kupujeme a vkladáme do úst, je potrebné vedieť, aké je zloženie a čo od potraviny očakávame. Chceme prijať viac bielkovín? Potom hľadajme proteínom obohatené potraviny. Potrebujeme rýchly zdroj energie? Dajme si ovocie, vločky alebo energetickú tyčinku. Potrebujeme viac vitamínov? Preferujme zeleninu a ovocie.

Zloženie a nutričné hodnoty uvádzané na 100 gramov alebo mililitrov produktu sa nachádzajú na zadnej strane všetkých potravinárskych výrobkov. Od decembra 2016 musia všetky balené výrobky v Európskej únii tieto údaje zverejňovať.

Bohužiaľ, predná strana balenia výrobkov nie je v rámci EÚ zjednotená. Každý štát môže výrobcom nariadiť vlastný spôsob viditeľného a pochopiteľného znázornenia výživových údajov. Členské krajiny postupne zavádzajú farebné symboly na znázornenie kvality danej potraviny. Na Slovensku bude od 1. januára 2022 fungovať potravinový semafor. Pôjde o register výrobkov, v ktorom spotrebiteľ nájde informácie o spôsobe spracovania, zložení, kvalite danej potraviny. Cieľom je uľahčiť kupujúcim výber zdravých potravín bez nutnosti čítať zloženie písané malými písmenami a plné cudzích výrazov.

Dovtedy sa musíme spoľahnúť na zloženie a tabuľku s výživovými hodnotami. Pred kúpou si preto namiesto prvotného očarenia zo zdravo vyzerajúceho obalu každý produkt otočte a prečítajte si, čo plánujete kúpiť.

Inak, vieš o tom, že aj kúpou členstva (na rok) u nás získavaš knihu so zdravými receptami? Pozri si aj ďalšie benefity, ktoré máme pre našich členov a pridaj sa k nám:

Zdroje:

[1] E. Commission, „Nutrition labelling,“ 2020. [Online]. Available: https://ec.europa.eu/food/safety/labelling-and-nutrition/food-information-consumers-legislation/nutrition-labelling_en.

[2] „Average number of offered products in supermarkets in Germany from 1965 to 2015,“ Statista, 2015. [Online]. Available: https://www.statista.com/statistics/516199/food-retail-number-of-products-in-supermarkets-germany/.

[3] L. Roubík, Moderní výživa ve fitness a silových sportech, Erasport, 2018.

[4] P. Kučera, „Česko ovládají hypermarkety. Skončily další stovky malých a středních obchodů,“ Hospodářské noviny, 2016. [Online]. Available: https://byznys.hn.cz/c1-65248740-cesko-ovladaji-hypermarkety-skoncily-dalsi-stovky-malych-a-strednich-obchodu.

[5] „The Key Differences Between Energy Bars and Protein Bars,“ Proteinbar, [Online]. Available: https://www.proteinbar.com/blog/the-key-differences-between-energy-bars-and-protein-bars.

[6] L. Removčíková, „Potravinový semafor poradí, čo kúpiť: parlament schválil novinku v zákone o potravinách,“ Podnikajte.sk, 2021. [Online]. Available: https://www.podnikajte.sk/informacne-technologie/potravinovy-semafor-novinka.

Fotka autora
Miroslav Ort
Redaktor vo Fitshakeri

Moje dlhodobé zdravotné problémy ma priviedli k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie. Cvičeniu sa pravidelne venujem už od strednej školy a pohltilo ma natoľko, že som sa stal certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom. Vedomosti si však ďalej rozširujem prostredníctvom kurzov či čítaním odbornej literatúry. V roku 2019 sme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, ktorý má za cieľ vzdelávať ľudí v rôznych témach a oblastiach zdravia, či už fyzickom, emocionálnom, alebo mentálnom. Témy, ktorým sa venujem, sú práve dlhodobo udržateľný životný štýl, vyvážená strava a pohyb. Môj pohľad sa vo veľkej miere opiera o štúdie a vedecké poznatky. Aktuálne ponúkam niekoľko možností edukácie, a to cez workshopy, online programy, blogy a individuálne konzultácie.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.