„Nechceš šalát? My ho doma už nestíhame jesť,“ ponúkne ti kamoška.
„Tu máš čerešne, nám už idú hore krkom,“ postaví ťa pred hotovú vec sestra.
Je ti niektorá z týchto situácií povedomá?
Na sezónu čerstvej zeleniny a ovocia sa tešíme asi mnohí. Na stôl servírujeme pestrofarebné prílohy, ktoré nielen krásne vyzerajú (snáď neskončia len ako pekná fotka na Instagrame!), ale sú aj zdravé. V našom fit jedálničku určite nesmú chýbať. A verím, že ani nechýbajú, pretože sme jednou z krajín, ktorá sa môže tešiť ideálnym (hoc postupne sa meniacim) podmienkam na ich pestovanie. Vďaka nim zažívame hojnosť, ktorá nám môže prerásť cez hlavu − aj kapacitu našich žalúdkov.
Keďže mnohé plodiny dozrievajú naraz a vo veľkom, ľahko sa stane, že ich jednoducho nestíhame jesť ani spracovať. V preklade to znamená bioodpad, ktorý počas leta prirodzene narastá: ohryzky, šupky a odrezky z varenia a všetko, čo nestíhame zjesť. O tom, že naozaj nie je jedno, či ten ohryzok z jablka hodíš do lesa, do kompostu alebo do zmesového odpadu (čiernej nádoby), sme písali v tomto článku, a ak poznáš niekoho, kto si stále myslí, že bioodpad „sa na smetisku rozloží“ rovnako ako v prírode či komposte, určite mu ho pošli.
Chladničkové triky
- Šalát vkladaj do chladničky zabalený vo vlhkej utierke.
- Reďkovku očistenú od listov vkladaj do chladničky v miske s vodou.
- S mrkvou to funguje rovnako, tú ešte odporúčam aj ošúpať a nakrájať na menšie kúsky. Vďaka studenej vode v chladničke nezvädne tak rýchlo a zostane svieža pokojne aj trikrát dlhšie.
- Špargľa sa bude mať najlepšie, keď z nej odrežeš suché končeky a ako kyticu vložíš do chladničky v pohári s vodou.
- Višne, čerešne, jahody či iné ovocie pred vložením do chladničky zabaľ do obrúska z včelieho vosku.
Môj tip: Vodu z nádobiek môžeš použiť na polievanie kvetov.
Vývar z odpadu?
Môj tip: Ak by si ho chcela ušetriť na horšie časy, pokojne ho zamraz, napríklad do formy na ľadové kocky do nápojov.
Darovanie
Môj tip: Z celosvetových prieskumov vyplýva, že obyvatelia panelákov svojich susedov poznajú len chabo alebo vôbec. Darovanie prebytkovej zeleniny či ovocia sa tak môže stať prirodzeným spôsobom, ako nadviazať priateľské susedské vzťahy.
Predsa len niečo zostalo
Buďme vďační
A keď budeš hľadať inšpirácie, čo s toľkou úrodou, načerpaj ju napr. aj na našom blogu či v knihách:
Pár inšpirácií prinášame aj teraz:
Čo pripraviť v lete na obed? Kuracie stehná v broskyňovej omáčke hotové do 35 minút
Najchutnejší šťavnatý tvarohovo-makový koláč s višňami
Špaldová bublanina s černicami: tip na rýchly koláč do 25 minút
Tip na chutné raňajky: špaldový chlieb s ríbezľami a čučoriedkami
Osviežujúca domáca malinová limonáda
*Podľa Inštitútu cirkulárnej ekonomiky je smetný kôš priemernej slovenskej domácnosti takmer z polovice tvorený práve bioodpadom.
Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.