Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Domáce špaldové mini rožteky

Domáce pečivo, ktoré si môžeš bez obáv dopriať na raňajky? Nekúpiš ho v supermarkete, ale vyrobíš si ho sama doma. Nie je to také náročné ako si myslíš a behom krátkej doby môžeš mať na stole vlastnoručne vyrobený rožtek zo špaldovej múky. Špalda obsahuje bielkoviny, vitamíny B, A a E a minerály. Táto skvelá obilnina chráni telo pred infekciami, posilňuje imunitu a regeneruje. Nájdi si chvíľku času a priprav si pár kúskov fantastického pečiva!
Čo budeme potrebovať na 6 - 8 mini rožtekov?

  • 250 g hladkej špaldovej múky

  • 1,5 dcl mlieka

  • 0,5 dcl olivového oleja

  • 20 g droždia

  • 10-15 g soli

  • 1 ČL hnedého cukru


Na vrch: 

  • 1 vaječný žĺtok (vystačí aj na dvojitú dávku)

  • hrubozrnnú soľ

  • drvenú rascu

  • iné korenie podľa chuti


Ako budeme postupovať?
1. Do hrnčeka dáme mlieko a zohrejeme ho. Necháme si v ňom len trocha mlieka na kvások, ostatné mlieko pridáme k múke. Do mlieka určeného pre kvások pridáme cukor a v rukách podrvené droždie. Necháme pracovať 5-10 minút.
2. Do väčšej misy si dáme všetky ingrediencie aj s kváskom. Vypracujeme cesto, ktoré zakryjeme a necháme 1 hodinu na teplom mieste, aby nám nakyslo.
3. Z nakysnutého ceste spravíme 6-8 bochníčkov. Tie potom vyvaľkáme do elipsy a rolujeme. Najlepšie je, ak jednou rukou rolujeme a druhou cesto naťahujeme. Rožok po upečení bude takmer ako originál - jedine s tým rozdielom, že bude oveľa zdravší.
4. Zrolované cesto môžeme aj troška ponaťahovať - záleží od toho, aké veľké rožky chceme upiecť. Rožteky poukladáme na plech vyložený papierom a potrieme ich rozšľahaným žĺtkom. Ak chceme, môžeme ich posypať korením alebo soľou.
5. Rožteky prikryjeme, aby mohlo cesto ešte trocha nakysnúť a necháme ich zakryté asi 10 - 15 minút.
6. Rúru nastavíme na 200° a pečieme 15 – 20 minút. Po dopečení ich preložíme na kuchynskú utierku alebo na mriežky a necháme vychladnúť.
TIP: Ak je vás v domácnosti viac, odporúčam pripravovať z dvojitej dávky :-).
fitshaker-blog-spaldove-rohliky1
 
fitshaker-blog-spaldove-rohliky2
 
fitshaker-blog-spaldove-rohliky4
 
fitshaker-blog-spaldove-rohliky7
 
fitshaker-blog-spaldove-rohliky
 
fitshaker-blog-spaldove-rohliky10
 
fitshaker-blog-spaldove-rohliky11
A už stačí len potrieť poctivým maslom alebo obľúbenou nátierkou, nakrájať zeleninu a pustiť sa do nich :-).
Ďalšie tipy na domáce pečivo:
Bagetky aj pre začiatočníkov
Bezlepkové ciabatky
Chrumkavé žemličky
Patrícia Čeľovská
Redaktor vo Fitshaker

Od svojho detstva obľubujem varenie, pečenie a rôzne domáce práce. V mojich 15-tich rokoch som vážila dosť veľa. A vzhľadom na môj veka bola moja kondícia na veľmi nízkom bode, nehovoriac o tom, že moje zdravie na tom tiež nebolo najlepšie. V tom čase som si povedala dosť a zmenila som svoj život od základov. Všetko sa to začalo samotným prístupom k mnohým okolnostiam. Snažila som sa nebyť lenivá a mať viac pohybu. Postupne som si upravovala aj jedálniček, ktorý do dnes obsahuje viac ovocia, zeleniny, vlákniny, zdravých tukov a podobne. Takýto systém sa mi úspešne darí udržiavať už pár rokov, vlastne, nie je to o udržiavaní, je to už celé o zvyku. Počas tohto obdobia sa mi podarilo schudnúť cca 20 kilogramov. Teraz sa cítim zdravšie, veselšie a všeobecne lepšie. Robím to čo ma tak baví a to je fotografovanie a príprava rôznych jedál.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.