Cvičia naše popredné trénerky aj na Vianoce? Spýtali sme sa ich :-)

Tieto trénerky na sebe makajú celý rok, dodržiavajú zásady zdravého životného štýlu, dokonca pomáhajú pri zhadzovaní kilogramov aj ďalším ľuďom, čo si vyžaduje kopec práce. Počas celého roka sa snažia byť vďaka svojej disciplíne a vytrvalosti motiváciou pre ostatných. Koniec roka sa nenávratne blíži a najväčší sviatok hojnosti spolu s ním. Ako trávia Vianoce? Cvičia aj na Štedrý deň? Zhrešia so zemiakovým šalátom alebo ostávajú verné zdravým variantom? Tak na to všetko a ešte viac sme sa opýtali našich troch popredných tréneriek.

Lea Grančič

Ako budeš tráviť Vianoce?

Tento rok sú Vianoce pre mňa výnimočné, pretože prvý krát ich budeme tráviť v trojici. Malá bude mať päť a pol mesiaca, takže bude to niečo iné ako doteraz. Predpokladám, že malá ešte Vianoce alebo stromček vnímať nebude, ale myslím si, že svetielka a všetko naokolo určite na ňu nejakým spôsobom zapôsobia, takže ja sa na to veľmi teším. Chceme urobiť veľký stromček, chceme mať veľa fotiek, chceme si tieto jej prvé Vianoce zapamätať.

Čo sa týka samotného Štedrého večera, myslím, že to je pätnásty rok, čo začneme ráno vianočným aerobikom. Zíde sa nás väčšinou okolo 20- 30 ľudí. Ja ich obdivujem, že kočky sú ochotné ráno vstať o šiestej, navariť, aby mohli prísť cvičiť na deviatu. Potom po cvičení väčšinou posedíme, niekto donesie koláčiky, niekto štrúdle, niekto linecké kolieska. Takže po cvičení si sadneme, rozdáme si darčeky a strávime spolu vianočný čas. Cez rok spolu trávime veľa času a je to veľmi pekné, že si nájdu kočky čas aj na Vianoce.

12795154_10201391828995551_137704358987124853_o

Po vianočnom aerobiku idem domov, varím kapustnicu, ktorú síce nejeme na Vianoce, ale vždy ju navarím na Štedrý večer. Chodí ku mne kamoška, viac menej vykecávame, poviem úprimne, dáme si trošku vínka :-). Uvaríme pri tom spomínanú kapustnicu. A potom obliecť sa a sadnúť si ku štedrovečernému stolu. Niektorí hovoria, že Vianoce sú o tom, byť spolu, aby sme jednoducho strávili ten krásny čas spoločne, ale priznám sa, že pre mňa k Vianociam proste vianočné darčeky patria. Ja sa veľmi teším, keď niekomu môžem niečo darovať, veľmi rada sa pozerám, keď si ten človek otvára darčeky a hlavne, keď sa tomu darčeku poteší. Takže ešte radšej, ako ja otváram darčeky, sa pozerám na to, ako si ľudia otvárajú darčeky.

15110420_1174963832587283_4385597263932097730_o

Ako je to s cvičením počas sviatkov?

Niekedy som bola viac striktnejšia a hovorila som si, že človek nemôže mať pauzu, resp. nie že nemôže, ale že by nemal. Proste ak má nabehnuté na nejaký režim, nech sa toho režimu drží. Ale v súčasnosti to vidím tak, že je to veľmi individuálne. Ak niekto na druhej strane ťahá celý rok a má pocit, že tú pauzu potrebuje, tak nech si ju jednoducho na tie Vianoce dá. Ak sa niekto bojí toho, že si dá pauzu a už nebude schopný nabehnúť do predošlého stereotypu, tak radšej nech si tú pauzu nedáva. Čiže začínam zastávať názor, že je dôležité počúvať seba. Čiže, keď jednoducho cítim, že potrebujem pauzu, dám si ju, keď nie, tak nie. Je veľa ľudí, ktorí cvičia aj na Vianoce, aj na Silvestra. Ale samozrejme, to cvičenie má trošku iný nádych. Nie je to o tom, dať si do tela, je to o tom, stráviť spolu čas aj na Vianoce.

1915531_10209288973687899_4831640662546343459_n-1

 

Oľga Bartalská

Ako budeš tráviť Vianoce?

Budem ich tráviť klasicky vianočne. Na Štedrý deň sa ráno s priateľom zobudíme, spravíme si vianočné raňajky, uvaríme si vianočnú kávičku a trávime deň pri rozprávkach. Potom dôjde čas varenia, pripravovania sa na večeru. Takže Štedrý deň je taký klasický ako v každej jednej rodine. Varenie, relaxovanie, rozprávky. Jednoducho odpočinok. 

12715783_10207393796555413_8269975517693028588_n

Po Štedrom dni dodržujem tradíciu. Prvý aj druhý sviatok vianočný som takisto bez pohybu. To sú cirkevné sviatky a už od malička nás starká poúčala o tom, aby sme sa neopovážili urobiť niečo fyzicky náročné :-). Takže návšteva u starkej, návšteva u všetkých príbuzných, hlavne teda u rodičov, u brata, to je prvoradé.

Ako vyzerá tvoje stravovanie počas Vianoc?

Počas celého roka sa snažím stravovať tak, aby som mala všetko pod kontrolou. Nie extrémne, iba zdravá strava. Čiže aj cez Vianoce začínam klasicky zdravou stravou a na štedrovečernú večeru, tam je klasika ryba. Vyprážaná alebo dusená. A to si už vyberám podľa chuti, že na čo mám chuť. Beriem to však tak, že je to Štedrý večer a môžem si dať raz za rok aj tú vyprážanú rybičku.

14884708_10209424085231361_3121619758673219961_o

A čo vianočné koláčiky? Tak priznám sa, že sladké si dám, ale nemám to v obľube. Preferujem radšej zdravší variant. Vymieňam múku za ryžovú, pohánkovú alebo proste za ten zdravší typ. Čo sa týka cukru – nesladím vôbec. Takže skôr sa snažím, že aj keď pečiem, tak pomeliem ďatle alebo hrozienka. Preferujem prírodný cukor, takže biely vôbec a v podstate ani med nejak nevyužívam. Skôr také tie ovocné koláčiky robím.

Ako je to s cvičením počas sviatkov?

V Štedrý deň v zásade necvičím. To vôbec nie. To je relax. To je po celom roku fakt, že zaslúžený oddych. Deň bez pohybu.

A po sviatkoch odporúčam začať s cvičením hneď. Netreba čakať na nič. Mám voľný deň, už som po dovolenkách, už som po lyžovačke, už mám všetky návštevy za sebou, čiže ja si myslím, že od takého trinásteho januára, alebo v podstate už keď má človek nejakého trénera vedľa seba, má nejaké fitko a vie, že sú tam hodiny, pozriem si, aký mám rozvrh – okey, nabehnem hneď. Nemám na čo čakať. Jednoducho hneď ako sa mi dá, treba nabehnúť.

 

Janka Jánošíková

Čo zvykneš robiť a jesť na Štedrý deň?

My si ako rodinka vychutnávame Vianoce tak trochu po svojom a netradične.  Tým, že sme stále veľmi zaneprázdnení a pracujeme často krát až do neskorých večerných hodín, nemáme veľa času jeden na druhého, a preto sviatkujeme v príjemnom rodinnom penzióne v Tatrách. Môžeme si tak vychutnať pohodu, pokoj a hlavne sladké leňošenie. U nás sa počas celého roka zdravo varí aj pečie, a preto si so sebou na vianočný pobyt vždy zoberieme 2-3 druhy chutných koláčov. Dôležité je, aby sa človek zbytočne neprejedal a vždy radšej zvolil zlatú strednú cestu. U nás to tak funguje a nikto nepriberie. Aj  keď si dáme nejaký ten koláč navyše, ideme tie sacharidy hneď vyšportovať napr. zimnou turistikou,  skialpom alebo lyžovaním.

 vsetky_baby

 Cvičíš aj počas Vianoce alebo si dávaš sviatočnú pauzičku?

Počas Vianoc s fit žienkami taktiež cvičíme, ale len 1-2 krát do týždňa. Máme taký úsporný režim. Chceme ostať v kondícii a hlavne si užiť na cvičení tu chviľku pre seba. Pretože počas celého roka cvičím nepretržite, viac menej stále cez sviatky si aj ja rada vychutnám reset a relax, ale iba pár dní. Potom sa už veľmi teším na tréningy a pozitívne ženy okolo seba s chuťou na sebe stále pracovať.

janosikova5

Pevne verím, že práve tento rozhovor ťa inšpiroval ku aktívnemu prežitiu vianočných sviatkov. Ak si sa predsa len rozhodla ich stráviť v pokojnejšom tempe, nerob si z toho žiadne starosti. Pokús sa počas oddychu načerpať čo najviac energie a vychutnať si stretnutia s rodinou a priateľmi. Veď predsa o tom sú Vianoce. O láske, ktorú rozdávame druhým. :) 

Lucia Švaral

Článok bol pridaný dňa 24/12/2016 a zaradený do kategórie: VianočnéVšeobecné   |   Autor: Lucia Švaral

Komentáre