Čo piť počas horúcich dní? Vyskúšaj tento prírodný nápoj!

Dni, kedy slniečko hreje viac ako je príjemné, sa potrebujeme neustále zásobovať tekutinami. Ak ti čistá voda už prestáva chutiť alebo len potrebuješ malú zmenu, máme pre teba tip na fantastický letný nápoj. Úžasne ťa osvieži, má blahodarný vplyv na naše zdravie a chutí fantasticky. A ako bonus, je z prírody! Chceš vedieť o tomto letnom zázraku viac? :-)

Poďme si pripraviť macerát!

Čo to je? Studený výluh byliniek. Všetko to vzácne, čo bylinky, ale i rastliny, ktoré my stále považujeme za buriny (pritom majú úžasné, nedocenené vlastnosti) nechajú vo vode, v ktorej sa cez noc/deň lúhujú (macerujú). Príprava macerátu je veľmi jednoduchá a zvládneš ju za pár minút. A výsledok môže vyzerať aj takto. Lákavé, však? :-)

osvieženie 2

Čo budeme potrebovať?

  • 1 sklenený džbán
  • vodu, ktorou zalejeme bylinky v džbáne (môžeš si ju prefiltrovať, alebo len tak nechať určitú dobu odstáť a potom zaliať bylinky)
  • bylinky, aké nájdeš vo dvore, za domčekom, pri rieke, na lúke (hocikde, čo najďalej od cesty)
  • na dochutenie: citrón a zázvor

Aké bylinky používam ja?

Ak potrebuješ inšpiráciu, ja som použila malinové lístky, alchemilku, sedmokrásku (je vynikajúca proti kašľu, hlavne na vykašliavanie), ďatelinu a pár lístkov žihľavy. Naozaj sa tu môžeš vyhrať so svojou fantáziou. :-) Pre začiatok ti odporúčam začať s jednou bylinkou a postupne pridávaj ďalšie (maximálne však 4-5).

Vynikajúca je tiež mäta, medovka, či šalvia. V tomto období nájdeš ešte neodkvitnutú bazu, skorocel (kopijovitý i širokolistý), lístky a kvietky lesnej jahody, lipu, materinu dúšku a iné. Dokonca je skvelý aj macerovaný zelený čaj. V Ázii by nikto nevypil zelený čaj zaliaty vriacou vodou. Vlažný čajík (macerovaný) tam naopak milujú.

Pre lepšiu chuť odporúčam pridať citrón (zbav ho šupy a nakrájaj na kúsku) a tiež nakrájaný zázvor. :)

Ako budeme postupovať?

1. Celé bylinky dáme do studenej vody na 8 až 12 hodín (obyčajne cez noc), ale, samozrejme, drink si môžeš pripraviť aj ráno, nechať ho lúhovať (macerovať) a poobede máš hotovú osviežujúcu vodičku.

2. Hotovo! Vzniknutý nápoj má úžasné termoregulačné schopnosti studeného čaju, ktorý zlepšuje náš tepelný komfort, a to hlavne v týchto horúcich dňoch, ktoré k nám teraz zavítali :-).

osvieženie 1

osvieženie 4

osvieženie 3

TIP: Ak chceš nápoj piť, čo najskôr, bylinky je lepšie pred maceráciou natrhať na kúsky. A ty sa môžeš tešiť zo zdravej vodičky oveľa skôr. :-)

Štrng-štrng. Na zdravíčko. :-)

 

Ďalšie letné články, ktoré by sa ti mohli páčiť:

Domáca jahodová zmrzlina bez výčitiek

Prečo je nevyhnutné dopĺňať vitamín D?

7 tipov, čo si nezbaliť na dovolenku

Lucia Jurčová

Článok bol pridaný dňa 09/06/2015 a zaradený do kategórie: NápojeOstatnéRecepty   |   Autor: Lucia Jurčová

Komentáre