Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako vybrať správnu športovú obuv? Poradíme ti!

Nákup správne zvolenej obuvi na akúkoľvek pohybovú aktivitu je základom na ceste k zdravému životnému štýlu. Prinesú so sebou radosť zo športu bez zbytočných bolestí nôh, otlakov a hlavne predídu zraneniam. Ako vybrať tie správne, keď obchody sú doslova nabité rôznymi značkami, prevedeniami, vlastnosťami a farbami? Čím sa riadiť pri výbere športovej obuvi?

Akej športovej aktivite sa venuješ?

Cieľom výrobcov obuvi je uľahčiť športovú aktivitu, dosiahnuť lepšie výsledky a predísť rôznym zraneniam a úrazom. Výber vhodných tenisiek závisí predovšetkým od:

  • danej pohybovej aktivity

  • prostredia, v ktorej sa vykonáva a povrchu

  • tvaru chodidiel a ich veľkosti

  • hmotnosti

  • techniky vykonávania aktivity


vyber sportovej obuvi
Úlohu môže zohrať aj to, či sa športu plánujeme venovať rekreačne alebo aktívne. To najhoršie, čo môžeme urobiť, je používať jeden pár tenisiek na rôzne aktivity, napríklad halový volejbal, beh, tenis či fitness aktivity.
Bežecké tenisky sú určené prevažne na beh, basketbalové zasa na basketbal a futbalové tenisky na futbal a podobne. Napríklad už spomínané bežecké topánky sa rozdeľujú na: výkonnostné, s oporou, odpružené, neutrálne, minimalistické. Dosť veľa, čo povieš? :-)
tenisky na basketbal
Basketbalová obuv má zasa väčšiu podporu členkov, ktorá zabraňuje ich vyvrtnutiu a zároveň má podrážku, ktorá umožňuje robiť rýchle a svižné pohyby.
Pri halových športoch (hádzaná, floorball, volejbal, pozemný hokej atď) je potrebné sa zamerať na tzv. "halové tenisky", ktoré sú ľahké a majú gumenú nefarbiacu a protišmykovú podrážku.
Obuv do fitness centra by mala byť pevná, aby sme si zabezpečili stabilitu pri kardio tréningoch na strojoch a pri zdvíhaní záťaží.
Treba však spomenúť, že výrobcovia športovej obuvi sa snažia v rôznych modeloch skĺbiť viacero vlastností, aby vyhoveli čo najväčšej skupine ľudí a športovcov. Z tohto dôvodu sa často stáva, že jedna konkrétna športová obuv sa nachádza vo viacerých kategóriách.
Športy, na ktoré nepotrebuješ tenisky, čiže sa cvičia prevažne naboso sú: bojové športy, plážový volejbal, pilates, jóga alebo brušné tance.
Nezabúdaj na kvalitnú obuv aj pri cvičení v domácom prostredís výnimkou už spomínaných aktivít.

 

sportova obuv
sportova obuv

Koľko chceš investovať do športovej obuvi?Ceny za športovú obuv sa pohybujú v rôznych hladinách v závislosti od vlastností, použitých materiálov, veľkosti, značky, miesta nákupu a pod. Je len na tebe, akú investíciu do nich vložíš.Vždy je dobré vopred si určiť, čo od obuvi očakávaš – niekto si rád priplatí za funkčnosť,  kvalitné odolné materiály, za estetiku a značku, iným postačí aj basic model na rekreačné aktivity.Nie vždy však platí pravidlo, že: čím viac peňazí investuješ, tým vyššiu kvalitu dostaneš. Ak využiješ rôzne akcie, zľavy a kupóny, môžeš zaplatiť aj o tretinu menej.

bezecka obuv

Na čo sa sústrediť pri nakupovaní a čomu sa vyhnúť?Obchody dnes ponúkajú široký sortiment športovej obuvi. Tie najlepšie obchody dnes poskytujú výbornú službu - analýzu došľapu chodidla špeciálnym skenerom. Analýza dokáže odhaliť problémy s klenbou chodidla a zistiť či športovec našľapuje celou plochou chodidla alebo z vnútornej či vonkajšej strany. Výsledky analýzy odhalia najvhodnejší model pre konkrétny typ chodidiel.

5 praktický rád, ako nakupovať športovú obuv1. Nákup tenisiek sa odporúča absolvovať vo večerných hodinách. Steny žíl sa počas dňa môžu rozširovať viac ako by sa mali, nedokážu zadržiavať tekutinu a tá sa presúva do dolných končatín, kde sa hromadí. Preto by sa mohlo stať, že tenisky kupované doobeda nebudú na večernej hodine zumby také pohodlné.2. Bežecká obuv sa kupuje o kúsok väčšia (približne o pol čísla až celú veľkosť) ako je reálna veľkosť chodidla. Ušetríš tým bolesti a zranenia (modré, zrazenou krvou podliate nechty - bežné zranenie bežcov začiatočníkov), ktoré by mohli byť spôsobené posúvaním chodidla v teniske dopredu - napríklad behom z kopca.3. Tenisky nikdy nekupuj „naslepo“ cez internet, ale v kamennej predajni, kde si ich poriadne preskúšaš a v prípade otázok oslovíš predajcu. Každá značka môže mať trochu iné číslovanie a veľkosť nohy sa tiež mení (že sa dospelému človeku veľkosť nohy nemení, je len mýtus). Vyhneš sa tým zbytočných prieťahom s poštou alebo kuriérom. Tiež by som výber tenisiek nestavala na konkrétnej značke len preto, že dnes je IN.4. Pri výbere tej správnej obuvi sa riaď predovšetkým tvojim pocitom. Bez toho, aby si sa v nich cítila dobre, prirodzene a pohodlne to nepôjde.5. Pri nákupe športovej obuvi nezabudni mať pri sebe typ ponožiek, aké zvykneš nosiť pri pohybovej aktivite. Iný typ ponožky by mohol ovplyvniť aj veľkosť topánok, ktoré si kúpiš. V ďalšom by mohol spôsobiť nepohodlnosť pri aktivite - či už formou vzniku otlakov alebo šmýkaním ponožky v teniske.

topanky na sportove aktivity

Kedy je vhodný čas na zmenu?Ako aj všetky iné vyrábané hmotné produkty majú danú trvanlivosť, športová obuv tiež nie je funkčná naveky. Kedy je ten ideálny a správny čas na zmenu je však sporné, aj napriek tomu, že na túto tému prebehlo už viacero odborných diskusií, štúdií a testov.Vo všeobecnosti je treba nový model tenisiek hľadať :po približne 500 - 1000 kilometroch behu alebo chôdze (závisí to predovšetkým od hmotnosti športovca, techniky pohybu, vonkajších vplyvov, starostlivosťou o topánky a pod.). Z európskych štúdií vyplýva, že bežci menia obuv v priemere po 900 kilometroch.po asi 45 - 60 hodinách basketbalu, aerobicku, tanca, tenisu a podobných aktivitách,ak začne spôsobovať bolesti a vyvíjať tlak na určitých miestach,v prípade viditeľného poškodenia.Ak si veľmi aktívna športovkyňa, budeš musieť meniť obuv každých pár mesiacov.

vyber tenisiek

BAREFOOT obuv ako vhodná obuv na šport? V poslednom desaťročí sa veľkým trendom vo svete (aj v tom športovom) stáva tzv. „BAREFOOT“ obuv. Slovo pochádza z anglického jazyka a v preklade do slovenčiny znamená „naboso alebo bosý“. Môžeme teda napísať, že ide o bosé topánky.

Vlastnosti barefoot topánky: ohybnosť podrážkynulový sklon medzi špičkou a pätou (nemá žiadny opätok) ľahká konštrukcia bez pevných častí a prvkovdostatočný priestor pre pohyb prstovnemá žiadnu podporu nožnej klenbyšpička topánky je anatomicky tvarovanáAko to vždy býva, veľa odborníkov má veľa názorov a platí aj to pri BAREFOOT obuvi. Niektorá skupina odborníkov zastáva názor, že nosenie športových tenisiek ničí stabilizáciu a prirodzenú silu nohy a odporúča barefoot obuv na každodenné nosenie, vrátane cvičenia. Názory vychádzajú z tradície, zdravotných benefitov a prirodzenosti.Pojem barefoot sa stáva viac a viac spomínaný a uznávaný aj medzi trénermi a športovcami. Obľúbená je hlavne v aktivitách ako: beh, HIIT, gymnastika, TAI CHI a tanec.Aj našu Maggie stretnete pri cvičeniach vo výzve do plaviek 2017 v obuvi BAREFOOT.

barefoot obuv do fitka
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.