Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako uhasiť pálenie záhy? 10 tipov, ktoré ti okamžite pomôžu!

Občasné pálenie záhy po jedle je bežné a v tomto prípade väčšinou nie je dôvod na obavy. Patríš však do veľkej skupiny ľudí, ktorí s pálením záhy bojujú často a chceli by to zmeniť? Nie si sama! Dokonca viac ako 60 miliónov ľudí pociťuje pálenie záhy minimálne raz za mesiac. Zbav sa tohto problému a nedovoľ, aby nepríjemný oheň v hrudi negatívne zasahoval do všetkých oblastí tvojho života. Týchto pár riadkov je vyrobených presne pre teba :-).

Pálenie záhy. Ako vôbec vzniká?

Hlavnú úlohu v procese trávenia v žalúdku zohrávajú žalúdočné šťavy. Tie obsahujú rôzne tráviace enzýmy, ako aj kyselinu chlorovodíkovú - chemickú látku známu svojimi prudko agresívnymi, kyslými vlastnosťami. Je zodpovedná za rozklad jedla v žalúdku, urýchľuje trávenie, a tiež zabíja prípadné patogény obsiahnuté v prijatom jedle. Sliznica žalúdka je na kontakt s touto kyselinou dobre prispôsobená a proces trávenia nenarúša. Problém však nastáva v momente, keď sa tieto žalúdočné kyseliny spätne vrátia do pažeráka. Ten už nemá vlastnosti ako sliznica žalúdka a práve kyslý obsah žalúdka spôsobí pálenie záhy.
17135117585_6224b139bb_z
 

Prečo sa vyskytuje práve u mňa?

Vyvolať ho môže viac aspektov. Najčastejšie ide o:
1. Zlý výber jedla a potravín.
Vyhnúť by sme sa mali predovšetkým:

  • pikantným a mastným jedlám,

  • niektorým druhom surovej zeleniny (cesnak, cibuľa, paradajky, paprika),

  • čokoláde a iným sladkostiam,

  • kysnutým jedlám (aj čerstvému pečivu),

  • káve,

  • alkoholickým, horúcim a sýteným nápojom.


2. Fajčenie.
3. Napätie, stres, zlý životný štýl či nadváha.
4. Užívanie liekov a antibiotík. 
5. Tehotenstvo - pálenie záhy v tehotenstve nie je neobvyklé. Skúsenosť s ním má vyše 65 % budúcich mamičiek. Príčinou je napríklad tlak na žalúdok, ktorý vyvoláva stále sa zväčšujúca maternica. S príchodom bábätka na svet sa tieto problémy stratia.
6. Rýchle stravovanie a nedostatočné rozhryzenie jedla, ktoré bráni procesu trávenia a môže spôsobiť nepríjemné pálenie záhy.
7. Za vážnejšími príčinami pálenia záhy môžu byť rôzne ochorenia tráviacej sústavy, zápaly, prítomná baktéria Helicobacter pylori a veľa iných.
fitshaker_blog_detox3
 

„Babské rady proti páleniu záhy“ - ktoré sú účinné a ktoré len mýtus?

 

1. Žuvačka bez cukru

Pravda. Okrem zbavenia sa nepríjemného zápachu z úst môže pomôcť aj s ohňom na hrudi. Vykonaný výskum dokázal, že žuvanie žuvačky bez cukru alebo bez náhradných sladidiel, po dobu 30 minút po jedle, výrazne zníži príznaky pálenia záhy. Ide len o náhodu? Pravdepodobne je to spôsobené faktom, že žuvanie žuvačky zvyšuje produkciu slín, čo má za následok rýchlejšie „odplavenie“ kyselín. Sliny tiež neutralizujú žalúdočné kyseliny.
fitshaker-blog-palenie-zahy1
 

2. Roztok z jedlej sódy

Z časti pravda. Väčšine ľudí môže zásaditý sódny roztok (1-2 lyžičiek jedlej sódy rozmiešanej v pohári vody) naozaj pomôcť zneutralizovať žalúdočné kyseliny. Aj napriek tomuto faktu sa časté užívanie neodporúča, nakoľko sa môžu prejaviť vedľajšie účinky v podobe nevoľnosti a opuchov.

3. Pohár mlieka

Bohužiaľ, ide len mýtus. Veľa ľudí (aj z môjho okolia, ktorých poznám osobne) si myslí, že najrýchlejším a najúčinnejším liekom na pálenie záhy je pohár mlieka. Spočiatku síce príznaky rýchlo ustúpia, avšak tým, že mlieko podporuje proces vylučovania kyselín, výsledný efekt bude ešte horší. Preto siahni radšej po iných „liekoch“, napríklad biely jogurt alebo kefírové mlieko urobí v tejto oblasti lepšiu službu.
10416186294_a5d92588b2_z
 

4. Šťava z Aloe vera

Pravda. Liečivé účinky tejto rastlinky boli známe už našim predkom pred niekoľkými tisíckami rokov. Svoje by o tom vedela aj prekrásna Kleopatra, ktorá jej účinky rada využívala. Aloe vera má neuveriteľné  vlastnosti využívané v rôznych oblastiach - okrem iného sa využíva aj na kožné problémy: urýchľuje proces hojenia rán, tlmí prejavy kožných alergií a ekzémov, upokojuje popáleniny a pod. Pálenie záhy alebo oheň na hrudi je svojim spôsobom tiež popálenina, tak prečo neskúsiť účinky rastlinky aj na tento problém?
Polovica šálky aloe vera šťavy zníži zápal a krásne upokojí podráždený pažerák, rovnako ako žalúdok. Daj si pozor na prehnané množstvá tejto šťavy, vtedy môže šťava nahrádzať preháňadlo. A to by sme v práci asi veľmi nechceli, však :-)?

5. Dodržovanie zázračnej diéty

Mýtus. Doteraz nebola objavená žiadna špeciálna diéta, ktorej poctivé dodržiavanie by navždy vyliečilo tento problém. Z časti môže príznaky ovplyvniť zmena životného štýlu, redukcia nadváhy alebo obmedzenie konkrétnych potravín či jedál.
14495484212_e0bd7d4c9b_z
 

6. Žuvanie sladkého drievka

Pravda. Pomalé žuvanie sladkého drievka 30 minút po jedle zvyšuje produkciu slín, rovnako ako žuvačka. Práve sliny pomáhajú neutralizovať žalúdočné kyseliny. Sladké drievko má tiež žalúdočné liečivé vlastnosti. Ak chceš túto alternatívu vyskúšať, stačí sa popozerať po sladkých žuvacích plátkoch v najbližšom bio obchode alebo v rôznych e-shopoch na internete a mať ich vždy pri sebe.
Prehnané konzumovanie sladkého drievka však môže mať vážne vedľajšie účinky, ako napríklad
zvýšenie krvného tlaku. Preto si dávaj pozor na prijaté množstvá.
fitshaker-blog-palenie-zahy3
 

7. Brest plavý

Pravda. Kôra z tohto stromu sa od pradávna využíva pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Obsahuje upokojujúce látky, ktoré utvárajú ochrannú vrstvu na stenách pažeráka. Tradične sa odporúča pár polievkových lyžíc zmiešaných vo vode ihneď po jedle a pred spaním. Problémom je nižšia dostupnosť.

8. Pitie bylinkových čajov ako prevencia pred jedlom

Pravda. S pálením záhy si vie poradiť zelený čaj, zázvorový čaj, čaj z mäty piepornej, harmančeka alebo čaj z medovky lekárskej. Liečivé účinky dostupných byliniek uvoľnia svalstvo, zmiernia vylučovanie žalúdočných štiav a utíšia podráždení žalúdok. Už postačí len uvariť si ten svoj obľúbený čajík (najlepšie 30 minút pred obedom) a ťažkosti sa nedostavia.
fitshaker_blog_cistec4
 

9. Bláznivé počasie

Mýtus. To aké je vonku počasie, či prší alebo sneží, nemá žiadny vplyv na trávenie a pálenie záhy. Takže toto je len povera, ktorej netreba veriť.

10. Spánok a poloha, v ktorej spíme

Pravda. Výsledky z prieskumu odhalili, že poloha, v ktorej spíme ovplyvňuje nočné pálenie záhy. Ľudia, ktorí spia prevažne na pravej strane, cítia príznaky nočného pálenia záhy. Naopak, ľudia, ktorí spia na ľavej strane pociťujú pálenie menej často.
TIP: Jedlo sa snaž jesť najneskôr 3 hodiny pred spaním. Spánok s plným žalúdkom páleniu záhy nepomáha.
fitshaker-blog-palenie-zahy4
 

Kedy navštíviť lekára?

Väčšina ľudí rieši tento problém zmenou životného štýlu v kombinácii s osvedčenými radami. Kedy to už nestačí a problém je vážnejší? Ak cítiš pálenie záhy minimálne 2 x týždenne a dlhšie ako 1 mesiac v sprievode kyslej a horkej chuti v ústach, vracania alebo grgania, určite neváhaj a navštív lekára. Časté pálenie záhy môže totiž viesť k dlhodobým problémom, ako napríklad k zápalu pažeráka.
A čo ty? Cítiš občasné pálenie záhy? Aký je tvoj najúčinnejší prírodný liek? 
 
Ďalšie zaujímavé články pre teba:
6 tipov ako bojovať s emocionálnym jedením
6 tipov, ako sa nevrátiť k zlým stravovacím návykom
Rady od odborníčky na ajurvédu, ako byť v lete fit
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.