Ako chrípka zmenila pani Ľubici život a ako jej pomohla Harmonická výzva?

Keď sa povie chrípka, povieš si, že je to obyčajná choroba, ktorú pár dní vyležíš, možno užiješ nejaké antibiotiká a si z toho von. Lenže, neplatí to zakaždým. Pre pani Ľubicu bola práve chrípka akýsi spúšťač väčších problémov. Ale o tom si už prečítaj viac v rozhovore, kde sa okrem iného dozvieš, ako v tomto pani Ľubici pomohla Harmonická výzva.

Váš príbeh doslova chytí za srdce. Prosím, porozprávajte aj našim čitateľkám o tom, prečo ste sa prihlásili do Harmonickej výzvy 2018. O chorobe, ktorá sa na prvý pohľad zdá banálna, no vám zmenila život.

Dobrý deň Veronika, keď je človek zdravý, nemá žiadne obmedzenia, život ide plynule, tak si neuvedomuje, ako mu môže aj “obyčajná viróza, či chrípka” zmeniť život. A presne to bol spúšťač celého môjho problému. Asi pred viac ako rokom som si počas chrípky hovorila, že mi deň-dva doma postačia a idem do práce, však to prejde. Asi po dvoch týždňoch som však začala pociťovať bolesť v bedrovom kĺbe a bolesť doslova “behala” po celej ľavej nohe. Bolo to veľmi zvláštne, bolesť ma budila v noci, dokonca som nemohla vstať ráno, takú bolesť som mala v nohe.

Dovtedy som bola športovo dosť aktívna – bicykel, plávanie, lyžovanie, pravidelne 2 x týždenne joga, turistika s kamarátmi a pod. No a zrazu som prestala robiť všetko, pretože som pociťovala bolesť, ktoré som tlmila liekmi, no stále som bolesť pociťovala bolesť. Utiahla som sa. Zistila som asi po mesiaci, že mi noha začína nekontrolovane spadať a nevládzem pobehnúť.

V práci to bolo brutálne, nemohla som obsedieť, začala ma bolieť chrbtica, doslova som zakopávala pri chôdzi. Keď to trvalo asi dva mesiace, povedala som si, že dosť. A idem s tým niečo robiť sama. Bola som niekoľkokrát aj u lekára, samozrejme, ale….V júni 2018 som navštívila neurológiu, odišla som znovu s ďalšími liekmi a návrhom na rehabilitáciu, ale to som už ráno vstávala celá stuhnutá, bolelo ma celé telo a o nohe ani nehovorím.

Pani doktorka rehabilitácie ma ešte v ten deň poslala do nemocnice, kde som strávila tri týždne, mala som neskutočne veľa vyšetrení, “tvrdé” lieky, infúzie a záver: artritída ľavého svalu na nohe. Vraj liečba jeden rok minimálne. No zbohom, hovorím si. Znova rehabilitácie, kde ma nasmerovali, ako začať nohu znova “používať”, ostatné už bolo na mne.

výzva

 

Ako vyzeral u vás začiatok výzvy? Bolo to jednoduché, alebo to dalo zabrať?

Nebolo to náročné rozbehnúť sa, pretože som mala pred sebou cieľ, že chcem zase fungovať ako pred chorobou. A ak som to chcela dosiahnuť, tak mi nič iné nezostávalo. To obmedzenie bolo veľké, ale aj túžba po aktívnom živote bola veľká.

 

Vieme, že ste cvičila niekoľkokrát denne. Ako sa to dalo stíhať a hlavne, čo vás poháňalo?

Googlila som, hľadala spôsoby, ako sa znova naštartovať. Až som natrafila na – neviem, na akej stránke – na Fitshaker. Upútala ma stránka ako taká. Bolo tam všetko – joga, pilates, ako sa stravovať, recepty, návody, tipy proste všetko, čo som potrebovala. A tak som doslova moju obývačku premenila na telocvičňu, zaregistrovala som sa a pravidelne denne som cvičila. Cvičila som niekoľkokrát denne po 20 – 30 minút, vždy, keď som mala čas.

Zaberalo mi to veľa času. Ráno som vstávala o piatej, aby som mohla cvičiť a potom sa dostať v pohode do práce. Začalo ma to ale neskutočne baviť preto, lebo som cítila výsledky doslova po týždni – dvoch. Ja som sa na to cvičenie doslova tešila.

bolest chrbta

 

Mali ste doma niekoho, kto bol vašou oporou v najťažších časoch? Alebo takých, čo vás vo výzve podporovali?

Zo začiatku som sa nepriznala, že denne cvičím, lebo som nevedela, aké to bude mať výsledky. Potom som sa priznala mojim deťom, ktoré ma neskutočne podporovali a najväčšou motiváciou bola moja vnučka, ktorá ma potrebovala a ja som potrebovala ju, pretože sme spolu trávili veľa aktívneho času. A to je asi môj najväčší motivátor.

chripka

 

Čo vám táto výzva dala? Čo vás naučila?

Táto výzva mi dala všetko. Dnes po necelom roku môžem povedať, že som bola lyžovať, absolvovala som turistiku, denne s vami cvičím, nebolí ma chrbtica, nespadá mi noha.

Výzva ma naučila sebadisciplínu, vieru, že keď chcem niečo dosiahnuť, tak vy mi môžete dať návod, ale urobiť a odcvičiť to musím sama. Verila som, že to dám. Ešte som úplne nevyhrala, ale bojujem denne a posúva ma to vo fyzickej aj psychickej rovnováhe.

pilates

 

Naši čitatelia už možno z rozhovoru tušia, že práve vás sme si zvolili za hlavného víťaza Harmonickej výzvy. Potešila vás výhra a ako ste si ju užili?

Každé ráno, keď som vstala, moja prvá cesta viedla na stránku Fitshaker, kde som si našla nejaké motivačné novinky. Bola som veľmi, ale fakt veľmi milo prekvapená, pretože toto som nečakala. Nikdy som nič nevyhrala, a tak som si povedala, že už toto je pre mňa výhra najväčšia – pretože je spojená so zdravím. A užila som si ju neskutočne. Urobili sme si trojgeneračný relaxačný pobyt v nádhernom prostredí. Ja, moja dcéra a moja vnučka. Nezabudnuteľné tri dni. Kde sme cvičili všetky spolu s vašou výzvou.

Po príchode domov sme spolu s dcérou a vnučkou niekoľkokrát piekli vaše recepty, cvičili a bavili sme sa popri tom. Dnes je už aj moja dcéra zaregistrovaná a veľmi spokojná s novou výzvou. Pevne verím, že zapojíme časom aj vnučku. :-)

bolesti bedrovych klbov

 

Na záver by sme vás chceli poprosiť, aby ste aj ostatním povedali, pre koho je podľa vás harmonická výzva. Komu by ste ju odporučili?

Ja by som odporučila zapojiť sa do výzvy všetkým ľuďom, ktorým na sebe záleží, ktorí chcú na sebe pracovať a chcú byť zdraví a spokojní vo svojom živote. Mám odcvičených 188 dní, 90,68 hodín a spálených 14 442 kalórií. Neviem, či je to veľa alebo málo, ale ja som spokojná, ale hlavne zdravá.

A keď sa ma niekto opýta, ako to robím? Tak mu odpoviem, cvičím s Fitshakerom. :-)

Prajem všetkým veľa, veľa zdravia a spokojnosti a vám, milí Fitshakeristi, veľké ďakujem.

Ľubica Zeleníková

bolesť bedrového kĺbu

Aj my ďakujeme pani Ľubici, že sa o tento svoj príbeh s nami všetkými podelila. Prajeme jej aj jej rodinke veľa zdravia, nech si aj naďalej vychutnávajú radosť zo spoločne strávených chvíľ v kruhu rodiny.

 

Aj ty sa môžeš zapojiť do Harmonickej výzvy. Už v pondelok 9.11.2020 začína jej 3.ročník:

výzva

 

O tom, že Harmonická výzva je pre každého, svedčia aj tieto príbehy:

Veronika, mladá mamička a zubárka, hľadala v harmonickej výzve upokojenie pred vianočnými sviatkami

Danka, učiteľka v škole, chcela byť vďaka výzve viac fit, aby sa mohla starať o chorú mamičku

Lujza zažila syndróm vyhorenia a hľadala cestu, ako sa viac v jej hektickom živote upokojiť

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 13/06/2019 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motivácia   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre