5 rád, ako milovať svoje rána. Začni deň zmysluplne.

Každý z nás má ráno nejaký svoj rituál – spôsob, akým sa preberá a štartuje do nového dňa. Len málo z nás si však skutočne uvedomuje, že ráno je snáď najdôležitejší moment nášho celého dňa. Je to nový začiatok nášho každodenného života. Práve zmysluplný začiatok dňa nám umožní cítiť sa dobre nielen ráno, ale aj po celý deň. Naviac, takýto nový návyk môže pozitívnym spôsobom ovplyvniť celkovú našu spokojnosť so životom.

Nie je však vôbec jednoduché prejsť na nové ranné rituály, pokiaľ nemáme skutočnú motiváciu chcieť niečo zmeniť. Ak však cítiš, že chceš žiť plnšie a “živšie” dni, ak chceš mať viac energie pre seba aj ostatných, určite čítaj ďalej. Máme pre teba riešenie :).

Kedy je najvyšší čas zmeniť svoje ráno?

  • ak sa nevieš vyhrabať z postele a budík odkladáš na trikrát,
  • ak ráno nemáš na nič čas a si “na behu”,
  • ak máš na konci dňa pocit, že si pre seba dnes nič zmysluplné neurobil,
  • ak máš pocit, že život ti uteká deň po dni, ani nevieš ako,
  • ak nemáš dosť energie a radosti v živote pre seba (a tým pádom ani pre druhých),
  • ak chceš viac prežívať prítomný okamih.

TU JE 5 TIPOV AKO ZAČAŤ SVOJE RÁNO INAK (prospešným spôsobom, ktorý ti postupne môže priniesť viac spokojnosti so sebou a so svojím životom):

1. Napi sa vody

Každé ráno začni s pitím odstátej vody (cca 2 dl), do ktorej si vytlačíš citrón alebo rakytníkovú šťavu. Nakopneš tak metabolizmus, zobudíš svoj tráviaci trakt a dodáš správnu dávku vody a vitamínu C.

fitshaker_blog_citronova_voda1
2. Vyjadri vďačnosť

Sadni si na podložku, zatvor oči, daj si 3 naozaj hlboké a vedomé nádychy a výdychy. Poďakuj sa za to, že si sa dnes zobudil, že si živý a zdravý a pripomeň si aj ostatné veci, za ktoré si vo svojom živote vďačný.

3. Daj svojmu dňu zámer

Zaželaj si pre seba na dnešný deň niečo, čo chceš spraviť a vykonať a ako sa chceš cítiť. Môžeš pridať aj zmysluplné pozitívne prianie: “nech sa mám dnes dobre, nech som šťastný a nech sú šťastní aj všetci ľudia, ktorých dnes stretnem”.

4. Krátko si zacvič

Nájdi si pre seba vhodnú, krátku rannú zostavičku, ktorá nabudí tvoje telo, rozhýbe ťa, no zároveň ti dodá energiu (napr. Pozdrav slnku, 5 Tibeťanov, alebo si pár minút zabehaj a zaskáč na mieste a daj si krátky strečing – čokoľvek, čo máš rád a čo pre teba funguje).

fitshaker_blog_cvicenie1

5. Naraňajkuj sa

Daj si zdravé raňajky a pomaly ich zjedz.
Ak ráno nestíhaš, radšej si raňajky zjedz až v práci. Lepšie ako ich jesť v zhone. Ideálne však je privstať si, zjesť ich pomaly a vychutnať si svoju porciu rannej energie. A samozrejme, poďakovať za ne. Môžeš napríklad použiť čarovnú formulku “nech je toto jedlo pre mňa liekom” :-).

fitshaker_blog_ranny_ritual

Aby sme nové ranné rituály mohli naozaj vykonať, je prirodzene dôležité vstať o niečo skôr ako sme zvyknutí. Najmä zo začiatku to netreba preháňať a skúsiť vstať skôr, napríklad o 20 minút.

Želám ti krásne rána a spokojný život :)

 

Ďalšie články, ktoré som pre teba s láskou napísala:

Ako zmeniť svoj život k lepšiemu? Dodržuj týchto 6 zásad!

Zažívate vo svojom živote skutočnú lásku?

Tomuto sa hovorí zdravý energeťák!

Andrea Peniaková

Som inštruktorkou cvičení Pilates a Mindfulness Yoga v Bratislave (www.peniakova.com, www.fb.com/cviceniaba). Zacvičiť si so mnou môžeš ale aj cez Fitshaker. :-)
Tiež som lektorkou cvičenia BabyBalance, ktoré je určené pre maminy s deťmi do 3 rokov a ktoré učí správne a hravo stimulovať dieťa po všetkých stránkach. Môj život ma baví a snažím sa žiť úprimne, s radosťou a ľudsky. Tiež sa usilujem žiť s vďačnosťou za to čo už mám, zatiaľ čo pracujem na tom, čo chcem zmeniť a dosiahnuť.
Andrea Peniaková

Článok bol pridaný dňa 14/04/2015 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motiváciaVšeobecné   |   Autor: Andrea Peniaková

Komentáre