Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 krokov k tvoreniu menej odpadu v kúpeľni

Kúpeľňa. Miesto, kde sa umývame, relaxujeme, rozmýšľame, spievame si. Miesto, kde väčšina z nás začína svoj deň. Možno má vplyv aj na to, ako sa cítime, a celkom určite odráža náš životný štýl. Poďme si ju spolu upratať!
Spísala som pre teba 5 krokov, ktoré ťa povedú k vyčisteniu kúpeľne (a, nie, nemyslím si, že si neporiadna, bude to trochu iné upratovanie), myšlienok a ty budeš opäť o niečo bližšie na ceste k zníženiu odpadu vo svojej domácnosti.

#1 Buď odvážna

Máš v kúpeľni odpadkový kôš? Pozri sa doň! Je to najefektívnejší spôsob, ako zistíš, čo je tvoj najväčší nepriateľ na ceste za redukciou odpadu: čiže čoho vyhadzuješ najviac. Úplne nekompromisne ho vysyp na dlážku, roztrieď alebo len vizuálne zhodnoť. Že sa ti to zdá nechutné? Ruku na srdce: sú to predsa všetko tvoje vlastné veci. To, čo si sama kúpila, použila a ponížila na úroveň odpadu.
Postav sa k nemu teda odvážne, a aj keď ti to nie je príjemné, práve rozhodnutie čeliť tejto realite môže byť rozhodujúce. A pri mnohých aj je. Rovnako ako s cvičením: niekedy človek dlho zatvára oči pred boľavým chrbtom, kilami navyše či únavou. No keď sa postaví skutočnosti zoči-voči, odhodlá sa väčšinou okamžite.
menejodpadu
 

#2 Zastav sa

Nauč sa všímať si, čo si nosíš do kúpeľne (aj domov). Poobzeraj sa okolo seba trochu inak ako doteraz. Všímaj si, či sa cítiš dobre obklopená desiatkami výrobkov. Ak áno, v poriadku. Nie je mojím cieľom spôsobiť ti diskomfort vo vlastnej kúpeľni. Urob však pokus: daj na kôpku mimo kúpeľne všetko, čo si za ostatný polrok vôbec nepoužila. Vnímaj, čo s tebou spraví, ak tieto veci odložíš. Uľavilo sa ti?
Pokiaľ áno, zbav sa ich. A pod pojmom „zbav“ nemyslím vyhodenie do koša – to by sme našu cestu k redukcii odpadu začali úplne opačne. Je to síce instantné riešenie, no nie všetky rýchle riešenia sú tie správne (to si pravdepodobne počula aj od všetkých Fitshaker trénerov :-)).
Nasleduj jedno zo základných pilierov zero-waste: #reuse, čiže používanie až do posledného zodratia. Pokiaľ sú veci na tejto kôpke ešte vhodné na používanie, opýtaj sa kamošiek, rodiny, na rôznych bazároch, či ich nevyužijú. Posuň do centier pre rodiny, ktoré si ich nemôžu dovoliť. Ak sa ti nepodarí posunúť takto všetko, nebuď na seba nahnevaná, je to v poriadku.
Tento bod môže trvať celé týždne, preto odporúčam všetky tieto veci vložiť do krabice a vyložiť ju mimo kúpeľne. Jednak ti bude zavadzať, takže ju budeš chcieť vyriešiť o to rýchlejšie, a zároveň si budeš môcť užiť to prázdne miesto v kúpeľni. Zaplň ho vázou so sušenými kvetmi, obrazom, dekoráciou, sviečkou alebo absolútne ničím.
menej odpadu
 

#3 Objavuj

Na druhú kôpku si polož všetko, čo je určené na jednorazové použitie. (Okej, toaleťáku udeľme výnimku). Je pravdepodobné, že práve tie končia v tvojom odpadkovom koši najčastejšie. Tým, že ti slúžia len raz (často niekoľko minút, dokonca sekúnd), potrebuješ ich mať veľa. A „veľa“ zaberá miesto. Dnes sa však mnohé z nich už dajú zohnať aj vo verzii na viacnásobné použitie a vo verzii bez obalu, vďaka čomu sa ti kôš bude plniť oveľa pomalšie.
Toto je časť, ktorá väčšinu ľudí baví asi najviac. Budeš totiž objavovať! Zistíš, čo všetko sa dá zohnať a čo ti vyhovuje. Choď na to však postupne: domíňaj najprv, čo máš. Alebo ak sa už nevieš dočkať, posuň to niekomu, kto to využije.
Niekoľko mojich tipov:

  • tisíce odličovacích tampónov vs. pár látkových alebo jedna jemná morská hubka

  • stovky tampónov a vložiek vs. jeden menštruačný kalíštek

  • sprchový gél, gél na tvár, mydlo na ruky v plastovom obale, ktoré vyhodíš vs. jedno prírodné tuhé mydlo bez obalu použiteľné na všetky tieto účely

  • to isté platí aj pre šampón a kondicionér (a áno, tuhé šampóny naozaj parádne penia!)

  • desiatky nerecyklovateľných jednorazových holiacich žiletiek vs. jeden klasický holiaci strojček, ktorý ti vydrží do konca života

  • rôzne čističe domácnosti (na okná, wc, dlážku, rôzne povrchy) vs. zázraky, ktoré dnes kúpiš aj do vlastného obalu: ocot a sóda bikarbóna


život bez odpadu
 

#4 Pýtaj sa

Pre udržateľný životný štýl je dôležité najmä pýtať sa samej seba a naučiť sa rozlišovať medzi pojmami „chcieť“ a „potrebovať“.
A pozor: chcieť nie je zlé! Ani dopriať si to, čo nutne nepotrebujeme, ale len tak obyčajne ľudsky chceme. Nechcem ťa nabádať na asketizmus, ale poznanie. Schopnosť rozlišovať medzi týmito dvoma stavmi. A prístup k situáciám, na ktoré sa viažu. Či už tým, že niečo urobíš, NEurobíš, ako sa budeš tešiť alebo si to ani neuvedomíš. To je ten rozdiel. Pokojne chci. Maj. Ale buď vďačná za to, že si môžeš dopriať aj to, čo nepotrebuješ. Jednoducho: nauč sa na veci pozerať v inom svetle.
no waste
 

#5 Užívaj si

Skús sa teraz pozrieť na svoju kúpeľňu znova. Mnohí mi povedali, že z dlhodobého hľadiska pociťujú doslova až relaxačné účinky nového priestoru.
Sila zbavovania sa nepotrebných vecí vedie nielen k menšiemu odpadu, ale aj menšiemu stresu.

Nezabudni však na to, že tak ako sa líšia naše kúpeľne, líši sa aj naša cesta za udržateľnosťou. Ak si tvoja kamoška už dávno vyrába vlastné čistiace prostriedky a ty nie, neznamená to, že si o niečo horšia. Cesta za udržateľnosťou je proces, neustále spoznávanie, skúšanie a porovnávanie sa len s nami samými.
kúpeľňa
Nech sa ti po ceste udržateľnosti kráča čo najlepšie ;-).
 
S radami od Maťky, tentokrát na tému ako neplytvať jedlo, sa stretneš aj v našom Fitness diári 2021:
diár 2021
 
Prečítaj si aj:
Ako šetriť vodou viac, aby sme znížili svoju vodnú stopu?
Tipy ako produkovať menej odpadu aj keď máš malé deti
Tipy a triky do tvojej kúpeľne, vďaka ktorým budeš viac zero waste
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.