Spísala som pre teba 5 krokov, ktoré ťa povedú k vyčisteniu kúpeľne (a, nie, nemyslím si, že si neporiadna, bude to trochu iné upratovanie), myšlienok a ty budeš opäť o niečo bližšie na ceste k zníženiu odpadu vo svojej domácnosti.
#1 Buď odvážna
Postav sa k nemu teda odvážne, a aj keď ti to nie je príjemné, práve rozhodnutie čeliť tejto realite môže byť rozhodujúce. A pri mnohých aj je. Rovnako ako s cvičením: niekedy človek dlho zatvára oči pred boľavým chrbtom, kilami navyše či únavou. No keď sa postaví skutočnosti zoči-voči, odhodlá sa väčšinou okamžite.
#2 Zastav sa
Pokiaľ áno, zbav sa ich. A pod pojmom „zbav“ nemyslím vyhodenie do koša – to by sme našu cestu k redukcii odpadu začali úplne opačne. Je to síce instantné riešenie, no nie všetky rýchle riešenia sú tie správne (to si pravdepodobne počula aj od všetkých Fitshaker trénerov :-)).
Nasleduj jedno zo základných pilierov zero-waste: #reuse, čiže používanie až do posledného zodratia. Pokiaľ sú veci na tejto kôpke ešte vhodné na používanie, opýtaj sa kamošiek, rodiny, na rôznych bazároch, či ich nevyužijú. Posuň do centier pre rodiny, ktoré si ich nemôžu dovoliť. Ak sa ti nepodarí posunúť takto všetko, nebuď na seba nahnevaná, je to v poriadku.
Tento bod môže trvať celé týždne, preto odporúčam všetky tieto veci vložiť do krabice a vyložiť ju mimo kúpeľne. Jednak ti bude zavadzať, takže ju budeš chcieť vyriešiť o to rýchlejšie, a zároveň si budeš môcť užiť to prázdne miesto v kúpeľni. Zaplň ho vázou so sušenými kvetmi, obrazom, dekoráciou, sviečkou alebo absolútne ničím.
#3 Objavuj
Toto je časť, ktorá väčšinu ľudí baví asi najviac. Budeš totiž objavovať! Zistíš, čo všetko sa dá zohnať a čo ti vyhovuje. Choď na to však postupne: domíňaj najprv, čo máš. Alebo ak sa už nevieš dočkať, posuň to niekomu, kto to využije.
Niekoľko mojich tipov:
- tisíce odličovacích tampónov vs. pár látkových alebo jedna jemná morská hubka
- stovky tampónov a vložiek vs. jeden menštruačný kalíštek
- sprchový gél, gél na tvár, mydlo na ruky v plastovom obale, ktoré vyhodíš vs. jedno prírodné tuhé mydlo bez obalu použiteľné na všetky tieto účely
- to isté platí aj pre šampón a kondicionér (a áno, tuhé šampóny naozaj parádne penia!)
- desiatky nerecyklovateľných jednorazových holiacich žiletiek vs. jeden klasický holiaci strojček, ktorý ti vydrží do konca života
- rôzne čističe domácnosti (na okná, wc, dlážku, rôzne povrchy) vs. zázraky, ktoré dnes kúpiš aj do vlastného obalu: ocot a sóda bikarbóna
#4 Pýtaj sa
A pozor: chcieť nie je zlé! Ani dopriať si to, čo nutne nepotrebujeme, ale len tak obyčajne ľudsky chceme. Nechcem ťa nabádať na asketizmus, ale poznanie. Schopnosť rozlišovať medzi týmito dvoma stavmi. A prístup k situáciám, na ktoré sa viažu. Či už tým, že niečo urobíš, NEurobíš, ako sa budeš tešiť alebo si to ani neuvedomíš. To je ten rozdiel. Pokojne chci. Maj. Ale buď vďačná za to, že si môžeš dopriať aj to, čo nepotrebuješ. Jednoducho: nauč sa na veci pozerať v inom svetle.
#5 Užívaj si
Sila zbavovania sa nepotrebných vecí vedie nielen k menšiemu odpadu, ale aj menšiemu stresu.
Nezabudni však na to, že tak ako sa líšia naše kúpeľne, líši sa aj naša cesta za udržateľnosťou. Ak si tvoja kamoška už dávno vyrába vlastné čistiace prostriedky a ty nie, neznamená to, že si o niečo horšia. Cesta za udržateľnosťou je proces, neustále spoznávanie, skúšanie a porovnávanie sa len s nami samými.
S radami od Maťky, tentokrát na tému ako neplytvať jedlo, sa stretneš aj v našom Fitness diári 2021:
Prečítaj si aj:
Ako šetriť vodou viac, aby sme znížili svoju vodnú stopu?
Tipy ako produkovať menej odpadu aj keď máš malé deti
Tipy a triky do tvojej kúpeľne, vďaka ktorým budeš viac zero waste
Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.