Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

22 najčastejšie kladených otázok o smoothies

Modelka a zakladateľka značky She´s all raw Vanda konzumuje smoothies každučký deň a cíti sa skvele. Ak je pre teba smoothies stále veľkou neznámou a chcela by si sa ho naučiť pripravovať tak, aby bolo pre tvoje telo prínosom, odporúčame tento článok. Vanda v ňom zhrnula všetky svoje rady na prípravu, skladovanie a konzumáciu smoothies a odpovedá na 20 najčastejšie kladených otázok. Teraz sa o tomto fenoméne dozvieš skutočne všetko. Nech sa páči, vydaj sa do výživného sveta plného zdravia, krásy a vitality :-).
1. Čo je to smoothie?
V prvom rade si treba uvedomiť, že šťava nie je smoothie. Základným rozdielom je výživová hodnota. Smoothie je výživný pokrm tekutého/kašovitého skupenstva a ak používaš kvalitný mixér, jeho plne výživová hodnota je zachovaná. Jednoducho a laicky povedané - smoothie je rozmixovaný pokrm zmiešaný s vodou.
Obsahuje väčšinou ovocie, zeleninu, listovú zeleninu, bylinky, semienka, oriešky, olej, prírodné sladidlá, koreniny,vodu, rastlinné mlieko (môže aj živočíšne produkty, ale rada by som zostala pri veganskej verzii :-)). Smoothie je mimoriadne obľúbený nápoj, a to vďaka jeho vynikajúcej chuti, vôni, farbe, vzhľadu, ľahkej stráviteľnosti, rýchlej príprave a jednoduchej konzumácii.
8735307609_9be9573156_z
2. Čo je základom pri príprave smoothie?
Určite si už postrehla veľa diskusií o nevhodnosti kombinácie ovocia so zeleninou v jednom pokrme. Rada by som to uviedla na správnu mieru. Ovocie by sa nemalo kombinovať, napr. so zeleninou obsahujúcou škrob. V poriadku je zelenina, ako napr. uhorka, cuketa, zeler, atď., ktoré inak nazývame aj nesladké ovocie. Špecifickým prípadom je listová zelenina, ktorá je považovaná za najkomplexnejšiu výživovú skupinu a pokrýva veľkú väčšinu výživových potrieb ľudského tela. Taktiež je bohatým zdrojom proteínu, cenných vitamínov a minerálov, či chlorofylu. Ovocie je samo o sebe dostatočne výživné, avšak tak ako pri ovocí, aj pri listovej zelenine je veľa druhov, a to šaláty, bylinky, buriny, vňate, divé trávy, riasy a pod. Každá je bohatá na niečo iné, a teda vynikajúca je kombinácia. V tomto prípade odporúčam rozmanitú kombináciu listovej zeleniny s ovocím, teda výživné zelené smoothie.
3. Ako konzumovať zelené smoothies?
Odporúčam napríklad kombináciu 100% extraktov rias (napr. spirulina) alebo jačmeň či pšeničná trávu s divou trávou (žihľava) a šalátom (rímsky) alebo kelom. Najlepšie sú aspon 3 druhy listovej zeleniny v kombinácii s ovocím a pridaním pár kvapiek ľanového oleja bohatého na omega 3 mastné kyseliny.
Keď sa naučíš kombinovať zelené potraviny s ovocím v pomere 1:1, uvidíš veľmi rýchle a extrémne priaznivé benefity a pocítiš nepoznané. Zaznamenáva sa rýchly prísun energie, šťastia, úľava od bolestí a chorôb, či zlepšenie stavu pokožky. Stačí 1,5 až 2 l denne spolu s tvojim bežným (zdravým) jedlom a tento zázrak ti otvorí úplne nové obzory :-). Treba vyskúšať.
vanda1
4. Prečo by sme si mali pripravovať smoothies?
Dôvodov a benefitov je veľmi veľa. Uvediem tie najpodstatnejšie.

  • výborne chutia,

  • vďaka konzistencii sú jednoducho stráviteľné a živiny sa ľahko vstrebávajú,

  • obsahujú veľa vody, a teda spolu so zasýtením prichádza aj dostatočný prísun vody,

  • obsahujú množstvo výživných látok,

  • šetria zuby od žuvania a žalúdok od komplikovaného trávenia,

  • sú jednoduché a rýchle na prípravu,

  • šetria čas aj peniaze.


5. Ako dlho môžem smoothie skladovať? Môžem si ho pripraviť ráno a vziať do práce na desiatu, či olovrant?
Táto otázka je veľmi veľa rozoberaná a diskutovaná. Odpovedala by som jednoducho. Najlepšie sú čerstvé, ale môžu sa skladovať 1 - 3 dni. Keď už je nutné smoothie skladovať, tak je dôležité aj ako, a preto určite neodporúčam skladovanie v plastoch PET, a naopak odporúčam, napr. plasty HDPE alebo skladovanie v skle. Samozrejme, v chlade a tme.
6. Kedy je ideálne smoothie konzumovať?
Môžeme ho konzumovať počas celého dňa, ale odporúčam hlavne ráno a večer, keďže ráno sa metabolizmus prebúdza a večer je zase vhodné niečo ľahšie stráviteľné.
7. Môžem si smoothie dopriať aj tesne pred spaním?
Neodporúčam konzumovať tesne pred spaním žiadne jedlo, radšej teplý, bylinkový čaj. Ale ak už sa nedá inak, tak čo najjednoduchší smoothie pozostávajúci z listovej zeleniny a maximálne 2 druhov ovocia.
8. Koľko smoothies môžeme vypiť za deň?
Opäť, pokiaľ sa bavíme o výživných smoothie pozostávajúcich z listovej zeleniny a ovocia, množstvo nie je obmedzené. Ja odporúčam 1,5 l až 2 l výživných smoothie denne.
5709282118_217916827f_z
9. Potrebujeme na výrobu smoothie kvalitný mixér alebo to zvládne aj klasický kuchynský?
Základom každého výživného smoothie je dobrý mixér, konkrétne dobrý mixér je vysokorýchlostný, ktorý má kvalitný nôž a hlavne otáčky aspoň 340 km/h – 1500W. Pri takejto rýchlosti dokáže aj tupým nožom skvapalniť drevo. Dôležité je, aby tlak živé molekuly uvoľnil, nie narušil. Takisto je dôležitý tvar nádoby a materiál. Odporúčam investovať do kvalitného mixéra. Na trhu je ich dostupných hneď niekoľko.
*pre viac info sa na mňa pokojne obráťte
10. Ktoré kombinácie potravín sú pri smoothies ideálne?
Ja som zástanca výživných zelených smoothie, a ako som spomínala vyššie, ideálna je kombinácia listovej zeleniny a ovocia v pomere 1:1.
11. Čo s čím nikdy neskombinovať?
Neodporúčam kombinovať zeleninu obsahujúcu škrob (napr. strukoviny, repa, mrkva, kukurica, paštrnák, tekvica či sladké zemiaky) s ovocím. V žalúdku totiž dochádza k oxidácii. Zelenina, inak nazývaná nesladké ovocie, ovocie a listová zelenina sú v poriadku. Nemýľte si listovú zeleninu so zeleninou. Listová zelenina je najkomplexnejšia výživová skupina zeleniny a je kombinovateľná s akýmkoľvek ovocím, či zeleninou.
12. Môžem použiť aj listy, vňate, či korene rastlín? Ak áno, ktoré sú ideálne?
Listy vňate a divé trávy sú plné výživy, o ktorej veľa z nás nevie. Napr. v listoch vňatí je viac proteínu, vitamínov a minerálov ako v samotnej zelenine. Táto téma je veľmi rozsiahla a viac o nej napíšem v ďalšom článku.
18612478315_a5fec0b7c4_z
13. Je potrebné pridať do každého smoothie olej na lepšie vstrebanie živín?
Áno, pár kvapiek je vhodných, ale netreba to preháňať, a to hlavne s rastlinnými olejmi bohatými na omega 6 mastné kyseliny. Ja osobne odporúčam ľanový olej bohatý na cenné omega 3 mastné kyseliny. Ak máte problémy s trávením, pridajte si olej z čiernej rasce.
14. V čom je smoothie lepšie oproti čerstvým šťavám?
Hlavne v tom, že obsahuje cennú vlákninu, ktorú v živočíšnych produktoch ani šťavách nenájdete. S vlákninou však taktiež opatrne najmä, ak nie ste zvyknutí na vyššie dávky čerstvého ovocia a zeleniny. Tu potom platí: pomaly ďalej zájdeš a treba ísť na to postupne.
15. Aký pomer by mal v smoothies tvoriť ovocie a aký zelenina?
Znova apelujem na výživné zelené smoothies a tam je ideálny pomer 60% na 40% v prospech ovocia alebo časom až 50% na 50% - listová zelenina a obľúbené ovocie.
16. Čo pridať do smoothies, ak chcem, aby ma zasýtili na dlhšiu dobu?
Smoothie je samo o sebe dostatočne sýte, ale na dlhšiu dobu je ideálne pridať hrsť orieškov, semiačok alebo aj ďatle, figy alebo superfood bohaté na antioxidanty (acai, goji, a pod.).
17. Je smoothie dobré aj po večernom tréningu? Ak áno, aké?
Určite áno, je priam ideálne, keďže telo nezaťaží žuvaním a trávením. Po pridaní, napr. 100% konopného proteínu alebo iného rastlinného proteínu do výživného zeleného smoothie, máte vynikajúci zdroj proteínu. Listová zelenina je naň totiž taktiež veľmi bohatá.
18. Ak si chceme do smoothie pridať bylinky (napr. mätu), koľko na jednu porciu?
Určite je to vynikajúci nápad. Čím viac kombinácií listovej zeleniny a byliniek, tým viac výživy, kedže každá je majster v niečom inom. Odporúčam aj hrsť, ale pozor pri výrazných bylinkách sa mení chuť, takže aj pri tomto postupujte – všetko s mierou :-).
8761976567_9d17a34a95_z
19. Ak si chceme pridať jedlé buriny (žihľavu, púpavu,...), koľko na jednu porciu?
Hrsť aj dve hrste. Divé jedlé trávy – buriny sú ďaleko výživnejšie ako „komerčne“ pestovaná listová zelenina. Choďte ďaleko od frekventovaných ciest a nazbierajte si, čo najviac. Majú úžasné účinky. Nezabudnite si so sebou vziať odborníka na bylinky, či knižku a vzdelávajte sa :-).
20. Môžeme do smoothie so zeleninou a ovocím pridať kakao, resp. karob...neuškodí to tráveniu?
Karob by uškodiť nemal, práve naopak -  ale netreba to preháňať. Taktiež odporúčam do každého smoothie pridať ľanové semiačka alebo ľanový olej.
21. Akých zásad sa treba držať, aby nám smoothie prinieslo len to dobré pre naše telo?

  • kombinovať veľa druhov listovej zeleniny,

  • ovocie nekonzumovať jednotvárne, skvelá je rozmanitosť,

  • do jedného smoothie neodporúčam veľa druhov ovocia,

  • používať 100% čisté extrakty spiruliny, chlorely, jačmeňa a pšeničnej trávy, napr. v tabletkovej alebo práškovej forme pre maximálnu výživnosť smoothie,

  • vyvarovať sa komerčne pestovanému ovociu a zelenine, ktoré je nadrozmerné a nevonia alebo nemá kôstky. Pri najkomerčnejšie pestovaných druhoch ovocia a zeleniny s tenkou šupkou odporúčam odoberať od lokálnych pestovateľov alebo z BIO predajní.


22. Čomu sa určite pri príprave smoothies vyvarovať?

  • nekombinovať zeleninu obsahujúci škrob a ovocie,

  • nepridávať veľké množstvo oleja, orieškov a semien - všetko s mierou,

  • neskladovať dlhšie ako 3 dni,

  • nenechávať na priamom slnku,

  • neprekombinovať.


Prinášam ti inšpiráciu na zajtrajšie raňajky alebo večeru. Vyber si niektorý z mojich smoothies favoritov:
smoothiee
Prajem ti krásne dni v zdravom tele, prežiarené radosťou :-).
* odpovede sú informačného charakteru a pri vážnych ochoreniach alebo športovcoch sa odporúčam poradiť s profesionálom
Ďalšie články o smoothies, ktoré by sa ti mohli páčiť:
Modelka Vanda: Prečo pijem zelené smoothies každý deň?
Ako si pripraviť smoothie?
Životabudič v pohári - cviklové smoothie
Vanda Dita Gallo
Redaktor vo Fitshaker

Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.