Na úvod je dobré pripomenúť, že každá sme individuálna osobnosť, s individuálnymi požiadavkami a to čo platí na jednu, nebude „sedieť“ inej. Tak to jednoducho je. Najlepšie je zamerať sa na seba, počúvať svoje telo a nepozerať pri prechádzke s kočíkom okolo seba na iné maminky, aké sú krásne, upravené a štíhle.
S dostávaním sa do formy môžeš začať bezprostredne po pôrode, závisí to od Tvojich možností a fyzickej kondície. Ak si bola športovo aktívna pred pôrodom aj počas tehotenstva, regenerácia pôjde ľahšie, ak nie, nevadí navedieme Ťa ako na to ísť postupne a hlavne s rozumom a citom.
Aj s cvičením môžeš pokračovať v pôrodnici. Znie to šialene? Ale nie. Nemyslím tým behať po schodoch v pôrodnici a strácať tehotenské kilá. Myslím tým posilňovanie panvového dna a krátke prechádzky. To na obdobie šestonedelia stačí. Cviky na posilnenie panvového dna Ti dajú aj v pôrodnici, alebo ich nájdeš na internete, v podstate sa jedná o zdvíhanie panvy a sťahovanie svalov, ako keby si išla na stolicu. V pohodlí postele tak vykonáš základné cviky a môžeš mať zo seba dobrý pocit. Prechádzkami po chodbe pôrodnice so svojím batôžkom spoznáš nové kamarátky a rozcvičíš svoje stuhnuté svalstvo. Tak pokračuj aj po návrate domov, s pribúdajúcimi povinnosťami sa Ti to bude zdať akurát na prvých šesť týždňov, nie?
Kedy je ten správny čas začať?
To musíš vedieť Ty. Ak sa cítiš pri pohľade do zrkadla dobre a si spokojná s tým čo vidíš, nie je čo riešiť. Ak nie, tak čítaj ďalej.
Ukončením šestonedelia by si sa pomaly mala cítiť lepšie. Myslím po zdravotnej stránke, rany sú zahojené, na dojčenie si si už zvykla, vstávanie v noci zvládaš, ... teraz nastal čas určiť si priority. Ak sa pri pohľade do zrkadla necítiš dobre, tak poďme spolu niečo vymyslieť :-)
Po pôrode je dôležitá postupná regenerácia, ako sa dostávať do formy, ak sa máš vyhnúť stresu z ďalšieho tehotenstva a pôrodu. Viem o čom hovorím, tiež som si tým prešla. Prvé tehotenstvo bezproblémové, cvičila som aktívne do siedmeho mesiaca a dva mesiace po pôrode som bola na skupinových cvičeniach opäť. Druhé tehotenstvo a pôrod som ani pomaly nevedela, že bolo, cvičila som do piateho mesiaca, ale rozbeh po pôrode mi trval oveľa dlhšie. S ohľadom na potreby bábätka.
Najlacnejšou metódou ako sa pomaly dostať do formy, na začiatok, je chodiť von na pravidelné prechádzky s kočíkom v okolí svojho bydliska. Vždy keď drobec spí, vezmi kočík, nosič, šatku a choď sa prejsť. Šatka, alebo nosič je efektívne využitie váhy bábätka ako záťaže pri chôdzi. Je mi úplne jasné, že nie vždy a každý deň sa Ti chce ísť na prechádzku. Ak si unavená, radšej si ľahni s drobcom a vyspi sa. Ale naozaj, nie že budeš umývať okná. Telo potrebuje spánok, počas neho regeneruje a ak by si ho pohybom ešte viac zaťažila, iba by si mu uškodila. Nechcem aby si sa hýbala 3x denne po hodine. Stačí jedna prechádzka denne. Ak chceš, kúp si krokomer, aby si si odmerala vzdialenosť, ktorú si prešla. Postupne môžeš predlžovať prechádzky, intenzitu chôdze. Takto zvyšuj nároky cca 4 týždne a niekde si zapisuj koľko a ako si prešla. No vidíš aké to je jednoduché a štart máme za sebou :-).
P.S. – ak sa cítiš v kondícii natoľko, že zvládneš posilnenie aj iných partií (brucho, zadok,...), pozri si niektoré videá u nás na Fitshaker -i a pomaly si pridaj naťahovacie cvičenia, typu Yoga.