Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Sójová omáčka: Prečo by ťa malo zaujímať jej zloženie?

sojova omacka zlozenie
Sójové omáčky vznikli už pred 2 500 rokmi v Číne na základe postupných skúseností s predĺžením trvanlivosti potravín pomocou soli. Neskôr sa začali využívať ako náhrada rybích omáčok a na dochucovanie zeleninových jedál a aj ako dochucovadlo vegetariánskych potravín. V Japonsku sa začali používať niekedy v 7. storočí a postupne sa vyvíjali do dnešnej podoby.
Určite poznáš tradičnú japonskú sójovú omáčku Shoyu, v ktorej základnú zložku tvoria sójové bôby, pšenica a soľ. Tie sú vo väčšine sójových omáčok, líšia sa len pomerom surovín a niekedy sú ďalšími zložkami aj prídavné látky.
Výnimku tvorí sójová omáčka typu Tamari, ktorá sa vyrába iba zo sóje. Pri tejto omáčke niektorí výrobcovia kvôli zjednodušenému vysvetleniu uvádzajú, že vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe miso pasty zo sójových bôbov.

Poznámka redakcie: Tento článok vznikol z našej iniciatívy, nejde o platenú reklamu a ani inú formu propagácie spomínaných značiek.

Vieš, ako sa vyrába sójová omáčka?

Vyrába sa dlhotrvajúcim kvasením sójových bôbov a pšenice alebo priamo pšeničnej múky. Výrobný postup vyžaduje veľa operácií a času. V niektorých prípadoch sa pšenica najprv praží pri 150 ˚C počas 30 minút.
Napučané sójové bôby alebo sójová múka sa uvaria, primieša sa rovnaký pomer pomletej upraženej pšenice. Do tejto zmesi sa pridajú spóry mikroskopických húb Aspergillus oryzae alebo Aspergillus sojae, všetko sa ponechá fermentovať. Následne sa premiešava pri teplote 25-28 ˚C a celý proces trvá niekoľko dní.
Vzniknutý produkt sa volá koji a enzýmy v ňom štiepia sójové bielkoviny na peptidy a pšeničný škrob na jednoduché cukry, ktoré sú potravou pre mikroorganizmy v ďalšej fáze fermentácie. Neskôr sa pridávajú aj kmene mliečnych baktérií Pediococcus halophilus a kvasinky Zygosaccharomyces rouxii a Candida spp.
Práve tieto vedia tolerovať vysoký podiel soli. Proces prebieha ďalej, postupne klesá pH zmesi a prebieha mliečne aj alkoholové kvasenie. V tejto fáze vznikajú chuťové látky a aróma omáčok. Nakoniec sa hmota lisuje, filtruje a pasterizuje.
sojova omacka zlozenie
Tento spôsob sa používa pri výrobe kvalitnejších sójových omáčok, lebo ako uvidíš nižšie v porovnaní zloženia, nie každá je zložená zo základných potravín.
Tie menej kvalitné sa vyrábajú jednoduchším spôsobom – kyslou hydrolýzou –, tu však je nevýhoda, že existuje riziko vzniku karcinogénnej látky. Navyše majú takýmto spôsobom vyrobené omáčky menej výraznú chuť a arómu a niektoré zase malý podiel hlavnej ingrediencie sóje, ale veľa prídavných látok.
Dôležitou súčasťou je soľ, ktorá sa pridáva v rôznych množstvách. Výsledný produkt – sójová omáčka – je tmavohnedá hustá tekutina, svojou farbou a hustotou sa podobá na tekuté polievkové korenie.
Používa sa predovšetkým v čínskej kuchyni. Je hlavnou zložkou worchesterskej omáčky.
Asi už stačilo, aby som ťa nenudila náukou o spracovaní potravín a mikrobiológiou. Ale chcela som trochu predstaviť túto nenápadnú hnedú omáčku 😊.
sójová omáčka tamari

Zoznámme sa so sójou:

Patrí medzi strukoviny, čerstvé sójové bôby sú zelenej farby. Edamame je termín pre nezrelé bôby v struku (často ponúkané ako predjedlo v ázijských reštauráciách). Sójové bôby obsahujú vysoký obsah bielkovín, sú zdrojom minerálnych látok, medi, mangánu, molybdénu, fosforu, draslíka, vitamínu B2 , omega-3 mastných kyselín. Z výživového hľadiska je konzumácia sóje veľmi prospešná hlavne v podobe fermentovaného spracovania (kvôli lepšiemu využitiu a natráveniu prospešných živín) hlavne vo forme tempeh, miso, fermentovaného tofu.
sójové bôby
A teraz otázka. Pozrela si si niekedy etiketu sójovej omáčky? Poďme si ich spolu porovnať a pozrieť sa na zloženie, ktoré si myslíme, že je rovnaké.
 

Porovnanie výživových hodnôt sójových omáčok

















Tamari sójová omáčkaKikkoman sójová omáčkaKucharek sójová omáčka
Výživové hodnoty na 100 ml výrobku
Energia                         74 kcal
Tuky                                  0,2 g
Nasýtené MK                  0,0 g
Sacharidy                         8,3 g
z toho cukry                     3,4 g
Bielkoviny                        9,8 g
Soľ                                   15,0 g
Energia                        77 kcal
Tuky                                0,0 g
Nasýtené MK                 0,0 g
Sacharidy                        3,2 g
z toho cukry                   0,6 g
Bielkoviny                    10,0 g
Soľ                                  16,9 g
 
Energia                        63 kcal
Tuky                                 0,0 g
Nasýtené MK                 0,0 g
Sacharidy                       11,0 g
z toho cukry                    6,2 g
Bielkoviny                       4,5 g
Soľ                                   16,7 g
 
sojová omáčka bez lepku

Porovnanie zloženia sójových omáčok














Tamari sójová omáčkaKikkoman sójová omáčkaKucharek sójová omáčka
SÓJOVÉ BÔBY (48,9 %), voda, morská soľ (13,8 %), alkohol (z cukrovej trstiny), fermentačné činidlo (Aspergillus oryzae).
 
Môže obsahovať glutén.
 
Voda,
sójové bôby,
pšenica,
jedlá soľ.
 
 
Pitná voda, sójový bielkovinový hydrolyzát (16 %), jedlá soľ, cukor,
zvýrazňovač chuti: glutaman sodný,
biele víno,
farbivo: amoniakový sulfitový karamel,
ocot kvasný liehový, glukózovo-fruktózový sirup, džem zo sliviek a jabĺk (cukor, slivky, jablká, regulátor kyslosti: kyselina citrónová; želírujúca látka: pektín; farbivo: karamel), paradajkový pretlak, arómy, zmes korenín,
zahusťovadlo: xantánová guma.
Výrobok môže obsahovať: obilniny obsahujúce glutén, vajcia, mlieko, zeler, horčicu, sezamové semeno a vlčí bôb, ktoré sa používajú vo výrobnom závode.
Shoyu

Porovnanie sójových omáčok














Tamari sójová omáčkaKikkoman sójová omáčkaKucharek sójová omáčka
V omáčke sú použité sójové bôby v najväčšom podiele.
Huba Aspergillus je dôkazom, že omáčka bola vyrobená zložitejším kvalitným fermentačným procesom prospešným pre naše zdravie.
 
Prvá zložka je voda, sójové bôby sú v rovnakom pomere ako pšenica, z uvedeného zloženia vyplýva, že zrejme ide o menej kvalitný proces výroby, keďže nie sú prítomné huby a baktérie potrebné pri fermentácii.
Väčšie množstvo soli.
 
 
V tejto omáčke je zbytočne veľa prídavných látok a hlavná zložka je iba v podobe zvýrazňovača chuti.
Prvá zložka je voda, druhá zložka je sójový bielkovinový hydrolyzát, čo je označenie pre zvýrazňovač chuti glutaman sodný vyrábaný hydrolickým štiepením z rastlinných bielkovín.
Ďalej nájdeme sladidlá, farbivá a pod. Opäť väčší obsah soli.
 
Hodnoty soli sú pri všetkých omáčkach vysoké, preto ako ich konzument buď opatrná v ich množstve.
tamari
Zaujímavé, ako môže mať taká omáčka v zložení rôzne prídavné látky a obsah suroviny, po ktorej nesie názov, je mizivý.
 
Vzhľadom na skutočnosť, že pri výrobe sa vo väčšine omáčok používa aj pšenica, musíš byť opatrná a sledovať zloženie sójových omáčok, ak máš celiakiu, alergiu na pšeničné bielkoviny alebo neceliatickú gluténovú senzitivitu. Spoločným znakom týchto ochorení je nutnosť dodržiavať bezlepkovú diétu. Vplyv fermentácie na hydrolýzu pšeničnej bielkoviny (zľahčene degradáciu lepku) sa stále skúma a sleduje, ale keďže reakcia imunitného systému na lepok môže byť rôzna, radšej si nájdi čas na prečítanie etikety.
 

Glutaman sodný – E 621

Na záver si zhrnieme prídavné látky (éčka) v potravinách, o ktorých si v každom článku niečo napíšeme. Už si sa dočítala, že prídavné látky v potravinách nie sú len tie „zlé“, že majú aj prospešné vlastnosti, ako je ochrana potravín pred mikroorganizmami a predĺženie trvanlivosti.
Na túto tému sa vedú mnohé diskusie a debaty aj u odborníkov...
Všeobecne platí, že potraviny uvádzané na trh podľa platných predpisov sú bezpečné, t. j. zdravotne neškodné. Napriek tomu sa môže stať, že niektoré potravinárske prídavné látky môžu zvlášť u citlivých ľudí vyvolávať určité nepriaznivé reakcie.
Nežiaduce reakcie sú väčšinou neimunologickej povahy, a preto ide o intoleranciu (neznášanlivosť) príslušnej zlúčeniny, nie však o skutočnú alergiu. Z uvedeného dôvodu, ak máš pocit, že máš nežiaduce reakcie na potraviny, a si zúfalá, čo ti to spôsobuje, nevysaď hneď lepok a mlieko, lebo fóra na internete sú plné takýchto odporučení...
Sleduj reakcie a zloženie prijímanej potravy a zapisuj. Ver mi, že prídeš na to, kde je problém 😊.
Medzi prídavné látky, ktoré sa dávajú do súvislosti s nežiaducimi reakciami, patrí okrem iných aj glutaman sodný – E 621, ktorý sa často označuje aj názvami bielkovinový hydrolyzát, sójový hydrolyzát, kvasničný extrakt.
sojova omacka
Záver bude patriť odporúčaniu čítať etikety, pretože len tak vieme mať prehľad o tom, čo prijímame a dávame svojmu telu, a mať to pod kontrolou. A v neposlednom rade aj sledovať reakcie nášho tela na potraviny. Jedlo nám má predsa prinášať výživu, no nie?
 
Tak už vieš, prečo aj u nás, ak sa v recepte objaví sójová omáčka, odporúčame ti napríklad Tamari. Všimnúť si to môžeš aj v našich knihách:
fitness recepty na chudnutie
 
Prečítaj si aj:
Polievky a ich alternatívy, ktoré svojím zložením iba nesú názov polievka?
Čo si všímať pri zložení nátierok? Nauč sa rozoznávať dobré zloženie a na čo si dávať pozor pri nákupe!
Vieš, ako rozoznať, ktoré müsli tyčinky sú zdravšie?
 
Zdroje:
Výživa a potraviny_Výzkumný ústav potravinársky_Praha_2021
Golian et al._Slovník bezpečnosti potravín_SPU Nitra_2015
Jedlička, M. Kačániová_Rastlinné produkty pri prevencii a v liečbe ochorení ľudí_SPU Nitra_2020
Fotka autora
Jana Kondrcová
Redaktor vo Fitshaker

V prvom rade som mama a manželka. Môj záujem o vplyv stravy na zdravie začal pred niekoľkými rokmi po diagnostikovaní celiakie a ochorení mladšieho syna. Vzdelanie vo výžive si po certifikovanom kurze dopĺňam na SPU Nitra - Výživa ľudí ako nutričný špecialista a zároveň získavam prax v gastroenterologickej ambulancii u p. doc. Kuželu, PhD.. Snažím sa pomáhať s úpravou stravy pri rôznych diagnózach, tráviacich problémoch, intoleranciách a alergiách Založením firmy a stránky www.vyzivajk.sk by som chcela pomáhať ľuďom zorientovať sa v dezinformáciách o výžive a správnou stravou a životným štýlom predchádzať civilizačným ochoreniam a narastajúcej obezite. Ponúkam konzultácie, analýzy stravovania s vysvetlením chýb, vypracovanie stravovacieho plánu, prednášky s diskusiou a tipy na recepty. Nie som predajca žiadnych doplnkov výživy, učím ľudí prijímať všetky potrebné živiny stravou. Mám rada pocit, keď vidím ako moje rady pomôžu... to je môj hnací motor na ďalšie štúdium a poznanie súvislostí v stravovaní a zdraví...

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.