Ovocný RAW koláčik, ktorý Ťa dostane do formy

Veľká noc je po Vianociach druhým najväčším sviatkom, kedy sa radujeme, oslavujeme, trávime čas s blízkymi, ale na druhej strane papáme viac ako je pre naše telo znesiteľné. A čo navyše, jedlo, ktoré konzumujeme je veľakrát nezdravé, mastné a pre náš organizmus ťažko stráviteľné. Samozrejme, dať si kúsok klobásy či veľkonočnej vianočky nikomu neublíži, ale práve po tejto záťaži by sme mali dať nášmu telu priestor, aby sa zotavilo a dostalo späť do formy. Ak ste milovníkom sladkého (o čom nepochybujem :)), nemusíte sa vzdať dezertu. Stačí, ak bude zdravší ako inokedy a plný dobrôt, ktoré vám dodajú potrebnú energiu.Pripravila som si pre vás recept na ovocný koláčik, ktorý je výborný ako RAW verzia, prípadne ho môžete vylepšiť kúskom horkej čokolády (minimálne 80 % – ak chcete použiť čokoládu na varenie alebo iné napodobeniny, radšej sa čokolády úplne vzdajte). Tak poďme na to!

Vedeli ste, že… Horkou čokoládou s vysokým podielom kakaa (viac ako 80 %) nič neskazíte? Je okamžitým zdrojom energie pre telo i dušu. Obsahuje vitamín B, kalcium, železo a vysoký podiel antioxidantov. Chráni naše srdce, priaznivo pôsobí na mozog, znižuje krvný tlak, pomáha prekonávať únavu a zlepšuje nám náladu.

fitshaker blog cokolada

Dosť bolo o čokoládke, ideme sa venovať koláčiku. Je mimoriadne chutný, jednoduchý na prípravu a zdravý. Nachystajte si menší plech s rozmermi 20 x 30 cm a poďme kuchtiť. :)

Čo budeme potrebovať?

Korpus:

  • 1 šálka sušeného ovocia (ja som tentoraz použila kombináciu figy + slivky; skúsiť môžete tiež ďatle, či hrozienka)
  • 1 šálka orechov (mandle, vlašské, lieskovce – záleží na chuti a tajných zásobách vašej špajze :))
  •  ½ šálky kokosu
  • trošku javorového alebo agávového sirupu
  • 4 lyžice kakaa

Kokosová plnka:

  • ½ šálky kokosu (môžete pridať aj viac, aby ste mali rovnomernú vrstvu)
  • 5 lyžíc kokosového oleja
  •  trochu javorového alebo agávového sirupu

Ovocná plnka:

  • 3 banány
  • bobuľové ovocie (čučoriedky, maliny, jahody, …)

+ pár kúskov drobného ovocia na ozdobu

Ako budeme postupovať?

1. Pripravíme si korpus nasledovne: oriešky pomelieme, pridáme rozsekané sušené ovocie (ja používam kuchynský robot, ktorý z neho urobí kompaktnú hmotu), kakao, prípadne kokos a agávový sirup. Ak by ste mali dojem, že vám cestíčko nebude držať pohromade, môžete pridať trošičku vody.

2. Nachystáme si malý plech, ktorý vystelieme papierom na pečenie, premiestnime doň cesto a prstami ho dobre pritlačíme a dáme ho na 10 -15 minút do chladničky.

3. Banány ošúpeme, nakrájame na kocky a necháme ich zmraziť.

4. Zatiaľ si pripravíme kokosovú plnku. Kokos zmiešame s roztopeným kokosovým olejom a dosladíme agávovým sirupom. Hmota bude mierne trúsivá, ale to nám nebude prekážať. Ak sa vám bude zdať veľmi sypká, pridajte kokosový olej alebo sirup.

5. Plech vytiahneme z chladničky. Na korpus nanesieme kokosovú plnku a znova ju dobre pritlačíme, aby nám spolu s cestom držala pokope. Koláčik necháme odpočívať v mrazničke.

6. Rozmixujeme si bobuľové ovocie. Ja som použila malinky, ktoré sa na mňa usmievali v obchode a naozaj voňali a chutili ako maliny. Zo záhradky budú určite lepšie, ale zatiaľ si vystačíme aj s takýmito.  Vytiahneme banány a vmixujeme ich do drobného ovocia. Ak budete cítiť potrebu, môžete si plnku trošku osladiť. Keďže sme však v detox režime, navrhujem sirup vynechať.

7. Ovocnú plnku nalejeme na koláčik a znova ho dáme do mrazničky alebo chladničky, pokiaľ sa nebude dať krájať.

8. V tejto časti sa ešte môžeme rozhodnúť, či pridať horkú čokoládku alebo nie. Nezabúdame, že musí mať viac ako 80 %, aby bola pre naše telo skutočne prínosom. Ja som ju roztopila a pokvapkala ňou vrch koláčika.

9. Dozdobíme zvyšným ovocím. Platí len v prípade, ak sme ho doteraz nezjedli. :)

10. Nakoniec si s celou rodinkou sadneme, uvaríme kávičku alebo čajík a pochutíme si na zdravom koláčiku.

fitshaker_blog_ovocny_raw_kolac11

fitshaker_blog_ovocny_raw_kolac_malinovy_titulna

Dobrú chuť a veľa trpezlivosti počas poveľkonočnej očisty! Vedzte, že v tom nie ste sami :).

 

Ďalšie tipy na zdravé dezerty:

Čokoláčik bez múky

Zdravá čokotortička bez výčitiek

Pšenový koláčik so slivkami a jabĺčkami

Romana Cibulková

Článok bol pridaný dňa 11/04/2015 a zaradený do kategórie: BezlaktózovéBezlepkovéFitness dezertyRecepty   |   Autor: Romana Cibulková

Komentáre