Čo sa deje počas spánku?
Počas snívania sa zvyšuje aktivita mozgu a tep srdca, dýchaš rýchlejšie a plytko.
Počas ľahkého spánku aktivita svalov klesá, občas sa dá zaznamenať trhnutie svalov. Postupne sa spomaľuje dych a klesá telesná teplota.
V hlbokom spánku sa utlmí výkon mozgu. Telo naberá silu a opravuje poškodené tkanivá. Táto fáza spánku je najmenej vhodná na prebudenie.
Ako dlho je akurát?
Novorodenec spí okolo 20 hodín denne, batoľa v priemere 16 hodín, staršie deti okolo 10 hodín, dospelý človek 8 hodín a seniori okolo 6 hodín. Únava nie je spôsobená dĺžkou spánku, ale jeho kvalitou. Spať poctivo 8 hodín je prežitok. Stačí aj 6-7, pokiaľ ideš spať pred polnocou. Snaž sa preto neponocovať, nepozerať dlho do noci televíziu. Najkvalitnejší a osviežujúci spánok si dopraj medzi desiatou večer a polnocou.
Ponocovanie môže viesť až k nespavosti. Tá môže viesť až k depresiám, vidinám a dokonca i k infarktu. Mozog bez spánku nie je schopný regenerovať, oslabuje sa predstavivosť, sústredenie, logické myslenie a v extrémnych prípadoch môže spôsobiť aj poruchy reči. Ak trpíš nespavosťou, priberáš. Telo si totiž začne pýtať tučné slané jedlá, aby uložilo väčšinu energie na neskôr do svojich zásob. Agresia, úzkosť a výkyvy nálad, to všetko sú viditeľné znaky nedostatku spánku.
Potrebuješ melatonín
Je produkovaný v mozgu v šuškovitom teliesku (epifýza), ale aj v sietnici a gastrointestinálnom trakte. Tvorbu melatonínu v epifýze ovplyvňuje intenzita svetla: svetlo brzdí jeho tvorbu. Tvorí sa ho osem až desať krát viac v noci ako cez deň, a tak melatonín podmieňuje denný rytmus človeka. Má vplyv na imunitu, antioxidačný účinok, vplyv na transportné procesy v tráviacom systéme, ovplyvňuje pohyb čriev.
Ak málo spíš, zle regeneruješ. Tvoje športové úsilie môže vyjsť navnivoč.
Poloha počas spánku
- V lone - 41 % - v tejto polohe človek napodobňuje polohu plodu matkinej maternici. Povaha človeka zvykne byť citlivá a hanblivá. V spoločnosti je človek skôr v úzadí, no k priateľom a rodine vrelý.
- Kmeň stromu - 15 % - tento spáč leží na boku, telo má vystreté, súmerné, ruky pripažené. Je spoločenský a dôverčivý. Má však aj sklon k naivite a často sa nechá ovplyvniť.
- Chcem ťa - 13 % - na boku s pažami pred sebou spáva ten, kto sa nebráni novým veciam a veľa toho chce zažiť. Zároveň však aj ľudí upodozrieva a dokáže byť cynický a tvrdohlavý.
- Na hladine - 8 % - človek rezervovaný, spáva vystretý na chrbte s pripaženými rukami, zvyčajne má tichšiu povahu a veľa očakáva od seba i od druhých. Obvykle chrápe.
- Hviezdica - 7 % - v tejto polohe spáva ochotný a otvorený človek, ktorý dobre počúva druhých a je im aj nápomocný. Je často aj hanblivý a srdečný. Častejšie chrápe.
- Voľný pád - 5 % - na bruchu s rukami nad hlavou spáva človek, ktorý má skutočne ostré lakte a vie sa nimi v živote aj prebojovať. Často býva drzý a neznáša kritiku.
Počas spánku sa uvoľňuje rastový hormón, ktorý prispieva k budovaniu kostnej a svalovej hmoty. Ak spíš dostatočne dlho a neprerušovane, rastový hormón pomáha tiež spaľovať tuky. Preto si okrem zdravej stravy a pridania tréningov naordinuj aj viac spánku. ?
O spánku, nespavosti, tipoch ako sa vyspať čo najlepšie a pod. sme písali aj v týchto článkoch:
Tipy a triky ako sa vyspať čo najlepšie
Ako si poradiť s nespavosťou?
Ako na kvalitný spánok?
Zdroje:
National Institute of Child Health and Human Development
https://www.onhealth.com/content/1/sleep_better_tips
Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.