Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nechceš podporovať fast fashion? Týchto 5 vecí môžeš robiť aj ty!

udržateľná móda
Rada nakupuješ? Vyžívaš sa v chodení po obchodoch a vyberaní tých „správnych“ kúskov pre tvoj šatník. Tak teraz sa nachvíľu zastav a pozorne čítaj. Určite máš doma v skrini aj ty nejaké obyčajné jednofarebné tričkonákupného centra. Koľko si zaň zaplatila? 3 €, 5 €, 15 €? 15 € už je celkom vysoká suma za obyčajné tričko, nie? A čo keby som ti prezradila, že to nie je ani z ďaleka pravá hodnota toho trička. Predstav si, že by si si ho mala vyrobiť sama.

Čo všetko by si potrebovala na výrobu bavlneného trička?

# 1. Vypestovať bavlnu

Bavlník je rastlina náročná na pestovanie. Potrebuje veľké množstvo vody a jej pestovanie (ak sa nejedná o organickú bavlnu) sa nezaobíde bez použitia pesticídov. Tie znečisťujú pôdu, vodné toky, zásoby podzemnej vody a vplývajú negatívne na zdravie pracovníkov, ktorí majú veľakrát nedostatočné ochranné oblečenie. Na výrobu jedného kila bavlny (ktoré predstavuje jedno tričko a jedny nohavice) sa spotrebuje až 20 000 litrov vody. 1
bavlna

# 2. Obrať bavlnu

Zber bavlny je náročná ručná práca. Pri jej zbere sa nehľadí na počasie, a tak veľakrát pracovníci oberajú bavlnu vo vysokých horúčavách. Keď nie je v niektorých krajinách dostatočné množstvo ľudí na zber, využíva sa aj detská práca. Rodičia týchto detí sú častokrát vydieraní a zastrašovaní vylúčením dieťaťa zo školy a pod. V Uzbekistane sa na zber bavlny využívajú aj administratívni pracovníci, ktorí za zber nedostávajú žiadne finančné ohodnotenie. 2
 

# 3. Vytriediť bavlnu, oddeliť vlákna od semien

# 4. Stočiť bavlnu do priadze

móda

# 5. Utkať látku

# 6. Zafarbiť

V rozvojových krajinách, kde sa vyrába a farbí väčšina oblečenia, sú používané toxické farbivá. Vo väčšine týchto krajín nemajú žiadne čistiarne odpadových vôd, čiže chemikálie sú z procesu farbenia vyplavované priamo do vodných tokov, kde zabíjajú množstvo rýb a iných živočíchov. Aj tu môžeme spomenúť nedostatočné ochranné pomôcky u farbiarov, ktorí dýchajú toxické výpary, ktorých následkom sa u nich objavujú rôzne choroby. Najčastejšie sa používajú škodlivé azofarbivá, ktoré môžu pri styku s pokožkou uvoľňovať do ľudského tela rakovinotvorné látky.3,4,5,6
 

# 7. Urobiť strih, zostrihať a finálne ušiť

Predstav si veľkú budovu s niekoľko stovkami šijacích strojov. Jeden vedľa druhého. Šije sa aj 16 hodín denne, niekedy až 18. Keď ľuďom skončí zmena, idú sa najesť a vyspať (mnohí v rámci danej budovy, ani nechodia domov, lebo sa im to neoplatí), aby na ďalší deň mohli pokračovať v práci. Aby na konci mesiaca dostali ledva 250 €. 4
fast fashion
Tak čo? Dala by si sa na to? „Vypestovať“ si vlastné tričko? Zdá sa ti teraz 15 € za obyčajné tričko veľa? Je to smutné, ale takto to chodí vo väčšine podnikov, v ktorých sa šije oblečenie pre nás Európanov (a nielen pre nás). Väčšina oblečenia, ktoré má na štítku „Made in China, Bangladesh, Indonesia,..“ je vyrobená takýmto spôsobom. Konzum a vidina peňazí u mnohých prevažuje nad zdravým rozumom a súcitom voči iným bytostiam.
Ak ťa táto téma zaujala, TU si môžeš pozrieť krátku a pritom zaujímavú reportáž o pestovaní bavlny.
látky

Čo je to „fast fashion“?

Bežne dostupné oblečenie, ktoré sa predáva v nákupných centrách, je označované ako „fast fashion“. Ide vlastne o trend, ktorý vznikol koncom 90-tych rokov, kedy sa výrobcovia snažili vytvoriť oblečenie podobné oblečeniu z módnych mól a oblečeniu celebrít tak, aby bolo toto oblečenie bežne dostupné pre hocikoho. Všetko opäť pre vidinu rýchleho a veľkého zisku. A tak sa začalo toto „rýchle oblečenie“ produkovať čo najrýchlejšie, v čo najväčšom množstve, nekvalitne a z lacných materiálov. Tieto materiály dlho nevydržia, a tak sa tieto veľké reťazce môžu spoľahnúť na stály prísun zákazníkov, ktorí si priebežne „musia“ dopĺňať stav svojho šatníka, keďže sa im stále niečo kazí. 7,8
 

Čo môžeš urobiť aj ty?

Ak nechceš podporovať rýchlu módu a s ňou spojené vykorisťovanie ľudí, máš hneď niekoľko možností:

# 1: Kúp si oblečenie od udržateľnej značky (je ekologická a etická zároveň)

K udržateľnému oblečeniu patrí to, ktoré je vyrobené z kvalitných, najlepšie lokálnych materiálov, ktoré neprecestovali polovicu sveta. Tak isto môže ísť aj o značku oblečenia, ktorá recykluje staré oblečenie alebo to nové vytvára z textilného odpadu (napr. slovenská značka BAGBET).
Keďže pojem udržateľná móda sa už aj na Slovensku dostáva do povedomia ľudí, nájdeš tu už celkom dosť značiek, ktoré vyrábajú kvalitné oblečenie. Tu treba ale spomenúť, že toto oblečenie je drahšie ako spomínané 15 € tričko v nákupnom centre. Je to práve preto, že ide o kvalitné oblečenie, za ktorým je veľa práce. Určite sa ale oplatí investovať do takéhoto oblečenia, ktoré ti vydrží pár rokov, namiesto oblečenia z nákupného centra, ktoré vydrží pár praní a nevieš, kto a v akých podmienkach ho vyrobil.
Na stránke www.sashe.sk nájdeš veľké množstvo lokálnych výrobcov oblečenia, ktorí si dajú záležať na kvalite. Tak isto aj na stránke www.freshlabels.cz nájdeš niektoré udržateľné kúsky. A aj v tomto článku nájdeš ďalších slovenských výrobcov kvalitného udržateľného oblečenia.
slow fashion

Zdroj foto: printscreen IG @bagbet

# 2: Navštív SWAP oblečenia

SWAP je akcia, na ktorú môžeš doniesť oblečenie, ktoré už nenosíš, ale je stále pekné a zachovalé. Na oplátku si môžeš domov zobrať oblečenie od niekoho iného, ktoré ti udrie do očí. A to všetko zadarmo. Super myšlienka, ktorá drží v obehu oblečenie, ktoré už nenosíme alebo sa nám nepáči. Oblečenie, ktoré si na SWAPe nenájde nového majiteľa, je následne umiestnené do krízových centier, alebo sa recykluje a vyrobí sa z neho nové oblečenie, doplnky, izolačný materiál a pod..
swap

Zroj fotky: https://www.facebook.com/events/607508399725899/

# 3: Vymeň si veci s kamarátkou, sesternicou, spolužiačkou, kolegyňou

# 4: Nakupuj a predávaj svoje oblečenie cez internetové bazáre

Ak ti je ľúto oblečenia, ktoré nenosíš, len tak darovať na SWAP, môžeš ho pofotiť a zavesiť na nejaký online bazár. Ja najradšej používam na predaj, ale aj nákup, stránku www.modrykonik.sk. Je tu veľmi široký výber kadejakých vecí, nielen oblečenia. Veľkým plusom je, že každý predajca má hodnotenie od kupujúcich, takže sa nebojím len tak hocikomu poslať peniažky na účet, keď niečo kupujem.
 

# 5: Nakupuj v sekáčoch a vintage obchodoch

Výhoda nakupovania v sekáčoch je, že tu nájdeš aj veľmi kvalitné veci a okrem toho sú predávané po jednom kuse, takže originalita je zaručená. A opäť dávaš šancu oblečeniu, ktoré je už vyrobené, ale nemá využitie. Takéhoto oblečenia je vo svete niekoľko ton. Tak načo stále vyrábať nové a nové?
second hand
Nikto po tebe nechce, aby si teraz úplne prestala nakupovať oblečenie v nákupných centrách. Ako prvé by bolo možno dobré prehodnotiť, koľko oblečenia máš doma a či je ozaj nutné každý týždeň/mesiac, si kúpiť niečo nové. Na začiatok môžeš každý druhý alebo tretí nákup nahradiť niektorou z vyššie spomínaných možností. Každá snaha sa cení, dôležité je len začať. ?
Veľa ľudí každý deň funguje ako stroj. Idú si svoj život v zabehnutých koľajách, žijú, pracujú, nakupujú, nakupujú, ešte viac nakupujú. Nerozmýšľajú nad tým, odkiaľ pochádzajú veci, s ktorými prichádzajú denne do styku. To je úplne v poriadku. Ani ja som sa dlho nad takou vecou ako je fast fashion nezamyslela. Teraz už ale viem, čo to všetko obnáša a nechcem zostať voči tomu ľahostajná. Lebo keby som aj naďalej aj napriek všetkým týmto informáciám bezhlavo každý týždeň nakupovala nové a nové veci len preto, že sú v akcii, možno ich niekedy vynosím, sú teraz trendy,... pripadala by som si ako pokrytec. Ak by som si kúpila lacné oblečenie, ktoré bolo vyrobené v otrasných podmienkach, vyjadrila by som výrobcovi vlastne môj súhlas s tým ako zaobchádza so svojimi zamestnancami. Sú to ľudia na opačnej strane zemegule a možno si veľa ľudí povie „čo tam po nich, nepoznám ich, sú ďaleko, je to ich problém,...“, ale sú to tiež ľudské bytosti, ktoré by nemali trpieť len kvôli našim rozmarom.
Takže teraz si pri každom nakupovaní veľmi dobre premyslím, koho svojou kúpou podporím. Dôležité je uvedomiť si aj to, že móda nie je najdôležitejšia vec v našich životoch. Sú to len handry, ktoré na seba oblečieme, materiálne veci, ktoré nás urobia šťastnými, peknými, obdivovanými len na chvíľu. Treba si v živote nájsť hodnoty, do ktorých sa oveľa viac oplatí investovať čas a peniaze. ?
 
Predstav si, koľko ušetríš peňazí, ak budeš kupovať oblečenie naozaj už len pre to, že ho reálne potrebuješ. Za ušetrené peniaze si môžeš dopriať niečo, čo bude mať pre teba inú hodnotu. Možno si z času na čas budeš môcť dopriať drahšie potraviny (ako napr. kvalitného tuniaka), investuješ do nového hobby, zaplatíš si jazykový kurz, podporíš nejaké organizáciu... Možností máš veľa. Čo tak napríklad kúpiť si knihu plnú zdravých receptov, ktoré nielen vyživia, ale potešia na pohľad aj chuťovo:
fit recepty kniha

Zdroje:

  1. https://www.worldwildlife.org/industries/cotton
  2. https://www.prohuman.sk/rozvojova-pomoc/pestovani-bavlny-v-uzbekistanu-nucena-detska-i-dobrovolni-prace
  3. https://plus.sme.sk/c/20068218/odkial-pochadza-vase-bavlnene-tricko.html
  4. https://www.youtube.com/embed/erMddN04pEQ
  5. https://www.ruvzmi.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=94&Itemid=67
  6. https://plus7dni.pluska.sk/domov/nebezpecny-textil-nekupite-len-u-vietnamca-ale-aj-znackovom-obchode
  7. https://style.hnonline.sk/moda/426143-po-fast-foode-nastupuje-novy-trend-fast-fashion
Fotka autora
Petra Maloštíková
Redaktor vo Fitshaker

Mama na plný úväzok. Milujem svoje deti, manžela, náš jednoduchý a krásny život a prírodu. Bez prírody by sme tu neboli, preto sa snažíme všetko robiť v súlade s ňou. Minimalizujeme náš odpad, vyrábame si svoju vlastnú kozmetiku a čistiace prostriedky, pečieme si vlastný chlieb, nekupujeme polotovary, zdravo sa stravujeme, snažíme sa o čo najviac pohybu. Turistika, ručné práce, čítanie a písanie sú môj relax. Ak inšpirujem len jediného človeka k udržateľnejšiemu spôsobu života, budem šťastná. Nájdete ma tu: instagram.com/zerowaste.rodina aj tu https://zerowasterodina.wordpress.com/

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.