Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako nakupovať potraviny a drogériu bez odpadu aj v bežných obchodoch?

Chcela by si sa správať zodpovednejšie a udržateľnejšie k nášmu životnému prostrediu, ale máš pocit, že nevieš ako? Si z dediny alebo malého mesta, ktoré neposkytuje toľko možností? Nevadí, dobrá správa je, že aj v tej najobyčajnejšej COOP Jednote sa dá nakúpiť ekologickejšie.

Nemusíš mať v meste bezobalový obchod, aby si ušetrila množstvo obalov. Stačí si so sebou vziať vlastnú tašku, do nej zabaliť pár vrecúšok a ide sa na vec.
zero waste

My chodievame na nákup takto vybavení.

 

Ako bezobalovo nakupovať pečivo?

V každom obchode predávajú okrem baleného aj voľne dostupné pečivo. Už aj niektoré malé obchody (u nás CBA) si zadovážili pekárničku, v ktorej dopekajú pečivo. Toto si pri ďalšom nákupe môžeš dať do vlastného vrecúška. Na pečivo je najideálnejšie priehľadné vrecúško, do ktorého predavačka vidí, aby videla sortiment a vedela spočítať kusy.
Ak sa bojíš, že sa ti chlebík v záclonkovom vrecúšku zašpiní, môžeš si ušiť alebo kúpiť špeciálne vrecko, ktoré pozostáva z 2 druhov látok. Jedna časť je plná nepriehľadná bavlnená látka, ktorou vrecúško položíš na pás a druhá, priesvitná časť, je z organzy alebo zo záclony.
Ak ideš do obchodu kúpiť iba 2 kusy niečoho malého, pokojne to vezmi len tak do ruky. Aj tak to občas robíme, keď si zabudneme so sebou vrecko a z obchodu máme namierené rovno domov, alebo keď chceme danú vec rovno zjesť.
Ak si vezmeš pečivo do priedušného vrecka, ktorého časť je zo záclony, doma ho radšej prelož do nejakého čisto bavlneného alebo ľanového, aby ti nevyschlo.


Tip: Prípadne, skús zistiť na sociálnych sieťach alebo medzi známymi, či niekto nepečie domáci (ideálne kváskový) chlebík a nemôžeš si začať nakupovať tam. Možno takto podporíš svoju susedku na materskej, ktorej učarovalo toto nové hobby a ty takto nielenže nakúpiš ekologicky bez odpadu, navyše aj domáce čerstvé chutné pečivo. Paráda, však? :-)


menej odpadu
 

Ako bezobalovo nakupovať ovocie a zeleninu?

Niektoré druhy sú v obchodoch balené, iné nie. Tak si radšej naber jabĺčka do vlastného vrecúška ako brať 2 kg jabĺk v plastovom obale. Toto isté sa dá urobiť pri paradajkách, cibuli, zemiakoch. Vrecko môžeš mať z rôznej látky, môžeš si ho kúpiť alebo ušiť sama.
Dokonca niektoré druhy ovocia a zeleniny ani nemusíš do ničoho baliť. Na jeden pomaranč alebo dva banány je veľká škoda brať sáčok. Nálepku s ich hmotnosťou nalep na šupku, veď ju aj tak budeš potom dávať dole. ?
Ak už musíš vziať niečo zabalené, obal po použití správne separuj.
zelenina
 

Ako nakupovať nápoje?

V obchodoch sa na pulty sa začínajú vracať aj minerálky v skle. Takže, ak nepiješ vodu z vodovodu, alebo chceš kúpiť niečo pre návštevu, tieto sklenené fľaše sú super alternatíva. Po použití ich môžeš vrátiť naspäť do obchodu, kde sa o ne postarajú.
To isté platí aj o rôznych džúsoch a sirupoch. Uprednostni radšej sklenený obal. Aj keď nie všetky sklenené fľaše sú vratné, určite sú oproti plastom ekologickejšie.
„Sklo je jediný materiál, ktorý môžete donekonečna recyklovať bez straty akýchkoľvek chemických, fyzikálnych, hygienických alebo kvalitatívnych zmien. V tomto je jeho obrovská výhoda oproti plastovým obalom,“. Uviedol pre portál ciernalabut.sk chemik Milan Kňážek. Ak si chceš prečítať viac o recyklácii skla, prečítaj si celý článok.
Nás potešila informácia, že trochu špiny v pohároch (napr. horčica alebo kečup) nevadí, keďže sa pri vysokej teplote spália. Takisto sa poháre môžu vyhadzovať aj s kovovými uzávermi, ktoré sú na triediacej linke od skla oddeľované.


Tip: Ak si potrpíš na sýtenú minerálku, skús trochu investovať do prístroja, ktorý ti ju vyrobí doma. Prvotná investícia je síce vyššia, ale koľko plastových fliaš ušetríš, to je na nezaplatenie.


 

Ako nakupovať orechy a sušené ovocie?

Ak občas zájdeš do Tesca alebo Kauflandu, môžeš si tu nakúpiť zásobu orieškov do vlastného obalu. V oboch hypermarketoch totiž predávajú orechy aj na váhu. Majú rôzne druhy, stačí si len vybrať.


Tip: Takto kupované orechy nie sú síce najšťastnejšia voľba, ale chápeme, že niekedy sa to inak nedá. Čo ti však vieme odporučiť, je namočiť orechy pred konzumáciou do vody. Prečo a ako to pomôže, si prečítaj v tomto článku.


orechy
 

Ako nakupovať bez odpadu mlieko a mliečne výrobky?

Aj mlieko nájdeš v obchodoch v sklenených fľašiach. Po použití ju môžeš ľahko recyklovať, alebo využiť na niečo doma. Napr. si z nej môžeš vyrobiť vlastnú vázu či inú dekoráciu.
Syry si môžeš vyskúšať vypýtať v hocijakom obchode do vlastného obalu. Niekde s tým problém nemajú, inde zas áno kvôli stanovisku Úradu verejného zdravotníctva, ktorý takýto predaj kvôli hygiene nepodporuje. Za opýtanie a vyskúšanie to však stojí a možno budeš prekvapená, ak narazíš na obchody a predavačky, ktorým to nebude robiť problém. Tak isto sa môžeš opýtať aj u lokálnych farmárov, ktorí v tvojom meste predávajú mliečne výrobky.
Jogurty sa predávajú aj v sklenených pohároch. Tieto sú dokonca kvalitnejšie ako tie v plastových téglikoch. Kľudne si môžeš výrobu jogurtu vyskúšať aj sama doma. Nie je to nič zložité a ušetríš tým ešte viac obalu a budeš mať doma vždy čerstvý jogurt, bez farbív, konzervantov, s vlastnou príchuťou. ? Tu je jednoduchý návod ako na to.
potraviny
 

Mäso a výrobky z neho

Platí to isté, čo aj pri mliečnych výrobkoch. Niektoré obchody majú problém s nakupovaním do vlastných dóz, iné zas nie. Vyskúšaj a uvidíš. Možno viac pochodíš v menšom, ale za to spoľahlivom mäsiarstve.


Tip: Ak žiješ na dedine, alebo iba poznáš niekoho, ako chová domáce sliepky a iné zvieratká a má ich viac ako len pre seba, skús si zistiť, či by ti niekedy takéto mäso nepredal. Hoci takýto lokálny chovateľ nebude mať asi označenie bio, je viac než pravdepodobné, že sa o svoje zvieratká stará s láskou a dáva im to najlepšie, takže by si dokonca bio prívlastok zaslúžili. Takto môžeš skúsiť zohnať aj vajíčka a možno aj iné domáce výrobky, ako maslo, tvaroh a pod.


 

Ocot a olej

Ide o produkty, ktoré v malom meste tiež bez obalu nezoženieš. Môžeš ale zvoliť cestu menšieho zla a kúpiť si ich v skle namiesto plaste. Aj ocot predávajú v skle. Je síce o dosť drahší ako ten v plaste, ale, ak ho nepoužívaš často, stojí to za to. Ak už rozmýšľaš trochu viac ekologicky a používaš doma ocot ako čistiaci prostriedok alebo aviváž, najlepšie bude spraviť si výlet do niektorého bezobalového obchodu a načapovať si ocot vo väčšom množstve do zásoby.
 
olej
 

Pár našich postrehov z nakupovania v niektorých konkrétnych obchodoch

 

# Kaufland

V poslednej dobe sa v Kauflande začína zozelenievať. Keď sme tam naposledy nakupovali, bola som veľmi milo prekvapená. Šampiňóny aj niektoré druhy orechov boli na váhu, a teda sa dali nakúpiť do vlastného vrecka. Ak si ho náhodou zabudneš, vedľa týchto regálov nájdeš aj papierové vrecká.
Občas si tu kúpime mrazené maliny, ktoré sú balené len v papierovej krabici. Juhuuuu. ? A aj mrazený špenát nájdeš takto balený.
Kaufland v máji prestal baliť uhorky do plastových fólii. Takže ich zoženieš už iba voľné, presne tak isto ako sa predávajú aj na trhoch. Argumentom pre používanie fólie bolo, že uhorky tak vydržia v chladničke dlhšie čerstvé. No my máme presne opačnú skúsenosť. Takto balená uhorka nám veľmi rýchlo začala plesnivieť, preto sme vždy pri vybaľovaní nákupu uhorku najprv rozbalili a až potom dali do chladničky (ešte za čias, kedy sme obaly až tak neriešili).


Tip: Takto kupované ovocie a zelenina (je jedno z ktorého reťazca, platí to rovnako pre všetky nie bio produkty, najmä tie, ktoré plánuješ konzumovať aj so šupkou) možno nebude v bio kvalite. Ak chceš zredukovať množstvo pesticídov, použi tento návod.


nákup
 

# Tesco

V Tescu kúpiš oriešky a asi aj niektoré druhy sušeného ovocia na váhu. Mnoho ovocia a zeleniny nebýva balené.
Počula si už o ovocí a zelenine s názvom „Perfectly imperfect“? Je to zelenina, ktorá svojou veľkosťou alebo tvarom nespĺňa normy, a teda by sa nemala predávať a s najväčšou pravdepodobnosťou by skončila v koši. V niektorých prevádzkach Tesca kúpiš presne takúto zeleninu/ovocie, a tým zabrániš zbytočnému plytvaniu potravinami. Ak sa ti nedá inak a musíš kúpiť balenú zeleninu/ovocie, skús si ju teda vybrať z týchto produktov, ktoré by sa inak museli vyhodiť. Viac sa dozvieš tu: Nezvyčajné na pohľad, chutné na zahryznutie.
tesco
 

# Lidl

V tomto obchode tiež nájdeš niektoré druhy ovocia a zeleniny bez obalu alebo iba v papierovej krabičke. V mrazničke môžeš nájsť aj zmes zeleniny iba v papierovej krabičke.
 

# Gazdovský dvor/Farmárske potraviny

 Tento typ obchodov je veľmi ekologicky a lokálne orientovaný a chodíme tam veľmi radi nakupovať. Zelenina a ovocie sú len nebalené. Predávajú aj strukoviny a orechy na váhu, niekedy dokonca aj sušené slivky a sušené jabĺčka. Tak isto si do vlastných dóz občas kúpime špaldové koláče. Nájdeš tu aj kváskové pečivo, ktoré nie je balené. Ďalej rôzne výživy, sirupy, džemy, všetko od lokálnych výrobcov a len v sklenených pohároch. V chladničke si môžeš vybrať nejaký jogurt v skle a nechýba tu ani pult s mäsovými výrobkami na váhu. A skoro som zabudla spomenúť sypané čaje v papierových sáčkoch. Stojí za to nakuknúť do tohto obchodu. ?
sušené ovocie
 

# Dm drogéria

Tu bez problémov nakúpiš väčšinu kozmetiky bez plastového obalu. V regáloch nájdeš tuhé mydlá a šampóny od lokálnych výrobcov, textilné odličovacie tampóny balené len v papierovej krabičke, bambusové plienky, zubné kefky z bambusu alebo kukuričného škrobu, ústnu vodu v skle, menštruačný kalíšok  alebo ekologickejší variant dámskych hygienických vložiek, kompostovateľné tyčinky do uší, rôzne textilné tašky a sáčky na nákup, sódu bikarbónu v papierovom obale a mnoho iného. Stačí sa len poprechádzať medzi regálmi.
Potešujúca je aj správa, že Dm-ko od polovice apríla tohto roku spustilo v niektorých svojich filiálkach plniace stanice, kde si môžeš „načapovať“ niektoré výrobky do opätovne použiteľného obalu. Ten si treba pri prvom čapovaní zakúpiť a následne ho môžeš chodiť plniť, až kým sa ti nezničí. V ktorých mestách sa nachádzajú tieto plniace stanice, nájdeš TU:  Menej plastu, viac rešpektu k prírode. Nevyhadzujte – dopĺňajte.
dm drogéria
Zhrnula som len obchody, do ktorých chodíme občas nakupovať. Nejde o žiadnu platenú ani iné formu reklamy, sú to len moje osobné skúsenosti.
Veľa informácií, čo a kde sa dá kúpiť bez obalu, čerpáme napr. aj z facebookovej skupiny s názvom Zero Waste Slovensko“. Ak poznáš nejaký obchod, v ktorom sa dá tiež ekologickejšie nakúpiť a nespomenula som ho, smelo mi napíš do komentára.
Ak si chceš skontrolovať, či v tvojom bydlisku nepribudol nejaký bezobalový obchodík, môžeš tak urobiť TU: Mapa bezobalových obchodov.
Príjemné a zodpovedné nakupovanie prajem! ?
 
Keď už budeš mať doma nakúpené potraviny, môžeš si z nich pripraviť niečo dobré a zdravé. V novej kuchárskej knihe Z fitka do kuchyne špeciál 3 nájdeš až 175 receptov potriedených do rôznych kategórií (nechýbajú raňajkové inšpirácie, jedlá z mäsa, rýb, vegetariánske recepty, cestoviny, šaláty či sladkosti a iné dobroty pre návštevy a na špeci udalosti). Rezervuj si ju medzi prvými aj s darčekom:
zdravé recepty
 
Viac článkov so zero waste témou:
Ako tvoriť menej odpadu v kúpeľni?
Dá sa byť viac zero waste aj v kuchyni?
Základné produkty, ktorými môžeš začať, ak chceš tvoriť menej odpadu
Fotka autora
Petra Maloštíková
Redaktor vo Fitshaker

Mama na plný úväzok. Milujem svoje deti, manžela, náš jednoduchý a krásny život a prírodu. Bez prírody by sme tu neboli, preto sa snažíme všetko robiť v súlade s ňou. Minimalizujeme náš odpad, vyrábame si svoju vlastnú kozmetiku a čistiace prostriedky, pečieme si vlastný chlieb, nekupujeme polotovary, zdravo sa stravujeme, snažíme sa o čo najviac pohybu. Turistika, ručné práce, čítanie a písanie sú môj relax. Ak inšpirujem len jediného človeka k udržateľnejšiemu spôsobu života, budem šťastná. Nájdete ma tu: instagram.com/zerowaste.rodina aj tu https://zerowasterodina.wordpress.com/

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.