3 x najväčšie diétne omyly! Ako konečne schudnúť?

Kto nikdy nedržal žiadnu diétu, nech hodí kameňom! Poznáme to všetky. Držanie diéty sa pre mnohých ľudí stalo doslova životným štýlom… Bielkovinová, Atkinsonová, ryžová, banánová, diéta podľa fáz mesiaca, podľa Kim Kardashian a neviem podľa čoho a koho ešte… Je ich neúrekom a keby sme ich všetky chceli vyskúšať, nestačili by nám ani dva životy. Má však zmysel neustále diétovať? A ak áno, ktorú “zaručenú“ diétu si vybrať? Poďme vypátrať, kde je skrytá pravda!

Kedy diéta funguje? Ak teda vôbec funguje …

Funguje diéta? Áno, funguje. A má zmysel ju držať? Nie, nemá. Si teraz zmätená? Vysvetlím. Diéta, nech je akákoľvek, funguje. Je logické, že ak svojmu telu odopieraš niečo, na čo bolo doteraz zvyknuté, niekde sa to prejaví. Ak prestaneš jesť určitú zložku potravy alebo budeš jesť menej ako doteraz, kilá pôjdu dole.

LENŽE! Toto všetko funguje len krátkodobo. Nikto nie je schopný držať diétu alebo hladovať dlhodobo a nie je to ani zdravé. Krátkodobý úspech diéty sa v konečnom dôsledku premení na dlhodobú prehru a ty sa budeš točiť v bludnom kruhu. Čím viac ideš do extrémov, tým viac dávaš zabrať svojmu metabolizmu a hazarduješ so svojim zdravím.

diéta

Často čítame o diétach, ktoré zaručene fungujú. Prosím, neuver im aj ty a dávaj si pozor najmä na tieto nezmyselné obmedzenia v stravovaní:

1. Diéta, ktorá zakazuje tuky

Tuk je tá vec pod kožou, vďaka ktorej pôsobíme mäkko a tak trocha mľandravo. Môže sa teda zdať logické, že ak sa chceš tuku zbaviť, mala by si obmedziť jeho konzumáciu. Nie je to však úplne tak. Dôležité je uvedomiť si, že tuky, ktoré skonzumuješ, sa automaticky nepremenia na špeky na bruchu.

Tukom sa netreba vyhýbať, práve naopak. Predstavujú dôležitú súčasť vyváženej stravy a zdroj energie. Nasýtia ťa na dlhšiu dobu, nakoľko v žalúdku zostávajú dlhšie ako bielkoviny a sacharidy. Okrem toho, spomaľujú vstrebávanie sacharidov a zvýrazňujú chute. Ak ich z potravy vylúčiš, budeš trpieť nedostatkom energie, únavou a hladom. Ak hovoríme tuky, nemáme tým na mysli vyprážané jedlá. Je teda dôležité, aké tuky konzumuješ.

Medzi najlepšie zdroje tukov patrí určite kokosový a olivový olej, avokádo a v neposlednom rade orechy.

walnuts-791594_1920

 

2. Akákoľvek náhrada stravy v práškovej, či inej forme

Možno so mnou nebudú všetci úplne súhlasiť, ale som definitívny odporca všetkých diét, ktoré pozostávajú z drinkov a šejkov zarobených z nejakého prášku. A to aj napriek tomu, že rozumiem všetkým pozitívam, ktoré tento spôsob “stravovania“ prináša. Je to jednoduché. Nemusíš nič riešiť, zamýšľať sa nad tým, čo treba kúpiť v obchode, ako to pripraviť, čo s čím skombinovať a ešte tráviť čas varením. Jednoducho, zaleješ prášok vodou, zamiešaš a je to. Ale naozaj ti toto stačí? Nie je nič lepšie, ako si pripraviť zdravé a chutné jedlo, ktoré potom s radosťou zješ, a môžeš sa tešiť na jeho výbornú chuť. Dodá ti kopu energie, vitamínov a iných výživných látok, ktoré sa v ňom nachádzajú prirodzene a neboli umelo pridané, ani inak spracované. A to za tú námahu stojí, nie? Žiaden prášok nedodá tvojmu telu toľko živín a výživných látok, ako správne vyvážená strava pozostávajúca z prírodných, chemicky nespracovaných potravín.

milk-shake-608919_1280

 

3. Diéta, ktorá zakazuje jesť po 18. hodine

Nerozumiem, kto, kedy a prečo označil 18-tu hodinu za tú magickú hranicu, do kedy môžeme jesť a potom v žiadnom prípade. V skutočnosti neexistuje žiadna čarovná hodinka, po odbití ktorej, sa všetko, čo zješ, premení na telesný tuk. Večerať je normálne, zdravé a prirodzené. Počas bežného pracovného dňa sa mnoho ľudí o 18-tej hodine ešte len dostane z práce. Predstav si, že potom si ideš ešte zacvičiť. A predstav si, že potom sa už nemôžeš najesť. Áno, dá sa to vydržať, ale znova len krátkodobo.

Ideálne je jesť posledné jedlo 3 hodiny pred spaním.

Takže, ak nechodíš spať o 21:00, nevidím dôvod, prečo by si sa po 18:00 nemohla najesť. Dôležitejšie je zamerať sa na to, čo budeš mať na večeru. Večera by mala obsahovať hlavne zeleninu, bielkoviny a zdravé tuky.

POZOR! Mnoho ľudí vo večerných hodinách skĺzava k tomu, že niečo pojedá počas sledovania televízie. Dôvodom teda nie je skutočný hlad, ale skôr nuda alebo zlozvyk. Tomuto sa skús vyhnúť a radšej nepozeraj telku, ale nájdi si inú činnosť, pri ktorej nebudeš potrebovať zamestnať ruky :-).

dessert-926393_1280

 

4. Diéta, ktorá je univerzálna

Neexistuje diéta, ani výživový smer stopercentne vhodný pre všetkých. Každý človek je jedinečný, má inú stavbu teba, iný zdravotný stav, iný metabolizmus, inak reaguje na určité zložky potravy a takto by sme mohli vymenovať ešte nekonečné množstvo premenných. To čo funguje pre susedku, môže byť pre teba absolútne neefektívne.

Niekto fičí na nízkosacharidovej strave, niekto sa vyhýba mäsu, niekto je makrobiotickú stravu… Dôležité je nájsť spôsob stravovania, ktorý vyhovuje tebe, nespôsobuje ti stres ani ťa netlačí do ničoho, čo ti je proti srsti. Jedine tak ho dokážeš dlhodobo udržať, dosiahnuť požadované výsledky a cítiť sa dobre.

ako schudnúť

 

Čo nám z toho vyplýva?

Aby tvoje telo dokázalo správne fungovať, mala si dostatok energie a zvládala aj efektívne cvičiť, tvoja strava musí byť vyvážená a obsahovať všetky makroživiny (rozumej tuky, sacharidy, bielkoviny) v správnom pomere. Len vtedy budeš zdravá, budeš sa cítiť aj vyzerať skvelo. Chápem však, že ak niekto potrebuje nakopnúť a začať sa zdravo stravovať, prípadne radikálne znížiť hmotnosť, pomôže mu zo začiatku určitý systém, ktorý diéty predstavujú. Ak sa rozhodneš diétovať, prosím pamätaj, že to je len krátkodobé riešenie. To by malo prejsť do dlhodobo udržateľnej zmeny, ktorá ťa neobmedzuje a si s ňou stotožnená. A nenazývaj ju diéta, ale tvoj nový životný štýl. 

Prajem ti nech si ho nájdeš a zamiluješ si ho nielen na týždeň, či mesiac, ale už navždy :-).

 

zľava na diár

 

 

Ďalšie články, ktoré sa ti budú páčiť:

Prečo už nikdy žiadna diéta?

Ako naštartovať svoj metabolizmus?

15 najčastejších otázok o chudnutí s odborníkom

Silvia Hadeková

Článok bol pridaný dňa 22/01/2016 a zaradený do kategórie: Stravovanie   |   Autor: Silvia Hadeková

Komentáre