Dnes pre teba nemáme pripravený žiaden úvod, lebo nechceme zdržiavať, aby si sa mohla pustiť do čítania 😊.
Janka, ako si spomínate na svoje začiatky v cvičení? Kedy a prečo ste sa rozhodli začať sa pravidelne hýbať?
Pohyb bol mojou súčasťou s malými prestávkami v podstate odmalička, vždy som mala rada silové cvičenia spojené s kardio cvičením, hlavne som milovala pohyb v lete, keď je toľko možností venovať sa pohybu vonku.
Celý život som mala vyššie číslo na váhe vzhľadom na moju výšku 😅, ale stále som sa snažila mať silu a pevnosť v tele. Už v puberte sme s kamoškou chodili do fitnescentra, hrávali tenis, volejbal, plávali, tancovali atď. V tom čase som si obľúbila aj program, kde som pravidelne po škole stihla cvičenie doma s Oľgou Šípkovou (známa v Česku, má dnes svoje fitnescentrá).
Tak nastala pauza, veľa zmien v živote, v rodine, po puberte, zmena školy, človek sa hľadá, zisťuje, kam smeruje ten jeho život. Bolo to najťažšie obdobie, počas ktorého som dostatočne nabrala na váhe hlavne z dôvodu emočného jedenia, ktorým som riešila druhých ľudí a tajne dúfala, že sa zmenia.
Ale zmena je len v nás samotných, takže rokmi sa pomaly učím, ako čo najviac počúvať seba a uvedomovať si, čo je pre mňa dôležité a nie pre druhých. Človek musí byť tak trochu zdravý egoista a uznať, že každý je strojcom svojho šťastia.
Až na vysokej škole, keď som spoznala teraz už svojho manžela 😊, sme sa spolu začali venovať crossfitu, znova som sa našla vďaka mojej polovičke 😊. Bolo to skvelé obdobie, vďaka ktorému som sa opäť dostala do formy 😊.
Po vysokej škole som si našla prácu v Prahe, kam sme sa s manželom (vtedy ešte len priateľom) presťahovali. A bolo to pre nás ťažšie obdobie, keďže sme začínali od nuly, sami bez rodiny, bez vybavenia do bytu, bez peňazí a pod.
Postupne sme začali na sebe makať, ale nie na svojom tele a duši, ale na kariérach. Denne som za počítačom strávila 10 – 12 hodín, pracujem ako CAD dizajnérka/strojná konštruktérka pre Automotive, a po celom dni sedenia sa mi už vôbec do pohybu nechcelo, resp. nechcelo sa mi chodiť ešte niekam do štúdia. Väčšinou sme svoje stresové dni plné pracovných povinností kompenzovali pohárom vína a piva v podniku, ktorý sme mali rovno pod oknom 😏.
Zhodou náhod u nás v podniku začala pracovať veľmi sympatická dievčina, ktorá už z diaľky vyzerala, že činky a posilňovanie pre ňu nie sú cudzie. Inšpirovala ma, aká je šľachovitá a skvelo vyzerá, pre niekoho až moc svalov na ženu.
Postupne sme sa spoznali bližšie, veď to bol náš druhý domov na relax 😅. A posťažovala som sa jej, že ma pobolieva chrbát a celý deň len sedím a pod. Ona hneď, že je to ochabnuté svalstvo, proste mi chýba pohyb. Ja jej na to, či by ma nechcela trénovať, že by som sa chcela vrátiť do formy ako predtým, keď som cvičila crossfit. V prvom momente si myslela, že žartujem, kde by som ja upustila od piva a vína a šla sa hýbať, ale… to ma ešte nepoznala tak dobre 😊.
Bolo to super, pohyb som začala znova viac a viac milovať 😊 a zároveň som to už kombinovala s cvičením doma, keď nebol čas, v pohodlí s Fitshakerom 😊. Páčilo sa mi, že kedykoľvek si môžem vybrať cvičenie a trénera podľa chuti 😊.
Pri poslednej výzve a v poslednom polroku v Indii sa toho veľa zmenilo. Venovala som sa kurzu jogy vyše pol roka, naučilo ma to ešte viac sa venovať sebe a ešte viac počúvať svoje telo, našla som seba, ten zlatý stred, rovnováhu, že sa už nechcem pri strese prejedať, naučila som sa triediť, čo je pre mňa podstatné a čo mám nechať plynúť.
Opíšete nám aj svoje začiatky s Fitshakerom 😊? Kedy ste sa k nám pridali a hlavne, vy máte za sebou už viacero výziev, však? Ako ich spätne hodnotíte 😊?
Nestíhala som stále chodiť cvičiť do štúdia, tak som objavila stránku Fitshaker. Pokojne som z práce o 20.00 hod. večer prišla domov a ešte som si pustila cvičenie pred spaním (kardio 🙂).
Bolo to super, Fitshaker ešte len začínal, resp. bol druhý rok na trhu, páčilo sa mi, ako na sebe pracujú a každým rokom prinášajú nové zmeny, nové inšpirácie na web. U mňa to bolo také kolísavé, jedno obdobie zabratá do cvičenia, potom prišlo obdobie bez cvičenia – s každou životnou zmenou.
Výzvy som na začiatku skúšala s Fitshakerom, ale tiež sa mi nepodarilo vytrvať v nich do konca, už si presne nepamätám prečo, ale zrejme pre lenivosť.
V roku 2019 som bola na prvej dovolenke s Fitshakerom v Turecku, bolo to neuveriteľné, strašne som sa na to tešila, u mňa je vždy spojenie slnka, tepla, vody a cvičenia samozrejmosťou. Ja by som sa asi unudila, keby som len tak ležala 14 dní na pláži.
Spomienky sú úžasné, som rada, že som mohla spoznať rodinku Fitshakera osobne 😊. Robia výbornú prácu pre ľudí, mali skvelý nápad a hlavne sa mi páči, že aj keď je človek úspešný, nemení sa. Skromnosť, pokora a pochopenie v tých ľuďoch proste stále sú 😊. Určite im nie je čo závidieť 😊.
A vlastne v tejto výzve do plaviek som vytrvala aj vďaka tejto dovolenke, tým, že som tam spoznala osobne trénerov a ich životy, začali ma viac motivovať, že pohyb je pre všetkých, ale hlavne nie sme stroje a mali by sme počúvať svoje telo, čo potrebuje 😊.
V čase korony som si veľmi obľúbila trénerku Dianku a cvičila s ňou cez Fitshaker alebo cez jej stránku Šport je vášeň. Cvičili sme spolu online z Indie, kde sme boli zatvorení v byte aj s mojím manželom 😊.
Vďaka životu v Indii som sa viac navnímala, a aj pomocou študovania jogy a ajurvédy v Indii som samu seba prijala takú, aká som, a pracujem s tým, čo mám. Som vďačná aj za každé kilo navyše, keď príde, tak i odíde 😊.
Aký typ cvičenia je váš naj? Kardio? Joga? HIIT? Alebo to kombinujete 😊?
Ako som už spomínala na začiatku, mám rada rôzne druhy športov a obmieňam to podľa aktuálnej potreby či nálady, chute, čo si moje telo vyžiada 😊. V Indii som pravidelne kombinovala plávanie, cvičenie a jogu. U nás v Európe v teplom období mám najradšej bicykel a plávanie.
Jogu celkovo cvičím s prestávkami asi 4 roky, ale bližší vzťah k joge som si našla až vďaka Dianke, pretože predtým sa mi zdala joga hrozne pomalá a nudila ma. V Indii, kde to má svoj počiatok, som sa tomu začala viac venovať a sám indický jogín mi povedal, že človek k tomu musí dospieť.
V zimnom období, keď sa nedá nikam vyjsť, si doma pustím kardio cvičenie, Sexy body s Diankou alebo HITT s Olinkou 😊, Honzu z Ostravy a pod. Mám rada všetkých trénerov vo Fitshakeri, pretože vždy si niečo vyberiem podľa nálady a nie vždy sa mi chce z toho „lektorského pohľadu” vymýšľať sama pre seba, čo si zacvičím 😊.
Kombinujem HIIT, silové cvičenia, kardio (bicykel, plávanie) a posledné roky aj jogu 😊.
Aké výsledky vám pravidelné cvičenie prinieslo? Koľko kg sa vám podarilo schudnúť od úplného začiatku vášho snaženia?
Zo začiatku bolo super, že som sa pravidelne v sezónach vracala k pohybu, po zime, na jar, keď sa všetko prebúdza, tak je to aj vo mne, že sa prebúdzam a začínam hľadať viac pohybu. Preto som mala rada novoročné výzvy s Fitshakerom.
Na jar a leto ma to automaticky ťahá von, či už na bicykel, prechádzky v lese, na plávanie.
Cvičenie som nikdy nebrala ako niečo, do čoho som sa musela nútiť, ale ako súčasť života a vďaka nemu sa cítim lepšie ako pred ním 😊. Je zaujímavé, že v Indii, v tých teplých klimatických podmienkach, som si obľúbila aktívne cvičiť nielen jogu , 40 stupňov vonku každý deň, „vyhecovalo“ ma to ešte viac k pohybu, pritom Indovia fungujú presne naopak, oni sa neradi potia a hýbu, hlavne keď je nad 30 stupňov. V našom spoločnom fitnesku v bytovom komplexe, keď cvičili Indovia, nastavili si 18 ˚C na klimatizácii, aby sa veľmi nespotili 😊, to len tak pre zaujímavosť. A u nás v Európe existuje hot joga, kde práve cvičia pri 40 ˚C 😊, to Indovia nerobia 😊.
Celkovo sa mi podarilo schudnúť 12 kg, ktorými som sa priblížila k mojej, dá sa povedať, celoživotnej štandardnej váhe. A počas období neúspechov, keď som nabrala a následne dala 4-5 kg dolu.
Strava je alfa a omega, ako to s ňou máte vy 😊? Ako vyzerá váš jedálniček? Upravili ste ho počas svojej premeny 😊?
Strava je pre mňa veľmi dôležitá, každý máme nejakú stopu z detstva, keď to ešte nebolo také vyvážené a nedbalo sa tak na pestrosť a na to, že strava je to najpodstatnejšie pre naše zdravie, že všetky choroby vychádzajú z čriev, čo už potvrdilo niekoľko výskumov, lekárov a podobne.
V detstve som bola pravidelne chorá, až do dospelosti, stále nejaké zdravotné ťažkosti, problémy, proste nebavilo ma to. A z toho má človek len stresy, úzkosti, že už nechápe, z čoho to je a prečo práve on. Tak som si prešla samoštúdiom svojho tela, čo mi robí dobre, čo nemôžem a pod. Veľa ľudí si myslí, že to len držíš diétu a vymýšľaš, prečo nemôžeš vyprážaný syr, horalku či guláš a pod., ale ja viem, že mi to nerobí dobre a tá kombinácia moje črevá podráždi (už sú oslabené za ten život dosť)!
Ale najväčšie zmeny nastali, keď prišli väčšie tráviace problémy počas práce, vynechala som všetko, už len ľahké jedlá celý deň, ale kávu s mliekom som si dala ráno, na obed a večer zakaždým. Bolo mi stále zle, tak som šla na vyšetrenie, kde mi zistili, že mám intoleranciu na laktózu, našťastie len intoleranciu, nie alergiu 😊.
Prvú najväčšiu „challenge“ mi dala moja kamoška fitnes trénerka, a to bola aj najväčšia zmena v jedálničku, pred 5 rokmi – nech na mesiac vynechám alkohol. Bolo to ťažké, ani nie tak pre mňa ako pre okolie, nechápali, či som sa zbláznila, že až tak tvrdo som sa rozhodla, veď alkohol – PIVO 😁 – spája ľudí, však?
Ale pre mňa to bolo čím ďalej, tým lepšie, ja už som vedela, že alkohol mi nerobí dobre, už mi ani nechutil. Prešiel mesiac, dva, tri a ja som už vôbec nepila. Známym a rodine sa musíte len vyhovárať, prečo nepijete a že „nie, nie som tehotná“, 😅. Ale väčšinou som šoférka, takže nikto ma nemôže nútiť piť 😁. Vlastne nepijem už 5 rokov 😊. (Maximálne, keď má niekto dobrú domácu, za jeden na zdravie 😊.)
Vždy som to na tanieri mala rada farebné, aj rada pečiem, vlastne už od 14 som doma piekla a nebála som sa experimentovať a vymýšľať nové recepty 🙂.
Aj vďaka Fitshakeru pre mňa bolo a je strašne veľa receptov inšpiráciou 😊. Mám skoro všetky knižky s vašimi receptami, s ktorými som začínala 😊. Veľa som sa naučila z výziev, je super, že je stále iný nutričný špecialista, výživový poradca, ktorý zavedie a inšpiruje niečím iným, a tým si každý môže nájsť to svoje, čo mu najviac vyhovuje.
V čase korony som si vytvorila blog s receptami a v Indii som vytvorila rôzne variácie receptov a kombinovala indickú kuchyňu s tou našou 😊. Pre mňa je potešením hlavne to, keď niekomu jedlo chutí 😊. Asi pred 3 rokmi na Vianoce som pripravila zdravšiu verziu obeda, kde som sa inšpirovala vašimi receptami, a úchvatné bolo, keď si môj švagor pýtal ešte dupľu a povedal, že by neveril, že zdravé jedlo môže aj chutiť 😊.
Sladké z obchodu som už nemala niekoľko rokov, všetko si pečiem sama, zdravšie varianty bez lepku, bez laktózy, bez cukru – prírodné sladidlá banány ( + keď sú málo sladké, pridám jablká alebo čakankový sirup).
Takže aj manžel si vezme do práce a podelí sa s kolegami, ktorým to veľmi chutí. Zdravý variant sladkého chutí lepšie ako len obyčajné bábovky plné pridaného rafinovaného cukru.
Pravidelnosť je dôležitá, cvičíte pravidelne? Ak áno, koľkokrát do týždňa? A aké dlhé tréningy 😊?
Vždy som sezónne pravidelne cvičila, vlastne čo som nabrala mimo sezóny, snažila som sa zhodiť. Taký celkom vtipný kolobeh života 😊. A vďaka Fitshakeru a výzvam ma to motivovalo viac 😊.
Odmalička mi spaľuje pomalšie, musím mať pohyb a kontrolovať čas, kedy čo zjem 😊. Moje sestry zase spaľujú, i keď nechcú 😊.
Našťastie, o tom som si už takisto naštudovala, kto pozná ajurvédu, vie, že každý máme svoju dóšu. Je to základná energetická charakteristika a základom trvalého zdravia je rovnováha troch dóš – váta, pitta a kapha. Dnes už v širšom okruhu viem, čo vo mne prevláda, a snažím sa to dostať do rovnováhy, harmónia tela a duše je najpodstatnejšou váhou v živote. Hmotnosť a centimetre sú len vedľajším, nepodstatným parametrom 😊.
Takže stále sa snažím o pravidelný pohyb, či je zima, či leto, a hlavne pravidelnú stravu 🙂.
Keď mám náročný týždeň, tak min. 3-krát do týždňa si zacvičím aspoň 30 minút kardio alebo silový tréning.
Joge sa venujem každý deň, min. 20 minút, ak nemám tréning, tak dlhšie, a plus po absolvovaní kurzu jogy v Indii a po rozšírení ďalších kurzov v Česku som vo voľnom čase aj lektorka jogy v jednom malom fit štúdiu 😊. Pomaly sa venujem aj cvičeniu SM systém.
Máte aj iné koníčky, ktoré pre vás znamenajú rovnako veľa ako cvičenie 😊?
Áno, koníčkov a záľub je strašne veľa, až si tak človek uvedomuje, že život je taký krátky a má na to strašne málo času 😔.
V prvom rade, ako je už z fotiek poznať, odmalička obľubujem autíčka, môj starší brat ma k tomu viedol. Ja som sa s ním hrala s autíčkami a on so mnou s bábikami, takže to bolo vykompenzované 😊. Dnes je z neho úspešný automechanik s vlastným servisom 😊. Šoférovanie milujem, tým, že to máme v rodine, veľa šoférov autobusu, už asi v 13 som sedela za volantom 😊, ale pssst 😊.
A vlastne aj vďaka tomuto koníčku a záľube v šoférovaní sme sa s manželom našli 😊. Spolu sme počas môjho štúdia na vysokej škole zrenovovali a kompletne od prvotnej skrutky poskladali za necelé 2 roky srdcovku škodovku 😊, ktorá už dnes stojí pod plachtou 😊. A s tým je vlastne spojená aj moja práca, keďže navrhujem plastové diely pre automobilový priemysel 😊.
A, samozrejme, cvičenie patrí tiež medzi moje koníčky 😊. Vďaka nemu som sa dopracovala k absolvovaniu lektorských kurzov jogy a tiež SM systému – cvičeniu pomocou elastického lana. Táto metóda napomáha k stabilizácii a mobilizácii chrbtice. K tomu som sa dostala tiež „vďaka“ sedavému pracovnému štýlu života.
Vy ste žili istý čas v zahraničí. Aj tam vám Fitshaker robil spoločnosť 😊?
Je otázne, čo sa považuje za zahraničie 😊. V Prahe žijeme 7 rokov, to je v podstate tiež už zahraničie 😊, a áno, ešte väčšia životná zmena nastala, keď sme sa mali presťahovať na 2,5 roka do Indie za prácou 😊.
Znova veľa vecí vybaviť, riešiť, a tým, že sme tu v podstate sami, bez rodiny, rozmýšľali sme, čo s bytom, s mojou prácou, autami a inými „obyčajnými“ problémami, ako to budeme zvládať v úplne inej krajine. Takéto obdobie uberá na psychickej rovnováhe, a tým aj na fyzickej, keďže u mňa bol problém so zajedaním problémov. Tak znova nabratie váhy, spomalenie metabolizmu, menej pohybu, stresy, stresy a ešte raz stresy...
Do Indie sme sa dostali len pár dní predtým, ako vypukla korona aj tam, tak sme boli zatvorení na hoteli, kým nás repatriačným letom nevrátili do Európy. Strávili sme pár mesiacov doma, takže som sa plne začala venovať cvičeniu s Fitshakerom 😊. Výzvy som si užívala. Po pol roku sme sa vrátili do Indie, všetko bolo zatvorené, veľa obmedzení, boli sme len zatvorení v byte, kde som aspoň mohla využiť terasu a slnko 😊. Cvičila som hlavne s Diankou – Sexy body a mobilitu.
Po druhej vlne v Indii sa to trošku uvoľnilo, no nie úplne, boli sme zatvorení v našom štáte Maháraštra. Spoznali sme medzitým nových ľudí, našich indických susedov a kolegov. Cez známu Indku som dostala kontakt na svojho gurua – učiteľa jogy, s ktorým som začala cvičiť, učil ma všetky základy pozícií a nakoniec som sa dala aj na učiteľský kurz jogy. Som rada, že funguje svet online a mám s ním každý deň hodiny praxe. Kontakt s Indiou mám stále, aj po návrate 😊.
Som rada, že prostredníctvom online sveta som mohla v Indii cvičiť s Fitshakerom 😊 a že aj teraz v Európe môžem naďalej cvičiť so svojím indickým guruom – lektorom jogy, z pohodlia domova 😊.
Ak by ste mohli poradiť žienkam, čo by ste im odporučili? Ako na to, ako začať, ako vytrvať a hlavne nevzdať to 😊?
Hlavne, žienky, cvičte pre radosť a kvôli sebe, nie kvôli iným, nie kvôli termínom svadby, osláv a pod., nie kvôli plavkám v lete, ale kvôli svojmu dobrému pocitu z toho, že si venujete chvíľku času, že je to pre svoje vlastné zdravie!!!
Je normálne, že človek upustí, má pauzy, ťažké obdobia, ale dôležitejšie je sa znova postaviť a pokračovať. Nevadí, že kilá nejdú tak rýchlo dole, nevadí, že sme znova pribrali, ale je dôležité sa nad tým zamyslieť, nad sebou a dať si šancu venovať si čas a pochopenie, až kým sa z toho nestane každodenná radosť 😊.
Každý jeden úspech neprichádza hneď, ale trvá roky. Za tých 12-13 rokov som si z každej zmeny, z každej životnej výzvy niečo vzala a uvedomila si, že som silnejšia ako predtým, nie z fyzickej stránky, ale psychickej. Je dôležité prijať samu seba takú, aká som, pomôcť tomu, aby som bola zdravšia, nielen na oko štíhla! Nie vždy človek štíhly znamená zdravý!
A podstatné je NEPOROVNÁVAŤ SA a hlavne mať TRPEZLIVOSŤ. Indický učiteľ jogy mi neustále pripomínal a pripomína, že sa nemáme porovnávať s druhými na hodine jogy a ani v živote, každý je iný = jedinečný, každé telo je iné a každý sa cíti inak komfortne v daných pozíciách. A to neplatí len v joge, ale v každodennom živote!
Majte sa hlavne rady 😊. Pekné dni plné radosti z maličkostí, dievčatá 😘!
Poď si s nami zmeniť svoju postavu aj ty vo Výzve do plaviek 2023, ktorú odštartujeme už 2.5.
Pridaj sa k nám a prihlás sa ešte dnes:
Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!