Oslabené brušné svaly si vyžadujú komplexný prístup, a to sa netýka len samotného cvičenia. Diastáza nie je len popôrodnou záležitosťou, ovplyvňujú ju rôzne faktory ako genetika, vek, obezita či celkový životný štýl. Preto by sme na to mali myslieť aj počas bežných pohybových úkonov, ktoré nás sprevádzajú v rámci dňa doma, v práci, vonku, kdekoľvek.
Diastáza a malé deti
Cviky vhodné, keď mám diastázu
Pri cvičení sa z pozícií na podložke dostávame do sedu cez bok s dopomocou dlane položenej o zem. Až potom sa zdvíhame, nikdy nie cez švih „brušákom“.
Pokiaľ sa dostaneme k cviku, pri ktorom je viditeľné akékoľvek výrazné vydúvanie priamych brušných svalov do akejsi „striešky“, takýto cvik je nutné vypustiť.
Cieľom je totiž tieto svaly k sebe približovať, nie odďaľovať a stav zhoršovať.
Namiesto nich môžeš do cvičenia zahrnúť tzv. vyvýšené kľuky, kedy sa rukami opierame napr. o stôl alebo o stenu. Všeobecne veľmi prospešným cvikom aj pri diastáze je spomínaný drep, avšak technicky správne prevedený tak, aby pri ňom pracovali aj brušné svaly – chrbát v prirodzenej krivke, panva sa nepodsadzuje, záťaž nôh skôr cez päty.
Na základe svojich skúsenosti by som sa v začiatkoch odporučila zamerať na komplexné cviky na uvedomenie a posilnenie oslabenej brušnej steny a až po čase a pravidelnom tréningu k nim pridala či prepojila iné formy cvičenia či športov (napr. beh, HIIT tréningy, silový tréning a pod.). A pokiaľ sa pýtaš: „A do kedy mám takto špecificky cvičiť?“, odpoveď je jednoduchá: "Rovnako, ako keď sa snažíš o nápravu v iných oblastiach života a podarí sa ti to, zvyčajne vo svojom snažení pokračuješ a stane sa to súčasťou tvojho životného štýlu. Rovnako tak sa to týka aj diastázy."
Druhá skupina cvikov, keď máš diastázu
1. Poklesy v obrátenej doske (reverse plank dips)
Začiatočná pozícia je v sede s vystretými nohami na zemi, dlane opreté pod ramenami smerujú dopredu. S výdychom a spevnením celého stredu sa zdvíhame do obrátenej dosky, s nádychom znova klesáme. Opakujeme v troch sériách po 12-15 opakovaní.
2. Skrátená skracovačka s gumeným posilňovačom (mini-band partial crunch)
3. Skracovačka v stoji na jednej nohe (standing single leg crunch)
4. Cvik "Halo" (halo exercise)
Viac o téme tehotenstva sa dozvieš aj v našich ďalších článkoch:
Plánované tehotenstvo: Ako viem ovplyvniť zdravie svojho dieťatka?
Tehotenstvo po týždňoch. Aké váhové prírastky ťa čakajú najbližšie mesiace?
Začal ti druhý trimester tehotenstva? Zacvič si s nami tieto 3 nenáročné cviky.
Som certifikovaná inštruktorka kondične-zdravotného fitness a Power jógy. Šport a životný štýl s tým spätý bol vždy mojou vášňou, až sa po narodení dcérky stal mojou úplnou súčasťou. Pri cvičení som zástancom funkčného prístupu, vďaka ktorému môže telo zvládať veľké spektrum pohybov v rámci každodenného života čo najefektívnejšie. Túto cestu som si vyskúšala a neustále skúšam na sebe i ja a rada by som ju aj touto formou odovzdávala ďalej. Moje osobné skúsenosti, rady či cviky, ako aj výživné a chutné nápady na recepty publikujem prostredníctvom svojho blogu www.adulalka.wordpress.com, alebo na mojom FB.