Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tehotenstvo po týždňoch. Aké váhové prírastky ťa čakajú najbližšie mesiace?

tehotenstvo
Pre väčšinu nastávajúcich mamičiek je otázka váhy a hmotnostného prírastku počas tehotenstva pomerne zásadnou témou. Tým skôr, ak ide o mamičky, ktoré boli pred otehotnením zvyknuté cvičiť a udržiavať si svoju postavu. Ako to teda s váhou v období tehotenstva je? Koľko by žena mala ideálne pribrať?

Ako je to s váhou v období tehotenstva?

Všetko závisí od mnohých okolností. Na tom, či žena trpí tehotenskými nevoľnosťami, aká je jej miera stresu v danom období, akú hmotnosť a BMI mala pred otehotnením a pod. Svoju úlohu tu zohráva aj genetika, rýchlosť metabolizmu a samozrejme aj spôsob stravovania.
Avšak nie vždy platí, že ak sa nastávajúca mamička stravuje zdravo a dbá o svoj jedálniček, bude jej váhový prírastok optimálny. Z praxe poznám veľa mamičiek, ktoré dodržiavali zdravú životosprávu, a napriek tomu sa u nich ručička váhy prehupla cez 20 kg. A rovnako tak poznám mamičky, ktoré nepribrali skoro nič, a pritom sa v jedle nijako neobmedzovali.
tehotenstvo
Podobné je to so zhadzovaním popôrodných kilogramov. Niektorá žena odchádza z pôrodnice a je prakticky na svojej váhe, iné mamičky rýchlo zhodia vďaka dojčeniu a niektorých sa nadbytočné kilogramy držia "zubami nechtami".
Je tiež potrebné počítať s tým, že každé ďalšie tehotenstvo môže prebiehať odlišne. Ak napr. mamička s prvým bábätkom nabrala len trochu, neznamená to, že nabudúce sa nemôže so svojou hmotnosťou vyšplhať oveľa vyššie a mať problémy so zhadzovaním popôrodných kilogramov.
Každopádne, či tak alebo tak, nie je dôvod na paniku. Vždy sa s tým dá niečo robiť. Je však potrebné pamätať na to, že všetky úpravy váhy, diéty a chudnutie sú vyslovene NEVHODNÉ A NEŽIADÚCE V OBDOBÍ TEHOTENSTVA A KOJENIA. Môžu totiž ohroziť bábätko a jeho zdravý vývoj.

Koľko by mala žena pribrať počas celého tehotenstva?

A aj keď, ako som už niekoľkokrát spomínala, je tehotenstvo a váhový prírastok veľmi individuálnou záležitosťou, existujú určité odborné odporúčania. Všeobecne sa uvádza, že žena by mala pri zdravom priebehu tehotenstva pribrať okolo 12 - 15 kg. Z toho:

  • váha plodu by mala byť okolo 3,5 - 4 kg

  • placenta váži približne 750 g

  • plodová voda 1 kg

  • maternica tiež cca 1 kg

  • prsia zväčšujú svoj objem a tiež oťažievajú, a to o 0,5 - 1 kg

  • váha krvi činí cca 1,5 - 2 kg

  • množstvo telesných tekutín je podobné, tiež okolo 1,5 - 2 kg

  • podkožný tuk sa zvyšuje o 2 - 5,5 kg


priberanie v tehotenstve

Koľko by žena mala pribrať v jednotlivých trimestroch?

Zatiaľ sme sa rozprávali o celkovom váhovom prírastku v tehotenstve. Teraz sa zameriame na jednotlivé trimestre. Tu je okrem iného potrebné sledovať, ako rovnomerne váha narastá. Ak by hmotnosť začala náhle prudko stúpať alebo naopak klesať nadol (najmä v druhom a treťom trimestri), treba to konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Môže to totiž poukazovať na rôzne zdravotné problémy matky či plodu (cukrovka, preeklapsia, zlé prospievanie bábätka v maternici a pod.).

Prvý trimester - 1. až 13. týždeň tehotenstva

Čo sa týka prvého trimestra, tak tu často mamičky nepriberú vôbec nič, niektoré dokonca ešte vďaka tehotenským nevoľnostiam a tráviacim ťažkostiam schudnú. Vplyv na hmotnostný prírastok má v tomto období tiež to, v akej kondícii bola mamička pred otehotnením a či cvičila. A tu pozor - z vlastnej skúsenosti viem, že ak ide o mamičky športovkyne - fitnessky s nižším množstvom podkožného tuku, ich váha môže v úvode tehotenstve rásť naopak pomerne rýchlo vďaka tomu, že telo si začne vytvárať potrebné tukové zásoby, ktoré sa potom využijú pri dojčení. Všeobecne sa ale udáva, že váhový prírastok by mal byť max. 2 kg.
prvy trimester

Druhý trimester - 14. až 27. týždeň tehotenstva

V druhom trimestri väčšinou tehotenské nevoľnosti a chute ustupujú a organizmus si postupne zvyká na novú situáciu. V tomto období je už žena schopná pomerne dobre dodržiavať zdravo zostavený jedálniček. Váhový prírastok na konci 6. mesiaca by nemal prekročiť 8 kg.

Tretí trimester - 28. týždeň tehotenstva až pôrod

V záverečnom trimestri by mala váha stúpnuť o ďalšie 4 až 7 kg. Nie je výnimkou, že hmotnosť v tomto období občas stagnuje. Alebo naopak mamičky, u ktorých bol váhový prírastok doteraz pomerne malý, začnú veľmi rýchlo priberať.
Pre lepšiu predstavu, nájdete optimálnu váhu v nižšie uvedenej tabuľke, ktorá vychádza z oficiálneho gravidogramu uvedeného v tehotenskom preukaze.



























































































































































































































Týždeň  spodný limitideálna váhahorný limit
 9. týždeň+0+0+1,5
10. týždeň+0+0+2
11. týždeň+0+0,3+2,5
12. týždeň+0+0,5+3
13. týždeň+0+0,7+3,7
14. týždeň+0+1+4,2
15. týždeň+0+1,2+4,7
16. týždeň+0+1,4+5
17. týždeň+0+1,8+5,4
18. týždeň+0+2+5,9
19. týždeň+0+2,5+6,3
20. týždeň+0+3+6,9
21. týždeň+0+3,5+7,2
22. týždeň+0,5+4+7,8
23. týždeň+1,2+4,5+8,2
24. týždeň+1,8+5+8,6
25. týždeň+2,1+5,4+9,2
26. týždeň+2,5+5,9+9,7
27. týždeň+2,9+6,3+10,4
28. týždeň+3,2+6,8+11,2
29. týždeň+3,6+7,3+12
30. týždeň+4+7,8+12,7
31. týždeň+4,7+8,1+13,4
32. týždeň+5,2+8,6+14,1
33. týždeň+5,6+9,1+14,7
34.týždeň+6+9,5+15,4
35. týždeň+6,4+10+16
36. týždeň+6,8+10,5+16,7
37. týždeň+7,2+10,9+17,2
38. týždeň+7,6+11,2+17,7
39. týždeň+8+11,6+18,1
40. týždeň+8,3+11,9+18,6
41. týždeň+8,6+12,2+19
42. týždeň+8,7+12,4+19,4

(Dáta uvedené v tejto tabuľke platia pre mamičku čakajúce jedno dieťa)

 

tehotenstvo a materstvo

Hmotnosť verzus BMI

Pri sledovaní hmotnosti nastávajúcej mamičky je tiež potrebné zohľadniť jej váhu pred otehotnením. V tomto prípade odborníci vychádza z tabuliek BMI.

Ak je pred otehotnením alebo v jeho úvode BMI danej ženy nízke, nemusí mať obavy a môže si dovoliť pribrať aj 20 kg bez obáv, že by to malo na bábätko alebo ňu samotnú, negatívny vplyv. Ak sú totiž mamičky príliš chudé, môžu mať problémy s udržaním tehotenstva alebo môže dôjsť k predčasnému pôrodu.

Naopak, ak sa bude jednať o mamičku, ktorá trpí nadváhou až obezitou (BMI okolo 30), jej váhový prírastok by nemal prekročiť 9 kg. Všeobecne možno povedať, že nastávajúce mamičky s nadváhou alebo obezitou sú oveľa viac ohrozené komplikáciami, ako sú vysoký krvný tlak, preeklampsia, tehotenská cukrovka a pod.

Na presné hodnoty BMI vzťahujúce sa k nárastu hmotnosti počas gravidity sa môžeš pozrieť v tabuľke, ktorú vydal Ústav pre lekárstvo Národnej akadémie vied USA. Niekto možno bude namietať, že dané údaje sa týkajú americkej populácie, ale vzhľadom k tomu, že aj u nás narastá počet ľudí s nadváhou a obezitou, dajú sa tieto dáta pomerne dobre aplikovať aj u nás.

Priebeh priberanie v 1. - 3. trimestri podľa BMI


































BMI pred otehotnenímKategóriaDoporučený prírastok váhy v tehotenstveDoporučený týždenný prírastok váhy v 2.a 3. trimestri
<18,5Podváha12,5 - 18,00,5
18,5 - 24,9Normálna váha11,5 - 16,00,4
25 - 29,9Nadváha7,0 - 11,50,3
≥30Obezita5,0 - 9,00,2

(Dáta uvedené v tejto tabuľke platia pre mamičku čakajúce jedno dieťa)

chuť na sladké

Vlčí hlad, chuť na sladké alebo na niečo nezvyčajné - čo s tým?

Doteraz sme sa rozprávali o váhe ako takej. Možno by teraz bolo na mieste uviesť aj nejaké praktické rady pre nastávajúce mamičky, ktoré sa objavujú v súvislosti s hmotnosťou. Medzi najčastejšie otázky patrí:

  • Čo mám robiť, keď ma trápia záchvaty vlčieho hladu?
  • Čo robiť, keď mám nezvyčajné chute?
  • Mám neodolateľnú chuť na niečo sladké, čo s tým?

Je potrebné vychádzať z toho, že prvý trimester býva u nastávajúcich mamičiek naozaj nevyspytateľný. Od úplného nechutenstva a tehotenských nevoľností, cez chute na nezvyčajné potraviny (veľmi známe sú napr. chute na kyslé uhorky) až po neriadenú chuť na sladké.

V tomto období ženou navyše doslova "lomcujú hormóny", a tak je pre ňu pomerne náročné udržať svoje chute na uzde a stravovať sa úplne podľa zásad zdravej výživy. Je dobré, ak je žena vopred na danú situáciu pripravená a neberie ju príliš osobne. Ako už bolo uvedené vyššie, hormóny sa časom stabilizujú, a rovnako tak aj tráviace ťažkosti a rôzne chute sa postupne upravia.

Od druhého trimestra si už žena môže pomerne dobre svoje stravovacie zvyklosti upraviť vzhľadom na svoje zvyšujúce sa nároky a nároky bábätka. Dôležitá je v tomto období najmä pestrosť a pravidelnosť. Vďaka tomu, že nastávajúca mamička bude jesť častejšie a v menších porciách, predíde alebo obmedzí ťažkosti spojené s pálením záhy a navyše ju nebudú trápiť návaly vlčieho hladu. Tie bývajú často spojené s vyšším príjmom jednoduchých sacharidov alebo potravín s vysokým glykemickom indexom. Po ich konzumácii dochádza k vyplaveniu veľkého množstva inzulínu a následne k výraznému poklesu hladiny krvného cukru, čo môže spôsobiť pocity nevoľnosti a tzv. vlčieho hladu.

Čo teda jesť, čomu sa naopak vyhnúť, o koľko navýšiť kalorický príjem? To všetko a oveľa viac si povieme v ďalšom článku.

Fotka autora
Lea Vršecká
Redaktor vo Fitshaker

Som v prvom rade hrdou mamičkou dvoch synov, staršieho 8 ročného a mladšieho nedávno narodeného. Praxi osobnej trénerky a výživovej poradkyne sa venujem viac ako 15 rokov a za tú dobu som mala možnosť spolupracovať s množstvom tehotných žien a mamičiek po pôrode. Veľa mi dala moja osobná skúsenosť. Som veľmi rada, že v dnešnej dobe existuje veľa moderných a športovo naladených mamičiek, ktoré sa, pri dodržiavaní určitých zásad, neboja pokračovať v cvičení aj v tehotenstve a po pôrode. Je úžasné vidieť, ako nastávajúce maminy vďaka cvičeniu lepšie zvládajú celé tehotenstvo, a po pôrode sa potom oveľa ľahšie a skôr dostávajú opäť do formy. Je treba uvedomiť si, že tehotenstvo nie je choroba, iba iný stav, a pokiaľ nemáte rizikové tehotenstvo alebo Vám lekár cvičenie nezakáže, nevidím dôvod, prečo necvičiť. Naopak, mám skúsenosť, že tehotné ženy, ktoré cvičia, samé veľmi skoro zistia, akým prínosom je pre nich pohyb v období tehotenstva, a ako im pomáha toto krásne, no pomerne náročné obdobie zvládnuť s väťčším prehľadom a ľahkosťou. Viac o mne nájdeš na mojej web stránke www.lea-vrsecka.cz a Facebooku. Zacvičiť si so mnou môžeš aj tu na Fitshakeri a to cvičenia Sexy body.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.