Píling je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o telo, pomáha odstraňovať odumreté bunky, prekrvuje pokožku a hlavne nás krásne a voňavo rozmaznáva. Navyše môžeme relaxovať aj pri jeho kreatívnej príprave a využiť tak časť nasušených byliniek aj na skrášlenie svojej fyzickej schránky.
Píling prospieva každej pokožke bez ohľadu na vek. Kúpiť si ho môžeme aj v obchode spolu s dávkou farbiva a umelej vône, avšak za nemalý peniaz. Lepšie je pripraviť si ho podľa môjho receptu.
Pred tým, ako začneme, je dôležité zvoliť si tie správne bylinky a oleje, ktoré chceme do pílingu pridať, aby sme dosiahli ten správny účinok.
Ktoré bylinky a oleje odporúčam na prípravu domáceho pílingu?
Bylinky
Éterické oleje
- akné, strie, celulitída, protizápalové vlastnosti: amyris, citronela, elemi, geránium, grapefruit, pačuli, santal
- reuma, svalová únava: borievka, gáfrovník, jedľa, kosodrevina, rozmarín, vetiver
- uvoľnenie, relax, upokojenie: elemi, levanduľa, santal.
Oleje
- Mandľový – prírodný antioxidant, spomaľuje starnutie buniek, vyživuje a spevňuje pokožku.
- Sezamový – má ochrannú funkciu proti slnečnému žiareniu aj nepriaznivému a veternému počasiu, regeneruje pokožku tela.
- Arganový – dokonale hydratuje pleť, vypína ju, zmierňuje vrásky, dobre sa vstrebáva.
- Levanduľový – pôsobí upokojujúco na pokožku, vhodné aplikovať po dlhom slnení, pri vyrážkach (môžete si ho pripraviť podľa návodu v tejto knihe).
- Konopný – vynikajúco pôsobí na kožné problémy ako akné, psoriáza, ekzém.
- Šípkový – má regeneračné účinky na pokožku, zmierňuje pigmentové škvrny na pokožke a má prirodzený ochranný faktor (môžete si ho vyrobiť podľa receptu na prípravu pleťového oleja v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady).
- Pupalkový – je náročnejší na domácu prípravu, pretože sa vyrába lisovaním semien pupalky. Kvalitný, za studena lisovaný olej si však môžete kúpiť. Je výborný na hojenie kožných chorôb a rán.
Recept na kávový píling
Potrebujeme:
- väčšiu nádobu na miešanie
- hrubú zložku (mletú kávu, hrubozrnnú soľ, cukor, ovsené vločky a pod.)
- éterické oleje
- olej lisovaný za studena vhodný na pokožku (šípkový, avelánový, kokosový)
- sušené bylinky podľa ich účinku (na liečbu alebo relaxáciu)
Postup:
1
Do misy dáme najskôr hrubú zložku. Milujem kávový píling, hoci kávu nepijem, jej vôňa mi však vzpruží telo aj myseľ a dokonale ma naštartuje do nového dňa. Najlepšie je, ak si kávu môžeme zomlieť doma tak, ako nám to vyhovuje. Na píling budeme potrebovať klasickú čiernu zrnkovú kávu. Ak si kúpime už zomletú, jej zrniečka môžu byť príliš jemné a píling nebude mať požadovaný efekt. Ak máte kožné problémy – ekzémy, alergiu, psoriázu a pod., odporúčam ako základ ovsené vločky, ktoré pokožku upokojujú, prípadne morskú soľ, ktorá pôsobí na pokožku podobne ako kúpanie v mori.
2
Do základnej zložky pridáme bylinky podľa aktuálnej potreby. Nasušené bylinky do tejto masy rozmrvíme tak, aby píling neobsahoval príliš veľké kúsky, ktoré nám z tela odpadnú, skôr ako splnia svoj účel.
3
Do zmesi pridáme pár kvapiek éterického oleja v prírodnej kvalite, ktorý zmes prevonia. Má hojivý účinok na pokožku a terapeutický účinok má aj jeho aróma. Odporúčam vetiver, ylang, škoricu (tú môžeme pridať aj vo forme prášku).
4
Zmes dôkladne premiešame, aby sa prepojili všetky jej časti.
5
Potom pridávame olej podľa potreby, až kým sa nevytvorí kašovitá olejovitá hmota, ktorá nie je drobivá ako piesok a môžeme ju nabrať prstami a votrieť do pokožky. Na pílingy používam kvalitné, za studena lisované biooleje. Cez pokožku prijímame 60 % toho, čo na ňu aplikujeme, a preto buďme dôslední pri výbere.
6
Takto pripravenú zmes premiestnime do dobre uzatvárateľnej nádoby, aby sa do nej v kúpeľni nedostala vlhkosť. Píling by strácal svoju štruktúru.
Tip: Neboj sa zarobiť si píling do väčšej misy na dlhší čas, určite ho minieš skôr, ako by mal šancu sa pokaziť.
Chcela by si poznať viac takýchto tipov, receptov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj osobné rady Miriam Latečkovej a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.
K starostlivosti o telo nepatria len kozmetické procedúry, ale určite aj pravidelný pohyb. Ak si chceš cvičenie sťažiť, odporúčame ti vyskúšať expandery:
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)