7 zdravých reštaurácií v Bratislave. Kde ich nájsť?

Ak ste z hlavného mesta a radi doprajete svojmu telu to najlepšie „palivo“, (t.j. kvalitnú a hodnotnú stravu), máte z čoho vyberať. Ak nie ste z Bratislavy, určite sa pri jej návšteve oplatí zastaviť v niektorej z týchto reštaurácií.  

Všetky sme navštívili (niektoré aj pravidelne navštevujeme). Tu sú naše postrehy a odporúčania, kde Vašim chuťovým bunkám naozaj ulahodíte :-) Pozor! Toto nie je zoznam všetkých zdravých reštaurácií v Bratislave. Preto sa potešíme vaším tipom v diskusii pod článkom.

1. Zdravíčko – makrobiotická reštaurácia vo Fresh markete

V Ružinove sa nachádza jedno nádherné miesto. Fresh market. Je to farmárska tržnica so stánkami ovocia, zeleniny, s bio obchodíkmi, s pečivom, kvalitnými mliečnymi výrobkami, paleo obchodíkom, ale aj s niekoľkými reštauráciami. Jedna z nich je Zdravíčko, v ktorej každý pracovný deň si môžete pochutnať na výhodnom obedovom menu. Máte na výber makrobiotické menu (5,70- EUR s polievkou), vegetariánske menu (5,20- EUR s polievkou), alebo tzv. očistu (5,20- EUR s polievkou).

Náš názor:

Do tejto reštaurácie chodíme veľmi radi, pretože jej návštevu vždy spojíme s nákupom zeleninky, mliečnych výrobkov a rôznych vychytávok z paleo, či bio obchodu. V zdravíčku majú chutné jedlá o čom značí aj návštevnosť. Taktiež ponúkajú aj rôzne dezerty, ktoré sú pripravené na báze zdravej výživy. Zdravíčko organizuje aj kurzy varenia, takže ak by ste sa chceli u nich priučiť kuchárskemu umeniu, nie je problém :-).

Reštaurácia Zdravíčko. O jej popularite svedčí aj to, že sa za pár posledných mesiacov rozšírili z jedného výklenku až na štyri.
Reštaurácia Zdravíčko. O jej popularite svedčí aj to, že sa za pár posledných mesiacov rozšírili z jedného výklenku až na štyri.

 

2.Mercado – reštaurácia na nábreží Dunaja v Eurovei

Ak ste skutočný gurmáni, milujete jesť zdravo, v príjemnej atmosfére s výhľadom na Dunaj a pokojne si za kvalitné jedlo zaplatíte aj trošku viac, Mercado si zamilujete. Obrovský výber domácich limonád, čerstvých štiav, smoothies a z jedálneho lístka si nebudete vedieť vybrať. V ponuke nielen vegetariánske a bezlepkové jedlá, ale aj mäsko, napr. bio kura, či rôzne rybky.

Náš názor:

Nevýhodou je, že reštaurácia neposkytuje obedové menu a ceny sú dosť vysoké. Avšak adekvátne kvalite (bio suroviny) a skvelej chuti, ktorú vám naservírujú na tanier. Mercado sa oplatí navštíviť aj iba ak si chcete posedieť s priateľmi pri dobrej limonáde a malom snacku. Obed pre dvoch Vás tu bude stáť okolo 30-Eur.

Reštaurácia Mercado v OC Eurovea. Najkrajšie zariadená reštaurácia zo všetkých. /Zdroj fotky: náš fotoaparát/
Reštaurácia Mercado v OC Eurovea. Najkrajšie zariadená reštaurácia zo všetkých. /Zdroj fotky: náš fotoaparát/

 

3. Good Five – výnimočná reštaurácia Petržalky

V tejto reštaurácií sa pripravujú pokrmy na základe piatich elementov- vody, dreva, ohňa, zeme a kovu. Už pri príchode do reštaurácie máte pocit, že ste v reštaurácií 5-hviezdičkového hotela. Krásny interiér, noblesa, príjemná atmosféra a skvelé jedlá. V pracovné dni si môžete pochutnať na dennom menu, ktoré stojí 6,50-EUR s polievkou. Je na každý deň zostavené podľa jedeného z elementov a jedlá doslova prekypujú zdravím.

Náš názor:

Krásna reštaurácia, do ktorej sa nemusíte hanbiť zobrať aj vzácneho hosťa zo zahraničia. Určite by ste ho nesklamali jedlami, ktoré reštaurácia ponúka. Nevýhodou si vyššie ceny mimo obedového menu, ktoré sú však daňou za kvalitu použitých surovín a servis, ktorý ponúkajú (napr. nás potešili malým predjedlom zdarma).

Interiér reštaurácie Good Five. Vľavo starter zdarma, vpravo si Peťo pochutnáva na zdravej verzii Chilli Con Carne. /Zdroj fotky: náš iPhone/
Interiér reštaurácie Good Five. Vľavo starter zdarma, vpravo si Peťo pochutnáva na zdravej verzii Chilli Con Carne. /Zdroj fotky: náš fotoaparát/

 

4. Bemba – unikátna reštaurácia s RAW jedlami

Aj keď sa možno nestravujete čisto RAW stravou, túto reštauráciu si nemôžete nechať ujsť! Po dojedení sa budete pýtať sami seba, ako je možné urobiť tak chutné jedlo bez varenia, či pečenia? Môžete si objednať pizzu, špagety, burger, chlebík, sushi. Ak sa vám tieto jedlá zdajú akokoľvek nezdravé, v Bembe ich dokážu pripraviť zo zeleniny, semiačok, korenín a vytvoriť z nich hotovú zdravým „nadupanú“ delikatesu.

Náš názor:

Veľmi príjemné prostredie a ešte chutnejšie jedlá. Aj keď reštaurácia neponúka obedové menu, oplatí sa investovať a Bembu navštíviť. Je to jediná reštaurácia na Slovensku, v ktorej nevaria. Odporúčame ochutnať aj polievky- ktoré síce nie sú teplé, keďže sú nevarené, ale chutia úžasne. A na záver dezert, po ktorom sa budete oblizovať. Čisto z orechov, zo sušeného ovocia, či iných ingrediencií od matky prírody.

Reštaurácia Bemba (Zdroj: náš fotoaparát)
Reštaurácia Bemba /Zdroj: náš fotoaparát/

 

5. Veggie – vegetariánska reštaurácia v centre Bratislavy

Ak chodíte často na Obchodnú, práve tu sa Veggie nachádza. Aj keď Obchodná a s ňou celé centrum mesta býva zaplnené uponáhľanými ľuďmi, práve toto miesto je ideálne na obed v príjemnej atmosfére. Dokonca aj zabudnete, že ste v Bratislave. Veggie ponúka rôzne wrapy, quiche, polievky, šaláty, ale aj dezerty. Na obed ponúkajú sezónne špecialitky a všetko za rozumnú cenu.

Náš názor:

Skvelé miestečko nielen na obed, či večeru, ale aj posedko s priateľmi pri kvalitných nápojoch, či zdravých dezertoch. Veľmi príjemná atmosféra s posedením na terase a milým personálom.

restauracia-veggie-bratislava-fitshaker-blog
Pokojná atmosféra a priateľská pohoda plynie z reštauráce Veggie. /Zdroj fotky: restauracie.sk/

 

6. Biopark – bio obchod, v ktorom sa aj najete

Lepšie povedané, nie v každom Bioparku, ale v Eurovei a Avione určite. Najete sa v ňom formou fast foodu, čiže ak máte na obed málo času, najesť sa v Bioparku určite stíhate. Každý deň je výber z obedového menu, ale aj z niekoľkých ďalších jedál v ponuke.

Náš názor:

V Bioparku sa dá najesť rýchlo, zdravo a za dobré ceny. 5-6-EUR vám postačí na jedlo z Bioparku. Je to však len doplnok bio obchodu, čiže veľký výber jedál nečakajte. Vždy sa však dá vybrať, najmä ak tam zájdete raz za čas. Skvelá je napr. pita s falafelom. Mňam.

fitshaker-blog-restauracie-biopark-aupark
Biopark v OC Eurovea. Keďže je to súčasť food courtu, najete sa naozaj rýchlo. A väčšinou neodoláte a odídete aj s nejakým Bio výrobkom. /Zdroj: náš fotoaparát/

 

7. Biela ľalia- čajovňa so zdravým obedovým menu a tajomnou atmosférou

V Ružinove, hneď vedľa OC Retro nájdete čajovňu Biela ľalia. Každý pracovný deň ponúka okrem množstva čajíkov aj vegetariánske, alebo vegánske obedové menu. Je to veľmi útulné miesto, s menšími stolíkmi, ale veľmi príjemnou rodinnou atmosférou. Obedové menu s polievkou stojí 4,90- EUR.

Náš názor:

Chutné jedlá a každý týždeň nové a zaujímavé chute a kombinácie. Nevýhodou sú nízke stoly, ale na druhej strane, dotvárajú atmosféru čajovne. Možný je aj cyklorozvoz.

Interiér reštaurácie Biela ľalia. /Zdroj fotky: náš iphone :)/
Interiér reštaurácie Biela ľalia. /Zdroj fotky: náš fotoaparát, už celý zašpinený od toľkých vynikajúcich jedál :)))/

Pokračovanie článku so zoznamom ďalších siedmych zdravých reštaurácii v Bratislave nájdete TU

A čo Ty? Máš nejaké obľúbené miesta v Bratislave, kam sa chodíš rada zdravo stravovať? Napíš nám v komentári svoj tip aj Ty :-)

Lucia Švaral

Článok bol pridaný dňa 16/04/2014 a zaradený do kategórie: Stravovanie   |   Autor: Lucia Švaral

Komentáre