Slané keksíky môžu byť RAW, prípadne ich môžeš aj piecť. Vyber si, čo ti je srdcu bližšie :) Je to mňam aj tak aj tak :)
Čo budeme potrebovať ?
- 250 g ľanových semienok
- 100 g tekvicových semien
- 100 g slnečnicových semienok
- 100 g sezamových semienok
- rôzne bylinky (môžete použiť tie, ktoré máte najradšej, ja som pre tentokrát použila provensálske bylinky (korenie) a tymian...)
- morskú alebo himalájsku morskú soľ
- sušené paradajky
- cesnak (ak nechcete pikantné, cesnak nemusíte použiť)
Ako budeme postupovať ?
1. Do veľkej misky si nasypeme všetky semienka a zalejeme ich vodou. Necháme stáť aspoň 2 – 3 hodinky. V prípade, že semienka priveľmi zväčšia svoj objem, dolejeme ešte vodu. Dávame však pozor, aby sme nepriliali viac vody ako je treba – potom musíme prebytočnú vodu zliať (ja mám taký malý fígeľ – nezlievam, ale pridám ešte chia semienka – oni do polhodinky nasajú prebytočnú vodu, ale čo je najlepšie, zvýšia vitamínovú a nutričnú hodnotu keksíkov :).
2. Výslednú slizkú hmotu si ochutíme soľou, bylinkami a cesnakom.
3. Zmes si rozdelíme na dve časti. Do jednej som dala provensálske korenie a sušené paradajky a do druhej len tymian.
4. Na plech si dáme papier na pečenie a zmes vylejeme, rozotrieme tak, aby neboli moc hrubé – dlhšie by sa sušili/piekli.
5. Pri raw keksíkoch sušíme v rúre , pri 40 – 50 °C cca 5 hodín a keď ochladnú, tak na tácke ich môžeme odložiť na radiátor – budú chrumkavejšie, ale ak máte radi mäkšie, pokojne si ich môžeme nechať len tak vyložené.
6. Druhú časť si môžeme skúsiť upiecť, pri 100 °C – približne hodinku, ale sledujte si ich, aby sa vám nespiekli, záleží to od toho, akej hrúbky ich máte.
7. Pri sušení - tak po 2 hodinkách, keď je zmes už čiastočne zoschnutá, ale ešte stále mäkká, nožom som si povykrajujeme zmes na štvorce/obdĺžniky a necháme ďalej sušiť. Pri pečení - po pol hodinke.
Po 5 hodinách ( je možné sušiť aj viac, prípadne dať ešte prirodzene dosušiť na radiátor... nevýhodou je, že keksíky postupne miznú... ale niet toho papkoša :), keď je hmota úplne vysušená, vyberieme z rúry, necháme vychladnúť a rozlámeme podľa naznačených rezov.
8. Keksíky si môžeme odložiť do sklenenej dózy a tam vydržia chutné niekoľko týždňov.
Môžem ešte odporučiť, že sú veľmi chutné s bazalkou, maha korením (to je moje obľúbené trojkorenie – rasca, koriander, horčičné semienko)
Vyskúšajte tiež zmes ochutiť i nadrobno nakrájanou červenou i bielou cibuľkou, pre ostrejšiu chuť, kto má rád, pridajte čierne korenie alebo čili :). Mňam :)
A na záver spomínaná Avokádová nátierka :
- 1 avokádo
- 2-3 strúčiky cesnaku
- morskú / himalájsku soľ
- trošku šťavy z citróna
- lúpané konopné semienka
1. Avokádo si rozkrojíme napoly, vyberieme kôstku a dužinu vydlabeme lyžičkou.
2. Hneď si ju polejeme citrónovou šťavou a rozmixujeme alebo poriadne popučíme . Odporúčam pomixovať, nátierka je taká ľahučká ako pena, má úplne inú chuť, ako keď som ju len poriadne popučila.
3. Primiešame cesnak, soľ a semienka.
A môžeme si ju vychutnať so semienkovými keksíkmi :) Dozjedenia priatelia !
Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.