Za ako dlho sa dopracujem k pôvodnej kondícii?
Akékoľvek cvičenie prináša benefity predovšetkým pre naše zdravie v podobe pevnejších svalov, ktoré držia v správnej polohe aj vnútorné orgány, optimálneho krvného tlaku a výkonnejšieho srdiečka a v neposlednom rade v podobe lepšej nálady. Vedľajším efektom často býva (pri dodržiavaní zásad správnej výživy a vybalansovaného príjmu energie) zníženie hmotnosti, krajšie vyformované a pevnejšie telo a celkovo lepší pocit zo seba. Chudnutie teda nie je jediným cieľom cvičenia. Cieľom je lepšia celková kondícia.
Začať sa dá čo najskôr po pôrode. Samozrejme, záleží na stave mamičky. Ja som napríklad moje druhé dieťatko rodila prirodzenou cestou vo štvrtok večer a v piatok po raňajkách som sa cítila tak dobre, že ak by bolo možné odísť z nemocnice tak skoro, určite by som bez rozmýšľania šla. Doma som však bola až na štvrtý deň, a tak som na piaty deň po pôrode cvičila drepy, trochu posilňovala ruky, lýtka – a veru, môj krvný obeh mi poďakoval a ja som sa cítila čerstvejšie. Jednoduché párminútové cvičenie mi dodalo energiu. Po dvoch týždňoch pribudli prechádzky a po troch mesiacoch môj prvý troj-hodinový Zumba maratónik. A bábätko pije, priberá a usmieva sa :-). S mliečkom moje cvičenie neurobilo nič zlé. Pravdou je, že som sa cvičeniu venovala aj v tehotenstve, kým som ešte mohla, čomu tiež pripisujem význam pre skorší návrat ku kondícii.
Iné by to bolo, keby bol pôrod komplikovaný, vysiľujúci a úplne inak by som rozprávala, keby som mala za sebou cisársky rez. Telo je v takom prípade po pôrode a po operácii a hoci sama nemám s takouto formou pôrodu skúsenosť, z príbehov v mojom okolí viem, že aj postaviť sa na vlastné nohy 24 hodín po pôrode môžeme považovať za slušný výkon.
Ako si užiť cvičenie a nehazardovať pritom s kvalitou mliečka?
Aby cvičenie naozaj prinieslo svoj úžitok aj dojčiacej mamičke, je dobré poznať pár zásad, podľa ktorých by sa malo cvičenie počas kojenia riadiť:
1. Ako intenzívne a kedy cvičiť?
Pri veľmi intenzívnom cvičení sa do tela vyplavuje väčšie množstvo kyseliny mliečnej, ktorá môže mať vplyv na chuť mliečka. Kyselina mliečna je vedľajším produktom látkovej výmeny, ktorý sa tvorí pri rozklade glukózy vo svaloch. Za normálnych okolností sa zo svalov odbúra, ale ak sa jej vytvorí viac, ukladá sa vo svaloch a na ďalší deň o nej vieme v podobe svalovice. Do mliečka sa jej nedostane veľa, preto sa netreba obávať, že by dieťatku škodila. Navyše, zloženie mliečka sa pod vplyvom kyseliny mliečnej nemení. Môže sa meniť len jeho chuť a bábätko môže chvíľu odmietať papať.
A ako viem, že cvičím už vo vysokej intenzite? Aby som sa nezaťažovala výpočtami maximálnej tepovej frekvencie, veľmi ľahko poslúži na zistenie test hovorením – ak viem normálne rozprávať, cvičím v aeróbnej zóne a moje svaly majú dostatok kyslíka pre svoju prácu. Ak už lapám po dychu a hovorím s ťažkosťami a zadýchaná, viem, že som v anaeróbnej zóne a svaly už nemajú dostatok kyslíka, tvorba kyseliny mliečnej stúpa.
2. Vhodnosť cvikov
Vhodnosť cvikov a športov je dôležitá. Určite nie je vhodné vykonávať namáhavé športy ako vzpieranie, dvíhanie ťažkých závaží, či vykonávať adrenalínové a riskantné športy. Predovšetkým netreba prepínať vrchnú časť tela a hrudník a neposilňovať prehnane prsné svalstvo.
Vhodné sú napríklad prechádzky s rôznou intenzitou chôdze, plávanie, bicyklovanie, aerobik. Beh je vhodný iba v miernom tempe.
Zväčšená mliečna žľaza môže predovšetkým pri behu a výskokoch môže spôsobovať nielen nepríjemný pocit, ale aj bolesť. Nielen počas kojenia, ale stále by sme mali dbať na dobrú športovú podprsenku – takú, ktorá je pohodlná, no zároveň pevná, podrží a fixuje poprsie a je ušitá z kvalitného materiálu.
4. Hygiena nadovšetko!
Spotené telo znamená pre dieťatko zmenu vône, ktorú dôverne poznalo, a ktorá mu je odrazu cudzia. Okrem vône je pot charakteristický aj svojím zložením a slanou chuťou, ktorá tiež môže byť dieťatku nepríjemná. Preto je vhodné pred kojením si aspoň umyť prsia vlažnou vodou alebo sa osprchovať.
5. Tekutiny, tekutiny, tekutiny
Každá mamina vie, že príjem tekutín je pre tvorbu mliečka veľmi dôležitý. O to viac pri cvičení. Potením sa jednak strácajú tekutiny z tela a okrem toho odchádzajú z tela aj minerály. Aké množstvo tekutín je ideálne? Nemám rada všeobecné odporúčania v číslach – či je tekutín veľa, či málo, vie každá z nás podľa tenzie v prsiach a pocitu smädu. To sú najlepšie indikátory stavu vody v tele.
O tom, že čistá voda bez zbytočného cukru, zbytočnej chémie, zbytočných bubliniek a bez alkoholu, je najlepšia, snáď ani písať nemusím.
6. Bohatá strava
Čo jesť a čo nejesť počas kojenia je téma na ďalšie tri články.:-) V súvislosti s cvičením a stratou minerálov cez pot je dôležitý prísun stratených cenných látok prostredníctvom množstva ovocia, zeleniny, orechov a rôznych semiačok. A vôbec sa nemusíme báť zvýšeného energetického príjmu – telo teraz potrebuje dostatok energie na starostlivosť o bábätko i na cvičenie.
Držím palce! :-)
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.