Čo keby som vám povedala, že v zero-waste nie je nikto začiatočník? Čo keby som vám povedala, že všetci vieme, ako na to?
Pripravila som si pre vás 5 jednoduchých krokov, ktoré môžete pokojne poňať ako vášho pomyselného sprievodcu na tejto ceste.
#1: UPOKOJME SA
Zároveň si však uvedomujem, že ak budeme konať v panike, ak začneme všetci riešiť naraz všetko, krížom-krážom a hlava-nehlava, môžeme narobiť viac škody ako úžitku. V priestore našich domácností to znamená, že ak začneme meniť všetko naraz, ak si na plecia naberieme väčšie bremeno, ako dokážeme uniesť, môže sa ľahko stať, že odradíme samých seba ešte skôr, ako sa na cestu za udržateľnosťou vôbec dostaneme. A čo je ešte horšie – môžeme odradiť aj naše okolie. A to by bola obrovská škoda.
My totiž nepotrebujeme pár dokonalých zero-wasterov, ktorí sa budú kriticky pozerať na každého, kto vyprodukuje o čosi viac odpadu. My potrebujeme obrovské množstvo ľudí, ktorí síce nie sú v tomto smere dokonalí, ale svojím nadšením dokážu so sebou strhnúť ďalšie masy. Budú mať chuť sa zlepšovať, inšpirovať a motivovať. Nie kritizovať a odrádzať.
Prezradím vám tajomstvo: aj tak sa vám to nikdy nepodarí. Nikdy nedosiahnete nula odpadu. Jednak sú materiály, ktoré momentálne neputujú na recykláciu (buď nie je na to technológia, alebo sa to neoplatí finančne či energeticky) a tiež ide aj o ten neviditeľný odpad – napríklad naša vodná stopa, energetická či uhlíková. Spojenie zero/waste sa zaužívalo z jednoduchého dôvodu: dobre to znie. Berme ho preto viac ako motivačný pojem a v rámci našej domácnosti si stanovme reálne ciele.
#2: MOJE „PREČO“
V každom prípade, ak si toto „svoje prečo“ definujete, je oveľa väčšia šanca, že na svojej ceste zotrváte aj v časoch, keď to budete chcieť vzdať. Keď príde prekážka (napríklad v podobe dovolenky či Vianoc), spomeňte si na túto moju priateľskú radu.
#3: MOJA ANALÝZA
To, že vaša sesternica nakupuje v bezobalovom obchode, je síce fajn, ale čo s tým, ak vy vo svojom okolí žiadny nemáte? Alebo ak vaša suseda používa menštruačný kalíštek, ale vaše telo ho jednoducho neakceptuje. Každý sme iný. A aj naše domovy sú iné. Aj náš odpadkový kôš je iný.
Pokojne si takúto analýzu spravte natvrdo, a keď nabudúce svoj kôš zaplníte, vysypte ho na zem a dobre sa pozrite. Úplne nekompromisne ho vysypte na dlážku, roztrieďte alebo len vizuálne zhodnoťte. Že sa vám to zdá nechutné? Ruku na srdce: sú to predsa všetko vaše vlastné veci. To, čo ste si kúpili, použili a ponížili na úroveň odpadu. Vy ste sa rozhodli priniesť tieto veci do vašej domácnosti. Postavte sa k tomu teda odvážne, a aj keď vám to nie je úplne príjemné, práve rozhodnutie čeliť tejto realite môže byť rozhodujúce. A to sa týka aj košov na triedený zber. Čo sa v nich nachádza? Čoho je najviac? Čo z toho, čo obsahuje, by sa dalo nahradiť niečím iným?
#4: MOJE NOVÉ „MOJE“
Ak v rámci predchádzajúceho kroku napríklad zistíte, že v koši na plasty vám najviac miesta zaberajú obaly od drogérie: vyberte si jeden, umyte ho a dajte si doň načapovať gél na riad, na pranie, aviváž – čo treba. Stačí vám tento jeden jediný obal pokojne aj na celý život. Ak nemáte kde, pribaľte si tieto prázdne nádoby v rámci výletu na miesto, kde sa to dá. Požiadajte známych. Že je to ťažké? Spomeňte si na to svoje „prečo“.
Ak sa to však naozaj nepodarí, možno stačí pozrieť sa na zúbok spôsobu prania. Naozaj potrebujete zakaždým pridávať aviváž? Naozaj potrebujete plniť nádržku na maximum? Viete, na čo sa vlastne používa aviváž? (Nie, nie je to kvôli vôni 😊). A v prvom rade: naozaj potrebujete prať po každom jednom použití? V mnohých prípadoch stačí bielizeň len nechať vyvetrať. Prací prostriedok – hoci vždy kúpený v novom obale – sa tak bude míňať oveľa pomalšie a zásadne obmedzíte jeho spotrebu, teda aj množstvo odpadu, a vlastne aj ušetríte.
Ak zistíte, že vo vašom koši zaberajú najviac miesta šupky zo zemiakov, z mrkvy, zvyšky jedla – skrátka bioodpad, neriešte drogériu. Začnite týmto a popozerajte sa po možnostiach, ako znížiť množstvo tohto odpadu – urobiť si vývar zo šupiek, vyrobiť alebo kúpiť si kompostér. Nosiť zvyšky kamošom, ktorí ho majú, alebo rodičom do záhrady. Zistiť, či je vo vašom meste komunitné kompostovisko, alebo, ak ste aktívni, jedno také aj zriadiť.
Môžete začať nahrádzať špongie, holiace strojčeky, šampóny, vrecká, tašky. Tie možnosti sú tu, treba len vedieť, čím začať práve u seba doma.
#5: MOJE TEMPO
Zero-waste nie je o tom, aby sme naše domácnosti odeli do hnedej farby, mali všetko z dreva a robili krásne fotky. Je aj o tom, aby sme využili potenciál tých produktov, ktoré už máme. Na maximum. Tých, ktoré už vyrobené boli. Tých, na ktoré boli minuté prírodné zdroje, energia, peniaze.
Vyhadzovať veci len preto, lebo už nevyzerajú ako na začiatku, nedáva žiadny zmysel. Verím, že to vieme všetci. Aj preto som presvedčená o tom, že nikto z nás nie je v tejto téme začiatočník. Je predsa absolútne logické, že nebudem vyhadzovať niečo, čo ešte funguje. Len sme na to možno zabudli a treba to pripomínať.
Martinkine rady nájdeš aj v novom Fitness diári 2021:
Mohlo by ťa zaujímať aj:
5 krokov k tvoreniu menej odpadu v kúpeľni
Plogging: geniálny spôsob ako spáliť pri behu viac kalórií
KAŽDÝ ROK TI DARUJEM 250 €. Nie však zo svojho. Z tvojho vlastného. Ako?
Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.