Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo jesť 2 lyžice semienok denne? Toto je 5 najlepších druhov

S nenápadnými semienkami sa stretávaš snáď každý deň. Nájdeš ich v obchodoch balené samostatne, zapracované v pečive alebo aspoň posypané na bagetkách. Napadlo ti však niekedy, čo všetko sa v nich skrýva? Ako rôzne sa dajú kombinovať, využiť a aké sú vlastne nedocenené? Tento článok ti prezradí o týchto zrniečkach viac :-).
Pre začiatok by si mala vedieť, že okrem toho, že sú zásobárňou mnohých živín, obsahujú aj veľa tukov. Denne by si mala zjesť cca 2 lyžice semienok dokopy (rozhodne nie 2 lyžice denne z každého druhu). Najlepšie je ich konzumovať v surovom stave. Ak ich chceš tepelne upraviť, tak potom maximálne pri teplote 180 stupňov. Skvelé aj je, ak ich pred konzumáciou namočíš - zvýši sa tak ich výživová hodnota. Ktorých 5 druhov musíš poznať?

1. Tekvicové semienka - skvelé pri chudnutí

S tekvicovými semienkami sa stretávaš určite často. Pri varení, pečení, nakupovaní. Ak ani v jednej z uvedených situácií, určite aspoň pri dlabaní tekvice na jeseň pri tvorbe výzdoby. Mala by si im však venovať väčšiu pozornosť a zaradiť ich do jedálnička zámerne a častejšie. V každom semienku je totiž ukrytá výdatná porcia bielkovín, tukov, sacharidov, železa, omega 3 a 6 mastných kyselín, vitamíny A, B, C, kyselina listová, železo, mangán, sodík, zinok, horčík či fosfor.
Tekvicové semienka sa vyznačujú aj pozitívnymi účinkami pri redukcii hmotnosti, kedy sa odporúčajú konzumovať najmä na desiatu alebo ako súčasť iných jedál (šalátov, pečiva...). Spájajú sa tiež s podporou imunity, znižovaním vysokého tlaku a cholesterolu, odvodňovaním organizmu, prečisťovaním močového systému, zdravým nervovým systémom, prevenciou a boji proti rakovine.
Príroda si pripravila tieto semienka určite pre všetkých čipsových a krekrových maškrtníkov. Semienka v kombinácii s korením predstavujú dobrotu, akú za nezdravé čipsy už veru nevymeníš. Zabiješ navyše dve muchy jednou ranou - zachrumkáš si pri telke, a zároveň dopraješ telu prospešné látky. Pozor na dávkovanie - odporúča sa max. hrsť denne.
fitshaker-blog-tekvicove-semienka
 

2. Slnečnicové semienka - pomocníci pri znižovaní cholesterolu

Okrem zábavného vyberania semienok z kvetu, predstavujú tieto celkom bežné semienka veľmi podobnú “nálož” zdravia, ako predchádzajúce. Slnečnicové semienka sú pochúťkou mnohých tvárí. Pridaj si ich do kaše, jogurtu, cesta na chlieb alebo nimi posyp celozrnné tyčinky.
Odporúčané 2 polievkové lyžice môžeš prijať, ako ti najviac chutí. Fantázii sa skutočne medze nekladú. Slnečnicovým semienkam sa pripisujú účinky znižovania tlaku a cholesterolu a tiež pomáhajú zvyšovať a naberať svalovú hmotu. Obsahujú vitamíny E, B1 a B5, minerálne látky, esenciálne mastné kyseliny, bielkoviny aj antioxidanty. Zaradenie do jedálnička by si mala určite zvážiť, ak ťa trápia problémy so štítnou žľazou, lámu sa ti vlasy a nechty, trápia ťa kožné problémy alebo stres a únava.
fitshaker-blog-slnecnicove-semienka
 

3. Konopné semienka - proteínová bomba

V každom konopnom semienku je ukrytý plnohodnotný proteín. Nachádzajú sa v ňom aminokyseliny, omega 3 a 6 mastné kyseliny v dokonalom pomere 1:3. Tieto kyseliny telo čerpá iba zo stravy a nedokáže si ich vytvoriť. Ani nevieš, ako svojmu organizmu uľahčíš prácu, ak mu ich dodáš v optimálnej dávke v kombinácii s ďalšími minerálmi a vitamínmi.
Konopné semienka sú jedinečné vďaka obsahu albumínu a globulínu, ktorý sa nachádza napríklad vo vajíčku, a tak tvorí potravinu zaujímavú pre vegánov. Globulín je totiž látka, ktorá pomáha vytvárať prirodzenú obranyschopnosť organizmu. O jedinečnosti minerálov, stopových prvkov, vitamínov, kyselín a ďalších látok v konopných semienkach svedčí napríklad aj fakt, že sa používali už v minulosti pri liečbe závažných chorôb, ako je napríklad tuberkulóza. Dnes sa odporúčajú pri zvýšenom cholesterole, chorobách pečene, žalúdka, čriev, žlčníka či psoriáze.
Lahodnú a nevšednú chuť nápadne pripomínajúcu oriešky si môžeš vychutnať v kaši, pečive, šaláte, zeleninových dusených zmesiach a ďalších variáciach, ktoré si vymyslíš a určite aj obľúbiš. Odporúčam kupovať lúpané, ktoré môžeš hneď konzumovať.
fitshaker-blog-konopne-semienka
 

4. Sezamové semienka - bojovníci proti únave

Olejnaté drobné semienka, ktoré mnohí poznajú iba ako posýpku na tyčinkách sú ďalšou zásobárňou zdravia. Sezamové semienka sa podľa historických materiálov používali na liečenie rôznych problémov od únavy, nespavosti, cez srdcové až po tie s tráviacim traktom. Vyrábali s z nich rôzne oleje a zábaly, z ktorých mnohé pretrvali dodnes. Zakročiť ním môžeš proti rednutiu kostí, osteoporóze, zničeným vlasom a nechtom, vysokému tlaku, suchému kašľu, depresii, zápche či ochoreniam srdca.
Balíček zdraviu prospešných látok v tomto prípade začína pri vitamínoch B1, B2 a E. Karotén obsiahnutý v sezamových semienkach navyše v kombinácii s magnéziom, vápnikom a zinkom vytvára super štvoricu bojujúcu proti ochoreniam slizníc, kože, očí, nechtov a vlasov.
Pozor, ale na energetickú hodnotu, ktorá je, rovnako ako aj u ostatných semienok, vysoká a pri prekročení dennej odporúčanej dávky môže narobiť škodu a potlačiť do úzadia jedinečné účinky.
sesame-1273412_1280
 

 

 

5. Ľanové semienka - uľavia od zápchy

Ľanové semienka žijú v akomsi pomyselnom tieni svojho veľkého brata - ľanového oleja. Avšak aj oni majú, čo ponúknuť - zdraviu i postave. Chutné semienka môžeš použiť v pečive, kaši, jogurte, “očistnom nápoji”, ako posýpku na celozrnné krekry, tyčinky či sladké maškrty. Dvoma polievkovými lyžicami si zabezpečíš dennú dávku, a zároveň si pochutíš. Odporúčam ich pred konzumáciou namočiť, potom pomlieť a rozdeliť si tento pomer na 2 - 3 x denne.
Najvýraznejšia vlastnosť, ktorá sa zároveň najviac cení, je pomoc pri zápche a tráviacich problémoch. Pomáhajú pri detoxikácií a očiste hrubého čreva. A to všetko jednoduchým nápojom, ktorý tvoria semienka (cez noc namočené vo vode) a voda. Pomôžu tiež pri znižovaní zlého cholesterolu, prevencii proti rakovine, vysokom krvnom tlaku či posilňovaní imunity.
fitshaker-blog-lanove-semienka
Tak šup do obchodu pre tvoje obľúbené. Ale nezabúdaj na odporúčané dávkovanie (2 lyžice všetkých semienok denne, nie z každého druhu). Ak ho prekročíš, môžu narobiť viac škody ako úžitku.
 
Ďalšie články určené presne pre teba:
Ako sa zbaviť nafúknutého bruška?
5 x potraviny, z ktorých ťa bolí hlava
Viac ako korenie. 10 x áno pre kurkumu
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.