Na to, aby si tieto stavy dosiahla aj ty, je potrebné sa pravidelne venovať strečingu. Strečing ti zabezpečí vyššie spomenuté. Takže sa dopracuješ k lepšej flexibilite, pocitu uvoľnenia, pružnosti, výkonnosti a minimalizuješ zranenia a taktiež pocit stresu. Dokážeš tým dokonca zlepšiť aj kvalitu spánku. Ako? To prezradím už čoskoro...
V podstate si nemusíš dávať tréning navyše. Strečingové cvičenia dokážeš veľmi prefíkane urobiť aj keď pozeráš telku. Ja to občas robievam aj takto. Keď som lenivý urobiť celú zostavu, tak si dám aspoň to minimum pri telke.
Pri pozeraní telky stačí napríklad (keď máš nohy na gauči a sú v kolenách vystreté) pritiahnuť k sebe špičky chodidiel. Takýmto spôsobom budeš naťahovať lýtkový sval, ale aj zadný stehenný sval. Pravidelným opakovaním tohto cvičenia sa časom dokážeš dotknúť svojich špičiek a pritom stačí tak málo.
Ako strečing zlepšuje spánok?
Ak by si mala čas a priestor pre celú zostavu takého základného strečingu, tak ti ponúkam túto zostavu aj s popisom. Vďaka nej sa nielen dotkneš časom špičiek, ale dosiahneš aj všetky výhody, ktoré som v úvode článku popísal.
Zostavu je vhodné robiť pravidelne, ale uvidíš, ako to budeš časovo stíhať. Niekedy si urob len tie ležérne cvičenia, ktoré som popísal v začiatku článku a inokedy, keď budeš mať viac času a chuti, tak si precvič celú zostavu. Dôležité je ostať asi 10-20 sekúnd v každej polohe tak, aby to natiahnutie, ktoré budeš cítiť, bolo ešte príjemné. Môžeš spraviť aj viac sérií. Skutočne tu choď podľa pocitu, čo ti telo dovolí a ako sa cítiš. Netlač to na silu. Nech je to pre teba relax. Zaslúžiš si to a uži si to naplno ;-).
Ako by mohla vyzerať strečingová zostava?
# 1: Strečing v oblasti krku
Vykonáme ťah za krkom a dolu okolo chrbtice.
Ťah je teda od ucha k temenu hlavy.
Ťah je šikmo od hlavy smerom k lopatke.
Ťah je pred krkom.
#2: Strečing v oblasti ramenného pletenca
Ťah je v ramennom pletenci.
# 3: Strečing v oblasti zápästia a predlaktia
Ťah je vo vnútornej strane predlaktia a zápästia.
# 4: Strečing v oblasti hrudníka a ramena
Ťah je v oblasti hrudníka a ramena.
# 5: Strečing v oblasti ramenného pletenca a tricepsu
Ťah je v ramennom pletenci a tricepse.
# 6: Strečing v oblasti bicepsu a tricepsu
Dávame pozor, aby sme nepredkláňali hlavu a trup.
Ťah je v oblasti bicepsu a tricepsu.
# 7: Strečing v oblasti chrbta
Ťah cítime v oblasti dolnej časti chrbta.
# 8: Strečing v oblasti chrbta
Ťah cítime v oblasti chrbta.
# 9: Strečing v oblasti brucha a prednej strany stehien
Ťah je v oblasti brucha a prednej strany stehien.
# 10: Strečing v oblasti prednej strany stehna
# 11: Strečing v oblasti vnútornej strany stehna
# 12: Strečing v oblasti zadnej strany stehna
Ťah cítime v zadnej časti stehna a bedrovo-driekového svalu.
# 13: Strečing v oblasti lýtka
Ťah cítime v oblasti svalu lýtka.
Na zlepšenie flexibility super poslúži aj cvičenie jogy či pilatesu. Tieto druhy cvičenia nájdeš aj v našom online fitku Fitshaker.sk:
Prečítaj si aj:
Prečo je strečing dôležitý a mali by sme ho zakomponovať do každého tréningu?
Aké sú pravidlá statického a dynamického strečingu?
Nevynechaj strečing po cvičení! Tento ti nezaberie ani 4 minúty
Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.