„Skutočný omyl je v tom, že zmenšujú a ukrývajú svoj potenciál, neuvedomujú si svoju silu a vplyv. V reči tela sa to prejaví hrbením, ale aj tým, že sa scvrkávajú, zmenšujú, používajú menší priestor, neartikulovane gestikulujú. Pre niektorých je dokonca problém udržať očný kontakt. V dynamike pohybov sú pasívni, v ich telách je málo vibrácie,“ hovorí Monika Stehlíková, psychologička a odborníčka na neverbálnu komunikáciu.
Prebuď v sebe bohyňu!
Niektoré špecifické situácie si vyžadujú, aby si vystupovala sebavedomo, rozhodne a hovorila priamočiaro. Najmä ak ide o rokovanie so silnejším pohlavím a treba presadiť svoj názor. To všetko sa dá natrénovať a aplikovať do praxe ako akýkoľvek iný fyzický, či mentálny tréning. Dôležité je dodržať iba jedno zlaté pravidlo, uvedomovať si to, čo práve robíš a hovoríš.
Ženy a muži sa líšia
Monika taktiež hovorí, že žena je preferenčne v takzvanej ľahkej váhe, v dosahovaní cieľa častejšie nepriama a s menším úsilím. Niekedy treba poukázať na tu správnu vec, ťuknúť do tej správnej kocky, až sa celý systém rozpadne, s ľahkosťou odpustiť, a tým získať nadhľad, to sú typické ženské pohybové atribúty a majú veľkú silu.
Jednoznačne najväčší ženský kaliber je seba-uvedomovanie. Poznávanie, ako sa pohybuje telo. Aké pohybové kvality sa spájajú s psychickými vlastnosťami a stavmi.
Prakticky to znamená, že ak sa naučíme v situáciách šťastia a veľmi prirodzeného sebavedomia používať dynamické pohyby, usmievame sa a trošku pohojdávame bokmi, vieme si tieto pohybové kvality dopriať kedykoľvek za cieľom navodiť stav šťastia a sebavedomia. Existuje pojem stelesneného ja (embodiment self). Psychika sídli priamo v tele, aj preto dokážeme zmeniť psychické stavy a nastavenie cez chémiu mozgu a tela, ktorá je veľmi citlivá na takzvané telové schémy, čo znamená na pohybové kvality, dynamiku a tvar postoja, gest.“
Zdroj foto: súkromný archív Moniky Stehlíkovej
Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.