Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa vyhnúť letnej intímnej pohrome? Tipy na prevenciu a liečbu

vaginalne infekcie

Pálenie, svrbenie, výtok či bolesť v intímnych oblastiach sú častými príznakmi, ktoré ženy privedú do ambulancie gynekológa, a aj keď ide o častý problém, hovorí sa o ňom málo.

Vaginálny diskomfort sa zvykne vo zvýšených počtoch objavovať aj počas letných mesiacov a má to čo robiť napríklad aj s kúpaním sa či už na kúpaliskách, v mori, alebo v jazerách. Predisponujúcich faktorov je však viac, a keď sa naakumulujú, môžu sa objaviť typické symptómy, ktoré vedia pokaziť (nielen) dovolenku.

Ako teda vaginálne infekcie vznikajú, čo ich spôsobuje, ako ich liečiť a či im vieme predchádzať, si spolu povieme dnes.

Častý problém

Podľa dostupných štatistík sa udáva, že až 75 % žien zažije aspoň raz za život príznaky, ktoré označujeme ako vaginálny diskomfort. Väčšinou ide o výrazné svrbenie, pálenie, bolestivosť a výtok. 25 – 40 % žien zažije počas života opakované ataky vaginálnych infekcií, a zatiaľ čo u niektorých žien sa vyskytujú ako sezónna záležitosť, u tých menej šťastných môžu prechádzať až do chronicity. Často sa stretávame s chybným označovaním týchto nepríjemných príznakov – ako príznaky kvasinkovej infekcie. Hoci kvasinková infekcia tvorí vysoké percento vaginálnych infekcií, kvasinky nie sú jediným možným pôvodcom vaginálneho diskomfortu a aj preto nemusí byť samoliečba vždy najlepší nápad.

Mikrobióm

O črevnom mikrobióme sa v posledných rokoch hovorí veľa a má to svoje opodstatnenie, keďže aj ten môže ovplyvňovať naše intímne zdravie. Rovnako ako črevo, ani pošva nie je sterilná a je fyziologicky osídlená „dobrými“ baktériami, ktoré tvoria optimálne prostredie. Väčšinu týchto baktérií tvoria baktérie z rodu Lactobacillus, z ktorých bolo vo vaginálnom mikrobióme identifikovaných až do 20 druhov. Najpočetnejšie sa vyskytuje Lactobacillus crispatus alebo Lactobacillus iners, okrem nich však v pošve v menších množstvách nájdeme aj baktérie z rodín ako Bifidobacterium, Candida, Corynebacterium, Enterococcus, Escherichia, Gardnerella, Staphylococcus a Streptococcus.

Najdôležitejšiu úlohu v zdraví pošvy hrajú laktobacily, ktoré premieňajú laktózu a ostatné cukry na kyselinu mliečnu, ktorá utvára v našej pošve kyslé prostredie s optimálnym pH okolo 4. Kyslé prostredie znemožňuje rast a premnoženie baktérií či iných pôvodcov, ktoré by nám mohli uškodiť a spôsobiť zápal. Preto je zdravá pošvová mikroflóra úplným základom a jej poruchy môžu viesť k vzniku vaginálnych infekcií.

zenske zdravie

Najčastejší pôvodca

V laickej verejnosti sa často stretávame s automatickým označovaním „kvasinková infekcia“. Ak vynecháme skupinu sexuálne prenosných ochorení, ktoré tiež môžu spôsobiť vaginálny diskomfort, ostanú nám traja najčastejší pôvodcovia (nie iba kvasinky). Podľa dostupných údajov sú najbežnejšie bakteriálne infekcie, t. j. bakteriálne vaginózy.

Na tesnom druhom mieste sú kvasinkové infekcie, najčastejšie spôsobené hubou Candida albicans, vtedy hovoríme o kvasinkovej infekcii, vaginálnej mykóze alebo kandidóze.

Tretím najčastejším pôvodcom vaginálnych infekcií je jednobunkový parazit Trichomonas vaginalis. Keďže všetky spomenuté typy vaginálnych infekcií sa prejavujú veľmi podobne, často je náročné rozlíšiť, či je skutočným pôvodcom baktéria, huba alebo prvok.

Existujú ukazovatele – najmä charakter výtoku, ktoré síce môžu naznačovať, o aký druh infekcie ide (sivý, redší s rybacím zápachom pri bakteriálnej infekcii a bieložltý, hustý, tvarohovej konzistencie bez zápachu pri kvasinkovej infekcii), hlavne pri opakovaných infekciách je však vhodné vyhľadať pomoc odborníka. Liečba preparátmi bez receptu často nemusí zaberať, ak liečime nesprávneho pôvodcu, ale môže viesť aj k vzniku rezistentných kmeňov a v neposlednom rade nerieši pravý problém, ktorým je najčastejšie oslabený mikrobióm.

Prečo vzniká?

Ako sme spomenuli, zdravá pošvová mikroflóra zabraňuje premnoženiu patogénov schopných spôsobiť kvasinkovú infekciu. Väčšina infekcií teda vzniká v dôsledku narušenia mikrobiómu. Vaginálnu mikroflóru narušuje prílišná konzumácia sladkostí, sladených nápojov a cukru všeobecne, keďže cukor predstavuje zdroj potravy najmä pre kvasinky. Z rovnakého dôvodu sú vaginálne infekcie častejšie aj u pacientok s cukrovkou a na vaginálnu mikroflóru nepriaznivo vplývajú aj fajčenie či nadmerný príjem alkoholu.

Ďalším rizikovým faktorom je nadmerná hygiena, buď príliš častá, alebo s príliš agresívnymi prípravkami (mydlami a šampónmi), ktorá môže likvidovať mikrobióm, alebo, naopak, nedostatočná hygiena, ktorá vedie k zaneseniu baktérií z konečníka do pošvy. Rizikovým faktorom je aj chronické dráždenie, nosenie príliš tesnej spodnej bielizne z umelých a farbených materiálov. K vzniku vedie i striedanie sexuálnych partnerov a nechránený pohlavný styk, užívanie hormonálnej antikoncepcie, antibiotík a v neposlednom rade kúpanie sa v prechlórovaných bazénoch či nosenie mokrých plaviek po kúpaní.

leto

Prevencia

Vzniku vaginálnych infekcií najlepšie predídeme tak, že urobíme všetko pre to, aby sme udržiavali svoj mikrobióm, nielen ten vaginálny, ale aj črevný, zdravý. Pomôžu nám v tom zdravá životospráva, adekvátna hygiena, vhodný výber oblečenia či obmedzenie rizikového správania. Čo konkrétne teda môžeme urobiť, aby sme predišli vaginálnemu diskomfortu?

  • Obmedz príjem cukru, sladených a alkoholických nápojov.
  • Pridaj do svojho jedálnička potraviny bohaté na probiotiká – kyslú kapustu, kimchi, jogurty.
  • Užívaj probiotiká či už vo forme tabliet, alebo vaginálnych čapíkov, najmä pri užívaní antibiotík.
  • Dbaj na intímnu hygienu, používaj buď špeciálne prípravky na intímnu hygienu, alebo čistú vodu, po toalete sa utieraj v smere odpredu dozadu, aby si znížila riziko zanesenia baktérií z konečníka.
  • Vyhýbaj sa noseniu príliš tesného oblečenia.
  • Uprednostňuj bavlnenú a svetlú spodnú bielizeň.
  • Nenos mokré plavky, po kúpaní sa vždy prezleč do suchých.
  • Vyhni sa hromadným saunám, vírivkám či bazénom s neurčitou čistotou.
  • Obmedz nechránený styk s partnermi, ktorých nepoznáš.

Vaginálny diskomfort síce vie znepríjemniť nielen leto či dovolenku, s dodržiavaním pár základných pravidiel sa však často vieme svrbeniu či páleniu úplne vyhnúť. V prípade, že ťa trápia spomínané symptómy, neváhaj vyhľadať gynekológa, obzvlášť ak trpíš opakovanými a častými atakmi infekcie, ak sú príznaky mimoriadne silné alebo nereagujú na liečbu.

ZDROJE:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6101156/

https://www.verywellhealth.com/vaginal-flora-3132918

https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/vaginal-flora

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/bacterial-vaginosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999

cvicenie pre zeny
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.