Predtým ako sa narodí bábätko si každá budúca mamička chce nachystať nejakú výbavičku. Či už ide o oblečenie alebo kozmetiku, niektoré veci treba mať nachystané, ale rozhodne nie také množstvo, o akom sa nás snažia presvedčiť mamičkovské časopisy a kamošky mamičky. Veľa detských produktov, ktoré dnes nájdeš v regáloch, sa nepredávajú pre dobro nás a našich detí, ale práve pre dobro a plné peňaženky predajcov.
Deťom stačí minimum kozmetiky!
Netreba mať 3 druhy krémov, šampón, sprchový gél, penu do kúpeľa, krém na riťku, zásyp na riťku, taký olejček, hentaký olejček. Malé bábätko sa veľmi nepotí, čiže počas sprchovania resp. kúpania ho stačí umyť čistou vodou. Najmenšie bábätka by sa nemali ničím krémovať, ale keď už trochu podrastú, úplne stačí občas použiť bambucké maslo alebo nejaký olejček. Ak budeš používať látkové plienky, tak ani krémik na zapareniny nebudeš veľmi potrebovať. Ak už sa nejaká tá zaparenina objaví, tiež ju veľakrát stačí natrieť bambuckým maslom.
Ak ale chceš mať konkrétne krémik na riťku, odporúčam ti siahnuť po prírodnejších variantoch, ako sú krémy od slovenských výrobcov Navia alebo Soaphoria. Oba mám vyskúšané a bola som s nimi veľmi spokojná. Oba čisto prírodné, bez konzervantov, parfumov a iných škodlivých látok.
Látkové plienky ušetria 1 tonu odpadu
Na jedno plienkové obdobie (rátala som 1,5 roka a 5 plienok na deň) pre jedno dieťatko treba kúpiť cca 2 520 kusov jednorázových plienok. Látkových plienok stačí kúpiť približne 50 kusov, keďže sú používané stále dookola. Existuje už veeeľmi veľa druhov látkových plienok. My najradšej používame klasické bavlnené a bambusové štvorcové plienky. Výhodou látkových plienok je, že ich môžeš použiť pri ďalšom bábätku. Ďalšia výhoda je tá, že keď sa ti častým používaním (po viacerých detičkách) opotrebujú a roztrhajú, môžeš ich hodiť do kompostu, kde sa rozložia (ak ide o obyčajné štvorcové plienky).
Základom na výrobu jednorázovej plienky je okrem plastu (polypropylén a polyetylén) aj papier resp. celulóza.1 Na výrobu tohto papiera, ktorý sa používa pri výrobe plienok, sa spotrebuje značné množstvo vody. Preto argument o neekologickosti látkových plienok kvôli vysokej spotrebe vody počas prania, nie je až taký pravdivý. Počas výroby papiera v papierňach je voda púšťaná neustále. Bez vody by tento proces výroby nebol možný. Keď používaš jednorázovky, prať ich nemusíš, čiže ty sama neminieš kvôli nim žiadnu vodu, ale spotreba vody na ich výroby je oveľa vyššia ako spotreba vody na opranie látkových plienok.
Vďaka moderným automatickým práčkam s nízkou spotrebou vody a energie nie je už pranie plienok taký horor ako kedysi. Plienky vôbec netreba vyvárať a žehliť ich stačí prvý mesiac.
Aká bola naša starostlivosť o použité plienky?
Počula si už niekedy o BKM?
Vôbec to nie je také pritiahnuté za vlasy ako to znie ?. Aj nám sa to zo začiatku zdalo dosť hardcore, ale popri látkovaní sme vždy mladšieho syna pri prebaľovaní nachvíľu podržali nad umývadlom a na 90% sa mu vždy podarilo niečo spraviť. Takže aj týmto sme ušetrili nejaké tie plienočky, aj keď sme sa tejto metóde nevenovali úplne na 100%. Ak ťa to zaujalo, skús si niečo o nej zistiť na nete. Táto metóda je veľmi dobrá aj pre detičky, ktoré trpia kolikami a majú problém sa vykakať.
Ak ťa téma o látkových plienkach zaujala, podrobnejšie informácie o nich sa dočítaš v nasledujúcom článku venovanom porovnaniu jednorázových a látkových plienok.
Dá sa to aj bez vlhčených utierok
Postupne, keď sme si začali uvedomovať koľko odpadu je z týchto utierok, ale aj kvôli tomu, že sa nám nechcelo stále ich chodiť kupovať do obchodu, keďže sa extrémne rýchlo míňali, začali sme sa zaujímať o ekologickejšie možnosti. Najprv sme používali nastrihané bavlnené handričky, ktoré sme namáčali do vody a neskôr sme už deti automaticky pri prebaľovaní brali do kúpeľne a jednoducho ich umyli pod vodou. Aj tu platí to isté, čo pri látkových plienkach a to, že aj napriek používaniu vody namiesto vlhčených utierok, sa pri výrobe týchto utierok minie oveľa väčšie množstvo vody.
A ako sme deti utierali počas prebaľovania, keď sme boli mimo domova? Buď sme si vopred namočili handričky a dali ich do nepremokavého vrecúška alebo sme si zobrali suché handričky a priamo počas prebaľovania ich navlhčili, keďže vodu máme na cestách vždy so sebou. Takto použitú handričku sme dali potom do ďalšieho nepremokavého vrecúška a vybavené. Zvládli sme takto rôzne výlety v prírode, návštevy u lekára ale aj festivaly. Takže dá sa to, len naozaj treba chcieť ?.
Prvé príkrmy bez zbytočného skla
Keď mu uvaríš doma:
- vieš, čo tam dáš,
- jedlo bude mať viac vitamínov, lebo ho nebudeš musieť sterilizovať do pohárikov (lebo čím dlhšie sa jedlo varí, tým menej vitamínov obsahuje3),
- nemusíš potom vyhadzovať obal, ktorý bude treba s ostatným odpadom ísť vyniesť do kontajnera atď.
Občasné zakúpenie jedla v skle na cestu alebo keď nestíhaš variť je úplne v pohode, ale kupovať každý deň 3 chody v pohárikoch je už trochu zbytočné.
Pri prvých príkrmoch, keď sa dieťatko len zoznamuje s novými chuťami, sa veľmi často stane, že zostane veľa navareného jedla. Toto jedlo v žiadnom prípade nemusíš vyhadzovať. Ja viem, že niekedy sú tie bábätkovské neochutené jedlá nie veľmi vábne, ale keď použiješ na ne koreniny zo špajze, môžeš vyčarovať zaujímavú prílohu k svojmu obedu.
My sme si veľmi radi robievali placky. Všetky chody, ktoré nám deti za deň nezjedli, sme pozhŕňali do jednej misky, pridali sme trochu múky, vločiek, korenín, poprípade domáce vajko, opražili na troche oleja a vynikajúce placky boli na svete ?.
Jedlo na cesty do vlastnej nádoby
Ak máš menšie bábätko, ktoré ti ešte nepohryzie celé jabĺčko, mám pre teba super tip. Raz som v DM drogérii našla znovu použiteľné kapsičky na výživu resp. na rozmixovanú stravu. Nemusíš kupovať žiadne jednorázové kapsičky, ktoré po spapaní musia letieť do koša. Tie sú z kombinovaného materiálu – plast a fólia, ktorý sa nedá recyklovať. Ak potrebuješ pre svoje mimčo ešte kašovitú konzistenciu, môžeš mu trochu povariť ovocie/zeleninu, rozmixovať a dať do spomínanej umývateľnej kapsičky. Po návrate z výletu kapsičku prepláchneš a môžeš ju použiť pri ďalšom výlete alebo prechádzke ?.
Umývanie rúk mimo domu
Ak ale patríš k sympatizantom Monka a bojíš sa, že iba umytie čistou vodou by nebolo účinné, môžeš si doma nachystať „mydlové handričky“. Nastrihané handričky navlhčíš s trochou vody a potom s nimi šuchneš trochu po mydielku a dáš ich do nepremokavého vrecúška. Rúčky umyješ s touto handričkou a následne opakuješ hore spomenuté opláchnutie vodou.
Menej vecí, viac zážitkov alebo drevené hračky namiesto plastových
Naši chlapci nemajú veľa hračiek a aj tak s nimi vedia urobiť extrémny neporiadok. A to je vlastne všetko, čo s nimi robia. Majú pár obľúbených hračiek, s ktorými sa hrajú, ale aj tak majú potom najradšej váľanie sa v posteli, čítanie kníh, hranie sa na dinosaury, smetiarov a hranie sa so všetkým možným, čo nie je klasifikované ako hračka ?.
Pri hračkách sa riadime mottom „menej vecí (hračiek), viac zážitkov“. Peniažky investujeme radšej na nejaký parádny výlet, ktorý si všetci spoločne užijeme a z ktorého máme krásne spomienky a fotky. Na hračky, aj tie najdrahšie, sa časom zabudne, pokazia sa, stratia svoje čaro, ale na zážitky z výletov môžeme spomínať stále. V jednej štúdii sa dokonca spomína, že keď má dieťa na výber menej hračiek, vie sa na ne viac sústrediť, dlhšie sa s nimi hrať a podporuje to viac jeho kreativitu.4
Takisto sa snažíme nekupovať hračky pri každej príležitosti ako je jarmok, výlet, prechádzka cez mesto a pod. Keby sme mali deťom kupovať niečo vždy, keď to chcú a všade, kde sme na výlete, nemali by sme to ani kde dať a po čase by sme zbankrotovali. Takže v takom prípade prichádza u nás vysvetľovanie. Zatiaľ máme celkom veselé a spokojné deti, takže to, že majú menej hračiek na nich nenechalo žiadne následky ?.
Oblečenie z druhej ruky
- Ak máš kamošku/sestru/kolegyňu, ktorá mala dieťatko, skús sa s ňou dohodnúť, či ti nepožičia po ňom oblečenie. Keď ho už nebudeš potrebovať, môžeš jej ho vrátiť a nemusíš vymýšľať, kde ho uskladniť. Takisto aj ty môžeš oblečenie po svojom drobcovi požičať ďalej.
- Ak vieš, že budeš mať viac detičiek, a teda chceš, aby ti zostalo oblečenie aj na neskôr, ani to nie je dôvod kupovať len nové oblečenie. Na internetových bazároch/mamičkovských burzách/v sekáčoch nájdeš veľakrát aj nové oblečenie, ktoré deti nestihli vynosiť, lebo ho mali príliš veľa. A aj keď nenájdeš len nové oblečenie, aj oblečenie po jednom dieťati je stále v perfektnom stave.
- Vo veľa mestách na Slovensku sa už pravidelne koná SWAP oblečenia (výmena oblečenia zadarmo; niečo donesieš, niečo si odnesieš). Súčasťou bývajú aj detské veci. Možno by stálo za vyskúšanie ísť sa na nejaký pozrieť.
- Keď sú súrodenci oblečení v rovnakých veciach, je to veľmi milé. Na druhej strane je opäť zbytočné kupovať aj mladšiemu dieťaťu nové veci, keď môže nosiť veci po staršom. Poznám detičky, ktoré chodia takto zladené stále. Okrem toho, že sa tým trochu plytvá zdrojmi (zbytočne, kvôli rozmaru), určite to ide aj do peňaženky. Ak sa aj tebe páči takéto ladenie detičiek do rovnakých vecí, skús ich zladiť bez kupovania nových vecí. Napr. iba podľa farby tričiek, ktoré už majú doma alebo podľa podobného motívu. Je to oveľa kreatívnejšie a aj ti to ušetrí trochu peniažkov.
- Ak už potrebuješ kupovať nové oblečenie, prosím, nekupuj ho cez Alliexpress a podobné stránky. Toto oblečenie cestuje cez pol sveta a ktovie z akého materiálu je vyrobené. Číňania sa veľmi ne.erú s nezávadnosťou svojich výrobkov. Stačí sa pozrieť, v akom stave je ich životné prostredie a koľko ich ročne umiera. TU5 nájdeš zaujímavé fotografie a fakty k nim. Kúp radšej drahšie, ale kvalitnejšie, najlepšie slovenské oblečenie, od nejakej udržateľnej značky, ktoré vydrží dlhšie. Lebo aj keď sa ti na prvý pohľad môže zdať 20 € veľa za obyčajné tepláčiky, za touto cenou sa skrýva oveľa viac ako si vieš predstaviť. Môžeš si o tom prečítať v našom článku o fast fashion. TU6 a TU7 je pár slovenských značiek oblečenia. Moje obľúbené z nich sú Mile, Vimba, Depingo a Kura Harabura.
Menej odpadu v škôlke/škole
- Desiatu môžeš deťom zabaliť do misky, ktorú nájdeš doma. Namiesto jednorázových sáčkov použi bavlnené/ľanové vrecúško alebo voskovaný obrúsok. O všetkých týchto produktoch si môžeš viac prečítať aj v našom článku.
- Na vodu nemusíš kupovať špeciálnu fľašu alebo nebodaj každý deň kupovať balenú vodu v plaste. Použi sklenenú fľašu napr. od kečupu. Ak sa bojíš, aby dieťa fľašu nerozbilo, zabaľ ju do nejakého vrecúška, alebo uši jednoduchý obal. Ak nevieš šiť, ale chceš pre dieťa sklenenú fľašu, ktorá sa nerozbije, môžeš ju nájsť napr. v eshopoch www.zdraveflase.sk, www.medusko.sk alebo www.yeho.sk.
- Namiesto jednorázových vreckoviek použi tie látkové. Ak také doma nemáš, kľudne nastrihaj nejakú starú flanelovú košeľu alebo rozstrihanú posteľnú obliečku. Noštek tvojho drobca, stromy a životné prostredie sa ti poďakujú ?.
- Ak potrebuješ pre dieťa do škôlky vlhčené utierky, uprednostni pred klasickými radšej biologicky rozložiteľné (nájdeš ich aj v DM drogérii 8).
- Bez zošitov sa deti v škole nezaobídu, ale kúp im radšej tie z recyklovaného papiera.
- Knihy nemusíš baliť do plastových obalov, ktoré sa rýchlo potrhajú. Veľmi originálne je zabaliť knihy napr. do vymaľovanej omaľovánky, použitého baliaceho papiera z Vianoc alebo do recyklovaného baliaceho papiera. Kreativite a fantázii sa medze nekladú ?.
- K téme nájdeš zaujímavé tipy aj v našom článku Do školy ekologicky!
Ak nevieš ako na prvé príkrmy, resp. chceš svojmu dieťatku čo najlepšie, zároveň nechceš vyvárať pre deti a dospelákov dvojmo, nauč sa nové recepty. Dali sme dokopy knihu Zdraví papkáči, kde ťa čaká vyše 100 receptov od prvých príkrmov až po recepty vhodné od 3 rokov. S malými obmenami si na nich pochutí celá rodina. Navyše, v úvode ťa čaká teória, aby si sa v celej problematike vyznala ešte viac. :-)
Zdroje:
- http://www.madehow.com/Volume-3/Disposable-Diaper.html
- https://ciernalabut.sk/5568/sklo-je-jediny-material-ktory-sa-da-recyklovat-donekonecna-boli-sme-sa-pozriet-ako-sa-to-robi/
- https://primar.sme.sk/c/2392328/ako-co-najviac-usetrit-vitaminy-v-jedle.html
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0163638317301613
- http://www.fluff.sk/7-tipov-skvely-slovensky-dizajn-babatka/
- https://www.mojadm.sk/aquaint-vlhcene-utierky-happy-planet-s-99-9-vody-p5060284980165.html
Mama na plný úväzok. Milujem svoje deti, manžela, náš jednoduchý a krásny život a prírodu. Bez prírody by sme tu neboli, preto sa snažíme všetko robiť v súlade s ňou. Minimalizujeme náš odpad, vyrábame si svoju vlastnú kozmetiku a čistiace prostriedky, pečieme si vlastný chlieb, nekupujeme polotovary, zdravo sa stravujeme, snažíme sa o čo najviac pohybu. Turistika, ručné práce, čítanie a písanie sú môj relax. Ak inšpirujem len jediného človeka k udržateľnejšiemu spôsobu života, budem šťastná. Nájdete ma tu: instagram.com/zerowaste.rodina aj tu https://zerowasterodina.wordpress.com/