Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Dávaš si novoročné predsavzatia? Takto by mohli vyzerať mesiac za mesiacom

Ak áno, predpokladám, že súvisia so zdravým životným štýlom (koniec koncov, asi aj preto práve čítaš článok práve na tejto stránke). Ak by si však chcela medzi budovanie svojich nových návykov zaradiť aj niečo prospešné pre našu planétu, čítaj ďalej. Pripravila som pre teba niečo ako rozšírenú verziu fit novoročných predsavzatí. Cvičenie či zdravá strava majú totiž toho spoločného viac so starostlivosťou o planétu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Čo má spoločné znižovanie odpadu a chudnutie?

Princíp.
Vidno to hneď od začiatku: najprv príde zlomový moment – číslo na váhe, nohavice, ktoré sú nám malé, či blížiace sa leto. V prípade odpadov to môže byť film, ktorý nám otvorí oči (A Plastic Ocean alebo The True cost), fakty o reálnej situácii klimatických zmien či predpovede o našej mizivej budúcnosti.
Po prvých negatívnych myšlienkach z pohľadu do zrkadla – v našom prípade vlastného odpadkového koša, skrine s množstvom oblečenia, ktoré nenosíme, či odpad rozfúkaný v prírode − sa treba namotivovať.
Krásnu predstavu vysnívanej postavy si môžeš prirovnať napríklad k sledovaniu pozitívnych správ ohľadom ekológie a odpadov – či už stúpajúci počet aktivistov, nové vedecké objavy, prístup štátov, alebo mnoho inšpirujúcich podujatí.
Je potrebné vyhrnúť si rukávy a ísť do toho! Upraviť stravu, cvičiť, strážiť si pitný režim a dĺžku spánku. Mať plán, aby sme to hneď na začiatku neprehnali. Po prvom dni cvičenia nezabehneme maratón ani nespravíme 100 brušákov za minútu. Takisto si nepreorganizujeme domácnosť zo dňa na deň.
Veľmi sympatický a prirodzený spôsob, akým to hneď od začiatku neprehnať, je dať si každý mesiac záväzok, ktorý budeme dodržiavať, 30 dní si naň zvykať, a keď už z neho bude nová „železná košeľa”, pridať ďalší. Ak si tabuľkový typ, pokojne si tieto ciele zapisuj a sleduj pokroky.
menej odpadu
 

AKO ZAČAŤ?

 

Január

Prvý mesiac napríklad dbaj na to, že si nekúpiš žiadnu novú tašku. Používaj tú, ktorú už doma máš, bez ohľadu na to, z akého materiálu je vyrobená. Zober pokojne aj tú plastovú, využi jej potenciál naplno, až kým sa nerozpadne. Len nech nie je nová, novo vyrobená, novo zakúpená. Zdá sa to ako jednoduchý krok, no schválne pozoruj, ako často si tašku doma zabudneš. Fajn trik je mať ju poskladanú, utiahnutú gumičkou na čo najmenšiu veľkosť v každej kabelke či ruksaku, aby si mala vždy istotu, že nejakú budeš mať poruke.
bez odpadu
 

Február

Keď budeš mať po mesiaci istotu, že ani spontánny nákup ťa neprekvapí, začni nosiť vlastnú fľašu na nápoje. Nosiť si so sebou jednu jedinú (do konca života) tiež vyžaduje zvyk a trénovanie pamäti. No predstav si, koľko ich ušetríš za týždeň. Mesiac. Rok!
Zw
 

Marec

Tretí mesiac sa odhodlaj doniesť si do obchodu vlastné vrecko na zeleninu, ovocie či pečivo. Mikroténové vrecká ťa postupne prestanú lákať a časom ťa začnú odpudzovať. Ak sa zo začiatku bojíš škaredého pohľadu predavačov, zájdi do niektorého z bezobalových obchodov – tam ťa za tvoju snahu len pochvália. Časom však určite stretneš aj zamestnancov v supermarketoch, ktorí budú tvoju vytrvalosť s obdivom rešpektovať (aj nám sa to občas stáva).
Ekologia
Krok za krokom, mesiac za mesiacom si nenápadne pridávaj tieto pomyselné bezodpadové drepy a brušáky. A keď príde kríza, porušíš diétu a dáš si super veľký koláč? Tak ako pri chudnutí, bola by hlúposť vykašlať sa na to pre jeden prehrešok. No a čo, že po pol roku si zabudneš doma tašku alebo si musíš kúpiť fľašu. Spomeň si, koľko odpadu si už ušetrila!
Nemusíme byť dokonalí. Musíme len vydržať.
 

AKO POKRAČOVAŤ?

Ciele si môžeš postupne pridávať počas celého roka napríklad takto:
Január: Nos si vlastnú tašku na nákupy.
Február: Nos si vlastnú fľašu na nápoje.
Marec: Nakupuj do vlastných obalov (podľa možností, ktoré budeš postupne objavovať).
Apríl: Daj zbohom plastovým slamkám. Pokiaľ sa s nimi nedokážeš rozlúčiť, nahraď ich alternatívou, ktorá nie je jednorazová (bambusové/sklenené/antikorové).
Máj: Vymeň špongiu za jej prírodnú alternatívu – lufu.
Jún: Vymeň komerčný šampón v plastovom obale za tuhý slovenský bez obalu (v kompostovateľnom/vratnom obale).
Júl: Vyrob si (načapuj si) pracie gély a čistiace prostriedky do vlastného obalu, ktorý ti vydrží do konca života.
August: Zaobstaraj si vlastný pohárik „to-go“ na kávu či čaj a vyhýbaj sa automatom, ktoré pohár vypľujú automaticky.
September: Prestaň si objednávať jedlo do práce a domov. Nauč sa variť si doma, choď sa najesť do reštaurácie (verím, že v tomto čase to už bude možné), prípadne ak sa veľmi ponáhľaš, odnes si jedlo vo vlastných dózach.
Október: Pokiaľ to je možné, vymeň auto za MHD, „pešobus“ či bicykel. (Je to tiež užitočný NEAT!)
November: Nauč sa hovoriť NIE všetkému, čo nepotrebuješ (vizitky, darčekové predmety, odznaky a pod.).
December: Nenakupuj oblečenie, ktoré nepotrebuješ. Vyskúšaj second hand alebo swapy.
chodza
Toto sú len príklady. Každý z nás má svoju individuálnu cestu, vie, čo mu je príjemné, a naopak, na čo sa zatiaľ necíti. Neexistuje univerzálny návod, ktorý bude fungovať na všetkých. Dôležité je, aby si sa za každú zmenu vedela pochváliť, aby si z nej mala dobrý pocit a radosť. To ťa bude posúvať k ďalšej a ďalšej zmene. Vydržíš a budeš si svoju hranicu komfortu neustále nenápadne posúvať.
Tak čo, ideš do tejto výzvy :-)? Budem rada, ak mi napíšeš, ako sa ti s ňou darí. Budem ťa počas nej rada sprevádzať.
 
A ak si chceš k tomu pridať aj výzvu, ktorá ťa naučím zdravším návykom, pravidelnému pohybu, zlepší ti spánok, trávenie, náladu a navyše ti bude formovať postavu, pridaj sa k nám do nášho online fitka Fitshaker.sk. Buď si vyber niektorý z programov s označením výzva, alebo vyskúšaj iné cvičenie na doma, napr. pilates, jogu, tabatu či intenzívne intervalové HIIT tréning:
cvicenie doma
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Prečo nikto z nás nie je v zero-waste začiatočník? 5 krokov k udržateľnosti
5 krokov k tvoreniu menej odpadu v kúpeľni
Ako šetriť vodou viac, aby sme znížili svoju vodnú stopu?
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.