Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Lietanie na hormónoch i v oblakoch

V období najkrajšieho čakania sa vraví, že ženu zaplavia hormóny – tie, ktoré prinášajú pocit šťastia (i tie, ktoré to čakanie robia trochu menej príjemným). Pokiaľ je tehotenstvo bez zdravotných komplikácií a nie je klasifikované ako rizikové, lietanie na hormónoch a lietanie ako spôsob dopravy sa vôbec nevylučujú. Ak Ťa teda čaká materská „dovolenka“ a pred jej začatím si ešte chceš podovolenkovať, využi svoju chuť cestovať aj v tomto krásnom období.
Vo väčšine prípadov bezproblémového tehotenstva nie je použitie leteckej dopravy rizikové. Napriek tomu by sa každá tehotná mamička mala informovať u svojho ošetrujúceho lekára, či práve to jej tehotenstvo neindikuje riziká.
fitshaker-blog-cestovanie-v-tehotenstve-2
Riziká a potenciálne riziká – aj o nich treba čosi vedieť
Hoci je vzduch tam hore chudobnejší na kyslík, dýchanie na palube lietadla neznamená výrazne znížený príjem kyslíka, a teda ani nenarodené dieťatko nie je ohrozené nedostatočným prísunom kyslíka.
Vo vysokých nadmorských výškach je merateľné zvýšené žiarenie. Ak je frekvencia lietania dovolenkového charakteru, teda skôr výnimočná, a nie je na takmer dennom poriadku, je aj toto riziko zanedbateľné.
Čo sa týka detektorov používaných v rámci bezpečnostných opatrení pri prehliadkach osôb, tie nepracujú na princípe röntgenového žiarenia. Výnimku tvoria detektory prevádzkované na amerických letiskách. Röntgenové žiarenie sa využíva pri kontrole batožiny, preto bezpečnostná kontrola osôb nepredstavuje z tohto hľadiska žiadne ohrozenie. Cestujúca mamička má však právo požiadať o obídenie detektora, či už má škodlivý účinok alebo nie.
fitshaker-blog-lietanie-v-tehotenstve-4
Dĺžka letu ovplyvňuje riziko vzniku krvných zrazenín. Predovšetkým dlhé lety znamenajú dlhé sedenie v stiesnenej polohe s obmedzeným pohybom dolných končatín. Prúdenie krvi smerom k srdcu je sťažené, keďže žilám na nohách pomáha v prúdení krvi proti gravitácii pohyb (predovšetkým lýtkového svalstva) a ten je pri ceste lietadlom značne obmedzený. V tele tehotných mamičiek sa objem krvi navyše zvyšuje, čo ich dostáva do rizikovejšej skupiny.
Preto krátka prechádzka počas letu a cvičenie nohami (napr. krúženie v členkovom kĺbe, napínanie a natiahnutie lýtkových svalov) prispieva k zlepšeniu krvného obehu v nohách. Zamedziť vzniku trombu pomôžu tiež kompresné pančuchy.
V prevencii porúch krvného obehu hrá dôležitú úlohu dostatočný prísun správnych tekutín. Tie sú na palube lietadla problémom jednak kvôli obmedzeniam pri nástupe na let a potom aj počas samotného letu, keď uprednostníme kávu či iné nápoje s dehydratačným účinkom ako čierny čaj, kola.
Mamičky so zdravotnými problémami a rizikami ako zvýšený krvný tlak, cukrovka, problémy s placentou, predchádzajúce problematické tehotenstvo, hroziaci potrat alebo v neskoršom období možný predčasný pôrod, i mamičky očakávajúce viac prírastkov sú rizikovými cestujúcimi, a preto by mali zvážiť nevyhnutnosť cesty na jednej strane a možné nebezpečenstvá pre ne samotné a pre dieťatko na strane druhej.
Správny čas na cestovanie v tehotenstve
Prvý trimester môže byť sprevádzaný nepohodou, tráviacimi ťažkosťami, zápchami, precitliveným správaním, únavou a nedostatkom energie, roztržitosťou, dokonca zabúdaním. Preto lietanie nie je príjemné, ak trpíme rôznymi telesnými či duševnými ťažkosťami.
Z hľadiska vývoja bábätka je to zároveň najcitlivejšie obdobie, kedy je aj riziko spontánneho potratu najvyššie. Dobrý začiatok tehotenstva zvyšuje pravdepodobnosť zdarného pokračovania. Preto je potrebné dávať si pozor na pády, úrazy, buchnutia v preplnených letiskových halách, zdvíhanie ťažkej batožiny, prepínanie organizmu pri prekonávaní časových pásem a dbať na vyváženú stravu a oddych.
Počas druhého trimestra už väčšinou pominú všetky trampoty s nevoľnosťou, i energie je už viac a bábätko má pri zdravom tehotenstve už svoje pevné miestečko, kde sa môže spokojne ďalej vyvíjať. Preto je toto obdobie najvhodnejšie na cestovanie.
fitshaker-blog-lietadlo a tehotne
V poslednom trimestri spôsobuje veľké bruško obmedzenejší pohyb, ťažšie dýchanie, bábätko sa môže začať pýtať na svet skôr. Blížiaci sa predpokladaný termín pôrodu zamestnáva myseľ budúcej mamičky možno intenzívnejšie, ako by chcela. Opuchy končatín tiež nie sú výnimočným javom. Táto časť tehotenstva nie je z uvedených dôvodov veľmi vhodná na cestovanie.
Navyše existujú aj obmedzenia prepravy tehotných z pohľadu jednotlivých leteckých spoločností. Väčšina leteckých spoločností prepraví budúce mamičky do 28. týždňa tehotenstva bez akýchkoľvek obmedzení. Po tomto čase, ak nenastanú komplikácie, vyžadujú niektoré spoločnosti potvrdenie od lekára o možnosti absolvovať let. Radšej sa vopred informujte na konkrétne podmienky, aby ste predišli tomu, že vás nepustia na palubu lietadla.
fitshaker-blog-dovolenka-v-tehotenstve
Výber vhodnej destinácie
Okrem obmedzení leteckých spoločností od určitého stupňa tehotenstva ukladajú aj niektoré krajiny špeciálne podmienky. Dôvody môžu byť nielen zdravotné, ale aj občianske. Napr. kto sa narodí vo vzdušnom priestore USA, získava automaticky americké štátne občianstvo.
Návštevu krajín, kde je povinné očkovanie, by mala budúca mamička radšej odložiť. Ak to nejde, po dohode s lekárom musí zvážiť riziká očkovania (najnebezpečnejšie sú živé vakcíny) a pravdepodobnosť a následky ochorenia, proti ktorému sa rozhodne neočkovať.
Vzdialenosť destinácie si vyberajme podľa dĺžky letu. Čím dlhšie sedenie, tým väčšia záťaž na organizmus mamičky. A nechceme predsa prvé dva dni dovolenky stráviť pasívnym oddychom :-).
Z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že lietanie na krátke vzdialenosti je dokonca príjemné. Vnútroštátne lety, napr. na trase Košice – Bratislava sú menej záťažové ako absolvovanie tejto trasy autom alebo vlakom.
fitshaker-blog-cestovanie-v-tehotenstve-3
Tipy na príjemné cestovanie

  • Uzavri si dobré cestovné poistenie, ktorého krytie zahŕňa aj poskytnutie zdravotnej starostlivosti v tehotenstve.

  • Informuj sa o obmedzeniach týkajúcich sa nástupu na let (potvrdenia, formuláre), prípadne o obmedzeniach vstupu do krajiny.

  • Získaj si vopred informácie o dostupnosti zdravotnej starostlivosti v mieste dovolenky.

  • Stále maj pri sebe tehotenskú knižku. V prípade, že sa Ti niečo prihodí, uľahčíš prácu zdravotníkom.

  • Počas letu a pred ním dbaj na dostatočný prísun tekutín.

  • Ak je to možné, rezervuj si miesto v prvom rade alebo pri uličke kvôli lepšiemu pohybu nôh. Neustálym vstávaním a sadaním nebudeš rušiť spolucestujúcich.

  • Oblečenie má byť ľahké, pohodlné. Ak zostávajú na Tvojom tele stopy po tesnom oblečení, je Tvoj krvný obeh obmedzený a dochádza tak skôr k opuchom.

  • Bezpečnostný pás si upni nižšie pod bruško.

  • Každú hodinku urob pár krokov.

  • Cvič aj v sede – zapájaj lýtkové svalstvo.


Prajem Ti šťastnú cestu s pasažierom načierno v Tvojom brušku! :-)
Zdroje fotiek: pixabay.com, flickr.com (Creative Commons)
------
fitshaker-blog-danka-frakova
Napísala Danka Fráková, inštruktorka Aerobiku a Interval tréningu. Momentálne je na rodičovskej dovolenke a v očakávaní ďalšieho prírastku. Prispievanie na blog fitshaker.sk považuje za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.