Zamysli sa nad tým, kde sa práve teraz nachádzaš. Bod štartu je tvoja postava teraz. Tento bod je dôležitý, pretože platí: čo vieme odmerať, vieme aj zlepšovať.
Ako si určiť štartovaciu pozíciu?
Ak si teraz hovoríš: „Ja sa nedokážem postaviť na váhu, vážim určite priveľa!“ alebo „Nedokážem sa odfotografovať v plavkách, veď vyzerám príšerne!“, zadrž!
Buď k sebe láskavá! ❤️
Tvoje telo je úžasné!
Možno vynosilo a porodilo dieťa, možno si len nesie so sebou staré, nie práve najlepšie stravovacie návyky z detstva…
A vieš, čo mu prospeje viac ako neustála kritika? Láska. Aj keď možno práve teraz nie je úplne podľa tvojich predstáv, určite si doteraz robila všetko najlepšie, ako si vedela. Preto vypni sebakritický mód a zapni láskavý – veľmi ti to pomôže pri chudnutí a formovaní postavy.
A teraz sa pozrime na to, ako konkrétne zistíš svoju štartovaciu pozíciu. Odporúčame:

Ako na to? Poďme si rozobrať jednotlivé body detailnejšie:
Váženie:
Ak máš už teraz panický strach postaviť sa na váhu, nádych, výdych a poď na to. Ak si potom pri pohľade na číslo povieš: „Táto váha je určite pokazená!“, môžeš síce skúsiť inú, ale neodporúčame to.
Váž sa vždy na tej istej váhe, v rovnaký čas dňa (ideálne je ráno, nalačno, po vykonaní rannej potreby). Daj si pozor aj na to, na čom bude váha stáť, mala by byť položená na rovnom pevnom povrchu (z koberca váhu preč). Mali by sme byť pekne vystreté, nie v predklone či v záklone a ideálne sa vážiť v spodnej bielizni.
Určite neodporúčame vážiť sa často. Niekto sa váži každý týždeň, niekto denne, niekto i dvakrát denne. Ak sa budeš vážiť príliš často, budeš si spôsobovať zbytočný stres a ten zabraňuje efektívnemu spaľovaniu tukov a sme tam, kde byť nechceme...
Je prirodzené, že v priebehu dňa nám váha kolíše. Ovplyvňuje to náš príjem tekutín, jedla, vyprázdnenia a tiež menštruačný cyklus (1-2 dni pred menštruáciou máme obvykle na váhe o 1-2 kilá viac... Ale žiadny strach, nejde o kilečká tuku navyše, ale vody). Takisto je úplne zbytočné vážiť sa po cvičení. Po fyzickej aktivite nám váha môže ukazovať menej vzhľadom na vypotené tekutiny alebo viac, ak budeme hydratovať telo dostatočne, avšak toto číslo nie je vôbec objektívne.
V čom je váženie super a v čom nie? Je to ľahké, je to rýchle, je to ľahko porovnateľné, ale... NEPRESNÉ!
Totižto ak by si si vzala do ruky kilo svalov a kilo tuku, predstav si, že tuk by bol ľahší a svaly ťažšie. Váha ti však neukáže, ak priberieš, či priberáš práve svalovú hmotu (čo je pre telo prospešné), a ak chudneš, či chudneš práve z tukových zásob.
Klasická váha ti nepovie, koľko máš tuku, koľko svalov, koľko vody v tele, ukáže ti len jedno číslo, ktoré nikdy nevieš, čo presne znamená. Existujú však aj presnejšie taktiky merania nášho pokroku, a to je napríklad bioimpedančná váha či meter.

Bioimpedančná váha:
Je to inteligentná váha s diagnostikou telesných parametrov.
Neukáže ti len tvoju hmotnosť, ale urobí aj analýzu zloženia tela. Prezradí ti, koľko % tukov, svalov či vody obsahuje tvoje telo. Dozvieš sa napríklad aj hodnotu svojho viscerálneho tuku (tuk uložený v brušnej dutine medzi orgánmi, ktorého nadbytok môže spôsobovať závažné zdravotné problémy).
Najznámejšie váhy tohto typu ponúkajú značky InBody či Tanita. Sú bežne dostupné k zakúpeniu, príp. na podobných prístrojoch sa môžeš zmerať buď vo fitnescentre, v lekárni, alebo v rôznych centrách zdravia.
Opäť sa oplatí vážiť v rovnaký čas, iba na jednej váhe, pretože rôzne váhy môžu ukazovať rôzne hodnoty. Ak ju však nemáš k dispozícii, je to v poriadku. Postačí ti aj obyčajná váha + meter na odmeranie.
Meranie:
Práve s ním si dokážeme ľahko a veľmi účinne odsledovať svoje pokroky vpred či vzad. Danú časť tela meriame vždy buď v jeho najužšej, alebo najširšej časti.
Odmerať si môžeš:
- pás (v jeho najužšej časti),
- boky (v najširšej časti),
- hrudník (opäť v najširšej časti),
- paže, stehná, lýtky - skrátka každú časť tela.
Pri meraní opäť dbaj na to, aby si sa merala v spodnej bielizni, ideálne pred zrkadlom a aby si mala meter v jednej rovine. Ak budeš sťahovať brucho či zadržiavať dych, možno nameriaš menej, ale oklameš jedine samu seba.

Fotografia:
Ďalším výborným meradlom úspechu môže byť fotografia. Chápeme, pre mnohých je to opäť veľké vykročenie zo svojej komfortnej zóny.
Ale... je to ďalší skvelý ukazovateľ toho, či ideš správnou cestou. Fotku si môžeš spraviť spredu i zozadu (príp. i zboku). Opäť platí odfotiť sa v plavkách či v spodnej bielizni bez sťahovania brucha.
Pocity:
Na začiatku si zapíš aj svoje pocity.
- Ako sa cítiš vo svojom tele?
- Koľko máš počas dňa energie?
- Akú máš obvykle náladu?
Zapíš si čo najviac pocitov... a po čase sleduj, ako sa bude meniť nielen tvoja váha a postava, ale aj množstvo energie či úsmevov na tvári :-).
Výkonnosť:
Sila a kondícia ti budú počas každého cvičenia krásne narastať. Možno na začiatku výzvy budeš mať pocit, že tak dobre ako trénerka cviky nikdy neodcvičíš, ale ver nám, že to tak nie je.
Treba dať tomu len čas a odcvičiť poctivý tréning.
Pretože pravidelný tréning robí majstra! Svoju aktuálnu výkonnosť môžeš ohodnotiť na stupnici od 1 do 5 (ako známkami v škole, 5 je najhoršia, 1 je najlepšia). Urob to na začiatku i na konci výzvy a uvidíš tú krásnu zmenu.
Kam si namerané údaje zapísať?
Môžeš si všetko pozapisovať na nejaký papier, do svojho počítača alebo kamkoľvek, kde je na to dobrý priestor.
Vrelo však odporúčame namerané údaje si pozapisovať do Fitness diára, kde máš na to vyhradenú špeciálnu dvojstranu. Takto si vieš svoje pokroky sledovať počas celého roka.
Urobiť vstupné meranie ťa bude stáť chvíľku času, trošku odhodlania a možno i prekonanie samej seba, ale ver tomu, že je to skvelý spôsob, ako sledovať svoj pokrok. Určite sa však nezameriavaj iba na čísla, ale aj na to, čo vidíš v zrkadle, a najmä na celkový pocit zo seba. Veríme, že s chudnutím príde i nárast energie či zlepšenie pleti, imunity a mnoho ďalšieho. Tieto namerané čísla tiež nemajú slúžiť na porovnávanie sa s inými, iba samej so sebou.
A hlavne všetko bez stresu, s úsmevom na tvári. ❤️