Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vianočný stromček - živý či umelý?

eko stromček
Odkedy sa venujeme udržateľnosti, každé Vianoce sa na nás ľudia obracajú s tou istou otázkou: „Je lepší živý, alebo umelý stromček?“
Na jednej strane sú tu krásne voňavé živé stromčeky, ktoré pochádzajú z prírody, no biznis s nimi prerástol do (príliš?) veľkých rozmerov – na druhej strane je tu jeden umelý, ktorý dokáže nahradiť stovky vyťatých stromčekov. Názory na to, ktorý je lepší, sa rôznia. Dá sa to jednoznačne povedať, alebo sú to len zbytočné žabomyšie vojny?

Výrub živých stromčekov pre biznis

Škodí výsadba a výrub stromčekov prírode? Škodíme jej tým, že kálame stromy kvôli našim vianočným tradíciám?
Vráťme sa na moment do školy. Aj vám sa vybavuje táto formulka? „Ľudia dýchajú kyslík a vydychujú oxid uhličitý a rastliny oxid uhličitý dýchajú a vydychujú kyslík.“ Preto ich potrebujeme. A túto službu pre nás robia aj naše vianočné ihličnany.
Na jednom hektári pôdy v lesnej škôlke sa vypestuje približne 7 000 stromčekov. Potrvá 10 rokov, kým dorastú natoľko, aby mohli naplniť svoj vianočný osud. Počas tohto obdobia poctivo dýchajú tak, ako sme sa naučili – vydychujú pre nás dôležitý kyslík a, naopak, viažu na seba CO2.. Za tento čas ho na seba naviažu naozaj obrovské množstvo: 145 ton! Čiže vo vzduchu máme vďaka nim o 145 ton oxidu uhličitého menej. Toľko ho vypustí do ovzdušia auto, keď prejde z Bratislavy do Košíc 36x. Zároveň vydýchnu viac ako 100 ton kyslíka, ktorý umožňuje žiť nám.
Toto sa pri umelých stromčekoch nedeje. Zatiaľ čo prírodný stromček odvedie kus dobrej roboty, kým sa dostane do našej obývačky, ten umelý robí skôr opak. Pri jeho výrobe totiž vznikajú emisie skleníkových plynov, aby sa ropa vyťažená zo zeme mohla premeniť na imitáciu prírody.
Navyše, pokiaľ si zvolíme umelý vianočný stromček, je vysoko pravdepodobné, že bol vyrobený v Číne, odkiaľ k nám musel pricestovať. Tu tiež platí totiž jednoduché pravidlo – čím bližšie, tým lepšie. Pri preprave sa totiž dostávajú do ovzdušia emisie, ktoré ho znečisťujú – a čím viac nám tovar cestuje, tým je ich viac. Živý vianočný stromček sa dá naproti tomu zohnať aj lokálne, čo je jednoznačne lepšia voľba.
živý vianočný stromček
 

Na čo si pri výbere živého stromčeka dať pozor?

Nie je jedno, či si stromček kúpite od pestovateľa, alebo pôjdete do lesa odpíliť jedličku v dobrej viere, že uprednostňujete stromček z blízka. Treba si uvedomiť, že každý stromček zo špecializovanej lesnej škôlky je po výrube nahradený novým. Ten tam bude stáť ďalších 10-15 rokov a opäť bude nahradený novým. Je to regulované pestovanie, počas ktorého našu planétu neochudobňujeme o kyslík, ktorý stromy produkujú. Predajcovia s licenciou sa profesionálne venujú ich pestovaniu a následnému predaju. Ak však vypílime z lesa stromček len tak, aká je šanca, že ho niekto pôjde nahradiť novým?
Regulované pestovanie stromčekov, aj keď na účely podnikania, má na prírodu dobrý vplyv: stromy čistia vzduch, spevňujú pôdu, nezaťažujú prostredie po ich „dopoužívaní“.
vianočný stromcek
 

Umelý a živý stromček a ich uhlíková stopa

Uhlíková stopa umelého vianočného stromčeka je cca 40 kg CO2.
Prírodný jednorazový vianočný stromček má[1] uhlíkovú stopu približne 3,5 kg CO2. Ale pozor – to len v prípade, ak po Vianociach nájde využitie ako palivo. Práve tu zohráva úlohu to, čo sa s ním udeje po vyhodení. Ak ho totiž vyhodíme do koša a skončí na skládke (rovnako ako 6 miliónov britských vianočných stromčekov, čo znamená 9 000 ton prírodného materiálu), jeho uhlíková stopa vzrastie na zhruba 16 kg CO2.
V prospech prírodného vianočného stromčeka hrá aj to, akú službu robí lesnému biotopu: staršie vianočné stromčeky často vytvárajú uzavretý vegetačný kryt. Kultúry vianočných stromčekov tak ponúkajú rôznym druhom živočíchov prostredie, aké vo vysokom lese nájdu len zriedka. Svoje domovy tam nájdu napríklad sýkorky, sojky a škovránky. Istý výskum[2] dokonca ukázal, že až 80 % hniezdiacich párov škovránkov lesných hniezdi práve v kultúrach vianočných stromčekov. A to by stromček z plastu nedokázal urobiť, akokoľvek by sa snažil.
Aj keby všetkých 7 000 stromčekov z lesnej škôlky skončilo po Vianociach na skládke, stále našej planéte a nám robia významnú službu. Aj v prípade, že budú použité len jediný raz, ich niekoľkoročná práca v podobe výmeny CO2 na kyslík hrá veľmi dôležitú úlohu.
zivy vianocny stromcek
 

Existuje však aj možnosť, keď prírodný stromček nebude len jednorazový

Je ním stromček v kvetináči. Jeho stopa tak bude oveľa nižšia. Ak si chcete zaobstarať ten, treba si rozmyslieť, čo s ním urobíte po Vianociach. Máte ho kam presadiť?
Pokiaľ nemáte priestor na to, aby ste ho mohli pestovať celoročne v záhrade (predsa len – nie je to izbová rastlina), no po takomto stromčeku naozaj túžite, existuje služba, ktorá vám ho prenajme len na sviatky. Funguje to v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici, kde to robia úžasne milým spôsobom: každý stromček pomenujú, aby – ak si obľúbite nejaký konkrétny – ste si ho podľa mena mohli spoznať aj nabudúce. Každý má dokonca aj svoj denník, do ktorého môžete prispieť aj vy a tak tvoriť spoločne s ďalšími rodinami jeho príbeh. Tento spôsob začína byť čoraz populárnejší. Stromček vám dokonca aj zadarmo ozdobia a prinesú rovno do obývačky a po Vianociach ho k vám prídu vyzdvihnúť, opäť aklimatizujú a po pominutí mrazov sa väčšina z nich uskladní v areáli, kde sa celý rok o ne starajú – ošetrujú ich, polievajú, hnoja. Niektoré stromčeky si dokonca nájomcovia odkupujú a sadia do záhrad alebo ich pestujú celoročne na balkónoch. Ostatné stromčeky – predovšetkým tie, ktoré sú už príliš veľké − sú zasadené do zeme, aby mohli rásť naďalej. Čo je dôležité, takéto stromčeky pochádzajú od kvalitných a serióznych pestovateľov, od semienka vyrastajú v kvetináči, ktorému sa korene prispôsobujú (ako u iných izbových či kvetináčových rastlín). Postupne, ako stromčeky rastú, presádzajú sa do väčších kvetináčov, až sa nakoniec zasadia do zeme.
vianočné stromčeky v kvetináči
 

Plastový stromček = zlý stromček?

Ak máte alebo si plánujete zaobstarať umelý stromček, v prvom rade sa, prosím, necíťte zle. Vôbec nie ste výnimkou. Podľa štatistík ho v minulom roku uprednostnilo až 80% domácností. Nie div: je praktický, ušetrí starosti s každoročným zháňaním nového a pokiaľ ho budete používať dostatočne veľakrát, môže byť dokonca uhlíkovo neutrálny. Na to by ste ho však museli používať 20-50 rokov. Je to tak aj kvôli materiálu, z ktorého je vyrobený − väčšinou z kombinácie PVC, ocele, plastu, medi (aby pekne držali halúzky), recyklovať sa už nedá. To mu na dosahu na životné prostredie nepridáva (resp. pridáva :-)).
Na to, aby sa jeho stopa vyrovnala stope prírodného stromčeka, však stačí, keď ho budete používať 5 Vianoc.
vianočné stromčeky umelé
 

Aby sme si to zhrnuli:

Prírodný vianočný stromček za sebou na našej planéte zanechá menšiu ekologickú stopu. Dôležité je však, odkiaľ pochádza (krajina pôvodu, certifikovaný pestovateľ, ktorý vyťatý stromček nahradí novým) a ako skončí po sviatkoch (ako palivo/na skládke). Stromček v kvetináči je ešte viac fajn. Ak naň doma nemáte miesto, môžete si ho na sviatky prenajať. Ak kupujete umelý stromček, vyberajte obozretne tak, aby vám vydržal aspoň 5 Vianoc a vyrovnal sa záťažou na prírodu prírodnému. Ak taký máte, používajte ho čo najdlhšie, prípadne darujte do detského domova, nemocnice či domova dôchodcov. Umelý stromček sa recyklovať nedá.

A aby som to ešte zjednodušila:

Ak budeme k Vianociam pristupovať s rozumom, nenakúpime zbytočnosti, ale len to, čo našich blízkych poteší naozaj, navaríme len to, čo dokážeme zjesť, nebudeme plytvať, budeme rozdávať radosť a lásku, vtedy naše Vianoce budú mať zmysel a dosah nášho stromčeka nás nemusí trápiť. Oveľa väčšiu úlohu totiž zohráva náš celkový prístup − a to počas celého roka.
stromcek v kvetinaci
 

Niekoľko tipov na starostlivosť o stromček:

 

Ak máte prírodný odpílený stromček

Môžete ho kúpiť aj mesiac pred Vianocami, ale aby vydržal, je dôležité správne ho uskladniť:

  • Skôr než stromček postavíte, mal by byť uložený v chlade chránený pred slnečným svetlom. Nikdy ho neskladujte vo vzduchotesnom obale.

  • Stromček postavte pol dňa predtým, ako ho budete zdobiť. Konáre a vetvičky tak budú mať čas sa pekne rozložiť.

  • V miestnosti by nemalo byť príliš teplo, preto miesto pri zapnutom radiátore preň nie je vhodné. Rovnako mu nebude prospievať prievan.

  • Stromček vám vydrží dlhšie čerstvý, ak ho budete pravidelne zalievať. Aby mohol prijímať vodu, odrežte kôru približne jeden až dva centimetre nad stojanom so zásobníkom vody. Pred ozdobením ho môžete jemne pokropiť vodou.

  • Čo s ním po Vianociach? Ak ste v paneláku, väčšie mestá organizujú hromadný zber a stromčeky putujú na výrobu kompostu. Určite ich neposúvajte do zoo − zvyšky ozdôb a háčikov spôsobujú zvieratám zranenia. Ak bývate v dome, stromček môžete narezať na menšie kúsky a použiť do kompostu, spáliť alebo ešte lepšie nasekať na drobné kusy, spracovať v drviči a rozsypať po záhrade. Vtedy sa jeho uhlíková stopa zmenší až o 80 %.


vianocne stromceky
 

Ak ste si kúpili prírodný stromček v kvetináči

Ak bol niekde vypestovaný, potom vykopaný, osekaný a zasadený do črepníka, tak, žiaľ, neprežije a kúpili ste si vlastne len jednorazový prírodný stromček zastrčený do hliny kvôli efektu. Ak bol však pestovaný v črepníku od semienka, jeho koreňová sústava je celá, bez poškodení a nemá osekané korene. Ak sa oň budete dobre starať, pravdepodobne prežije.

  • Po kúpe ho treba najprv aklimatizovať – zo zimy do menšej zimy, až napokon do tepla domova. Čiže napríklad zvonku do garáže, potom do pivnice, na chodbu a nakoniec do obývačky.

  • Vnútri by mal byť max. 2 týždne.

  • Po Vianociach zase postupne von, rovnakým spôsobom, ako keď sme ho dávali dnu.

  • Na jar ho môžete z kvetináča zasadiť, aby o rok mohol poslúžiť opäť.


A ak sa vám ani jedna z týchto možností nepozdáva, pozrite sa na nápady stromčeka-nestromčeka napríklad z Pinterestu.
vianocny stromcek umely

Prajem ti nádherné Vianoce :-)!

K skvelým tipom na eko darčeky patria aj naše nové legíny a crop topy, ktoré sme pripravili v kolaborácii so značkou Abraka.

eko darček
 
Prečítaj si aj:
Čo pre teba znamenajú Vianoce? Ako vnímam ich podstatu ja?
Aj Vianoce sa dajú prežiť minimalisticky. 10 tipov na udržateľné Vianoce
Tip na vianočný darček napr. pre starých rodičov: domáce sušené bylinky
Vianočné müsli – originálny darček vo vrecúšku napríklad pre maminu či starkú
 
[1] podľa prepočtov British Carbon Trust
[2] zo Sauerlandu
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.